Woonschepenhaven in Gaastmeerü 1000 Gerben van Manen is proefschip voor SKS Een alternatief plan voor is er niet S. TEN HOEVE eerste direkteur van het Fries Scheepvaart Museum SNEKE^fKOERIER I LIUWEDAEM „GEVANGENIS” wordt verkocht studie zeiluitvoering „Ja!” I en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van ra IJLST t Wordt formule begin 1976 al behandeld? LOS-WERKMAN UIT SNEEK BOTSTE MET AUTO TEGEN "AH" 100 JAAR CHRISTELIJK ONDERWIJS IN OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA I COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD de NIEUWE SNEEKER COURANT, Laboratorium voor Scheepsbouwonderzoek ingeschakeld deadardags hoto-saB-tó» in GAASTERLAHD, SLOTEN ex> '"'B u SNEEKER NIEUWSBLAD keer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Het aannemersbedrijf Maurik en Co zou alle woningen bouwen. Ook van die kant is geen plan ingediend. De heer Gaastra van de firma Maurik: „Wij wachten gewoon af, wat er ver der gebeuren gaat. Op onze bezittin gen in Gaastmeer hebben wij bij nie mand een plan ingediend.” MAANDAG 20 OKTOBER 1975 130ste JAARGANG No. 83 de school bezichtigen, waarna er om half zes een koffietafel in het lokaal van de hervormde kerk wordt aangericht. Om zeven uur is er dan een herdenkings dienst in de kerk, terwijl er om acht uur een feestelijke bijeenkomst in het lokaal wordt gehouden. Aan het zwaard van de Gerben van Manen prof. ir. Gerritsma in gesprek met voorzitter A. Brinksma (gedeel telijk zichtbaar met hoed) en G. Moeyers (op de rug gezien)Moeyers leunt op een van de tonnen die met water gevuld werden. Op de voor grond een deel van de instal- tie waarmee de hellingshoek geme ier werd. De gemeente weet namelijk van niets, de PPD evenmin. Zoals bekend hield het plan Diuwedaem aanvankelijk de bouw van zo’n tachtig rekreatiewonin- gen in. Daarvan zijn er 58 gebouwd. Voordat aan de bouw van de andere woningen werd begonnen, diende de gemeente Wymbritseradeel bij GS. een wijziging van het oorspronkelijke plan in. Die wijziging werd afgekeurd, en zoals de zaken er nu voorslaan zullen die resterende rekreatiewoningen niet warden gebouwd. De plannen voor de aanleg van een woonschepenhaven verkeren nog in een zeer vroeg stadium, en hebben op zich niets met het plan Liuwedaem te ma- Postma (FNP) de suggestie gedaan het pand (door de gemeente) te kopen en er een schouwburgzaal van te ma ken. Dat plan vond geen bijval en men hield zich aan Amicitia. Al tijdens de jaarvergadering in januari van dit jaar werd het on derzoek, dat nu nlaatsvindt aan- gekondiigd. De gebeurtenissen van deze souper, met als minder pret tig hoogtepunt het omslaan van het Bolswarder skütsje, pleitte in het voordeel van de SKS-geciachte. Uit besprekingen kwam de nood zaak naar voren om op korte ter mijn met voorstellen te komen. De SKS denkt voor de vermindering drie jaar nodig te hebben. De firma Van der Meer en Roodber- gen n.v. te Sneek, de groothandel in elektrische apparaten en artikelen, heeft een voorlopig kontrakt gesloten inzake de verkoop van het vroegere magazijn en showrooms in de Grote Kerkstraat. Dat kapitale pand is beter bekend als de vroegere gevangenis waarin later ook de tabaksfabriek van Groeneveld was gevestigd. De gemeentepolitie van Sneek heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 20- jarige los-werkman L.K. uit Sneek, die in de nacht van vrijdag op zater dag met een auto op het Leeuwenburg de macht over ’t stuur kwijtraakte en pardoes tegen de gevel van de winkel van Albert Hein botste. Er sneuvelde daarbij een grote winkelruit en de au to was total-loss. K. had een borreltje op en was niet in het bezit van cm rijbewijs. Ook de verzekeringspapieren ontbraken. een half jaar sekretaris van eniging Fries Scheepvaart Zaterdag 8 november herdenkt de Ver eniging voor Christelijk Basisonderwijs te Oppenhuizen-Uitwellingerga het feit dat er honderd jaar bestaan wordt. Men heeft