rerr Tropenrooster op openbare en katholieke basisscholen ZWERFDIERENOPVANG HEEFT (TE)VEEL KATTEN Zwetteschool uitzondering ULST snekerWoerier Sneek wil meehelpen aan restauratie van ’t „TWENTS BIERHUIS” ||S lil^ 3 en van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan Fundamenten voor nieuwe Christelijke Kleuterschool Heeg - 1 G. von de Pijpekamp, oud-sekretaris VW, woensdag overleden Gedeputeerde Mulder krijgt de eerste elpee Balkster „Concordia" NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT. DRUFHOUTS NIEUWSBLAD m de JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilll IMHBN d d d c-: f SNEEKER NIEUWSBLAD Schurink, G. VAN DE PIJPEKAMP f. (Vervolg op pagina 3) (Vervolg op pagina 13) i SMOESJES uw brood verdienen” staat in de meer DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 130ste JAARGANG No. 64 Uitgezonderd de Zwetteschool is op al le katholieke en openbare basisscho len het tropenrooster ingevoerd. Dat houdt in dat de leerlingen van des morgens half acht tot circa één uur in de banken zitten. In die periode hebben ze twee pauzes. Het feit dat de Zwetteschool er niet toe heeft be- Maandag zal de eerste lang speelplaat van het Balkster Harmonie-orkest Concordia aan gedeputeerde drs. J. Mulder worden overhandigd. Op deze plaat, „Fryske Meldijen”, staan verschillende Friese volkslied jes in traditionele en moderne bewerking. Speciaal voor deze plaat zijn vooraanstaande kom- ponisten zoals Kees Vlak, Henk van Lljnschooten en Jef Pen ders aan het werk geweest. Concordia is regelmatig via de radio te beluisteren. Het korps staat onder leiding van Piebe Bakker. katjes, Ze komen niet uit één nest, maar „Het Het „Twents Bierhuis”, daterend uit de zeventiende eeuw, is in het bezit van de Stichting Oud-Sneek en de Zuid westhoek, die de aanvragen voor sub sidie heeft ingediend. De restauratie kosten worden geraamd op 175.000. In eerste instantie zegde de minister van cultuur, recreatie en maatschap- Gistermorgen is na een langdurig ziek bed overleden G. van de Pijpekamp uit Sneek. Hjj zou volgende maand 78 jaar zijn geworden. De heer Van de Pjjpekamp was in Sneek een zeer ge zien figuur. Hij heeft vele bestuurs functies gehad en gaf de stoot tot de oprichting van enkele verenigingen. In 1923 vestigde hij zich als boekhande laar in Sneek, in het pand op de hoek Kleinzand-Singel, waar eerst een boekhandel door de heer Feenstra ge dreven werd. In de zwerf dierenopvang aan de Oude Oppenhuizerweg te Sneek zitten momenteel meer katten dan ooit. Het zijn er een stuk of twaalf, en alhoe wel er ruimte genoeg is, baart dat dozijn mevrouw B. Bunt, die de die ren namens de dierenbescherming verzorgt, de nodige zorgen. „We pro beren al zoveel mogelijk de katten uit de opvang te houden, want het is gebleken dat we ze moeilijk kwijt raken als ze er een keer zitten”, vertelt ze, „en nu hebben we er zoveel!” Een paar katten raakt men doorgaans nog wel kwijt, maar twaalf daar heeft mevrouw Bunt een zwaar hoofd in. De hitte van de afgelopen dagen zorgde niet alleen voor zomer- vreugd, maar leverde hier en daar problemen op. Maandag plaatsten wij een foto van de sproeiwagen die het wegdek van de Oppenhuizerweg in Sneek nathield, dit keer in de serie „pappen en nathouden” een op name van de brug in IJlst. „Hij is zo’n vijf centimeter uitgezet”, aldus assistent-brugwachter J. Ammer- laan. Daarom werd de hulp inge roepen van Harry de Jong, zoon van brugwachter Meinte. Met water uit de gracht brengt hij het brugdek weer tot normale proporties terug. Als de brug geopend wordt, blijft het water stromen. Sommige water sporters reageren er enthousiast op. „Een gratis douche” wordt wel op prijs gesteld. Anderen worden er kwaad om. „Moet u maar op het groene licht wachten” voegt Am- merlaan hen dan toe. OUDE STADSGEZICHT Het pand Hoogend 21 vormt een on derdeel van het oude stadsgezicht in de omgeving van de Waterpoort. Daar onder vallen nóg enkele oude panden aan het Hoogend en de omgeving. Het naast het „Twents Bierhuis” gelegen huis (nummer 19) zal evene- - wor den gerestaureerd. Daarvoor is de subsidiering al rond en met het werk is een begin gemaakt. Degenen die van plan zijn een kalt uit de opvang in huis te nemen kunnen kiezen uit een viertal jonge zwart wit ze lijken wel veel op elkaar, zijn hardstikke- lieve beestjes, maar ja, zwart wilt gaat niet hard. De mensen hebben liever een muisgrij ze, of een rooie kat”, weet mevrouw Bunt zo langzamerhand. Daarom heeft de helemaal zwarte jonge kat misschien meer kans. Ook hij zit in de op vang. Verder zit er nog een jon ge rood met witte stoeipoes, die on danks dat ze alleen in een hokje zit, zich best vermaiaikt. „Het is echt een pelijk werk een subsidie toe van een kleine 32.000. Intussen is gebleken dat de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg een rekenfout heeft gemaakt. Verwacht wondt, dat CRM een hogere subsidie zal verstrekken. Dertig pro cent van de kosten zouden in de vorm van subsidie van de gemeente moeten komen. Dat is ongeveer een halve ton. Aan de raad wordt voorgesteld dit be drag voor het „Twents Bierhuis” te reserveren. Het bedrag zal pas wor den uitgekeerd als van rijkswege de subsidie wordt ontvangen. Gelukkig is er nu slechts één hond in de zwerfdierenopvang: een lieve halfslag poedel, reu, van ongever anderhalf jaar. Omdat het zo warm is heeft men de katten maar hondehokken gestopt, die zijn open, en groter. Het geld, dat de gemeente Sneek waarschijnlijk wei zal verstrekken, komt voor een groot deel terug mid dels een uitkering uit het gemeente fonds ingevolge de „verfijnings uit keringsregeling monumenten”. Dat ge beurt echter alleen als CRM de bij drage heeft geleverd. Vandaar dat b. en w. voor de toekenning van de sub sidie een slag om de arm hebben ge houden. sloten het tropenrooster in te voeren ligt daarin dat de school zodanig is gebouwd dat aan beide kanten grote ramen openkunnen en dat er altijd een kant schaduw heeft. „Het was wel warm”, aldus het hoofd, de heer G. Brouwer, „maar het was nog wel te harden”. De komst van de heer Van de Pijpe kamp naar de Waterpoortstad was on der meer het gevolg van het feit dat hij met een Sneker meisje trouwde. Hijzelf werd op 27 september 1897 in Amersfoort geboren. In 1923 werd hij sekretaris van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. De funktie bekleedde hij vijftig jaar. Verder behoorde de heer Van de Pij pekamp tot de oprichters van de Zwem- en Poloclub „Neptunus” en van het Sneker Cantatekoor. Van deze ve reniging was hij vete jaren direkteur. De heer Van de Pijpekamp was niet alleen op het bestuurlijke vlak bij de zwemsport betrokken, hij is ook polo- scheidsrechter geweest. Hij heeft zich daarnaast verdienstelijk gemaakt als bestuurslid van de Nederlandse Reis- vereniging. De heer Van de Pijpekamp fungeerde zelfs vele malen als reis leider. Zijn echtgenote, M. is enkele jaren geleden toen het echt paar een bezoek bracht aan hun zoon, de arts G. H. van de Pijpekamp, in Zuid-Afrilka overleden. Het gezin telde verder nog een dochter. De katten komen binnen via mensen die ze al een hele tijd hadden zien ronidzwerven, Het blijken dan meestel geen katten uit de buurt te zijn, maar dieren die uit de auto zijn gezet. Aan gezien het nu vakiantiietijd is, is daar in een reden te vinden voor het grote aantal poezen dat op dit moment in de zwerfdierenopvang zit. Een andere reden is dat er in deze tijd veel nes ten ter wereld komen, en nog steeds zijn er mensen die niet van tevoren adressen zoeken waar ze de kittens kunnen brengen. Ook laten ze de nes ten niet kort na geboorte inslapen, en wanneer de jonge katten dan bij de moeder wegkunnen beginnen de moei lijkheden pas go>ed. Werknemers van bouwbedrijf C. van der Meer uit Oudega (H.O.)- Sneek zijn momenteel in Heeg druk bezig met het leggen van de fun damenten voor de Christelijke Kleu terschool. Het wordt een „kom- pleks” van drié lokalen, te weten twee werk- en één speellokaal. Het ontwerp voor dit stuk laagbouw werd gemaakt door het architecten bureau Van der Zee, Beijert en Al- ting in Bolsward. Gerekend wordt dat eind dit jaar de school in ge bruik kan worden genomen, De kos ten voor bouw en verwarming be dragen 282.050,-. Momenteel zijn de kleuters gehuisvest in de voor malige Hervormde school, De gemeente Sneek wil best meehel pen het geld bijeen te brengen voor de restauratie van het „Twents Bier huis” op de hoek van de Singel en het Hoogend. Dan zal het rijk echter ook over de brug moeten komen. Het pand (Hoogend 21) staat op de Monumen tenlijst. Ook de protestants christelijke scho len hebben hun gewone rooster ge handhaafd. De voornaamste reden daarvoor is wel dat men er weinig voor voelt het levensritme van een ge zin te doorbreken voor een periode waarvan men, gezien het Nederlandse klimaat, niet verwacht dat hij nog lang duurt. De heter J. H. D. Lou- werse, voorzitter van de vereniging voor christelijk schoolonderwijs deel de mee dlat maandiagl, de eerste school dag, de temperaturen in alle twintig christelijke basis- en kleuterscholen is opgenomen, en dat die nergens boven de grens van het aanvaardbare was gestegen. „Ze komen hier met de wildste smoesjes”, aldus mevrouw Bunt. De opvang is uitsluitend bedoeld voor zwerfdieren, en daarom vertellen men sen dat ze zwerfkatten hebben terwijl dat helemaal niet zo is.. ,,Als je dan zegt dat je de katten niet wilt hebben omdat het geen zwerfdieren zijn, krijg je te horen dat de katten op straat worden gezet als je ze niet neemt. Het is je reinste chantage.” Het is dus niet moeilijk om aan katten te komen, maar hoe kom je er weer af... „In het zweet uws aanschijns zult u ergens geschreven. Dat gold vroeger voor de schippers van de beurtschepen die zich met behulp van enkel zeilen en ellebogen- stoom door de watertjes van de Friese zuidwesthoek worstelden. Die tijd is voorbij. Nu zijn het de toeristen met een zeilboot, die zich soms genoodzaakt zien aan een lijn een boot voort te trek ken. Zoals deze bevallige jongedame die uiterst luchtig gekleed haar zestienkwadraat door de Luts bij Balk „jaagt”. W d r - N... 'MWab. ri d-d/C .J: d

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1