f I Sneker rijdt AHOB kapot l „Wat zijn organist en kerk zonder een orgel” spli Ds. M. van der Meulen in Doopsgezinde Kerk aan de Singel te Sneek: SNEKER^KOERIER Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en B. EN W. VAN SNEEK: „ALLERMINST Autodieven uit Sneek voorliefde voor Fiat, in Amsterdam gepakt Theo v. d. Kamp (35), supervisor Advendo, plotseling overleden REDEN TOT JUICHEN - INTEGENDEEL" ULST BEGROTING IN DE RAAD: 9 DECEMBER De gemeentebegroting van Sneek over 1976 zal door de raad worden behandeld in een openbare raadsvergadering op dinsdag 9 december. Uiter aard volgt daarvóór een uit voerige schriftelijke behande ling in de verschillende „sek- ties” van leden van de ge meenteraad. Ook het kollege van burgemeester en wethou ders krijgt nog de gelegen heid om schriftelijk te reage ren op vragen die ongetwijfeld gesteld zullen worden in de rapporten van de sektiebijeen- komsten. MM Automobilist ploegde een rozenperkje om!! MM HMl COURANT, DRUFHOUB MEUWSBLAD 4e Verblind door laagstaande zon Ml Schone slapers door de politie gewekt Burgemeester en wethouders van Sneek hebben de gemeente raad een sluitende begroting voor 1976 voorgelegd. Die mondt wat de ’gewone dienst’ betreft uit in ’n bedrag van f 47.000.000. Dat „sluitende” klinkt fraai, maar wanneer het kollege de be groting had opgezet op basis van een ongewijzigd beleid dan zou er een tekort zijn ontstaan van f 1.100.000. In de aanbie dingsbrief schrijft het dagelijks bestuur van Sneek dan ook, dat het voorleggen van een sluitende begroting op-zich tot vol doening strekt, maar dat „de wijze waaróp dit resultaat is be reikt allerminst reden tot juichen geeft. Integendeel!” Hat $Mtkar NiamnHad is een m NIEUWE SNEEKER COURANT, SHE ISBSB i f SNEEKER NIEUWSBLAD Begroting 1976 sluit, maar er is dik een miljoen tekort!! 8BW achter ''Sr' 3 13 Een enorm belangrijke avond. Dat waren de eerste woorden, die dominee M. van der Meulen gebruikte toen hij vrijdagavond in de Doopsgezinde nkomst opende die het midden hield Ikonsert. Met deze gebeurtenis werd en gerekonstrueerde kerkorgel offi- De tweede Najaarsbeurs zit er weer op en uit een peiling onder de standhouders en het publiek is gebleken dat men het op prijs zou stellen als de Stichting Najaarsbeurs Sneek ook in 1976 weer een dergeiijk evenement op touw zou zetten. Tijdens de beurs werden een fiks aantal enquêtes gehouden. Uit een ervan bleek, dat men de diverse attrakties goed had gekozen. De organisatoren hoopten dit jaar een be* zoekersaantal te halen van vijftienduizend maar dat lukte niet hele maal. Vooral de vrijdag (toen het weer niet best was) viel de toeloop overdag wat tegen. Het aantal kijkers kwam tenslotte op twaalfduizend en als men daar de houders van vrijkaarten bij rekent komt men toch een heel eind in de richting van de vijftienduizend. De tienduizendste bezoeker kwam zaterdagmiddag door de poorten. Het was mevrouw Klooster uit Sint Nicolaasga. Ze kreeg van de gezamenlijke stand houders een waardebon van f 550,-, werd toegesproken en in de bloemetjes gezet en kreeg ook nog enkele kadootjes. Op de foto van Julius van Dijk een verraste mevrouw Klooster met het bestuur van de Stichting Najaarsbeurs Sneek. Van rechts naar links: P. Bax, J. de Leeuw en links van mevrouw Klooster de „3e in de bond”, H. Vellinga. In de nacht van zaterdag op zondag is een personenauto door een rozenperk langs de Bolswarderweg gezwalkt. Ruim 25 meter grond werd omgeploegd; een verkeerspaal met bord werd platgere- den. De onverlaat, die waarschijnlijk een slokje teveel gedronken had, is met ge zwinde spoed verdwenen. Zijn stoute stukje werd evenwel gezien en aan de politie doorgegeven. In die toekomst zal