Raad van Sneek benoemde nummer 2 van voordracht Gevolg aktie onderwijzers? Route Sint CdK Rijpstra wil weg van de geleidelijkheid volgen W etliouder V eldhuis zette de eerste officiële stappen Dorpsstraat in F o Is gare is weer open I I IJLST snekerWoerier WK a I y de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van en i -W .—(I Officieel Orgaan v Het Sawkar HeovsMad is een de Het is lastig te doorgronden welke invloed nu precies het „protest” heeft gehad van een rijtje schoolhoofden tegen de manier waarop burgemeester en wethouders van Sneek zijn gekomen tot de voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de Meester Visserschool. Feit is, dat de gemeenteraad dinsdagavond niet nummer één van ’t voor gedragen tweetal benoemde maar nummer twee. De vroed schap is uiteraard vrij in haar keuze doch aangezien de zaken tevoren meestal zijn „doorgesproken” is het een zeld zaam verschijnsel dat men een andere voorkeur toont dan het kollege. DH blad verschijnt bovendien donderdags huis-aam-huis in GAASTERLAND, SLOTEN a.o na MIEOWE SNEEKEt (OUIANT, 9BXEK COUEANT, WUfflOOTS MEUWJBUD Mevrouw Lieuwkje Zijlstra-Hofling in Scharnegoutum „hie d’r nea by stilstien”, dat ze nog eens honderd jaar zou worden, maar vandaag bereikt ze deze mijlpaal. En dat terwijl ze nog vrij gezond van lijf, leden en geest is. Gehoor en ogen beginnen wat minder te worden en lo pen kost veel inspanning, maar „ik fiel my bést en it iten smakket my noch lekker”. Sinds haar huwelijk in 1903 met Jacob Zijlstra (op 69-jarige leeftijd in 1944 overleden) woont ze in hetzelfde huisje aan de Zwette- wei 16. Het echtpaar Zijlstra kreeg elf kinderen, waar van er nog tien in leven zijn. Voorts zijn er 37 klein kinderen, 83 achterkleinkinderen en zelfs al twee kin deren in het vijfde geslacht. Elders in de krant kan men meer lezen over deze honder jarige. (Foto Studio Ger Dijs). HF3 ,.s: - 0. f SNEEKER NIEUWSBLAD VANDAAG HONDERD! (Vervolg zie pagina 9, kolom 6) 3 R. TUINSTRA (PvdA) luchtfietsen „Ze kunnen de toets der kritiek dan doorstaan”. Wei pleitte hij een betere koördiinatie tussen de vele DONDERDAG 20 NOVEMBER 1975 130ste JAARGANG No. 92 Wethouder Veldhuis uit Tims knip te het lint door, waarmee de inge bruikneming van de weg ‘n feit was. Hij kreeg de schaar aangeboden van de 9-jarige Kobien van der Wal. „Wegens opening gesloten" stond op het bordje aan het begin van de Dorpsstraat. Het was er door één van de bewoners neergezet. (Foto’s Studio Ger Dijs). meer voor UL- „Voordat men aan gemeentelijke herindeling gaat denken, zou het wense lijk zijn dat men zich eerst in alle redelijkheid gaat afvragen welke taken er zoals niet gehergroepeerd zouden kunnen worden. Over grote steden als Amsterdam en Rotterdam zjjn in het kader van de ruimtelijke ordening uiteraard vernieuwingen nodig, maar elders in ons land, waaronder met name Friesland, zou men in deze op zyn minst de weg der geleidelijkheid moeten bewandelen”. bane handelingen, aldus die VVD-er. Fraktieleider J. Jonkers van de PvdA verklaarde zich kort en krachtig tegen de motie omdat Progressief Sneek in de besloten zitting had beloofd daarop niet terug te komen. FNP-er H. Postma kon inspraak wel aksepteren, maar de motie wees hij van de hand. De heer A. Gerrits van het CDA vond, dat na de tweede ver klaring van de schoolhoofden zie el ders in deze krant de zaak hém nog steeds niet glashelder was. Dat de Op zaterdag 22 november zal Sint Nicolaas nog een tocht door de stad maken. Hij start dan om