van Pleziervaart is niet de hoofdschuldige Zuster R. Posma uit het kruiswerk Moktar Hassim was op bezoek in Jutrijp ULST SNEKERfefKOERIER In Sneek meeste werklozen na Leeuwarden en Achtkarspelen Ét"' t de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en t® a 1 ONDERMINISTER VAN DE LANDBOUW TENTOONSTELLING VAN ONTWIKKELINGS SAMENWERKING IN SCHEEPVAART MUSEUM gr 4| L I 1- ill 1 1 COURAMT, SHEERER COURANT. DRUFHOUTS NEUWSBLAD de Dit blad verschijnt bovendien doederdags hais-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN ex» v» NIEUWE fctiiir i| T f SNEEKER NIEUWSBLAD (Vervolg zie pagina 3) SINTERKLAAS IS ER WEER imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiii llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Oevertoestand gebied rond ’t Sneekermeer matig tot slecht KLACHTEN Deze konstateringen. zijn neergelegd in Wanneer meerdere scholen uit één gemeente aan de briefwisseling mee doen, bestaat de mogelijkheid bij het Tropenmuseum een mobiele tentoon stelling te huren, waarin alle belang rijke momenten uit de brieven wor den gevisualiseerd. De tentoonstelling is erg geschikt om klassikaal te be zoeken en is zo gemaakt dat de leer lingen met al het materiaal van het lesprogramma aktief bezig kunnen zijn. een week aan KINDEREN Onder die aanwezigen in de hal waren vier kinderen van vier jaar die een beetje zenuwachtig wachtten op wat vorige provinciaal bestuur zijn MAANDAG 17 NOVEMBER 1975 130ste JAARGANG No. 91 Samen met enkele Zwarte Pieten zwaait de Sint vanaf het promena dedek van de Spanje naar de kin deren die hem verwelkomen in Sneek. J. M. Alkema, die hier assis teert bij het afmeren van de „Stoom boot”, zou als eerste de Goedheilig man op Sneker bodem de hand druk ken, (Foto Studio Ger Dijs). De Maleisische onderminister van landbouw, Moktar Hassim, heeft donderdag na afloop van een diner dat hem in Lauswolt in Beetster- zwaag werd aangeboden een bezoek gebracht aan het bedrijf van vee houder Tj. van der Velde in Jutrijp. Zoals bekend heeft de familie Van der Velde enige maanden de Maleisiër Hamzah Bin Haji Abu Hassan te gast gehad. Tijdens dit diner nodigde de heer Van der Velde de onderminister uit voor een on-officieel bezoek dat in de nachtelijke uurtjes plaatsvond en ongeveer anderhalf uur duurde. Daarna reisde de Maleisische regeringsvertegenwoordiger terug naar Beetsterzwaag. Hij is in Nederland om zich te oriënteren op de landbouw. De kinderen die zich voor heit stad huis hadden verzameld, hebben de toe spraak van de Sint moeten missen. Er was geen miikrofoon aanwezig. Toch hebben ze de Goedheiligman hartstoch telijk toegezongen en de Sint was dui delijk aangedaan toen hij de hal bin nenschreed. Het was nog even feeste lijk voor hem als bijvoorbeeld 25 jaar geleden of nog veel eerder. Vrijdagmiddag is in Nieuwe Hoven aan de Stationsstraat afscheid genomen van wijkzuster R. Posma. Zuster Posma heeft in Sneek 27 jaar lang haar „klanten” bezocht, per fiets nog wel, en dat was voor dokter W. Lofvers aanleiding op te merken dat ze „haar vrouwtje wel had gestaan". De fiets had ook grote indruk gemaakt op de kollega wijkverpleegsters (en wijkverpleger), bestuursleden en het concierge-echtpaar Zuidema. Met zuster C. Landman op een hometrainer, bezongen zij de heldendaden die zuster Posma had verricht. Mevrouw R. Zuidema-Doevendans overhandigde daar na een pentekening van de .waterpoort Dokter Lofvers die veron derstelde dat zuster Posma „gezien haar oogopslag" haar werk altijd met plezier had gedaan, bood in zijn hoedanigheid als voor zitter van de kruisvereniging een wandbord van Makkumer aarde werk aan. (Foto Studio Ger Dijs). „Spanje” Sinds eind september draait er op di verse basisscholen in en om Sneek een lesprogramma over ontwikkelingssa menwerking. De tentoonstelling die bij dit programma hoort, wordt vandaag om 16.00 uur opengesteld, tot de kerst vakantie, in het Fries Scheepvaart museum. Gedurende de openstelling zal een vrijwilliger, Jan de Wolf uit Tjerk- gaast, aanwezig zijn. Hij kan de kin deren die met hun leerkrachten de ekspositie bezoeken, persoonlijk vertel len over zijn belevenissen in Afrika. BEROEPSVAART De werkgroep meent dat van de met riet begroeide, overigens onverdedigde oevers en de kunstmatig verdedigde oevers mag worden aangenomen dat ongeveer 120 kilometer moet worden aangepiakt. Er dient rekening mee