Druppels op een gloeiende plaat a Balkster j ongeren soosloos; ’t Haske voorlopig ,op slot’ Gaasterlands burgemeester bij de opening tweede Sondeler Bil: FEEST IN NULAND LIEP OP ROLLETJES Tijdelijke maatregel i.v.m. diefstallen en vernielzucht snekerMkoerier Open diskussie houdt kleine dorpen levend I i Officieel Orgaan en van 4 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST fe- I Watersporters zijn de dupe van diefstallen I* COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Nd SmU Ni.uwMd is M DK bUd wncMa» bovendien dosderdag* hui*-aan -hul* in GAASTERLAND, SLOTEN m Een brede plank is schuin over de toegangsdeur getimmerd. Een onervaren schildershand heeft er in hoekige letters opge zet „wegens vernielingen gesloten”. De „bom” is gebarsten in jeugdsoos ’t Haske in Balk. Wat insiders allang aan zagen ko men, werd werkelijkheid. De toestand die in deze voormalige school aan de Dubbelstraat begon te heersen, was onhoudbaar geworden. vm NIEUWE SNEEKER COURANT, 1 II 9 W O r - i Ml t’ I j 111111li11111111111111111111111111111111111111111H1111 Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll (Vervolg op pagina drie) (Vervolg op pagina drie) ^'13343 Leden van de Kommissie 700 jaar Nijland en van alle hulpgroepen die het laatste jaar uit de grond werden gestampt, zijn erg kontent over de manier waarop in Nijland van woensdag tot zondag een keur van plechtig heden en festiviteiten is afgewerkt. Alles liep op rolletjes. Geen wan klanken, ondanks het feit, dat de grote hitte met diverse drankjes bestre den moest worden. MAANDAG 11 AUGUSTUS 1975 130ste JAARGANG No. 63 slist, deuren en ramen werden regel matig stukgeslagen. van eer- Het staat voor ’t bestuur vast wie d)e oorzaak van de vernielingen zijn. Binnen de bezoekers van het centrum verkeert regelmatig een groep die uit is op baldadigheid. Met name in de laatste weken is de vernielzucht ten top gestegen. Een groot bord „siert” de toegangs deur van ’t Haske. „Wegens vernie ling gesloten”. De jeugd heeft een aantal letters al weg geschilderd. Een kijkje in de tent waar de Son deler Bil wordt gehouden. Op de achtergrond links de stand van de firma Salverda uit Oudemirdum en rechts die van Visser, een van de weinige warme bakkers die Gaas- terland nog heeft. Er waren ook nog prijzen te winnen. De hoofdprijs van de ringrijderij, „De zilveren ossen van Nijland”, ging naar de komibinatie van Jelle Bouma te Hi- daard. De tweede prijs was voor Jo hannes Andela te Hartwerd en de der de ging naar Otto Spyksma te Bols- ward. De prijs voor de mooiste sjees- kombinatie werd toegekend aan Hessel en Laze Bouma uit Skuzum. Het fraai ste rijpaard-geheel vormde Greetje Bu- walda met haar paard uit Sneek. Het mooiste geheel bij de bovenlanders was sjees-en-paard met Augustinus en An nie Lycklema a Nijholt uit Nijland. ker uit Nijland het meest uitgekookt. Van de in Canada wonende oud-Nij- lander Bootsma kreeg Klaas een sche merlamp met het model van een huif kar aangeboden als extra prijs. In woord en beeld elders in deze krant nog meer over de herdenkingsfeesten „Zevenhonderd jaar Nijland”. Diverse watersporters zijn de afgelo pen daigen de dupe geworden van dief stallen. Uit een bij jachthaven De Domp II geparkeerde auto werd een kasetterekorder ontvreemd. Lit ’n an dere auto een fototoestel. Uit een schip in de woonschepenhaven verdween vrijdamiddag een geldkistje met onge veer 1700, f SNEEKER NIEUWSBLAD HERSTRUKTUERING Besloten is tot een herstrukstuering van het bestuur. De JAK bestaat uit der tien leden. Een aantal daarvan is ge trouwd en kon zich vaak moeilijk vrij maken om nog eens „toezicht” uit te gaan oefenen op het reilen en zeilen in het gebouw. Daarom zullen de ouderen het dagelijks bestuur gaan vormen. Tezamen met jongeren, die al regel matig het Haske bezochten, zullen een aantal kommissies gevormd worden die zich met speciale taken belasten. Ieder weekend zal een ploeg van een man of vier de zaak binnen het Haske nauwlettend in de gaten houden. „Het zal kinderachtig streng aangepakt worden,” aldus de heer J. Bierman, voorzitter van de JAK. Het is jammer maar het kan niet anders. Werd vroe ger volstaan met bijvoorbeeld het ont zeggen van de toegang voor een paar weken, nu is het meteen definitief, voor altijd." DIEFSTAL Glazen werden gestolen en flesjes ka pot gegooid, het biljard werd verknoeid, het parkeerterrein voor het Haske, ei genlijk het enige grote parkeerterein dat Balk kent, leek soms een slagveld waar de strijd met glaswerk was be- De eerste Sondeler Bil in de moder ne opzet werd twee jaar geleden ge houden. Echter in de historie is al sprake van een Sondeler Bil. Het was toen een jaarmarkt, vergelijkbaar met de Wyldemerk bij Kilppenfourg. Ver moedelijk is de naam afkomstig een ronding, een heuveltje, dat tijdis bij Sondel heeft gelegen, Het waren overigens niet autoriteiten van buiten ’t Haske die tot de slui ting besloten. De Jeugdhavencommas- sie, die de leiding heeft van wat er in het gebouw gebeurt, nam deze maat regel, „De jeugd pleegt een steeds gro tere bende achter