plm. 2 uur vanaf de Veemarkt en rijdt de volgende route: Stationsstraat, Mar- tiniplein, Grote Kerkstraat, Markt straat, Kleine Kerkstraat, Kruize- broederstraat, Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Grootzand, Sin- gel, Kleinzand, Jousterkade, Oos- terdijk, Wijde Burgstraat, Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Leeu wenburg, Marktstraat, Oud Kerk hof, Stationsstraat, Veemarkt. i Duidelijk is te zien hoe de rode haan heeft huisgehouden op het dak van de St. Odulphuskerk in Bakhuizen. Tegen de toren zijn de daklijsten nog zichtbaar. De nok en het bovenste gedeelte van het dak zijn volledig verwoest. De toren zelf werd grotendeels gespaard door het vuur. Men kan zien waar hij geblakerd is. Het uurwerk is stil blijven staan op vier uur. De brand brak maandagmiddag rond half twee uit, toen men in het kerkge bouw bezig was met houtwormbe- strijding. Een steekvlam zette bin nen de korts^Tiogelijke tijd het houtwerk in lichterlaaie. Omstan ders begonnen onmiddellijk beel den en andere waardevolle voor werpen naar buiten te brengen. De brandweerkorpsen van Balk, Bak huizen, Koudum en later Sneek streden met sukses voor het be houd van dit in 1914 gebouwde kerkgebouw. Dit zed mr H. Rijpstra, kommissaris der Koningin in Friesland woensdag morgen in Sneek tijdens een buitenge wone openbare raadsvergadering van de gemeente Wymbritseradteel. De heer Rijpstra vond het verder een ge mis dat de positie van de gemeente niet zo sterk is als men in de destijds aangenomen gemeente- en provincie wet wei wil doen laten geloven. Men wilde de gemeente ten opzichte van de provincie sterk maken. Maar het is nu eerder andersom. „Ik blijf van oordeel dat de gemeente een versterk te relatie met de provincie moet heb ben. Het apenbaar bestuur moet zo dicht rpogelijk bij de bevolking ge plaatst warden”. Aldus ..Frieslands' eerste burger”, die het daarmee duidelijk opnam voor de gemeenten en het volstrekt oneens was met de rijksoverheid die nogal ge ringschattend spreekt over deze be stuursvorm, als zouden die een zwak ke indruk maken. De heer Rijpstra vond eerder het tegendeel het geval: samenwerkingsverbanden. Dat is nu een ondoorzichtig iets. Uitspraken die de heer Rijpstra deed naar aanleiding van vragen van PW-FNP’er R. Hee- ringa. De suggestie van de heer J. Kuipers (Progressief Wymbrit.-FNP) door een technische ingreep de Jelteslootbrug, waarvan door niet-belasting betalende botenbeziittens gedurende de zomer- (Vervolg zie pagina 9, kolom 6) Niet achter de muziek aan, maar voor het korps van Oosthem, verdween dins dagavond wethouder I. Veldhuis van Wymbritseradeel in de duisternis. Niet lang daarna doemde hij evenwel weer op en met hem het voltallig bestuur van Dorpsbelang Folsgare. Tijdens deze wandeling, die bekeken werd door een groot aantal inwoners van het dorp tussen Blauwhuis en Sneek, werden de eerste officiële stappen op de vernieuwde Dorpsstraat gezet. Volop reden tot feest dus voor de dorpelingen. En die gelegenheid werd met .beide handen aangegrepen. Men had verschillende gevels versierd, de vlaggen hingen uit, het paasbest was aangetrokken en zelfs de kinderen mochten op blijven. Vier maanden „verkeersellende” waren achter de rug. Het verkeer uit en naar Nijland hoeft geen grote omweg meer te maken. Men heeft jaren op dit moment moeten wachten, vertelde in het dorpshuis „Yn ’e Lijte” Dorpsbelang voorzitter J. van der Wal. Hij had ontdekt dat 12 jaar geleden de eerste brief naar de gemeente was