werd officieel geopend 125 jier Krite Na veelvuldige besprekingen en gebed snekerWkoerier „Gezondheidscentrum5 Nieuwe Hoven te Sneek GAASTERLAND verkoopt bos met 1.2 miljoen verlies BS Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van en ULST „Sudergoa" onderkent aversie tegen onderwijsvernieuwingen 4 'RI -* s Scholengemeenschap W. G. BAARDA kreeg een leao toegewezen Ml „Uit de Marktstraat" Vijfjarigen naar SINT NICOLAAS IEUW, WIEUW WAAI WEG o /W' Hei SweU NiembM k eee NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUH MEUWSLAD m d. IDSKENHUIZEN WEER BIJ DAMBOND Z.W.H. l| fe<--,... I r'I/O M >r./ Jm F J SNEEKER NIEUWSBLAD (Vervolg op pagina 25). (Vervolg zie pagina 25). Eeuw christelijk onderwijs in r Oppenhuizen-Uitwellingerqa (Vervolg zie pagina 25). (Vervolg zie pagina 25) In dit nummer is als bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Mei de ütfiering fan „It jild leit op ’e bank” sil de Krite Snits har 125-jier- rich bistean ütein sette. Dat sil barre op 10 novimber. De Krite hat hieltyd warber roest foar it Frysk, net allinne hwat de tael oanbilanget, mar ek de kultuer. Yn ’e 60-er jierren waerden stikken fan Shakespeare en Molière spile. De foto dy’t wy hjir ófprintsje, is makke yn 1962. Fan lofts nei rjochts: K. Wolthuizen- Bosma, F. de Vos, R. H. Ferwerda, A. van Hattem en op ’e groun J. Hof meester doe’t hja „De Nepert” fan Molière brochten. Op side trije mear oer dit jubileum fan ’e Krite Snits. beperkte meende men van voor DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 130STE JAARGANG No. 86 Na afwezigheid van enkele jaren heeft de damclub Idskenhuizen besloten zich weer aan te sluiten by de Zuidwest- hoek-dambond. Het totaal aantal clubs die bij deze bond zijn ondergebracht kwam daarmee op tien. Dit met onge veer 275 leden. De heer L. Smid (Sneek) heeft als kompetitieleider zonder pro blemen Idskenhuizen in het wedstrijd- schema kunnen inpassen. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e-o De aanstelling van een onder wy sop - bouwwerker, zoals die sinds een klein half jaar in de Zuidwesthoek werk zaam is, is niet door iedereen met ge juich ontvangen. Ondermeer uit de hoek van het byzonder-christelijk onderwys stuit deze vernieuwing, die bestaat uit de relatie tussen de school en de haar omringende gemeenschap te verste vigen, op enige weerstand. De regio nale welzynsstichting Sudergoa, waar de onderwysopbouwerker bij is gede tacheerd, onderkent dat trouwens wel degelijk. Ook dit jaar heeft Sint Nikolaas de wens te kennen gegeven de kinderen, die tegelijk met hem jarig zyn op het stadhuis van Sneek te ontmoeten. Er zijn een groot aantal kinderen natuur lijk op 5 december jarig. Daarom zegt Sinterklaas: „Alleen die kinderen die 5 jaar worden”. Willen de ouders van de kinderen die aan de bovenomschre ven voorwaarden voldoen, even een briefje sturen naar Sint Nicolaas, p/a Postbus 11, Sneek. Dankzij de nfeuwtaw in de tweeling- dorpen, met de daaraan verbonden automatische stijging van het aantal leerlingen, sitaait de vereniging er goed voor. Waren er enkele jaren gieteden nog geen honderd leerlingen, nu zijn het er al 131, en verwacht wordt dat dat aantal nog stijgen zal wanneer het plan Tsjierkewyk eenmaal voltooid is. Gevolg daarvan dis dat het huidige la gere school gebouw te Mean is. Het voldoet overigens ook niet meer aan de eisen die je er dn deze tijd redelij kerwijs aan zou mogen stellen. Plan nen om te komen tot uitbreiding zijn er al, maar nieuwbouw is meer ge wenst, vandaar dat daar nog over ge sproken wordt en gaat wonden, voor er definitieve lijnen op papier worden ge zet. De Vereniging voor Protestants Christelijk Basisonderwijs te Oppenhuizen- Uitwellingerga bestaat honderd jaar. Dat feit wordt zaterdag 8 november feestelyk en ook een beetje plechtig herdacht. Daartoe zyn al verschillen de uitnodigingen aan oud-leerlingen en oud-onderwyzend personeel, ex-be- stuursleden en wat dies meer zy, gestuurd, en daarvan zyn al een kleine honderd positief beantwoord teruggekomen. Rekening houdend met de om standigheid dat er nog wel meer reakties zullen komen, en dat er mensen zijn die om een of andere reden geen uitnodiging kregen maar daarom niet minder hartelijk welkom zijn is een speciale feestkommissie bezig voorbereidingen te treffen voor een groot en groots feest. De mogelijkheden om honderd jaar geleden een school te stichten lagen toentertyd wel duidelijk anders dan nu. In de eerste plaats was het weerklank. Er moet een nieuwbouw mogelijk zijn, zo men. Verder werd met betrekking tot het openbaar vervoer in de ZWH de suggestie aan de hand gedaan te ko men tot kleine busjes. Grote autobus sen zijn op de minder belangrijke lij nen vaak leeg en dat stimuleert niet om daar dan gebruik van te maken. Maandag heeft het boomkap- persbedrijf Verburg uit Vrees wijk langs het water voor de Zeilstraat, een dertiental popu lieren gekapt. Dit mede op ver zoek van omwonenden en de Stichting ligplaatsen Eiland. De bomen waren namelijk oud en ziek, en het gevaar was niet ondenkbeeldig dat ze zouden omwaaien of dat er takken af zouden waaien, waardoor schade zou