Polemoloog Hylke Tromp in Bolwerk: ,A i i H. ROFFEL NIEUWE CDA 1 WETHOUDER in sloten Recreatieschap wil weg langs Houkesloot laten aanleggen SNEKERWQERIER Officieel Orgaan van Inbraken in bouwkeet op terrein nieuwe ATS Sneek opgelost Advendo kreeg veel bijval in Veenendaal T X”7.“h^“ï. El vXSKsm. !j STRAAT FOLSGARE VERBREED 1 12-jarige scholenkraker gepakt Hei Mnr Keambhd is eee ■Bjfi'jLf Ir' Ig' V redeskonf erenties volksverlakkenj stem- 1 staarders” toch te kunnen lachen. t nog l van Tikkie MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 130ste JAARGANG No. 71 HYLKE TROMP - liefdadigheid - J; ver- het de - - i de CDA-wethouder heeft gezeten is niet gemakkelijk ge- LfRoelevink in de gemeente Sloten is wel hun eigenaardigheden hebben ge- bij bouwen. Er zijn gemaakt over de wordende wapensy- „L-g van de Star- Nederland is bijvoorbeeld een verbetering, BRUTAAL B. T. had nog een inbraak op zijn pro gramma staan. In juli bracht hij samen met de scholier K. L. (18) een ongenood bezoek aan het kerkgebouw van de Bap tistengemeente aan de Willem Lode wijk straat. De buit was daar maar klein; ongeveer honderd gulden aan goederen verwisselden van eigenaar. Een overzichtje van de stands in het Bolwerk. Op de voorgrond de tafel tjes die in gebruik waren bij Suder- goa en de DierenbeschermingOp de achtergrond midden de stand van de CJN en daarnaast het Werklo- eencomité Sneek. (Foto Studio Ger Dijs). Vrijdag werd een 12-jarige scholier opgepakt die zich in de loop van de laatste weken had schuldig gemaakt aan inbraken in meerdere scholen in de Lemmerweg wijk. Hij ging bijzon der brutaal te werk. Zijn buit was niet groot, maar de schade die hij aan richtte steeds aanzienlijk. Hij kon de mensen die bang zijn voor sen Russische aanval echter gerust stellen: de Amerikanen hebben een schier niet meer in te halen technolo gische voorsprong in haar rakettensy steem en daarom zal het oogstblok het wel uit zijn hoofid laten om een aanval in te zetten. De oorzaken van de oor logen zijn echter nog niet weggenomen en daarom zit de kans op een oorlog er nog in. Sinds 1945 zijn er nog zo’n tien tot vijftig gewapende konflikten geweest, waaronder twaalf belangrijke oorlogen. bedraagt 840 meter, Tevens zullen een viertal vissteigers worden aangelegd, waarvan één geschikt is voor gebruik door invaliden. De kosten bedragen ongeveer f 84.000, In haar vergadering van 7 oktober zal ook gesproken worden over de verbe tering van de oeverbescherming van de rekreatieplas bij het Parkstrand. Het Kolmartslan staat tevens op de agenda. Hier gaat het om het aainbrengen van een walbeschoeüng langs het middenge- .deelte en het ophogen van dit stuk. Er moeten om rijkssubsidiies te verkrijgen eerst plannen warden ontworpen. Hier mee is een bedrag van ongeveer 3500 gulden gemoeid. Opgenomen in de kos tenramingen dienen ook te worden het baggeren van ondiepten rond het start- eilad en het stichten van een aanleg- gelegenheiid tussen het baken en de Houkesloot, langs het Koimeersgat. Vorige week arresteerde de Sneker po litie de 21-jarige los-werkman A. T. Hij heeft zich vorige maand schuldig ge maakt aan het ontvreemden van onge veer tweeduizend gulden uit de woning van een alleen wonende bejaarde man. Deze was niet thuis. Het geld was door T. opgemaakt. Tromp was aangetrokken als vervan ger van de minister van Ontwikke lingssamenwerking J. Pronk. Deze had taegezegd een inleiding te ver