Niet ALLES is de schuld van de dieptebemaling Vereniging voor Christelijk Onderwijs in IJlst 100 jaar! snekerXkoeriir „En de buis, hij ploegde voort” B ‘h- IIJ 11 "1 de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Zwijntjesjagers in Sneek aktief ULST F7" I h J -r JB AA Veel oudleerlingen vierden lustrumfeest Weer diefstal in de rijwielgroothandel 1 VEEL AANTOONBARE SCHADE ROND UITWELLINGERGA, MAAR Handtasjes gretig doelwit I - COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD m Het is en blijft een moeilijke zaak om met zekerheid vast te stellen of de schade aan op stallen en de scheuren in het grasland in de omgeving van Uitwellingerga nu wél of niet louter en alleen veroorzaakt worden door erg diepe diepte bemaling ten behoeve van de bouw van de tunnel onder het Prinses Margrietkanaal. Hei SMeUr NiemnbW k - getobde aügave NIEUWE SHEERER COURANT. -- a J .ÜA i f SNEEKER NIEUWSBLAD De Poarte in Sloten f18.500, kleuter- (Vervolg «ie pagina drie). (Vervolg zie pagina drie). Het optreden van de leerlingen van de vijfde en zesde klassen tijdens de her denkingsbijeenkomst in de Hervormde kerk van Ijlst. Tussen preekstoel en het koortje het Jeugdsymfonie-orkest. Op de kansel dominee Bijl uit Bergum, die de herdenkingstoespraak hield. foto Studio Oer Dijs) Diefstallen van tasjes uit winkels en van bromfietsen en fietsen nemen de laatste weken hand over hand toe. Vo rige week bijvoorbeeld kwamen bij de gemeentepolitie van Sneek 22 aangif ten binnen van diefstallen van rijwie len (6 met en 16 zonder hulpmotor). In de meeste gevallen waren zij niet op slot gezet. Die heimwee naar het verleden, kwam ook duidelijk naar voren bij de dia presentatie in de kleuterschool. De vetr- Vervolg zie pagina drie). MAANDAG 13 OKTOBER 1975 130STE JAARGANG No. 81 Dit blad verschijnt bovendien doederdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN citaties van het gemeentebestuur met een enveloppe met inhoud. GEEN MELKKOE Aan de andere kant probeert men in bet bemaalde rayon en zelfs heel ver daarbuiten ook dingen in de schoenen van Rijkswaterstaat te schui ven waar de bemaling part noch deel aan heeft. Met andere woorden: lang niet elke klemmende deur of nieuwe scheur is een gevolg van het wegpom pen van het grondwater. De zaal zal een oppervlakte krijgen van ruim 100 vierkante meter. Daar omheen zuilen noodzakelijke ruimten als entree, garderobe, toiletgroep, keu ken en berging worden gekreëerd. Ten aanzien van het oorspronkelijke ont werp stellen b. en w. voor nog een ex- Zeker is web dat Rijkswaterstaat een flinke geldpot moet vormen om straks redelijke schadeclaims te kunnen ho noreren. Hoever die aansprakelijkheid van Rijkswaterstaat loopt en hoeveel en hoe groot de vorderingen zijn die straks uitgekeerd moeten worden? BEZIELING De ouders van de eerste leerlingen hebben veel voor de nieuwe school vorm over gehad. Geen enkele over heidsinstantie kwam in die jaren met subsidies. Ouders moesten een rijks- daalder per drie maanden opbrengen, een bedrag dat voor die tijd bijzonder hoog was. De burgemeester sprak de hoop uit dat de bezieling uit die dagen nu nog zou voortteven. Als de vereni ging even aktief en strijdbaar zal ver der gaan als in de afgelopen 100 jaar, dan zal zij een goede toekomst hebben. De burgervader onderstreepte de fteii- Het heeft heel wat voeten - in casu u- en t-bal’ken - in de aarde om met een stuk van de nieuwe diepriolering onder Rijksweg 43 door te komen. Daartoe moest een forse hap uit de weg worden genomen en dat bracht onder meer met zich mee, dat alle ver keer naar en van Sneek via de wegen en weggetjes van het Indu strieterrein aan de Oppenhuizerweg zijn route moet zoeken om voor of achter de valkuil weer op de Rijksweg of de Oppenhuizer weg te komen. Mocht u zich niet in ’n handomdraai kunnen oriën teren op deze foto van Ger Dijs: links bovenin is nog net een stukje te zien van de nieuwe Rondweg en rechts boven ontwaart men nog een glimp van de in aanbouw zijnde nieuwe technische school. PLICHT Toen dat 'eindelijk gelukte, kon hij een overzicht geven van die betekenis die 100 jaar christelijk onderwijs voor IJlst en voor de bevolking had gehad. Mid den in de schoolstrijd van de negentien de eeuw was deze vorm van onderwijs in IJlst ontstaan, iets wat toen niet als een recht maar als een voorrecht moest worden gezien. „Onze voor ouders zagen het echter als een plicht” aldus Schnaa. Uiteraard zal met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid vastgesteld moeten worden dat de beschadigingen niet zouden zijn voorgekomen als de bemaling achterwege was gebleven. Moeilijke kwestie in bepaalde gevallen. De Poarte, de voormalige school in Sloten, zal gerestaureerd worden. Zoals wij enige tjjd geleden al meldden werd hiertoe besloten omdat men in het stadje dringend behoefte heeft aan een ruimte waar diverse verenigingsaktiviteiten kunnen plaats vinden. Burgemeester en wethouders hebben nu een voorstel geformuleerd waarover de raadsleden morgen hun visie kunnen geven. 