kunnen worden toegebracht aan de aan de kant gelegen boten. Wanneer de bomen gerooid zijn worden ze direkt vervangen door jonge platanen, die overigens beter zullen aarden in de voor popu lieren eigenlijk niet zo geschik te grond. „Nadrukkelyk willen wy stellen dat de verkoop voor ons een gedwongen zaak is geworden om financiële re denen en dat deze verkoop niet van harte gaat. Veel liever was het ons geweest dat wy met een doeluitkering voor de recreatie zelf het beheer had den kunnen doorvoeren”. Dit schrijven burgemeester en wethouders van Gaas- terland in een uitgebreid voorstel aan de raad, waarin de verkoop van de bossen rond Oudemirdum centraal staat. De minister van onderwijs heeft aan de christelijke scholengemeenschap W. G. Baarda een leao-school toegewezen, die in 1976 van start zou moeten gaan met in totaal 190 leerlingen over vier jaar. Dit staat in de vandaag uitgeko men Staatscourant, waarin het scholen - plan voor de jaren ’76, ’77 en ’78 is op- genomen. De letters leao staan voor lager economisch en administratief on derwijs. christelijke onderwys niet een van rijkswege gesteunde zaak, en verder zat het met vergunningen en bestem mingsplannen wel een beetje gemak kelijker. Vandaar dat het kon ge beuren dat er op 2 maart 1974 enige voorstanders van christelyk onder wijs bij elkaar kwamen, en dat men op 21 november van datzelfde jaar(!) de goedgekeurde statuten weer in huis had. Op die eerste bij eenkomst van 2 maart was namelijk OPENSTELLING Voor iedere gemeente die in een der gelijke positie verkeert, is het artikel 12-schap een moeilijk verteerbare zaak. Gedeputeerde Staten en rijks overheid oefenen ekstra toezicht uit. In Gaasterland begon men te zoeken naar een oplossing en al spoedig was er achter dat alleen die verkoop dit kostelijke bezit enig soelaas de toekomst zou brengen. „Wij kunnen rustig stellen”, aldus het kollege, „dat wij jarenlang onze eigen inwoners tekort hebben gedaan doordat de tekorten van de bossen ten laste Zoals bekend drukken de bossen zwaar op de begroting van Gaasterland. „Moe sten een aantal jaren de begroting vol ledig „uitgeknepen” worden om een sluitende begroting te krijgen, de laat ste twee jaar was het tekort niet meer op te vangen en viel de gemeen te onder de zogenaamde artikel 12 re gelingen om een extra uitkering uit het gemeentefonds te krijgen”. NIEUWE HOVEN funktioneerde al een paar weken officieus, maar sinds dinsdagmiddag drie uur draait het Gezondheidscentrum aan de Stations straat in Sneek ook officiéél. Tot die status werden de reeds bedreven be drijvigheden op het gebied van de volksgezondheid verheven door dokter H. T. Kijlstra uit Leeuwarden, de geneeskundig inspekteur van de Volks gezondheid in Friesland. Hij deed dat met een rede waarin hij de plech tige opening van het gebouw van de Stichting Gezondheidscentrum Sneek Sneek in het wat algemener kader trok van de hele ontwikkeling van de volksgezondheid in Nederland. „Fijn, dat u gekomen bent”, zei de vooraiteter van de Stichting Gezond heidscentrum Sneek, mevrouw D. Y. W. de Graaff-Naula, tot de grote scha re belangstellenden. Ze ontleedde het gezelschap met een „Onder u zijn de wenkers in dit gebouw, vormgevers en uitvoerders van het verbouwplan, be stuurders van diensten en instellingen die er in zijn gehuisvest, personen en instanties die nauw betrokken zijn bij het beleid op het terrein van d.e ge zondheidszorg.” Het besluit van de gemeenteraad vian Sneek om een Stichting Gezondheids centrum in het leven te roepen dateert van vijf jaar geleden. Mèt de Kruis verenigingen, de participanten in de Stichting, was de raad van mening, dat op het terrein van de gezond heidszorg de ontwikkelingen vroegen om nauwere samenwerking; vooral met betrekking tot de materiële voor zieningen. De eerste steen voor deze gemeenschappelijke voorziening werd echter gelegd door de vereniging Pro Seneetuta, die dn 1970 het bejaarden- Tijdiens de dinsdagavond fin hotel Ha nenburg gehouden algemene vergade ring van de welzijnsstichting weet de opbouwwerker, de heer B. Eppenga, dit negatief beeld ondermeer aan het feit diat vete mensen de opinie heb ben dat Sudergoa een te sterke voor keur heeft voor het openbaar onder wijs. Een onjutstredd die zo snel mo gelijk weggenomen diént te worden. Bovendien zou de positie van de onder- wijsopbouwwerker niet geheel duide lijk zijn voor de bij het onderwijs be trokkenen, omdat de taakomschrijving vooraf niet al te heldler overkwam. Momenteel is de ZWH-opbouwwer- ker druk doende de tegenstellingen zoveel mogelijk weg te nemen. Begin volgend jaar vindt er een gesprek plaats tussen de opbouwwerker, de verschillende onderwijsbegeleiders en de overkoepelende stuurgroep in de ZWH. Dit om te komen tot een konkrete taakomschrijving van de heer Eppenga. Ook de Nota Wonen kwam even ter sprake. Het eerste deel van het streek plan Friesland bleek echter met ge mengde gevoelens te zyn ontvangen. Met name het idee de nieuwbouw in kleine dorpen zoveel mogelyk te be perken - het dorpsleven zou dan kun nen worden bedreigd - vond weinig i v j- - ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1