getracht worden het orgel zo veel mogelijk te (laten) gebruiken. MAANDAG 6 OKTOBER 1975 130ste JAARGANG No. 79 Dat een doMhrdatp Iwh nn-hui* in GAASTStLAND, SLOTEN m Dominee M. van der Meulen zag he laas geen stampvolle kerk voor zich toen hij „met groot genoegen de mensen welkom heette op deze enorm belangrijke avond en glorieu ze dag”, waarin het gerestaureerde kerkorgel van de Doopsgezinde ge meente in Sneek opnieuw in gebruik kon worden genomen met ’n konsert. In de nacht van zaterdag op zondag is in Assen onverwacht overleden de heer Theo v. d. Kamp, kapelmeester van het Trompetterkorps der Cavalle- rie. Naast kapelmeester was de heer Van der Kamp (35), die getroffen werd door een hartaanval, algeheel super visor van de drum- en showfanfare Advendo uit Sneek. Jan F., een 19-jarige Sneker, heeft zaterdagmorgen alle geluk van zijn le ven gehad. Verblind door de laagstaande zon, zag hij niet dat de automatische halve overwegbomen bij Station Noord zich sloten. Met een gangetje van 50 kilometer per uur knalde hij er doorheen. Gevolg: bomen kapot en flinke schade aan de auto. F. was zo verstandig om nog door te rijden, zodat de trein, die uit de richting Leeuwarden kwam, onge hinderd naar het perron kon doorrijden. De twee hoöfdddders blijken K.B. en L-K. te zijn. Zij -hadden eerste de nog maar een dag in Sneek wonende L. Bijde-Ley benadeeld door zijn auto, die geparkeerd stond aan de Wonp Tjiaiardastraat, te stelen. Zij kwamen er echter niet vier mee, want de ver- Mchtdng deugde niiiet. De wagen, een Flat, werd bij de Dir. Kuyperlaan ach tergelaten. In helt centrum werd toen die Fiat van mej. Berkhout gestolen. K.B. en L.K, blijken al eerder een wagen te hebben ontvreemd, was twee weken geleden toen Opel van ene Haanstra, van de Sin gel verdween. Het duo kwam ech ter niet verder dan Spannenburg. B. en K. liften toen maar naar Lem mer. K.B. stal op de laatste dag van de kermis een Flat 600, zo is ook gebleken. Deze wagen liet hij achter in die Dr. Kuyperlaan. Hij was het die Advendo door zijn Specifieke bewerkingen van muziek stukken de zo aparte sound wist te geven. De Advendo-leden vernamen zondagmorgen het trieste nieuws toen men in het verenigingsgebouw samen kwam tooi een ekstra-repetitie in ver band met komende plaatopnamen. De verslagenheid was groot. De heer V.d. Kamp, die alom geprezen werd voor zijn bijzondere muzikale kwaliteiten, laat vrouw en vier kinderen achter. STADSVERFRAAIING In de begroting is ook niet meer op- genomen een storting in het fonds voor stads verfraaiing. Volgens burgemees ter en wethouders houdt dat niet in, dat er voontaan geen aandacht ge schonken zal worden aan het aanzien van de stad, Men wil dit aspekt be trekken in een studie betreffende de gemeeentelijke reserves. Het tekort op het eerste konsept was voor b. en w. aanleiding aan de uitga venkant ’n aantal wenselijke doch ’niet als uitermate noodzakelijk opgenomen posten geheel af te voeren of te be snoeien”. In de toelichting wordt aan de andere kant gesteld, dat zoiets „wel ten koste gaat van het voorzie- zieningsnivo in onze gemeente”. B. en w. meenden echter tot de „inkrimping en” te moeten overgaan, na afweging tegen de in het ontwerp-meerjarig in vesteringsplan opgenomen nieuwe uit gaven, waarbij uiteraard ook een aan vaardbare verhoging van diverse ge meentelijke heffingen in de beschou wingen is betrokken”. Het uit 1786 daterende orgel liep ruim drie jaar geleden bij een brand in de kerk aanzienlijke waterschade op. Toen het door zekere Van Gruisen gebouwde orgel in 1847 een plaatsje kreeg in de nieuwe kerk van de -Doopsgezinde gemeente (de oude kerk stond op dezelfde plaats) werd er aan het instrumentarium veel