Voor mij is geen plaats Weinig schot in voorbereidingen zwembad in Rij s !il (genoeg) in de herberg” T TWENTS BIERHUIS WORDT OPGEKNAPT Foikert Grondsma kreeg Prij s voor Uitnemendheid Aan de in 1944 in Oosthem geboren Foikert Grondsma is dé „Prijs van - Uitnemendheid” voor orgel toegekend. Na het verkrijgen van deze bijzon- h gekwalificeerde onderscheiding heeft hg zich in de Grote kerk Organist uit Oosthem 1 Wisseltruk Officieel Orgaan van Tjepke de Jong, Sloten: de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST „Uit de Marktstraat" Gezelligheid in de binnenstad terug Woningwetwoningen' Welgelegen in Balk Iffl 1O O^«W. Instanties wachten op elkaar COÜRAKT, SKEKER COURANT, MflHRXHS NEUWSBLAO de snekerMkoerier ■Mi L> y H A. kunnen) plaats is in de herberg, in die zin, dat DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1975 130ste JAARGANG No. 76 kassa’s te komen, aldus de politie. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DK blad verschijnt bovendien doaderdags huis-aan-huis fa GAASTERLAHD, SLOTEH «uo in plan Welgelegen in Balk is men al druk bezig met de bouw van woningwetwoningen. Er moeten in totaal 22 even wijdig aan de Wilhelminastraat komen. Parallel aan de bedie- ningsweg komen een 35 stuks. In dit plan zullen verder nog een 25 koopwoningen worden gebouwd van het type trio- woningen in de premiekoop- sektor. Zoals op de foto te zien is zijn voor de woningwetwo ningen de fundamenten en voor een aantal de grondvloeren al gelegd. Van de woning op de achtergrond worden de muren al opgetrokken. 1 IF een stuk a-tonale muziek, met moderne effekten als clusters. De nadruk lag vooral op de klankkleur en -effecten. Hoofdschotel van het programma was wel de derde symphonie (opus 28) van de Franse meester Louis Vieme. Foikert Grond- sma toonde hier wel zijn grootmees terschap: het razendmoeilijke werk werd puntgaaf neergezet. Het bijna driekwartier durende werk werd „in één adem” gespeeld, zonder een enkele inzinking. Het sluitstuk vormde een Toccata-achtige Concert Etude van Grondsma zelf. Zoals bekend lanceerde die heer De Jong enige maanden geleden het plan tot die aanleg van het zwembad. In Gaasterland beschikt men niet over een dergelijke akkommodatie. Zwem- liefhebbers kunnen alleen maar terecht in het Ijsselmeer. De heer De Jong (Vervolg op pagina 25). het informatiecentrum in de bewaar school te vestigen (als dat zou kunnen) (Vervolg op pagina 25). De Poortertochten die de afgelopen zomer in S1®t®snMtog^orkd^r ^^onder- toTh^wel waardering onder benbïtoXten voor zijn werk. Toch rijn de Poortertochten voor hem geen onverdeeld sukses geworden. Hij heeft veel geld en tijd ln de zaak gestoken, en nu, na afloop, is hij tot de ontdekking gekomen dat veel van rijn moeite eigenlijk voor niks is geweest. Om het met zijn eigen woorden te zeggen: „Het komt er eigenlijk op neer dater voor mjj geen plaats is in de herberg, m die zin, dat er geen ruimte genoeg is”. Foikert Grondsma speelde in Breda diverse interessante werken, waarbij de schoonheid van het orgel goed tot uiting kwam. Als eerste Magninficat Primi Toni van een onbekende kompo- nist uit de zeventiende eeuw. Vooral in Vier delen uit Livre d’Orgue van Nic. de Grigny, presenteerde de organist zijn bijzondere bekwaamheid voor wat betreft de registratie. Op fijnzinnige wijze wist hij de muziek tot leven te brengen, alle mogelijkheden van het orgel benuttend. Voor de pauzie speel- Om voor de Prijs van te mogen studeren in ieder geval het onderscheiding halen van het konser- vatorium. Een jury maakt dat uit. Op 27 augustus legde Grondsma het tenta men af. Met goed gevolg, zodat hij zich in Breda mocht presenteren. Na studies bij G. Abma en Y. S. Rusticus in Sneek ging Grondsma naar Groningen waar hij les kreeg van Wim van Beek, Frans van Ee- den (theorie) en Hans Henkemans (kompositie). In ’69 haalde hij de onderwijsaktie B en in ’71 het eind diploma solospel met onderscheiding. Ook studeerde hij improvisatie bij Cor Kee in Haarlem. Dankzij een studiebeurs van de Franse regering studeerde hij daarna een jaar in Parijs waar hij in 1973 als leerling van Jean Langjia’s de Prix de Virtu- osité en de Prix d’Improvisation be haalde. Onder leiding van de Schön- berg-leerling Max Deutsch verkreeg hij het Diplome de Composition. Olivier Messiaen gaf hem tevens les in analyse. SNEEKER NIEUWSBLAD In dit nummer is als bijlage op genomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek) Bouwvakkers die zulke speciale karweitjes al eerder bij de hand ge had hebben zijn momenteel bezig met het restaureren van de panden Hoogend 19 en 21. Nummer 21 staat bekend als het Twentse Bierhuis. Met het huisje nummer 19 vormen ze met hun gevelsilhouet een stukje oud Sneek in deze omgeving met als een van de bekendste monumenten de Waterpoort. De twee panden op de hoek van het Hoogend zijn al een tijdje eigendom van de Stichting Oud-Sneek en de Zuidwesthoek. De Stichting heeft gedaan gekregen dat ze werden geplaatst op „de” kjst van de Rijksdtenst voor de Monumentenzorg. Toen dat eenmaal ge beurd was opende dat de mogelijkheid om subsidie te verkrijgen voor de dringend noodzakelijke restauratie. Dat de