P. S. Gerbrandy Morgen late eerste steen sporthal Balk Gedenkteken „TALMA STATE” HEEG NADERT VOLTOOIING ULST R Tj. de Jong: ,ook de politie vond plaats kermis onding’ L van VOET-FIETSPAD ONDER DE BRUG OVER DE GEEUW SNEKERMKOEglER de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en Verzoek van Sloter garagehouder afgewezen GEEN KLM-KANTOOR IN PHILIPS-GEBOUW SS Morgenrood en Stedelijk niet op 17 maar op 31 Oud-burgemeester van Sloten Jacob Bakker dinsdag j.l. begraven O COmiT, SMEBDES COÜRAMT, MUFHOUB NEUWSUD IIHHTE H Al 11111 I'WB I WW W;' - - f SNEEKER NIEUWSBLAD II De eerste steen voor de sporthal in Balk is al lang gelegd. Offi cieus dan; officieel is het nog nooit gebeurd. Het werk moest indertijd namelijk bijzonder snel aangepakt worden in verband met de ACW-voorwaarden. Men wil in Gaasterland toch nog een klein beetje de herinnering bewaren aan dat belangrijke moment waarop de bouw begon. Daarom zal morgenmiddag om half vier een gedenksteen tussen de vele duizenden al gemetselde stenen worden geplaatst. Het in aanbouw zijnde woon- centrum voor bejaarden, Talma State in Heeg, nadert de voltooi ing. Begon men na de bouwvak met het binnenhuiswerk van het centrum, het is nu al bekend dat het tehuis in februari-maart van het volgend jaar klaar is. Bijna de helft van de woningen in het centrum (68 tweepersoons en 10 eenpersoons) zou al kunnen wor den gevuld met bewoners, dank zij de animo die er voor Talma State is. De aanvragers voor een woning hebben evenwel nog geen uitsluitsel gekregen of ze in aan merking komen voor een plaatsje in het huis. Met de toewijzingen van de woningen gaat men zich eind dit jaar bezig houden. Als de gemeenteraad er mee akkoord gaat zal er een voet- en een fietspad Tranendal is straks niet meer. De woningen langs het het hele streekje tot aan de Ubbo Emmiusstraat, worden op het ogenblik „ontmanteld” en gaan straks tegen de vlakte. De gemeenteraad besloot al in februari 1953 in principe de vrijkomende grond te verkopen aan de Machinefabriek W. Hubert en Co. B.V. Komende dinsdag zal de raad een definitief besluit moeten nemen. Het voorstel van b. en w. is om de 2942 vierkante meter grond van de hand te doen voor 62 per vierkante meter plus ƒ13 per m2 wegens sloopkosten, totaal dus ongeveer 220.000. Hubert wil de grond in reserve houden voor verdere uitbreiding van het bedrijf. Voorlopig zal er een parkeerterrein worden aangelegd. Mocht u het niet weten: de naam Tranendal is vroeger gewoon „ontstaan" en later officieel geworden omdat het in het verlengde ligt van de Kerkhoflaan en de begrafenisstoeten op weg naar de algemene begraafplaats dus Tranendal passeerden. (Foto Studio Ger Dijs). Dit blad vanchijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN a^> DONDERDAG 16 OKTOBER 1975 130ste JAARGANG No. 82 G. Oppewal (schoolhoofd en sekreta- ris Stichting Smeek ’40-’45) en J. Su- wijn (direkteur van de Amrotenk). Het komité Smeek gaf gistermiddag een perskonferentie. Elders in deze krant kunt u daarover meer lezen, De garage van Van der Goot grenst namelijk aan het parkeerterrein. Wil men b(j zyn benzinepomp komen, dan moet men over dit stuk openbare weg. Dat was nog wel mogelijk in die be ruchte week in juli, maar de meeste klanten van de nijvere middenstander hielden het vanwege de kermis wel voor gezien. De ingewikkeldheid van de situatie kostte hen teveel hoofd brekens, Daar kwam nog bjj dat Van der Goot op een bepaald moment zelfs nee moest gaan verkopen. De tank wagen kon niet meer bij het putje met de vuldop van de tank komen. In Sloten, aan de Varleane en de Burgemeester Haitsma Mulier- straat bouwt de firma Noppert uit Ouwsterhaule een viertal wo ningen. In principe zullen deze eind november, begin december kunnen worden opgeleverd, en dat is iets dat toch wel belangrijk is voor het stadje waar het inwonertal de laatste jaren langzaam maar zeker achteruit gaat. De koopwoningen zullen