te worden gehouden dat een ahntal oevers die nu als matig worden aangeduid over niet al te lange tijd tot de kate- gorie Slecht gaan behoren. Dat moet men bij ’t opstellen van een meerja renplanning in de gaten houden, aldus de samenstellers van de nota. De tentoonstelling gaat uit van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, dat, door de steeds toenemende be langstelling op scholen voor de pro blemen in de derde wereld, steeds meer aanvragen kreeg om medewer king te verlenen bij de lessen. Om aan die aanvragen te kunnen voldoen is een lesprogramma samengesteld over ontwilkkelinigssamenwerking, afgestemd op de leerlingen van de hoogste klas sen. Het lesprogramma bestaat uit versohfflilenidie zaken, ondermeer uit een briefwisseling met de Nederlandse vrijwilliger Bram Schutte. de Sint zou gaan zeggen. Ze hoefden niet lang in spanning te ziften, want nadat de Goedheiligman zich even ver frist had, richtte hij het woord tot hen. Sonja Boerstra, Linda Petersen, Caroline Tichelaar en Tineke Tromp, ze mochten allemaal even bij Sinter klaas komen om een kadootje in ont vangst te nemen. Dat hadden ze te danken aan het feit dat zij op 5 decem ber 5 jaar worden. De meeste belangstelling ging ech ter uit naar de rede die de Sint traditioneel ging uitspreken en waarin hij de gebeurtenissen van (Vervolg zie pagina 3) Maandelijks geeft dit bureau de aan tallen per rayon, eenmaal in het kwar taal wordt een overzicht per gemeente gegeven en daaruit blijkt dat de Wa- terpoortstad boven het landelijke per centage (5,1) en het provinciale (6,8) is komen te liggen, Sneek komt daar mee (percentagegewijs) op de elfde plaats van Friesland (44 gemeenten). Honderden kinderen, al dan niet vergezeld van hun ouders, stonden zater dagmiddag op de kaden die de Kolk in Sneek omzomen. Om half twee wa ren de eersten er al. Ze moesten lang wachten. De Spanje gleed om twee uur de Waterpoortstad al binnen, maar dat was bij de Jousterkade. Even na kwart over twee konden de kinderen gaan juichen. Vooraf gegaan door ingespannen roeiende zeeverkenners in hun stalen zeilvletten stoonmde de Spanje met aan boord de Sint en zijn korps Zwarte Pieten op naar het ver trouwde plekje langs de kade naast de Waterpoort. Daar standen Advendo en Rythm Stars, met daartussen een eenzame muzikant van het Stedelijk Muziekkorps, die letterlijk en figuurlijk de boot had gemist. Na één keer, door de werkzaamheden aan de dïepriolertag gedwongen, de trossen vast gemaakt te hebben aan de Rienck Bockamakade, meerde de nu weer af naast Sneek’s meest markante monument. In percentages uitgedrukt is in de re- kreatieve vaarwateren het verwaar loosd onderhoud en het natuurlijk ver- vail het meest verantwoordelijk voor de slechte toestand van de oevers (62 procent), dan volg de pleziervaart (25 procent), de beroepsvaart (7) en de hengelaars <(6). In de stilte vaarwate ren zorgt het natuurlijk verval en het. verwaarloosd onderhoud in 87 van de 100 gevallen voor de slechte toestand van de oevers. 9 procent wordt toege rekend aan de pleziervaart en 4 aan de loze vissertjes. In geen van de ge vallen vindt de werkgroep dat afstro ming een rol speelt. VERWAARLOZING De werkgroep steekt in de nota een beschuldigende vinger uit naar de in stanties die verantwoordelijk zijn voor het onderhoud van de oevers. „In zeer veel gevallen is er sprake van ernsti ge verwaarlozing van het onderhoud. Kennelijk is daar jarenlang niets meer aan gedaan”. De pleziervaart werkt wel aan de aantasting van de oevers mee, maar is in de meeste gevallen niet de hoofdschuldige. Het komt na tuurlijk wel voor dat plaatsen die het zonder rekreatievaart met een natuur lijke oever met en zonder riet, het zon der verdere oevervoorziening konden stellen, doch later niet meer als ge volg van de toegenomen rekreatie vaart. Het aantal werkloze mannen bedraagt momenteel 473. Vergeleken met juli toen de vorige kwartaalcijfers werden gepubliceerd betekent dat een stijging van 142. Wanneer men naar de absolu te cijfers kijkt komt Sneek op dte der de plaats, na Leeuwarden (1340) en Achtkarspelen (507). nota die de werkgroep het heeft aangeboden. De gegevens niet van recente datum. In 1971 begon men met het onderzoek en in 1973 sloot men het af met een enquête on der de waterschapsbesturen. Maar men kan rustig aannemen dat de situ atie in grote lijnen nog gelijk is