ZACHT EITJE VOOR B EN W VAN SNEEK De kapasiteit terug van 104 naar 42 bejaarden HERFST Waterpoort in 500stukjes I ULST Turnduo DE BROUWER-SPIES in Balk met ’n „jeugdtrainingskamp” BIJ Jssl en Redelijkheid voorstellen viel moeilijk te betwisten CRM nam nog geen beslissing SNEKER^KOERIER de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van OOSTERPOORT GAAT 18 DAGEN DICHT'! A COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD <fe VERKEERSZUIL GERAMD LU.U doadardags hwis w-farii h* GAASTERLAND, SLOTEN «-o i I i B i 7 ‘Qi Bsr I 1 f SNEEKER NIEUWSBLAD (Vervolg op pagina 17). THABOR moet kompleet verzorgingshuis worden „Ik vind de herfst mooi omdat ik dan paddestoelen kan bekijken, en dan kan ik in de regen lopen en dan kan ik een herfsttafel maken en dan kan ik kastanjes en bladeren vinden”, schreef Ingrid uit klas twee van de Gysbert Japlksschool in de schoolkrant. Wie is het niet met haar eens na een wan deling door de Gaasterlandse bossen die momenteel in hersttooi staan? Zelfs „aan de grote weg”, in dit geval die van Oudemirdum naar Balk, is de herfst te ontdekken. Deze indertijd door storm gevelde en door zon, wind en regen ontvelde boom, hangt daar mooi te wezen, temidden van bontge kleurde, dichtbebladecde (nu nog wel) kollega*. Mede door de logische voorsprong van In vooroverleg reeds ruw weg gepolijste voorstellen leverde dinsdagavond de konfrontatie tussen b. en w. van Sneek en de gemeenteraad een zacht eitje voor het kollege op. De redelijkheid van de ingediende ideëen en plannen bleek moeilijk te betwisten en de vleugjes zout die hier en daar toch nog werden gelegd maakten het ei waarschijnlijk alleen maar smakelijker. Om goed tien uur was de zaak beklon ken, waren de 26 voorstellen tot besluit verheven en konden een aantal raadsleden sinds lange tijd weer eens „neipetearen” in een te goeder naam en faam bekend staand etablissement Met de plannen voor een toekomstige nieuwe woonschepenhaven in het ach terhoofd hebben burgemeester en wet houders besloten voor de woonschepen die niet in de huidige woonschepenha ven 21iggen een vergunningstelsel in te voeren. Hierdoor wordt voorkomen dat het aantal woonschepen in de ge meentelijke wateren ongebreideld zal groeien. Ook krijgt men op die manier een inzicht in hoe groot de nieuwe ha ven ongeveer zal moeten worden. ZELFSTANDIGHEID Het plan dat nu door architektenbu- reau G. W. Goodijk is ontworpen be- DONDERDAG 23 OKTOBER 1975 130ste JAARGANG No. 84 Op verzoek van de raad voor sport hebben burgemeester en wethouders besloten subsidie te verlenen aan de kursus ABO, Algemene Basis Oplei ding. Ieder die een voortgezette oplei ding voor sportleider wil volgen dient eerst deze kursieus gehad te hebben. dat „ge- een verpleeg- De kruising Oosterpoort, Leeuwarder - weg, Jousterkade en Prins Hendrikkade in Sneek zal van 3 tot 21 november in verband met de aanleg van de centrale riolering worden afgesloten. Het ver keer zal worden omgeleid via de Ber kenlaan en de Worp Tjaardastraat. K. R. Baanstra uit Sneek en mevrouw A. Jager uit MIst hebben de foto wedstrijd gewonnen die door de Kulturele Raad van IJlst was uitgeschre ven in het kader van het Monumenten]aar. Dit deelde de voorzitster van deze kommissie, wethouder M. A. Wijbenga-van der Meulen, tijdens de opening van de tentoonstelling in de bibliotheekzaal van het wooncen- trum Nij Ylostins mee. Zij wees er op dat, ondanks dat zekere ontwikke lingen niet te stuiten zijn, de mens van deze tijd de monumenten van vroeger voor toekomstige generaties moet bewaren. De tentoonstelling blijft veertien dagen geopend. Niet alleen de inzendingen van de foto wedstrijd, zowel in zwart-wit als in kleur, zijn te zien, ook kleurenopna men van monumenten elders in de wereld. Er wordt tevens een over zicht gegeven van oude kaarten en ansichten van IJlst. Kinderen van de basisscholen maakten tekeningen en werkstukken over Ulster monu menten. De tweede prijs in de afdeling zwart-wit was voor P. Hooge- veen uit IJlst, hij