panden een grondige onderhoudsbeurt waard zijn is al eens betoogd door oudheidkundige drs. Herre Halbertsma van het Fries Scheepvaart Museum, die er in onze krant artikelen aan wijdde. De restauratie van het Twentse Bier huis vergt ongeveer f 175.000r. Van dat bedrag zal het rijk het groot ste deel voor zijn rekening nemen. De gemeenteraad van Sneek stelde 47.889,- beschikbaar, maar van dat bedrag vloeit een groot deel weer middels allerlei ingewikkelde regelingen terug naar de Sneker ge meentekas. Studio Ger Dijs)- Ondanks het optimisme van de heer H. de Jong uit Rijs blijkt er nog weinig schot te zitten in de realisatie van zijn plannen voor een zwem bad achter hotel Rijsterbos. De stichting Rijsterbos oftewel het Fryske Gea schuift in principe de hoofdbeslissing af naar de gemeente Gaaster land, terwijl deze op haar beurt stelt dat het Fryske Gea als resse van de grond maar eerst toestemming moet geven tot de aanleg. te Breda als zodanig met een briljant konsert gepresenteerd aan onge veer tweehonderd genodigden. Momenteel is Grondsma leraar theore tische vakken aan het Rotterdams Conservatorium en kantor-organist van de Sint Pauluskerk in Den Haag. ,_i Uitnemendheid de hij voorts een eigen kompositie: moet de kandidaat Reeksvariaties II, einddiploma met om stukken te bestuderen dlie met Sloten hebben te maken. Veel van die stukken heeft hij nagemaakt. Ver der is de heer De Jong in het bezit van een archief dat zijn vader des tijds kreeg van de bekende archi- tekt G. E. F. Feenstra. Sinds men met herstelwerkzaam heden bezig is aan de Oppen- huizerbrug en het komende en gaande verkeer omgeleid wordt via het Sperkhem, de Singel en ’t Kleinzand (of omgekeerd) is de ge zelligheid in de Sneker binnen stad helemaal terug. Zeker tij dens de spitsuren, wanneer bij herhaling taai op te lossen op stoppingen zich voordoen. De weggebruiker zal nog even moe ten doorbijten. Over een tweetal weken kan er weer normaal ge bruik worden gemaakt van de oude route. De hierbij afgedrukte foto geeft 'n beeld van de drukte op de hoek Hooiblokstraat-Singel. Naar aanleiding van de begeleidings brief bij da laatste gemeentebegroting, waarin werd gesteld dat het niet ver keerd zou zijn de duizenden toeristen diie Sloten in de zomer bezoeken een doelgerichte ontspanning te bieden, op perde de heer De Jong het idee om een historisch» rondwandeling door het stadje te organiseren. De naam had hij al bedacht: Poortertocht. De gemeen te en het WV met wie daarover werd vergaderd vonden het allemaal prach tig, en ze vonden het nog mooier toen de” heer De Jong voorstelde een deel van zijn materiaal dat hij had verza meld voor zijn informatie- en dcl:u mentatiecentrum beschikbaar te stellen. Met dat materiaal zou de heer De Jong een ruimte kunnen inlichten waar de toeristen zouden kunnen worden ontvangen, en aan de hand waarvan ze veel op historische feiten gebaseerde informatie over Sloten zouden kunnen krijgen. De heer De Jong is al vanaf de tijd dat hij nog in de schoolbanken zat zwaar ge ïnteresseerd in de historie” zoals hij zelf zegt, en hij heeft er „avonden, nachten en zondagen aan besteed Ook heeft de heer De Jong nog een 24 schilderingen gemaakt die bepaalde geschiedkundig belangrijke momenten voor Sloten behandelden. Kortom, wan neer een en ander zou worden opge- steld zou 't een smakelijk geheel wor den. Maar dat is nou juist het pro- doku-ibleem: waar moet dat worden opge steld. De heer De Jong worstelt er al jaren mee. Aanvankelijk had hij zijn oog laten vallen op het kaaspakhuis. Dat ging niet door. Vervolgens dacht hij aan de voormalige bewaarschool De Poarte, achter het gemeentehuis. „Dat zou een geschikte plaats zijn. Het heeft een tongewelf, dus het past wel een beetje bij de sfeer van de tentoon stelling, en als het niet anders kan zou ik wel bereid zijn het op eigen kosten op te knappen”. Maar ach en wee: nog voordat de heer De Jong er aan dacht Deze week is de Sneker installateur Troelstra ongeveer achthonderd gul den armer geworden door een wissel truk. Twee vreemdelingen, vermoede lijk Aziaten, verschenen bij hem in de winkel en kochten een paar batterijen, dat prompt werd betaald. Vervolgens deponeerde één van de bezoekers eni ge kleinere bankbiljetten op tafel en verzocht de verkoper hiervoor ’n bank biljet van honderd gulden te mogen ontvangen. Toen deze de kassala open de, greep de man in de lade. De ver koper sloeg de lade dicht en meende daardoor diefstal te hebben voorko men. Toen later de kassainhoud even wel werd gekontroleerd ontbrak eerder genoemd bedrag. In twee andere winkels in de Sne ker binnenstad hadden de vreemde lingen ook al getracht geld te wisse len. Men had hen daar echter geen kans gegeven bij de geopende kassa te komen. f iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHniiiiiiiHiHi De politie wijst er in dit verband op dat er - blijkens herhaialdelijke krante- berichten - vrijwel dagelijks door soortgelijke wisseltruks winkeliers de dupe worden. Indien het maar enigs zins mogelijk is, moet vermeden wor den dat dergelijke personen ook maar de kans krijgen in de nabijheid van de F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1