SNEKER IN 'N SNACKBAR OP HETERDAAD BETRAPT ULST SREKER^KOERIER „Hellinghuis” in Heeg gaat op de helling „Notitie” burgemeester en wethouders Wymbrit seradeel over ontwerp-wet reorganisatie bestuur: en van Derde verdachte in Slaverse lichtenzaak in Sneek gepakt de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan Hunkering naar een hartige hap fataal Hl AKI, DRÜFHOtnS MBJWSBUD COUEAIT, 1 NIEUWE iT doMtardags Iwto-aaa-hais h» gaasisuland. SLOTEN m ‘Jl I1B ijlt/ - Ui -'Ji t SNEEKER NIEUWSBLAD gemeente zal de doodsklok moet worden geluid. Kofschip (Vervolg op pagina 2) wederom in Sneek HK ^144 14 Vanuit de gemeenten moet doodsklok worden geluid? De hartige hap die de 17-jarige D.A. nit Sneek, zaterdagnacht dacht te vinden in de (al gesloten) snackbar Boelens aan de Frieswijkstraat, is hem zuur op gebroken. Hij was naar binnengekropen na een ruit vernield te hebben. De brug in Heeg zal worden ver nieuwd. Dat is bittere noodzaak. Wanneer een en ander zal gebeu ren is echter nog niet bekend. Voor een brug gemaakt kan wor den, dient er eerst sloopwerk te worden verricht. Een chauffeur van de drankhandel Hergarden n.v. uit Joure begon daar vrijdag al mee. Hij moest uitwijken voor een fietser en hoe het kwam kan niemand verklaren maar de sluit boom van de brug kwam naar be neden. De vrachtauto reed er overheen en de zaak was kom pleet ontzet. Dezelfde dag begon men met de herstelwerkzaamhe den. Deze waren vanmorgen nog niet voltooid. De foto (van Studio Ger Dijs) geeft een indruk van de verbogen boom. Eveneens onder invloed verkeerde de 22-jarige los werkman L.K. uit Sneek. Hij besloot een voor een snackbar aan de Lemmerweg staande Volkswagen „in beslag” te nemen. Na enige tijd rondgetoerd te hebben, werd hij aange houden. De agenten brachten hem ter ontnuchtering naar het bureau. MAANDAG 3 NOVEMBER 1975 130STE JAARGANG No. 87 Aldus b. en w. van Wymbritseradeel, die dlirefct na heit verschijnen van de ontwerp-wet begonnen aan de samen stelling van een eigen nota met de be doeling de visie van het gemeentebe stuur van Wymbritseradeel kenbaar te maken aan provinciale autoriteiten „De regeringjsplatrmen zijn dan ook zeer ingrijpend te noemen. Zó ingrij pend, dat vanuit het gemeentelijk standpunt, het de belangrijkste wet sindis een eeuw genoemd kan wor den ten aanzien van taak en positie va de gemeente.” een het Het 7 .3? Voor hij zichzelf kon bedienen, werd hij echter door de Sneker politie in de koude nachtlucht terug gehaald. Niet alleen om te ontnuchteren, maar ook om meegenomen te worden naar het bureau teneinde proces verbaal tegen zich te zien opgemaakt. Als het rijk, de provincie Friesland en de gemeente Wymbritse- radeel ieder een derde deel van de kosten voor hun rekening willen nemen zal het „Hellinghuis” aan de Skatting nummer 81 te Heeg grondig worden gerestaureerd. Het huis is gebouwd in 1699. Het is omsloten door oude waterwegen en uit een oogpunt van kunstzinnige schoonheid bijzonder waardevol voor Heeg. Het huis zelf is historisch belangrijk en bestaat uit een simpel bouwlichaam met een aanbouw van enkele jaren terug. Het ligt in het voornemen alleen het „kasko” te restaureren met inbegrip van de gangmuren en wanden. De totale kosten worden geraamd op een kleine honderdduizend gulden. In een voorstel aan de raad laten b. en w. van Wymbritseradeel weten, dat men genegen is de aanvraag voor subsidie voor de restauratie van de heer J. H. Rademakers te Ederveen in Drenthe in te willigen. De on geveer dertigduizend gulden, die er voor Wymbritseradeel met deze zaak gemoeid zijn, vloeien grotendeels middels het besluit Verfijning Algemene Uitkering Monumenten de komende 25 jaar terug naar de gemeentekas. Aan het besluit de geldelijke toelage te verlenen willen b. en w. wel verbinden de gebruikelijke voor waarde, dat ook het rijk en de provincie een dergelijke subsidie verlenen. (Foto Studio Ger Dijs). de diefstal van tegeltableau’s in Balk. H. was voortvluchtig. mars, deze door (vrijwel) alle gemeen ten onderschreven stellingen zullen bij de minister meer gewicht in de schaal leggen dan de in verschillende toonaar den gestelde nota’s van de afzonderlij ke gemeenten.” Met het wetsontwerp kan worden inge stemd waar het gaat over het bestuur als een in ons volk levend organisme, een halt toeroepen aan centralisatie, het scheppen van voorwaarden voor verdere decentralisatie en het bevor deren van de demokratie. „In de nieuwe wet zouden een massa taken worden overgeheveld naar de provincie-nieuwe-stijl. Voor ’n bouw vergunning en wat al niet komt men straks b(j de provincie terecht. Het ge