te laten als dank voor het aangenaam verpozen” zo werd gesteld. De oriënteringsrit voor auto’s werd gewonnen door De Jong uit Drachten. Bij de fietsers bleek Klaas Molenma- Vroeger met die lekkere leer wegen plakje je na een flink middagzonnetje met je schoe nen vast in de smurrie. De mo derne bitumen kunnen heel wat meer hitte verdragen, maar met de gloeiende zon van de laatste dagen kan een fris bad geen kwaad. Gemeentewerken van Sneek gooide zaterdag ’n sproeiende tankwagen in de strijd. Men beweert, dat het een lekkere afkoeling in de stad bracht, maar van lange duur zal het wel niet geweest zijn. Met zulke extreem hoge temperaturen en een wolken loze hemel is het vechten te gen de bierkaai. (Foto Studio Ger Dijs). Als hoogtepunten van de feesten kon den zeker beschouwd worden de reünie van oud-Nijlanders. Driehonderd per sonen namen daaraan deel. De histo rische optochten zullen ook nog lang in het geheugen blijven. De bij een groot feest behorende wedstrijden hadden eveneens een vlot verloop. Met name de jeugd heeft zich kunnen uitleven. Om toch eens dorpsfeesten te kunnen houden besloot men een tent te huren. In die tent mochten de middenstanders enige dagen hun produkten presteren. Wanneer dan d!e beurs afgelopen is, kan de vereniging er over beschikken om er bijvoorbeeld een toneelstuk op te laten voeren of een dansavond te organiseren. De tenthuur is dan mid dels de verhuur van standruimte op gebracht. MEER RUIMTE Het idee sloeg aan. Er was bijzonder veel belangstelling voor de eerste beurs. In januari van dit jaar kwam het bestuur weer bijeen en besloot de wensen en verlangens van de midden standers te peilen, Het bteek dat de deelnemers graag wat meer ruimte wilden hebben. Er werd een grotere tent gehuurd, maar hij blijktachteraf al weer te klein, aldus voorzitter Au- kema, want er werdt nu al weer om meer oppervlak gevraagd. Het Haske gaat overigens niet definitief dicht. Er zijn uitgebreilde besprekingen gevoerd en men is binnen de Jeugdad- vieskommi'ssie tot de slotsom geko men dat men het nog een keer moet proberen. Eerst zullen er echter nog wei enige veranderingen doorgevoerd moeten weden. In de loop van de laatste weken zijn verder een atantal sportvissers tot de ontdekking gekomen, dat visgerei (hen gels en andere visattrilbuten) uit hun in de stadsgrachten liggende bootjes zijn gehaald. Zaterdagmiddag werd nog een wit plastic bootje met een Joh.n- sonaanhangmotor uit jachthaven De Domp I weiggehHald. De boot en de motor waren eigendom van S. van Z. te Sneek. In 1973 nam de vereniging het initia tief tot het houden van een midden- standsbeurs. In principe konden alle zakenlieden uit Sondel zich hier pre senteren. Er zat echter nog een aan leiding achter het organiseren van een dergelijke manifestatie. In het Gaas- terlandse dorp heeft men niet de be schikking over een lokaliteit waar alle inwoners tezamen kunnen komen om te feesten. Da Nijlandiers, de ras-was echte, de ge ïmporteerde, de aangetrouwde, de oud- Nijlanders en de vele reünisten hebben er iets van gemaakt dat velen nog ja- ren zal heugen. Een groot winstpunt Vindt men ook, dat in het jaar van voorbereiding vele nieuwe vriend schappen tussen buurtbewoners zijn ontstaan. Door het werken met elkaar zijn nieuwe buurten tot hechte gemeen schapjes gesmeed. In de Botaiawijk ontstond zaterdagavond rondom het potechip zelfs spontaan een soort tuin feest van buurtbewoners, die na al het gesjouw, geknutsel, getimmer en geor ganiseer een punt aan het grote feest draaiden door lekker buiten in de fris se avondlucht de bloemetjes nog even buiten te zetten en gezellig na te pra ten over het gebeurde. Reünisten vormden vaak een kapstok waaraan véle verhalen van vroeger werden op gehangen. IN DE KERK Zoals woensdagavond de hervormde kerk toneel van de opening van de feestelijkheden was, zo vormde dezelf de kerk zondagmorgen plaats van han deling voor een „tank- en bitinkings- tsjtast”, die voorgegaan werd door ds. A. Meijeringh. Zaterdagmddag heeft burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra de tweede Sondeler Bil geopend. Hjj deed dit door voor de grote expositietent de Friese vlag te hijsen. De uitnodiging daartoe was afkomstig van de voor zitter van Dorpsbelang in Sondel, de heer A. Aukema. Na de openings plechtigheid maakte de eerste burger van Gaasteriand een wandeling langs de verschillende stands. JEUGD EN PONY’S Naast de rubriek la en b (paarden met rijtuig en paarden en pony’s onder za del boven zestien jaar) was er een tweetal ponywedstrijden ringsteken voor jongens en meisjes van twaalf tot en met vijftien jaar en van zeven tot en met elf jaar. Bij die oudste groep was de eerste prijs voor Bouwe Bou ma te Nijland en de tweede voor Haye de Boer te Nijland. Het schoonste ge heel vormde Anne-Jent de Boer uit Nijland. Bij de jongste groep stak Kar- linka de Jong uit Jutrijp de meeste ringen en werd Auke de Jong uit Sneek tweede. Auke de Jong vormde met zijn paardje ook het mooiste pony- geheel. WSg 9 9 var» Q’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1