namelijk voor he nieuwe jaar kunnen worden betrokken, en dat levert, zoals de zaken er nu voor staan, minstens vier nieuwe inschrijvingen in het bevolkingsregister op. Twee van de woningen worden betrok ken door mensen die al in Sloten wonen. Op een schriftelijke waag van die heer C. Meijer aan burgemeester en wet houders van Sneek of ze weet hadden van besprekingen tussen Philips en de KLM over „overname” van het be drijf in Sneek en welke gevolgen dat voor de werkgelegenheid zou kunnen hebben, heeft het kollege een kort ant woord gegeven. Het is b. en w. be kend, dat er kontakt is geweest tussen vertegenwoordigers van de KLM en Philips om die mogelijkheden te on derzoeken van een vestiging van een dochtermaatschappij van de KLM in een deel van de bedrijfsruimte van Philips. Philips wilde de ruimte opti maal benutten, maar de bestaande ak- tiviteiten van Phillips in Sneek waren daarbij niet in dïskussie. De bespre kingen hebben geen gevolgen gehad want de KLM vond elders een in haar ogen aantrekkelijke plaats. Dinsdag komt in de raad ook een voorstel aan de orde om de Convent school (afdeling voor imbeciele kin deren verbonden aan de openbare school voor debiele kinderen) uit te breiden met een leslokaal, een ruimte voor de schoolarts, psycholoog en logopedist. op glêd iis komme”. De kermis was hem prima bevallen en hij zou hem graag tot een jaarlijks gebeuren zien uitgroeien. „As de gemeente hjir yn- trapet, dan is de hikke fan ’e daem”. Zowel De Vreeze als H. Brouwer (bei den CDA) waren van mening dat er veel meer overleg met de belangheb benden had moeten worden gevoerd voordat een dergelijk festijn wordt op- (Vervolg op pagina 19). Aan ’t begin van de raadsvergadering herdacht burgemeester H. A. v. Zwie- ten dinsdagavond de vrijdag onver wacht overleden oud-burgemeester Ja cob Bakker. Deze „aparte Fries, ge sloten van karakter, openstaand voor mensen die hem wilden benaderen”, zo als hij door mr. Hartung bij zijn af scheid in verband met vertrek naar Bteiswijk werd genoemd, bereikte de leeftijd van 67 jaar. Bakker werd in januari 1940 tot sekretaris-ontvangfer van Sloten benoemd; generaal Winkel man benoemde hem in dit eerste oor logsjaar nog tot burgemeester. De oor log was voor de burgemeester een moeilijke periode waarin hij zich maar nauwelijks als burgervader kon hand haven, zo sterk was zijn afkeer van het boven hem geplaatste gezag. Een teleurstelling was het voor hem dat hij door ondermeer materiaalschaarste niet kon slagen in zijn voornaamste doel: de wederopbouw van Sloten. Ja cob Bakker is ook enige tijd waarne mend burgemeester van Doniawerstal geweest. Aan de hand van de maandstaten van voorgaande jaren, had Van dier Goot berekend dat het Lunapark, afgezien van rondjes in de autoscooter en olie bollen, hem 483 gulden hadden gekost. Aangezien de gemeente de kermis daar gepland heeft, moest deze ook maar opdraaien voor Van der Goots gederfde inkomsten. Voor de liefhebbers van zang en mu ziek het volgende: in de agenda staat vermeld dat vrijdag in het Amicitia Theater een uitvoering zal zijn van de arbeiderszangvereniging Morgenrood en het Stedelijk Muziekkorps, één en ander onder auspiciën van het NVV. Dit konsert is echter verschoven en wel naar vrijdag 31 oktober. ONDING Tj. de Jong voelde daar wel voor. „Ik neem aan dat Van der Goot de waar heid spreekt.” Geen van de burgers moet schade lijden”. De politie had De Jong- verteld de kermis op die plek een onding te vinden. Men was vrijwel de hele week in touw geweest, aldus de Gemeentebelanger, om moei lijkheden op te lossen, opstoppingen te voorkomen en de zaak in goede banen te leiden. De plaats van de kermis was ook naar zijn mening ongelukkig gekozen geweest. ,,Ik heb zelf een oud- gemeenteraadslid nog met zijn auto geleid anders had deze geen spatbor den meer over gehad”. Zoals gezegd was De Jong dus voor het verlenen van de schadevergoeding althans in