zorgen, maar omdat in New York een belangrijke konferentie werd gehouden, waar hij niet gemist kon worden, had hij een vriéndelijk ekskuusbriefje naar Sneek gestuurd. Verschillende pogin gen waren 'in het werk gesteld om ie mand die net zo veel van Pranks materie afweet te vinden; ten lange leste had men maar een beroep ge daan op de oud-Sneker Tromp. PLAFOND Ten aanzien van de vredeskonferenties die de laatste tijd gehouden zijn, merk te de Groninger polemoloog op dat het eigenlijk volksverlakkerij is. Er is geen bewapenings vermindering af gesproken, men heeft een plafond bepaald waartoe die wedloop kan worden voortgezet. Rusland heeft momenteel een g- tal toterkontinentale raketten en mag er nog zo’n 700 geen afspraken steeds moderner sternen. De vervanging fighter in 1- geen vervanging maar i een modernisering. Ontwikkelingshulp is in naam veran derd in ontwikkeltogssamenwerking maar inhoudelijk is alles nog het zelfde, Het is nog altijd liefdadigheid tegen rente. Het is nog altijd armen zorg: deels liefdadigheid, deels het uitzetten van kapitaal om een flinke rente te vangen. De kloof tussen rijk en arm is niet smaller geworden, neen, zij is eerder verbreed. Er moet een makisimum en een mini mum inkomen over de hele wereld in- gesteld worden; de welvaart in de rij- ke landen moet niet bevorderd worden (dit argument is echter voor de poli tieke partijen onverkoopbaar); het kon- sumptiepatroon moet veranderd; de import uit de derde wereld (inmiddels kan men beter spreken van derde en vierde wereld omdat de olie een be langrijke onderscheodsfaktor tussen de ze twee is geworden) moet toenemen. Dit waren enkele van de oplossingen die hij aandroeg. Als de plannen van. het recreatieschap Sneeker Meer doorgaan dan zal vol gend jaar een weg langs de Houkessloot worden aangelegd. Al in de zestiger jaren waren daarvoor plannen ontwik keld, toen nog door het gemeentebe stuur van Wymbritseradeel, maar de ze konden door allerlei oorzaken nog niet ten uitvoer worden gebracht. On der meer kwam dat omdat de beno digde gronden niet tijdig in eigendom konden worden verkregen. Het ingenieursbureau „Oranjewoud” BV te Heerenveen 'heeft nu op ver zoek van het recreatieschap een plan met begroting uitgewerkt. Er wordt voorzien in een weg vanaf haventje bij de overzet tot aan het Kruiswater. De weg zal komen te lopen langs de bin nenkant van de polderdijk en krijgt een breedte van 2,5 meter. De lengte S?1 ■SB Zaterdag heeft het jeugdkorps van Ad vendo samen met het majorette A pe loton op verrassend goede wijze deel genomen aan een groots opgezette tap toe te Veenendaal. Terwijl het senio renkorps tegelijkertijd een optreden verzorgde in het Groningse Baflo, trad Jong Advendo eerder die dag in Gorredijk op, waarna men meteen af reisde naar Veenendaal. Dat het daar niet eenvoudig zou wor den een goede indruk achter te laten, wisten de Snekers van te voren. Er moest namelijk alls enige jeugdkorps opgetreden worden tussen korpsen van wereldnaam, zoals het bekende A oy uit Rotterdam en het organiserende Ceacilia uit Veenendaal. Opmerkelijk was het dat Jong Advendo zich daar tussen zeer goed wist te handhaven. Onder leiding van tamboermaitre Ben Hoogst ra en op grotendeels door J. de Wreede geschreven perfekte b— Tot oovolger van de CDA-wethouder neen gezeten l RoelevSk in de gemeente Sloten is weest, want hij maatke drie burge; donderdagavond de heer H. Roffel be- meesters