kreeg voor een andere opname een eervolle vermelding; als derde in deze categorie kwam uit de bus de Sneker J. Deinum. Ook de tweede prijs in de afdeling kleur was voor de winnares van de eerste, mevrouw A. Jager. Op de foto (studio Ger Dijs) bewonderen Baanstra en de wethouder de winnende opname. Deze gedachtengang past volledig in de moderne opvattingen over de be jaardenzorg. Men vindt momenteel (Vervolg op pagina 17). Door vermoedelijk te snel te rijden is de BidxJinghuizeriaar B. dinsdag met zijn bestelwagen in Ysbrechtum bij de afslag naar Schamnegoutum uit de bocht gevlogen en tegen de op het vluchtheuveltje geplaatste verkeerezuil geschoten. B., komende uit de richting Bolsward, bemerkte naar alle waarschijnlij'kheid te laat dat de weg zich in twee gedeelten splitste. De zuil knapte af, terwijl de wagen aan de voorkant flink werd beschadigd. B. bleef ongedeerd. De politie van Wymbritseradeel maakte proces verbaal op, „We zulten in de toekomst wel eens zien of er toch niet iets moet gebeu ren”, was het laatste verweer van De Boer. In de opmerkingen van De Boer bespeurde de heer A. Gernits van het CDA zoiets als het aanwakke ren van onrust onder een deel van de bevolking, maar De Boer hield voil met een „Wacht maar af!”. (Vervolg op pagina 17). Met een klein beetje medewer king van de Sneker burgerij is het zeer goed haalbaar, dat over ruim een jaar de miniatuurstad Madurodam in Den Haag wordt verrijkt met een schaalmodel van de Waterpoort. Het in kringen van de Stichting Sneek Promo tion opgewelde originele plan zal echter een bedrag vergen van ze ker tienduizend gulden. De ge meente Sneek en de Stichting ■zijn bereid elk éénderde deel van de kosten voor hun rekening te nemen. De rest zal uit de bevol king moeten komen middels een aktie, die bestaat uit de verkoop van mooie legpuzzels met de af beelding van de Waterpoort. De legkaarten worden aan de man gebracht door leden van verschil lende verenigingen, die voor dit „suteljen” de stad in rayons hebben verdeeld. De prijs van het spel is vijf gulden en daar van gaat één piek naar de vereni gingen. Verder zijn de puzzels verkrijgbaar bij het Voorlich tingsbureau van de gemeente en bij het VVV-kantoor. Aangeno men wordt, dat de verkoop van ongeveer drieduizend Water poorten het batig saldo ongeveer overeenkomt met de bijdrage die vanuit de burgerij nodig is om de plannen financieel rond te krij gen. Sneek Promotion heeft ech ter vijfduizend legpuzzels laten maken om wat speling te hebben, èn omdat men denkt dat er voor het aanschaffen van deze Water- poort-in-500-stukjes veel animo zal bestaan. Mocht men op 28 november nog puzzels over heb ben, dan is het de bedoeling het restant via de plaatselijke speel goedzaken te verkopen. De eerste Waterpoort ging woensdag in het gemeentehuis vlot van de hand. Burgemeester mr. B. van Haers- ma Buma kocht die van de voor zitter van Sneek Promotion, wet houder H. A. Scholten. Foto Stu dio Ger Dijs maakte een plaatje van deze officiële start van de aktie „Mini-Waterpoort-Maduro- dam”. voorstel om een voet-rijwielpad via de onderdoorgang van de brug over de Geeuw aan te leggen tussen Lemmer- weg-west en Tinga. In wezen ging het er niét over want De Boer koppelde aan dat voorstel de vraag vast hoe de bevindingen van b. en w. met het Het was het bestuur van de Vereni ging van Nederlands Hervormde Dia conieën tot Oprichting en Instandhou ding van Rusthuizen voor Ouden van Dagen en Invaliden te Sneek, zoals de volledige naam luidt, allang bekend dat het tehuis niet meer aan de nor men voldoet. Daarom besloot men in 1972 een plan te laten ontwerpen voor een grondige verbouw van het tehuis aan de Boilswarderweg. De op- en aan merkingen die de leden van de Com missie Bejaardenoorden van g.s. had den op de situatie in het tehuis'speel den daarbij ook een rol. „Aan de andere kant vind ik dit ini tiatief daarom zo belangrijk, omdat, wanneer deze jongens en meisjes in de toekomst een topprestatie willen leveren, ze zo snel mogelijk