voor die dag een programma sa mengesteld, dat er als volgt uitziet: om drie uur kan men een tentoonstelling in Onder leiding van professor J. Ger ritsma van de Technische Hogeschool te Delft zjjn medewerkers van het Laboratorium voor Scheepsbouwonder zoek vrijdag in Heerenveen bezig ge weest metingen uit te voeren op het skütsje „de Gerben van Manen”. In Er bestond na de mededeling van de heer Supér nogal ongerustheid bij de „Vrienden” en de aanwezige Gaast- meerders. Een en ander zou volgens hen een te ingrijpende wijziging van het dorpsbeeld inhouden, en bovendien vroeg men zich af waarom niemand er iets van wist. Wethouder K. Sy- brandy kon evenmin uitsluitsel geven, omdat ook hem niets bekend was. Achteraf blijkt alles dus een storm in een glas water te zijn geweest. Blijft over de vraag hoe de heer Supér dan een plan kan gezien hebben waar nie mand iets van weet. De heer Geert- sma van de PPD: „Het kan zijn dat er een plan ingediend is door een par- tikulier om eens te horen hoe de me dewerking van provinciale instanties zou zijn als hij naar de gemeente toe zou stappen. Maar daar is mij ook niets van bekend.” De Stichting Fries Scheepvaart Mu seum heeft de heer S. ten Hoeve te N ij land benoemd tot direkteur van het FSM. Hij werd gekozen uit ruim veer tig sollicitanten. De benoeming gaat per 1 januari 1976 in. De heer Sietse ten Hoeve was sinds de Ver- Museum. Hij” werd in 1945 in Leeuwarden gebo ren en is de laatste zeven jaar onder wijzer aan de christelijke lagere school in Nijland. Ten Hoeve heeft veel kennis van de kunsthistorie, volkskunst, lokale geschiedenis (hij maakte onder meer een historisch overzicht naar aanleiding van het 700- jarig bestaan van Nijland) en is ver bonden aan de Stichting Aide Fryske Tsjerken en It Frysk Genoatsikip. De heer Ten Hoeve wordt de eerste gesa larieerde direkteur van het FSM, dat het voor de vorming van die Stichting met pro deokrachten moest doen. NOODZAAK Konsekwentiies van die situatie zijn momenteel dat men snéller geneigd is een wedstrijd af te gelasten dan bij de normale, oorspronkelijke zeilvoering Voor het publiek is dat een sneue zaak, terwijl het voor de organaseren- de kommissies bijzonder veel financië le gevolgen kan hebben. Tijdens de wedstrijdenreeks van dit jaar had, wanneer de schepen net als vroeger getuigd waren geweest, in twee van de vier gevallen van afgelasting nog wel gevaren kunnen worden. De heer J. Super, voorzitter van de vereniging van eigenaren van Liuwe daem, deed aan het eind van de vergadering van de „Vrienden van Gaast meer”, zaterdag in De Aid Herberch gehouden, een nogal opzienbarende mededeling. Hij vertelde dat er bij de' Provinciale Planologische Dienst Friesland een „konsept-ontwerpplan” ter bestudering ligt dat een nogal ingrijpende verandering in het bestemmingsplan Liuwedaem inhoudt. De heer Supér sprak over de aanleg van een jachthaven, een jachtwerf, een woonschepenhaven, een parkeerplaats en een theehuis. Dat verwekte nogal enige opschudding, want niemand van de aanwezigen was daar iets over bekend, Achteraf blijkt dat er alleen vage plannen bestaan voor de aanleg van een woonschepenhaven. een ruimte voor de mast, die waarin het mastblok tijdens het strijken van dit rondhout kan bewegen, werd door middel van een schietlood bepaald hoe groot de helling van een skütsje is wanneer een zekere hoeveelheid water op het gangboord drukt. Aan de hand van deze „hellingproef” kan men, met een aantal andere faktoren, een stan- daardformule voor de stabiliteit van een skütsje opstellen. In het gemeentehuis van Wym britseradeel te Sneek werd vrijdagmiddag het huwelijk vol trokken tussen de 25-jarige kraanmachinist Cornells Sjoerd Rijpma uit Greonterp en de bij na 23 jaar jonge naailerares Godefrida Lucia Hettinga uit Heeg. „Nou én”, zult u zeggen, „niets bizonders”. Afgezien dan daarvan, dat het voor bruid en bruidegom een hoogst-spe- ciale