mee, dè Vreeze.) Burgemeester drs. H. ger. Tot nieuw CDA-raadslid werd me vrouw A. Swart-Spoelstra benoemd. „Ik bewonder uw durf lid van de raad te willen worden”, aldus de heer Van Zwieten, „vooral omdat u middenstander bent.” Toen de rond- vraag aan de orde was vertelde hij haar dat die bestemd was voor be langrijke dingen, en niet voor kleine. „Dus ek net foar de brêgjes”, wil de mevrouw Swart weten. „Nou ja, u moet het niet al te zwart-wit zien”, zei de burgemeester, maar dat was mevrouw Swart wel van plan. „O ja hjer, ik sjog it beslist swart-wyt”. Het was geen feestelijk verhaal dat Tromp op deze avond vertelde. De aanwezigen hadden er maar moeite mee. Dat bleek wel uiit de vragen die gesteld werden. Wim de Boer vroeg zich verder af: „Wat beoogt u hier mee? Het enige wat u hiermee bereikt hebt, is dat mijn technische kennis wat is aangevuld en dat ik denk, gut het is nog erger dan ik dacht. Maar wat kan ik er mee?” Daar wist Tromp niet een konkreet antwoord op te ge ven. Inderdaad, hij heeft een somber vak. Eén ding is maar gelukkig: na duizend- afloop bleek de auteur van de „Navo- gevoerd zal worden."). Br worden verkeerde dingen op verkeerde mo menten gedaan en men gaat daaar nog steeds rustig mee door. Naar zijn me ning moet men beginnen met eerst een goed antwoord op de problemen te vinden. Met de aanhouding van een 22-jarige jongeman zonder beroep en van een drietal knapen variërend in leeftijd van elf tot veertien jaar, heeft de gemeen tepolitie van Sneek een aantal inbra ken in de bouwkeet op het terrein van de in aanbouw zijnde Algemene Tech nische School, opgelost. In eerste instantie arresteerde de Sne ker politie B. T. (22). Hij nam tijdens het weekend van 22 tot 25 augustus voor plusminus achthonderd gulden aan goe- deren uit de keet aan de Graaf Adolf- straat. Later werden de drie scholieren aangehouden die het weekend daarvoor voor zo’n zevenhonderd gulden aan goe deren stalen en nogal wat vernielin gen aanrichtten. In het eerste geval konden de goederen vrijwel allemaal in het tweede geval ten dele achterhaald worden. Ifot van vertrek te moeten „Het is jammer dat hij juist H ROFFEL CDA nu tot dat besluit is gekomen”. De ’- rechtlijnig - tijd dat de heer Roelevink in de raad Hylke Tromp heeft een somber beroep. Hjj is polemoloog en dat houdt in dat komt altijd op zijn eigen specialiteit terug. FOUTEN Naar zijn mening zou het bestrijden van het straktarele gewield moeten be horen tot de aktlieve vredespolitiek. Dat zou evenwel inhoudén dat verschil lende sociale verhoudingen op de hel ling moeten, zoals dé heerser-staaf-si- tuaiffle, Een goed veiTlgheldsbeleild zou moeten inhouden dat de bestrijding van de grondfetoffenschaarste, de be- volkingseksplosie, de bedrading van de biosfeer, en daarnaast die van net gevaar van een nukle.aire oorlog en e verspredng van geweldimiddelen krach tig aangepaikt moeten worden. De prioriteiten in ons beleid zijn fout, stelde Tramp, die en passant nog even meedeelde dat we wel op een derde Wereldoorlog kunnen rekenen („we we ten alleen niet in welke omvang die Mede namens wethouder A. Dijkstra, j zei de burgemeester het te betreuren dat de heer Roelevink heeft gemeend 4 tot het besluit komen. nu Heil in eenzijdige ontwapening of een nummerieke vermindering van de ge- vechtssterkte zag hjj niet. Naar zijn idee zou de enige kracht in een psy- chologische ontwapening liggen, bij voorbeeld door als