aan die ten tijde van de „momentopna me”. De opdracht die de werkgroep bij haar installatie in maart 1971 meekreeg was een onderzoek in te stellen naar de problematiek inzake het steeds groeiende rekreatieve gebruik van bij waterschappen in beheer en onderhoud zijnde oevers en vaarten, De klachten MEER VRAAG Ook in het gebied waar het Sneeker Nieuwsblad verschijnt is Sneek koplo per-. In Gaasterland is 3,8 procent van de mannelijke beroepsbevolking werk loos, in Sloten 1,3, in Wymbritseradeel 2,9 en in IJlst 2,5 procent. In getallen uitgedrukt (met tussen haakjes de aantallen van eind juli; Gaasterland 46 (45), Sloten 2 (1), Wymbritseradeel 56 92) en IJlst 11 (19). Het voor Sneek hoge cijfer kan in de toekomst iets zakken wanneer men de openslaande vraag beschouwt. Vorige maand bleken er 55 banen beschikbaar te zijn en dat was 35 meer dan eind september. Het gebied dat onder het arbeidsbureau in Lemmer ressorteert liet een stijging van de vraag zien met 5. Het aantal baantjes dat voor vrou wen beschikbaar is in Lemmer bleef gelijk, namelijk 4. Sneek had 7 meer te bieden. Over geheel Friesland genomen toonde de werkloosheid, als gevolg van het seizoen, een stijging van 0,5 procent. Momenteel bedraagt de geregistreerde arbeidsreserve onder de mannen 6,8 wat gelijk is aan 7440. Eind septem ber was dat getal 6893. Met betrek- 'king tot de vrouwen kan gesproken worden van een toename van 0,4 pro cent geregistreerde arbeidsreserve on der het zwakke geslacht steeg (van 1871 naar 2044). Wanneer men de rest van de Zuid westhoek bekijkt dan wordt de zaak iets, maar niet veel, rooskleuriger. Grote stukken van de Fluiessen zijn kwalitatief goed, datzelfde geldt ook voor de Oudegaaster Brekken en om geving, het Zandmeer, de Grote Gaastmeer en het Slotermeer. Inciden teel zijn wel plaatsen van matige kwaliteit aan te wijzen, het Heeger- meer heeft meer matige dan goede oevers. Die Jeltesloot wordt als slecht beschouwd, bepaalde stukken van de Wij inerts zijn matig tot slecht. wordt de beroepsvaart aangeduid. met op de tweede plaats het na tuurlijk verval of het verwaarloosd onderhoud, op de derde plaats de pleziervaart en als hekkesluiters de hengelaars. Gebleken is dat van de totale oever- lengte die bekeken is (1953 km) waar bij het Mairgrietkanaal en het Van Harinxmakaal niet zijn meegerekend (de lengte van deze twee bedraagt in totaal 164 km.), meer dan de helft een natuurlijke oeververdiediging heeft, die nog in goede tot redelijke toestand verkeert. Van de onverdedigde oevers, dus zonder riet, blijkt nog 220 kilome ter goed te zijn. 27 procent of bijna 125 kilometer is slecht. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden gedurende de tijd dat de eks positie in Sneek is, in het Fries Scheepvaart Museum. De rekreatieve vaart wordt door de werkgroep niet als hoofdschuldi ge aangewezen. Als „hoofddader” voor het grootscheepsvaarwater De werkloosheid in Sneek is in het derde kwartaal van dit jaar met 2,4 procent gestegen. Dat blijkt uit cijfers die door het Distriktsbureau van de Arbeidsvoorziening zjjn verzameld. over de oeverbeschadiging namen meer en meer toe. Men besloot tevens de oevers van het grootscheepsvaarwa- ters het Prinses Mairgrietkanaal en het Van Harinxmakanaal onder de loep te nemen. volgens de kommissie die in opdracht van ’t provinciaal bestuur de oe vers in Friesland bekeken heeft, staat het er in het gebied tussen het Sneekermeer, de Brekken en de Langweerder Wielen, slecht voor met de walbeschoeiingen. Het Kolmarslan in zijn geheel, het tegenover liggende Skareiland wat betreft de meeroever en het Eerste Joustervaartje, de oe vers van de Greate en Lytse Griene in de Goingarijpster Poelen plus een aantal oevers in de rest van het gebied worden gekarakteriseerd als slecht. Daarnaast heeft men aan vele walkanten in het gebied de aandui ding matig gegeven. De tocht door de stad, het Sperkhem werd met een bezoek vereerd, trok veel belangstelling. De stoet was klei ner dan andere jaren. Ze leek even veel langer. Wat gebeurde er name lijk: de buggy die de rij sloot en waar het Pietenkorps omheen zwermde, kwam zonder benzine te staan. Door snel bijtanken en een kleine snelle ma noeuvre wist de bemanning van het voertuig weer tijdig aansluiting te krijgen. HÖiS BE"--*""’ lk>> s:i:i.ïïuumuauu 1 4 I 'i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1