Burgemeester Sneek in openingsspeech Geert Koning telde sterren voor nu 40-jarig Nij Libben Opmerking PCP-raads- lid schoot bij PvdA-ster in het verkeerde keelgat Regiobureau: groot belang geheel Zuidwest-Friesland 1 i IJLST snekerXkoerier I 1 tl GAASTERLAND SHOW heeft met 1070 dieren nu zijn plafond bereikt van IP de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en Kantine Black Boys door inbrekers weer bezocht Advendo in Barneveld Showkampioen 1975 Aanleiding tot wegblijven bij de napraatjes Ulster wethouder zet handelswijze uiteen Volgend jaar limiet en nog meer variatie Morgen feestje in Oan 't Far in Hommerts 4 f 'J COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD de Arrestaties Sneker politie te GESLAAGD „Op mijn terugtochten heb ik heel wat sterretjes aan de nachtelijke hemel geteld”. Dat is een zinnetje uit een brief van de heer Geert Koning uit Amsterdam, die in 1935 als eerste „direkteur” werd aangesteld van de Christelijke zangvereniging „Nij Libben” in Jutrijp-Hommerts. De goede man kwam namelijk op de fiets van Hindeloopen naar het lokaal in Jutrijp om de vrouwen en mannen zang les te geven en toen hij later naar Leeuwarden verhuisde maakte hij ook bij nacht en ontij, winter en zomer gebruik van z’n tweewieler. Hei Sneaker MtermHad k een y» NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER NIEUWSBLAD iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii het <133 <3‘’ M. A. Wijbenga-v. d. Meuten (PvdA) naar eigen idee niet onjuist gehandeld nog lessen moest geven en niet defini tief kon toezeggen naar Hommerts te zulllen komen. Itllllllllllllllllllllillülllllllllllllllllllllllillir (Vervolg zie pagina drie) verschillende tentoonstelling, MAANDAG 27 OKTOBER 1975 130STE JAARGANG No. 85 prijs heer Verder is het afgelopen weekend door de Sneker politie proces-verbaal opge- gemaakt tegen drie jongemannen in de leeftijd van 19 - 21 jaar, terzake van het in bezit hebben van een kleine hoeveelheid heroine en het zich toe dienen daarvan. Voor het eksamen Wiskunde MO-a te Den Haag slaagde de Sneker L. van Dam. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in i -ü. De pluimvee- en konijnenfokkersvereniging „Balk en omstreken” ziet zich genoodzaakt voor de volgend jaar te houden landelijke tentoonstelling van sierduiven, hoenders en konijnen, een limiet te stellen aan het aantal die ren. Voor de tentoonstelling van donderdag, vrijdag en zaterdag in De Treemter te Balk had men al 1070 inschrijvingen, en meer had men beslist ook niet kunnen bergen. De piano was zelfs van het podium gehaald. duivenrassen, en daar is men in Balk nog bij lange na niet aan toe, al wa ren aardig wat rassen vertegenwoor digd. In verband met de diefstal van tegels te Balk is enige weken geleden door de politie te Sneek aangehouden S. C. uit de Waterpoortstad. Zijn mededaders P. L. en de 26-jarige los-werkman F. H, pleegden van 8 op 9 oktober dief stallen van kompassen en navigatie lichten van schepen te Lemmer en Sta veren. Zoals bekend werd P.L. vorige vrijdagnacht aangehoudeh. H. is even wel nog voortvluchtig, Als Koning het een beetje kan schik ken komt hij morgenavond naar het dorpshuis Oan ’t Far om er de feeste lijke viering van Njj Libben mee te maken. De gemengde zangvereniging (dat wil zeggen dat dames en heren lid konden worden) werd namelijk op gericht op 28 oktober 1935 en men be reikt morgen dus precies deze mijl paal Op de foto enkele van de prijswin nende dieren, plus heren van het bestuur van „Gaasterland", die in samenwerking met anderen, ieder een bepaalde afdeling onder hun hoede hadden. Van links naar rechts: de heer D. Wijnia, afdeling hoenders, met de Wijandotte kriel Columbia haan van Baarda uit Burgwerd; de heer D. Schram, af deling konijnen, met de roodoog Pool van Hoekstra uit Hemelum; de heer B. H. Steegenga, afdeling sierduiven, met zijn eigen jonge doffer. De meeste hoenderrassen waren ook in Balk te zien. Er waren zelfs rassen, met name de Braekel en de Austra- lorp, die niet op de landelijke ntoon- stelling van Utrecht