gestuurd. Dat een en ander vooral in het laatst met grote spoed is uitgevoerd, had naar zijn idee zo zijn reden. Immers, de Kommissaris van de Koningin mr. H. Rijpstra zou gisteren in het kader van zijn werkbezoek aan Wymbritseradeel het dorp passeren. De werkzaamheden hadden geen stagnatie ondervonden dankzij de mooie droge herfst, zo konstateerde hij. Wethouder Veldhuis, die de eer toebedeeld had gekregen het lint door te knip pen, verschilde met de voorzitter van Dorpsbelang van mening wat betreft het sturen van die eerste brief. In het dossier van de weg had hij gezien dat het epistel van acht jaar geleden dateerde. Naar aanleiding van die brief was een rapport opgesteld waarin geadviseerd werd, zo merkte hij ironisch op, de werkzaamheden in het najaar van 1975 uit te voeren. Vanwege ,,dy moaije droege hjerst”. En ze geschiedde het. De bevolking van Folsgare kon de speeches volop meemaken. Zij werden na melijk afgestoken in het dorpshuis waar een feestavond werd georganiseerd door Dorpsbelang. Tetman de Vries zorgde voor de humoristische en Douwe Smit uit Abbega voor de muzikale noot. Tijdens deze avond boden de straat- makers die in Folsgare vier maanden een uitstekende verzorging hadden °-e- noten, een envelop met inhoud aan. u Aan die openbare Meester Visserschool voor blo moesten twee onderwijzeres sen in vaste dienst worden aangesteld. Op het eerste tweetal stonden: 1. me vrouw E. W. I. Couperus-Doorenbosch te nSeek en 2. mejuffrouw A. Hazen berg te Grouw. Óp de uitgebrachte stembriefjes bleek negen maal de naam van mejuffrouw Hazenberg voor te komen, mevrouw Couperus kreeg vijf stemmen en zeven raadsleden ble ken de voorkeur te hebben gegeven zich „op de vlakte” te houden: zeven blanko. Voor de benoeming van een tweede onderwijzeres hadden b. en w. een tweetal opigemaakt van: 1. mejuf frouw T. Hoogeveen te Drachten en 2. dezelfde mejuffrouw Hazenberg als van het eerste tweetal. Mejuffrouw Hoogeveen werd benoemd met twintig van de 21 stemmen. LUCHTFIETS Rondom de aanstelling van de onder wijzeressen was tevoren nogal wat dei- nig ontstaan. De hoofden van de open bare kleuterscholen, het hoofd van de openbare lom-school én de hoofden van de openbare lagere scholen had den in een brief aan de raad hun „ern stige verontrusting” uitgesproken over de procedure die b. en w. hadden ge volgd om tot de voordracht te komen. Daarin zou de raad de gedragslijn moeten afkeuren die het hoofd van de Meester Visserschool heeft ge volgd. Ook zouden de hoofden van de openbare scholen voorbijgegaan zijn aan de moeilijke situatie die was ontstaan tengevolge van een on doordachte toezegging. In de motie stond tenslotte dat de raad de aktie van de schoolhoofden ervaart als ongenuanceerd en in dit bijzondere geval als een ongeoorloofde pressie. IN ’T GEWEER Er rezen onmiddellijk protesten, De heer H. Pheifer had er bezwaar tegen om zich zó duidelijk tegenover een schoolhoofd uit te spreken. „We zou den hooguit moeten spreken van laak- Na een gesprek met de wethouder van onderwijs was een nadere verkla ring de wereld ingezonden. Volkomen opheldering verschafte die niet. Omdat het over personen ging besloot de raad de kwestie in een besloten zit ting uit te praten. Daar nam men ruim een uur de tijd voor. Na herope ning van de zitting kon niet dïrekt tot stemming worden overgegaan omdat de heer B. Holtrop van Progressief Sneek nog even aandacht vroeg voor een motie van zijn partij. w Je

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1