met een centrale bondstraining mee moeten doen. Wil je geselekteerd worden, dan zal je je moeten laten zien. Op wedstrijdten. En dan fis dit een eerste aanzet. Ik weeet dat Peter ten aan zien hiervan enige bedenkingen heeft". Peter Spies vond dat een uitstekend idee en bood aan de groep bij hem thuis in Koudum te laten logeren. We stelden een schema op en daar pasten we de meisjes van De Evenwichts- balk die ’s nachts gewoon thuis slapen ta”. Het bestuur van Thabor heeft dinsdag volledige opening van zaken gege ven met betrekking tot de verbouwplannen van dit rusthuis, terwijl men tevens dieper in is gegaan op de verwikkelingen rond het al of niet ver lenen van een verklaring van geen bezwaar door het kollege van Gedepu teerde Staten. Zoals wij enige tijd geleden al meldden, besloot g.s. haar medewerking te onthouden omdat in Sneek een „overkapaciteit” aan be jaardenbedden bestaat. Op grond van de „7 procents regeling” zou het tehuis dat het minst aan de eisen van deze tijd, neergelegd in de wet op de bejaardenoorden voldoet, moeten worden gesloten. In Sneek kwam of komt, er is nog steeds van de zijde van het Ministerie van CRM geen uit sluitsel gegeven, Thabor daarvoor in aanmerking. helst een nieuwbouw van dertig be- jaardenwoningen, ondergebracht in drie woonlagen in één vleugel. Verder zal het bestaande gebouw worden ver bouwd. Aan het bestaande gebouw zal een nieuwe rekneatiezaal gebouwd wor den. In eerste instantie wil men de nieuw bouw realiseren. Wanneer dit projekt klaar is, zullen die bewoners uit het bestaande hoofdgebouw verhuizen naar de nieuwe vleugel en wordt de ver bouw aan gepakt. Met deze opzet wil men bereiken dat de bejaarden zo lang mogelijk in het tehuis blijven en niet bijvoorbeeld door tijdelijke of chronische ziekte moeten worden over geplaatst naar een ander tehuis, weer op een bepaald onderdeel specialiseerd” is, zoals tehuis. „Het kost me een week salaris”, zegt Eindhovenaar Fred de Brouwer, „maar dat heb ik er meer dan voor over”. Hij legt ook uit waarom. „Al lereerst dit. Bij de laatst gehouden uitvoering van De Evenwichtsbalk heb ik een turndemonstraitiie gegeven en de kontakten die toen gelegd zijn bevielen me zo goed dat ik besloot met mijn jongetnsploeg van Sparta in de herfstvakantie naar Balk te komen. De herfstvakantie kun je op diverse manieren doorbrengen. De een trekt de natuur in of brengt de dag lezend door, de ander slaapt uit, luiert wat of zit zich wezenloos duimen te draaien. In Balk doet men het weer anders. Daar is vanaf zondag een ongeveer twintig jongens en meisjes tellende groep (in de leeftijd van acht tot veertien jaar) in de plaatseljjke sportzaal tweemaal daags bezig de eerste beginselen van het turnen onder de knie te krjjgen. Een unieke vrijetijds-besteding die ektra allure krijgt als men weet dat dit „trainingskamp” onder leiding staat van Fred de Brouwer, lid van de Nederlandse herenturnploeg en Peter Spies, ex-assistent bondstrainer en nu in vaste dienst bij de Stich ting Gymnastiekverenigingen Friesland, De enige „botsing” van vermeldens- waardig gehalte ontstond tussen de hear W. de Boer van Progressief Sneek en wethouder D. Berg. Nieuw was dat verschijnsel aan de andere kant ook weer niet. Het geharrewar ontsproot naar aanleiding van het kruispunt Rondweg-Westhemstraat na een half jaar zijn. De PS-er bracht daarbij, „zijn” tunnelplan weer ter sprake^ Wethouder Berg vond dat de vraag buiten de orde was. Wel wees hij er op, dat juist dat pad een bijdrage zal zyn tot een grotere veiligheid van het overstekende verkeer. De Boer meen de, dat hjj alle recht van de wereld had om de visie op het veelbesproken kruispunt van het kollege aan de weet te komen. Tenslotte maakte burge meester B. van Haersma Buma een eind aan het doelloze „welles-nietes” en liet weten, dat nog afgezien van de hoge kosten het kollege nog geen aan leiding in de situatie heeft gezien om een tunnelplan te laten voorbereiden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1