gebaar tegenover ’t oostblok de huidige wapensystemen niet door moderne systemen te ver vangen. Een bijkomend voordeel is dan dat de derde wereld over minder wa pens komt te beschikken. Wat immers over is, wordt niet vernietigd, maar doorverkocht aan de ontwikkelingslan den. noemd met zes van I men. (Die ene was 1 Th. g„ --- B A. van Zwieten wenste hem geluk met I zijn benoeming. ,.al kan ik op dit mo ll ment niet bekijken of het wel een ge- I lukwens waard is, dat zal nog moeten S blijken”. De burgemeester had overi jl gens alle vertrouwen in de heer Rof la fel als wethouder. „We hebben hem ij leren kennen als een rechtlijnig man il| die niet voor moeilijkheden opzij gaat.” muziek werd een fokte show gedraaid, volmaakt door het optreden majorette A-peloton o.l.v. Boer. In tegenstelling tot de optredens van de andere korpsen hing er bij Jong Advendo een komplete stilte met aan het eind een donderend applaus van de 4 a 5 duizend bezoekers. Niet al leen bij het publiek kreeg men bijval, men had zo’n succes dat men van de organisatie meteen een uitnodiging kreeg voor alle Advendo koirpsen voor de taptoe van volgend jaar. Eigenwijze automobilisten die het bord bij Nijland bij de afslag naar Folsgare niet geloven, komen er wel achter. Eenmaal aan de rand van l Folsgare kunnen ze niet verder. Reden is dat de straat tot de kruising bij de kerk nu al weer een week of twee is opgebroken. Dit in verband met een verbreding van de weg van 4 tot 6 meter, waarnaast nog een trottoir van een meter komt. De ruimte daarvoor wordt afgehaald van de tuintjes van de mensen die aan die weg wonen. Het karwei, dat voor bestrating en het aanbrengen van putten nog een week of vijf vergt, wordt uitgevoerd door de firma Hego uit Hommerts. (Foto Studio Ger Dijs). SNEEKER NIEUWSBLAD de gemeenten SNEEK, WYMBRSTSERADEEL en e iMin— van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD BLIND Wat verloren liep hij tassen de ver schillende stands door voor hij in de grote zaal van het Bolwerk aan zijn toespraak mocht beginnen. Een groot aantal verenigingen en akttegroepen hadden een kraampje ingericht van- waarufflt zij informatie over datgene waar zij zich mee bezig hield aan bel angstelten den vers trekten. Onderwijl speelde in de ontmoetingsruimte de Riverboat Jazz Band. Ik ben wel eenis samen met minister Pronk hier ta Sneek opgetreden. Als een soort komisch duo”, begon Tromp zijn inleiding, Komisch was zijn ver haal evenwel niet. Hij leidde de scha re toehoorders eerst zijn vakgebied wat binnen, voordat hij als zijn eerste stelling poneerde dat „wij ons vrij lang blind gestaard hebben op hét di- nekt, fysieke, lichamelijke geweld, zo als dat in een oorlog voorkomt. We hébben evenwel niet in de gaten ge had dat er een veel ergere vorm van geweld bestaat, namelijk hét struktu rete geweld: het letsel dat aan men sen wordt toegebpacht door 'de struk- taur waarin wij leiven.” In totaal stierven in de tweede werelld- oorilog door lidhamlijk geweld onge veer 55 miljoen dadén. Een konkreet cijfer voor het struktarele gewield is moeilijk te geven, maar door honger, epidemieën en ondervoeding sterven momenteel zo’n 30 miljoen mensen per jaar. Maar een klein deel van de we- reldbevoilklihg heeft zeer veel of doende te eten: 1 miljard mensen heb ben echter voortdurend voedseltekort. Dit Uad wrtctójiit bovendien ulst \vSS^'W if JI I ■1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1