te zien waren ge weest. „Dat zegt toch wel wat”, aldus de heer D. S. Wjjnia uit Balk. „Al is het natuurlijk ook wel zo dat er in Utrecht ook hoenders te zien waren die wjj hier niet hebben”. In Utrecht werden zo’n vier en een half duizend dieren geshowd. Wat de verschillende kleurslagen in de verschillende rassen dwerghoenders betreft, kon men er op bogen meer te hebben dan Utrecht: 13 in totaal. Bij de grote rassen had „Balk e.o.” 7 verschillende kleurslagen. Balk, limiet rassen die we binnen krijgen. Omdat we toch de tentoonstelling zo aantrekkelijk mo gelijk willen houden, zullen we probe ren nog meer variatie in rassen hier te krijgen.” Bij de fam, De Boer, KatzijLstraat te Sneek, is to de loop van vorige week een bedrag van f 250,uit de wo ning ontvreemd. Op wélke wijze men zich toegang heeft verschaft kon niet worden vastgesteld. Vermoede lijk door insluiping. Tijdens het zaterdag te Barneveld ge houden Top-Showconcours, de zoge naamde „Show-all-in dag”, georgani seerd door de Christelijke Bond van Show en Drumbands, is de drum- en Showfanfare Advendo Showkampioen 1975 geworden. Het Tamboer, trompet ter- en Jachthoornkorps Jong Advendo won in zijn divisie een eerste prijs en behaalde tevens het hoogste aantal punten van de jeugd t.e.m. Ie divisie. (Vervolg zie pagina drie) VRIJHEID Haar besluit om voortaan de „onder onsjes” niet meer bij te wonen was geen gevolg van de handelswijze van haar frakttegenote M. Ganitzert-van der Swaan. Het besluit had zij in vol le vrijheid genomen. Het feit dat zij en haar PvdA-kodlega wel gebleven waren na afloop van de bijeenkomst met mr. H. Rijipstra, de Kommissaris van de Koningin, was het voldoen aan de wens van de eerste burger van Friesland met de raadsleden in dividueel te kunnen praten. „Het is mogelijk dat we volgend jaar al voor de sluitingsdatum voor in schrijvingen „hoe ipjoeten zeggen”, al dus de heer D. Schram uit „Waarschijnlijk gaan we een stellen voor de verschillende „Master” voorzatter „Gaasterland” had 32 konijnenrassen op de waaronder enkele bepaald zeldzame, zoals de Angorarassen. „Je kunt wel zeggen dat de konijnerassen voor 98 procent vertegenwoordigd zijn”, aldus de heer Schram. Met de duiven kan men overigens nog wel even vooruit. Er zijn namelijk wel enkele honderden UITSLAGEN: KONIJNEN: Beste dier van de tentoonstelling: Roodoog Pool, voedster, jong van A. Hoekstra uit (Vervolg zie pagina drie) Vrijdagnacht is voor de vierde maal dit jaar ingebroken in het verenigings gebouw van de v.v. Black Boys te Sneek. Er werden rook- en snoepwaren ontvreemd. De aangerichte schade is aanzienlijk. Bij het 25-jarig jubileum kon men geen kontekt krijgen met de heer Koning. Nu lukte dat wel en op een uitnodiging om de feestelijke avond mee te maken schreef hij een briefje waarin hij ver telde van die fietstochten en het feit, dat hij de eerste beginjaren vian Nij Libben hem nog helder voor de geest staan. De heer Geert Koning zal nu wei over de 65 jaar zijn, maar hij treedt in Amsterdam nog steeds op ais muziek- en zangleraar, want hij schreef dat hij dinsdagmiddag eerst Het socialistische lid van het kollege van burgemeester en wethouders be gon haar „apologie” met te stellen dat zij het optreden van de POP in de vorige bijeenkomst vreemd vond. Vol gens artikel 13 van het reglement van orde dienen vragen en dergelijke, die niet aan de orde zijn in de desbetref fende vergadering, tweemaal vieren twintig uur voor de bijeenkomst schrif telijk te worden ingediend bij de voor zitter. Dat is, aldus mevrouw Wijben- ga, niet gebeurd. In de struiktuumota gezondheidszorg had de eerste burger van Sneek gele zen dat regionalisatie één van de grondprincipes diende te zijn voor de hersitrukturering van de gezondheids zorg. Niet een nieuw verschijnsel. Wel nieuw vond hij het dat het de laatste jaren meer konkreet wordt gemaakt in verbinding met de bestuurlijke re gionalisatie. Mevrouw Wijbenga erkende in haar verdedigingsrede dat E. Goudri- aan, de voor,ganger van mevrouw Gantzert in de vroedschap, en zij eens verklaard