dag is. Het buitengewone was voor de krant dan ook niet het „boaskjen” van Cor en Frida, óók niet dat het kersver se echtpaar Rijpma zich in Heeg zal nestelen, maar in het feit, dat het voor de persoon in de ambtenaar van de bur gerlijke stand - de heer Gerben M. Gerbrandij - uit Nijland - het 500ste (ja, het vijfhonderdste) huwelijk was dat hij voltrok sinds hij op 16 oktober 1958 beëdigd werd voor het mogen verrichten van dit soort plech tigheden. Bij dat getal 500 zou men in eerste instantie geneigd zijn te denken dat men in Wymbritseradeel buitengewoon trouwlustig is. Dat valt mee. Het gemiddelde ligt op onge veer hetzelfde nivo als elders. Maarhet aantal huwelijken dat sinds 1958 in Wymbritsera deel door een ander dan „G. M.” werd voltrokken is prak tisch te verwaarlozen - die zijn op de vingers van twee handen te tellen. Veefokker Gerbrandij is thans 73 jaar maar een hu welijksvoltrekking laat hij zich moeilijk afsnoepen omdat hij daar nu eenmaal „nocht oan hat”. Gerbrandij werd in 1945 lid van de gemeenteraad van Wymbritseradeel. Acht jaar la ter werd hij wethouder. Dat bleef hij tot 1970 toen hij zich uit de politiek terug trok. Na de plechtigheid verleende de ambtenaar van de burgerlijke stand even het woord aan de burgemeester van Wymbritse radeel B. W. Cazemier. Deze besteedde aandacht aan de bereikte mijlpaal en bood de heer Gerbrandij een herinne- ringsbord aan. Mevrouw Ger brandij werd in de bloemetjes gezet en ook het jonge echt paar Rijpma kreeg een fraai bloemstuk aangeboden. (Foto Studio Ger Dijs). Wanneer de formule eenmaal be kend is, zullen van de overige sche pen de maten genomen worden, on der meer de lengte over alles, aam de waterlijn, diepgang en mastleng- te. Aan de hand daarvan denkt men te kunnen komen tot het vaststellen van de maksimale afmetingen van grootzeil en fok. Het afgelopen weekeindt; frappeerde de politie bij een alkoholkontrole in Sneek zes weggebruikers, die meer hadden gedronken dan in het verkeer verantwoord is. De overtreders kregen een rijverbo-1 opgelegd. Voor de betrokken eigenaren van de schepen zal het verkleinen van de zei len en de rondhouten de nodige kosten met zich mee brengen. Het onderzoek dat door professor Gerritsma en zijn staf uitgevoerd wordt, zal ook niet gratis zijn, al deelde hij vrijdag mee voor die dag alleen dé reiskosten in rekening te brengen. De Duitsers hebben het pand in de oorlogsjaren een paar keer gebruikt om gevangenen in op te sluiten. Dat was zeer goed magelijk want in het in wendige van het pand met verdie ping mee ongeveer 850 vierkante me ter duidt nog veel op de vroegere bestemming. Het pand zal in handen o vergaan van de speelautomatenver huurders Eduard en Piet de Vries en Co, aan de Bloemstraat te Sneek, die in één van de ruimten een speelauto matenhal wil inrichten. Dat is echter helemaal afhankelijk van het al of niet verkrijgen van de benodigde vergun ningen. Voorlopig zal de automatenfir ma het pand gebruiken voor opslag ruimte en werkplaats voor het verrich ten van reparaties. Over de verdere toekomstige bestemming zijn wel plan nen, maar die zijn nog erg vaag. Ze zullen verder uitgewerkt warden en hangen van vele faktoren af. Bij de debatten in de gemeenteraad over de verbouwing van Amiciitia The ater werd destijds door de heer H. Zoals bekend wil die Sintrale Kommis- je Skütejesilen, de kommissie die de organisaties op dit gebied overkoepelt, in drie jaar trachten te komen tot een meer aanvaardbare zeilvoering op dé oude beurtschepen, die ieder jaar zoveel belangstelling trékken. De hui dige skütsjes zijn overtuigd, z<e heb ben een te lange mast en teveel vier kante meters zeil in verhouding tot hun afmetingen. ken. Ze worden door de gemeente Wymbritseradeel in samenwerking met andere instanties opgesteld met be trekking tot de nieuwe landelijke wet op woonschepen. 4 'V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1