veranderd door orgelbouwer Scheuer. In de loop van de daaropvolgende tientallen jaren werd er weer veel terugveranderd. Alle verandering bleek echter geen verbetering. Bij de restauratie door de firma Flentrop uit Zaandam van het laat ste jaar werd getracht het orgel zo veel mogelijk terug te brengen in de staat van 1847, Men moest grondig in de archieven duiken om er achter te komen hoe het allemaal was ge weest. De organist Klaas Bolt van de St. Bavo in Haarlem was daarbij zonder meer adviseur. Enkele delen waren echter niet meer te achterhalen, moes ten worden gekopieerd of worden ver vangen door iets waarvan men dacht dat het ’t oorspronkelijke ’t meeste na bij kwam. Precies te overaien is nog niet wat de totale restauratie zal gaan kosten. Geschat wordt dat het tegen de tweehonderd duizend gulden gaat kosten. Aan eigenlijke onvoorziene uitgaven is voor 1976 zes gulden per inwoner uit getrokken (ongeveer 170.000). In 1975 was dat acht gulden per inwoner. De Amsterdamse politie heeft een drietal Snekers aangehouden die in de hoofdstad in een Fiat lagen te slapen. Bij kontrole bleek dat deze wagen ge stolen was in de Waterpoortstad. Het edele trio, K.B. (18), L.K. (20) en TJ3. (31), is inmiddels overgedragen aan de Sneker politie. Zo zal op de dag van de organisten vergadering op zaterdag 18 oktober opnieuw een bespeling plaatsvinden. Dat konsert zal niet alleen toeganke lijk zijn voor de kongresgangers, maar heeft Nu in de loop van de afgelopen zomer het meerjarig investeringsplan in ontwerp is gereedgekomen bestaat de indruk zo staat er in de aanbie- dingsbrief dat zich in de loop van 1976 minder nieuwe uitgaven zullen aandiienen dan de laatste jaren. (Vervolg zie pagina 3, kolom 1) Voorts zal met de openbare leeszaal overleg gepleegd worden over de hoogte van de subsidie. De gemeen te denkt dae geidelijke toelage te kunnen drukken omdat de nieuwe rijkssubsidieregeling gunstiger zou liggen dan het leeszaalbestuur in eerste instantie heeft aangegeven. (En dus met minder gemeentelijke subsidie toe zou kunnen dan waar om is gevraagd). Bezuinigingen om tot een sluitende be groting 1976 te komen zijn onder meer gevonden door verschuivingen in de personeelssfeer van de sociale dienst en gemeentewerken 91.000), jet niet aanstellen van een vervanger van een uit de gemeentedienst vertrokken vakleerkracht lichamelijke opvoeding bij het basisonderwijs 47.000) en het opnemen uit de kapitaaldienst van 75.000 waardoor de kostenpost voor bestemmingjs- en struktuurplannen op de gewone dienst terug gebracht werd van 175.000 tot een ton. MONUMENTENLIJST De hele restauratie en renovatie had niet plaats kunnen hebben als het bij na tweehonderd jaar oude instrument niet op de Monumentenlijst was ge plaatst. Daarop werd ook even geduid door Ds. Van der Meulen, die in zijn ope ningswoord later zei: „Wat is een kerk zonder kompleet orgel, Dat is geen goede toestand. En voor de or ganist is het gemis aan een orgel helemaal ellendig. Muziek bij een dienst is onmisbaar. Al in de tijden van het oude testament loofde men God met het spelen op alle soorten instrumenten”. Na de samenzang kregen de organis- voor ieder die belangstelling ten Klaas Bolt en Foikiert Binnema uit voor orgelmuziek. Sneek de gelegenheid hun kunnen en de mogelijkheden van ’t vernieuwde Ook mogen „mensen die een toets in orgel te tonen. Het programma was kunnen drukken” achter het orgel daartoe zo gekozen, dat de voornaam- plaats nemen. En van die figuren zul- ste mogelijkheden ruimschoots aan bod len er dus op 18 oktober voldoende in kwamen. de Doopsgezinde kerk bij de hand zijn. 'to RL MW i‘ï- i i «uwH1 win||i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1