hebben dat er „niets schuldigs” in het napraatje steekt. Maar, tijdens de politieke kafés voor de gemeenteraadsver kiezingen, toen openbaarheid van de „nei-petearen” als een PvdA- programmaipunt werd gepresen teerd, was wel gesteld dat dit een punt was dat vier jaar geldig bleef. Hij wilde zo de verbondenheid van Zuidwest-Friesland met het bureau tot uiting brengen. Hij toonde zich bij zonder ingenomen met deze vestiging. De show van Gaasterland biedt dit jaar voor het eerst onderdak aan de clubshow van „Echten en Oosterzee”. Voorheen had men altijd Wolvega als gast, deze vereniging had dit jaar ech ter zelf een onderkomen gevonden voor het houden van een eigen tentoonstel ling. Verder hield de Nederlandse Wyandotte dub de jaarlijkse club- show in De Treemter, terwijl de Friese hoenderclub flink wat prijzen beschik baar stelde voor rijn eigen leden. Ove rigens waren er zoveel ereprijzen be schikbaar dat „iedereen die op de ten toonstelling komt, niet zonder naar huis gaat”, aldus de Schram. Burgemeester B. van Haersma Buma heeft vrijdagmiddag in zijn funktie van voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Zuidwest-Friesland het re- gioburo van het „Friesche Patronaat” in Sneek geopend. Hij deed dit door in de grote zaal van het Sint Antonius Ziekenhuis aan de voorzitter van het stichtingsbestuur, gedeputeerde J. Spiekhout, een grote sleutel te overhandigen, met een flink uit de kluiten gewassen label eraan. Op deze kaart stond aan de ene kant de naam van de ontvanger „Stichting Het Friesche Patronaat”, terwijl op de keerzijde van het „kaartje” de zestien gemeenten die samenwerken in Zuidwest-Friesland, genoemd werden. INITIATIEF Het initiatief voor de oprichting van de zangvereniging werd destijds ge nomen door de gereformeerde predi kant A. Wijmenga en het hoofd van de hervormde schooi, de heer K. de Vries. Dat tweetal had de animo goed gepeild want tijdens de oprich tingsvergadering konden meteen 38 leden worden ingeschreven. Een jaar later waren het er al 64. Vóór 1935 waren er al een paar keer „gelegen- heidskoortjes”, samengesteld, maar tot een echte vereniging was nimmer gekomen. De Vries trad eerst als op, doch een jaar later (Vervolg zie pagina drie) Overigens betekent het feit dat „Balk e.o,” meer dan duizend die ren op de show had, een retard: het was voor het eerst dat men bo ven dat magiese getal kwam, en verder was men er ook wel een beetje trots op omdat geen enkele Friese vereniging, uitgezonderd „Sneek”, ooit zoveel dieren op de show heeft. Ook wat het bezoekers aantal betreft, werdén alle retards geslagen. Vrijdagavond schuifelden meer dan duizend belangstellenden langs de kooien. Wethouder M. A. Wijbenga-van der Meulen heeft vrijdagavond geant woord op de vragen die haar in de augustus-vergadering van de gemeen teraad IJlst waren gesteld. Aanleiding tot die vragen was het besluit van de PvdA-ster om in het vervolg niet meer aan het napraatje deel te nemen, een besluit dat by de vier PCP-ers in de raad de nodige bevreem ding had gewekt. Vooral omdat de samenwerking met haar altijd in een prettige verstandhouding was verlopen. De panden aan het Julianapark waar het regiobureau Zuidivest- Friesland van de „stichting het Friesche Patronaat" zich vestigde. (foto Studio Ger Dijs) BEREIKBAARHEID Door de vestiging in Sneek is, zo stel de hij, dé bereikbaarheid duidelijk verbeterd, waardoor de medewerkers hun taak beter kunnen vervullen. Hij sprak dé hoop uit dat de samenwer king tussen, de mensen van het bureau en de instanties, die zich ’met de pro blematiek van de psychiatrie en de geriatrie bezighouden, geïntensiveerd kunnen worden ten goede van de kliënt. Het feit dat het een dépendance van een overkoepelende provinciale stich ting is geworden vond hij een logische zaak. Voorlopig is het niet mogelijk de regio volledig te „bewerken” met full-time medewerkers. Er is geen sprake van decentralisatie, maar van dekoncentratie, waardoor het mogelijk (Vervolg zie pagina drie) 9T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1