100 jaar christelijk onderwijs in IJlst dat betekent dankbaar zijn jegens God en jegens diegenen die het predi kaat christelijk niet alleen een predi kaat wdliden laten zijn. Wat een eeuw christelijk onderwijs voor de veile honderden kinderen, die de school be zochten, heeft betekend, kunnen wij niet afmeten, aldus de voorzitter van de commissie die de reünie organi seerde, maar het is een feit dat het onderwijs een rijke vrucht ondier Gods zegen heeft afgeworpen. Ulst wemelde zaterdag van oud-inwo- ners. Geveltjes bekijkend repten zjj zich van school naar school, zich verliezend in herinneringen aan de tijd dat zü nog deel uitmaakten van de stadsge meenschap. Oude vriendschappen wer den hernieuwd, bekenden van wel eer weer de hand gedrukt Het feest dat de Vereniging voor Christelijk On derwijs in het stedeke had georgani seerd, ter gelegenheid van haar 20ste lustrum, had hen allen weer naar de oude woonplaats gevoerd. Het begon allemaal in het Mienskips- hüs waar de meer dan 200 oud-teerlfai- gen zich verzamelden. Het bestuur stond gereed om de felicitaties in ont vangst te nemen. De drukte was zo groot dial ceremoniemeester R. Schraa, het onlangs gepensioneerde hoofd van van de Ylorttasschood, moeite had zich via de geMdsSnstalllartiie verstaanbaar te maken en de sprekers aan. te kondi gen. Na de receptie was er gelegenheid voor de reünisten de scholen weer eens te bezoeken. Middels tentoon- lingen werden de veranderingen in het onderwijs duidelijk gemaakt. Ou de schoolplaten, stoffig en vergeeld, waren weer eens te voorschijn ge haald, maar ook de dia’s die ge bruikt worden ter illustratie van be handelde onderwerpen, konden beke ken worden. De meeste belangstelling ging echter uit naar de klassefoto’s van jaren her. De zaak is nog lang niet uitgezocht en waarschijnlijk zal het nog wel een tijd je duren voor alles in kannen en krui ken is. Uiteraard kan het hele terrein pas overzien worden als straks de pompen stilgezet worden en het grond water weer terugkeert naar waar het onder normale omstandigheden wil we zen. Vast staat wel, dat de kosten van de tunnel de begroting aanzienlijk zullen overgroeien. En een bepaald goedkoop projekt was het toch al niet. Zeker is ook, dat Rijkswaterstaat zonder meer over de brug of door de tunnel? zal komen als derden schade hebben geleden, die duidelijk is voortgesproten uit het wegpompen van het grondwa ter in de omgeving van de tunnel. Het huisje van Hans Siesling aan het Lyts Südein in Uitwellingerga kreeg de genadeklap na de diepte bemaling. Siesling nam de wijk naar Schamegoutum maar zal wel een schadevergoeding krijgen. (Foto Studio Ger Dijs). gr r Vast staat, de het huisje van Hans Siesling aan het Lyts Südein de gena deklap heeft gekregen door de verzak kingen. Hij verhuisde naar Scharnegou- tum. Met die papieren en de werkelijk heid staat Siesling erg sterk en waar schijnlijk zal Rijkswaterstaat hem dan ook zekere schade vergoeden. Met de nieuwe loods van scheepsbouwer Mar ten van der Veen is het ongeveer van hetzelfde laken een pak. Het zaakje be gon een tijdje geleden te wankelen. Ook hier achtte gemeentewerken van Wym- britseradeel verder gebruik van de loods niet verantwoord. Later heeft men de zaak gestut en momenteel is de loods weer in gebruik. De zaak zal, denkt men, echter in de toekomst afge broken moeten worden en dan opnieuw opgebouwd. De eigenaar voelt er uiteir- Het feit dat de hervormde school in 1876, toen zij als eerste christelijke school in IJlst geopend werd, 161 leer lingen telde, tekende wel dat men be hoefte had aan het christelijk onder wijs. Dit had burgemeester H. W. F. Mumsen gekonikludeerd uit het jubi leumboekje. Tot voor enige jaren kampte IJlst met een vertrekover- schot. Men zou daaruit de gevolgtrek king kunnen maken, zo redeneerde de eerste burger, dat a®e leerlingen van de school zijn uitgezwermd en hun doel elders hebben gevonden. Rijkswaterstaat wenst natuurlijk niet als melkkoe te fungeren en zal elk geval op zijn „merites” onderzoeken en als mocht blijken dat men van de „situatie” wil profiteren heeft een schadeclaim weinig kans omgezet te worden in klinkende munt. Verschillende winkelende vrouwen werden het slachtoffer van één of meer op handtasjes beluste onverlaten. Zo liet een dame haar tas even onbe heerd op ’n toonbank staan en prompt bleek deze verdwenen. Zo’n geval deed zich ook voor in een damesmodezaak, De eigenaresse was even in een pas kamer. In een andere winkel kwamen twee verkoopsters tot de ontdekking dat hun tasjes die zij onder de toog hadden geplaatst verdwenen waren. Bedragen variërend van 25 tot 200 gul den waren de buit, terwijl ook betaal cheques van eigenaar verwisselden. Deze werden later in andere plaatsen verzilverd. In een enkel geval werd ’n beurs teruggevonden op straat. j uammam In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de rijwielgroothandel Bergstra aan de Valkstraat in Sneek. Evenals in het vorige weekend drong men binnen door het uitnemen van een raam. Een aantal bromfietsonderdelen werden ontvreemd. Uit de autoshop Ralley aan het Kleinzand in de Water- poortstad werd vorige week een ge- luidshoom ontvreemd. Deze hoorn, in Friesland enig in zijn soort (een zoge naamde Mustang-hom), draagt een afbeelding van een stijgerend paard. «a I s - wi WW 3® -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1