meentebestuur heeft aanstonds nog wat taakjes zoals de straatnaamgeving en dergeiyke dingen waarbij van enig be leid geen sprake mag zijn.” hoewel de mening van de gemeenten over deze zaak niet werd gevraagd. Het kollege vond echter, dat de nood zaak van een eigen rapport geringer werd toen er van diverse kanten, met name van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en van het Contact Randgemeenten standpuntbepalingen verschenen, waarmee elk gemeentebe stuur zich zo ongeveer kan verenigen. Naar de mening van b. en w. heeft vooral de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in het zogenaamde „gele boekje” in een aantal stellingen op uit stekende wijze de lijn getrokken van hoe de verhoudingen tussen de drie be stuursorganisaties dienen te liggen. Met een aantal kerngedachten fa het konsept-ontwerp van de wet Reorga nisatie Binnenlands Bestuur kan worden ingestemd, maar bij verdere le zing zal een gemeentebestuur de rillingen over het Ijjf lopen. Er wordt de centralisatie gepreekt, maar er wordt centralisatie voorgesteld. Het be tekent de begrafenis van de gedecentraliseerde eenheidsstaat. Vanuit de Gedurende veile jaren vormde het prachtige, antieke model van Mes kofschip de trots van Fries Scheepvaart Museum, was echter een bruikleen van het Maritiem Museum „Prins Hen drik” te Rotterdam, dat het bruik leen vier jaren geleden terugvroeg in verband met een tentoonstelling en het na afloop daarvan toch maar liever weer thuis hield. Zulks tot grote droefenis van het museum te Sneek, dat het mo del van een Friese kof toch moei lijk kon ontberen. Intussen heeft het Friese Scheepvaart Museum de zusterinstelling te Rotterdam alsnog weten te vermurwen, het kofschipmodel opnieuw aan Sneek uit te lenen. Op dinsdagochtend, 4 november a.s., wordt het mo del in Sneek verwacht, vervoerd in een bijzondere vrachtwagen, on der de grootst mogelijke voor zorgen opdat onderweg geen be- beschadigingen optreden aan dit uitermate kostbare modél. Eigen lijk zou de vlag wel uit mogen bij het Fries Scheepvaart Museum ter gelegenheid van het blijde weerzien! Intussen begint het ge brek aan tentoonstellingsruimte bij het museum al weer te nij pen, ondanks de uitbreidingen van de laatste jaren. Aan vereniging en stichting zullen de ruimtepro blemen weer de nodige hoofdbre kens gaan kosten, waarbij het wel eerder aan de benodigde financiën zal ontbreken dan aan bouwplan nen! Aan de nadere kant - laten wij verheugd zij dat er in het Fries Scheepvaart Museum voort durend groei zat en het daar waar lijk geen dooie boel is! ACHTER HET VNG Gesteld voor de keuze om een eigen nota Uit te brengen of zich te stellen achter de stellingen van de VNG heeft het dagelijks bestuur van Wymbritse radeel gekozen voor het laatste. ,,Im- In de nacht van vrijdag op zaterdag is opnieuw ingebroken in de kantine van de voetbalvereniging WZS op het Zuidersportpark. Een ruit ter waarde van 150,sneuvelde. De buit be stond uit enige droge worstjes. De derde verdachte in de zaak van de gestolen navigatielichten is gepakt. Na S.C. en P.L. (belde los-werkman) is nu ook de 26-jarige koopman F.H. ge arresteerd. Men was bekend met zijn aandeel in de Staverse operatie (een aantal visserschepen werden van navi gatielichten ontdaan), terwijl ook be kend was dat H. medeplichtig was aan Aldus de visie van burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel in een „korte notitie” aan de gemeente raad inzake de bestuurlijke reorgani satie. Het konsept-ontwerp van de mi nister van binnenlandse zaken (157 bladzijden tekst en vijftig vellen bijla gen) heeft volgens het kollege een on gekende stroom reakta.es veroorzaakt. Black Boys was zondagmiddag op het Noorderhoek-sportpark in de plaatselijke derby tegen LSC toch wel de meest gelukkige ploeg. Pas in de slotfase kwamen de „zwart jes” langszij via Wietse Zwerver, nadat LSC halverwege de eerste helft door een doelpunt van Rom- mert Zoethout een 0-1 voorsprong had genomen. De ’blues’ creëerden de beste kansen, maar wisten die in deze bij tijd en wijle bikkelharde voetbalpartij niet te verzilveren. Op de ranglijst hebben beide ploegen evenveel punten als gespeelde wedstrijden, namelijk acht. Op de door Studio Ger Dijs geschoten fo to lijkt Appie Zwerver bezig aan les 1 van de kursus zweefvliegen. Verder v.l.n.r. Eelke v. Netten, Douwe Zwart, Klaas de Vos en Geert de Haan. Achter de Black Boys-goalie is nog zo’n beetje RommertZoethout te ontwaren. (Voor een uitgebreid verslag zie elders in deze krant). -« - 1 'b J - War: tGÜU it fc 1../.;'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1