eerste instantie. Hij kwam op zijn mening terug toen hij hoorde hoe de anderen er over dachten. J. Th. de Vreeze bijvoorbeeld waarschuw de ervoor dat wanneer de gemeente de vergoeding zou uitkeren „wy wol J. Th. DE VREEZE (CDA) tink om glêd iis Koningin Juliana heeft het bescherm- vrouwschap op zich genomen van het landelijk komité, waarvan verder ve le prominenten deel uitmaken. Onder meer minister-president J. M. Den Uyl, de minister mr. A. A. M. van Agt en mr. W. F. de Gaay Fortman, de voor zitters van de eerste en tweede kamer, vier ministers van staat, dr J. Zijl- stra de president van de Nederlandse Bank en een aantal kamerleden en oud- kamerledenHet ere-komité Friesland wordt gevormd door de Kommissaris van de Koningin mr. H. Rijpsitira, de burgemeester van Wymbrftseradeel en Sneek, B. W. Cazemier en mr. B. van Haersma Buma, oud-gedeputeerde J. L. Hoogland, de Friese KVP-voorzit- ter J. Jorritsma, de oud-led en van de staten G. Roorda en mr. B. P. v. d. Veen en de heren A. A. van Weperen, P. Wijbenga en O. Wijnstra, respec tievelijk voorzitters Friesland 1940-’45 journalist en directeur van het PEB. Hlgt komité Sneek bestaat uit de be heren H. Algra (hoofdredakteur Friesch Dagblad), D. J. Brouwer (adjudant van politie), G. F. Disse (dürecteur-eco- noom van het St. Antonius Ziekenhuis), K. Doevendans (directeur drukkerij Doevendans BV), A. Gerrits (directeur CMTS), mevr. D.Y.W. de Graaff-Nauta (we’houder). J. Jonkers (direkteur T ?i Flo:!-misch Instituut). B. F. Keulen (oud-hoofd van een school), worden aangelegd tussen de wijk Lemmerweg-west naar de wijk Tin- ga. Dat zal dan gebeuren via de on derdoorgang bij de brug over de Geeuw in de rondweg. Het plan voorziet in de aanleg van een voetpad met een breedte van 2.10 meter en een rijwielpad van drie me ter. De beide paden worden geschei den door een strook van een meter met beplanting. De paden monden aan de zuidzijde uit op een zijtak van de Monnikmolen. Aan de noordkant sluit het voetpad aan op het reeds bestaande voetpad langs de Geeuw en - met het fietspad - op de Par- tuurstraat. Bij de brug zal tussen de Geeuw en het voetpad een hekwerk worden geplaatst. Langs het pad komt een verlichting. Naar raming vraagt de voorziening een bedrag van 75.500. De plannen om een voetpad te leggen vanaf De Harste naar de Worp Tjaardastraat via een aan te leggen bruggetje over de Franekervaart naar de Dr. Obe Post- mastraat, is intussen uitgebreid met de aanleg van een waterpartij in de omgeving van Nieuw Toutenburg en de fabriek van Nestlé-Nederland. Ook wil men naast het geprojekteerde voetpad nu een fietspad aanleggen. De plannen voor de bouw van het verpleeghuis Nieuw Toutenburg zijn zover gevorderd dat de aanbesteding binnenkort zal plaats hebben. Op een stukje terrein aan de Johan Willem Frisostraat bij het woonwagenkamp en de woonschepenhaven zal een speelterrein worden aangelegd. Bij de voorzieningen kan meteen een tweede vlieg in dezelfde klap gevangen wor den want een deel van het speelterrein kan als oefenhoek gebruikt worden door de voetbalvereniging Water poort Boys. Er Gerbrandy, minister-president van het „oorlogskabinet” in Londen, een na tionaal gedenkteken op te richten. Daartoe is een landelijk ere-komité opgericht, een ere-komité Friesland en een komité Sneek. Het pteaier dat de inwoners van Sloten beleefd hebben aan het Luna park op het gemeentelijke parkeerterrein, is voor garagehouder J. van der Goot nifet weggelegd geweest. Na de bijeenkomst van de vroed schap, dinsdagavond, is het kleine beetje lol dat hij er misschien nog in had, waarschijnlijk hélemaal vergald. Zijn verzoek om schadever goeding wend namelijk door de raad afgewezen. Zelfs Tj. de Jong, vertegenwoordiger van Gemeentebelangen, die aanvankelijk zich ach ter Van der Goot had opgesteld, keerde zich van hem af. zijn plannen om voor prof. P. S. o -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1