SLOTEN houdt een tekort op de gemeentebegroting Gemeente bijna weer zonder „curators Nadere’ voorstel- len verhoging van gas, water en OGB I GAASTERLAND ondanks ’n tekort volgend jaar artikel 12 af? ULST SNEKERfe(KOERIER lis Eli gtll en van Tijd om lasten toerisme tegen te gaan is nog niet gekomen fik 9 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan I Diefstal, aanrijding en hardleerse chauffeur HBo 1 1 lil COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD de Hel SumImt NtomnUad is i doadardags hate-Mm-huta bi GAASTERLAND, SLOTEN r 0. j „Indien wij de begroting in zijn algemeenheid bekijken dan willen wij stellen dat wij het jaar 1976 ingaan zonder arti kel 12 gemeente te zijn.” Deze konstatering staat te lezen in de aanbiedingsbrief die hoort bij de begroting 1976 van Gaasterland en die de raadsleden vorige week dinsdag na afloop van de vergadering hebben gekregen. Het is een op timistische verwachting, vooral wanneer men de cijfers bekijkt. Het totaal der inkomsten bedraagt namelijk f 11.760.604,59, terwijl dat der uitgaven f 11.974.966,70 aangeeft. Een tekort dus van ruim f 214.000, i w> NIEUWE SNEEKER COURANT. w fit. Doarpsrounte Ysbrechtum viert 10-jarig bestaan Ml f SNEEKER NIEUWSBLAD I (Foto Studio Ger Dijs). •V—A (Vervolg op pagina 3) 1111111111111111111111111111 i i 111111 i 1111111111111111111 iiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiur k\|33 <3; MS WATER EN GAS Zo zullen de tarieven van het water met ongeveer negen cent per kubieke 1200,—. van De Het kollege meldt dat uit de enque- te die onder de inwoners van Sloten MAANDAG 8 DECEMBER 1975 130ste JAARGANG No. 97 eindresultaat 47.000.000. 'v groep I: 0-600 m3 verbruik per jaar: vastrecht 42 en 27 cent per m3 (was 36 en 26 cent); groep II: 600- 170.000: 84 en 20 cent (was 95 en 16 cent), blokverwarming: 12 en 1914 cent (was 12 en 15 cent). B. en w. zullen goede gronden hebben waarop ze de in de aanhot genoemde verwachting beseren. Dat stellen zij ai in het begin van de aanbiiedingsbegro- ting. Ais pot waaruit de oplossing komt, geven zij die van de artikel 12- uitkerürgen aan. Er zijn een aantal ge- quidatie van het bosbedrijf wordt weg gewerkt, op welke wijze is niet be kend, doch de mogelijkheden hiervoor zjjn er”. Dat tekort bedraagt ruim 181 duizend gulden. Het kollege erkent dat men rekening heeft gehouden met een in wezen nog onzekere faktor. „Wij gaan er name- vanuit dat het tekort op de gewone dienst dat betrekking heeft op de li- Burgemeester VAN HEEMSTRA hoop doet leven tl a - In het kader van de ingrepen, die burgemeester en wethouders hebben toe gepast om de gemeentebegroting van Sneek voor 1976 sluitend te maken, zal onder meer de onroerend goed belasting met vijftien procent worden ver hoogd. Bat levert een meeropbrengst op van f 337.500 en het betekent een forse stap voor het dempen van het oorspronkelijke „gat" van f 1.111.000. In de raadsvergadering waarin de begroting aan de orde komt dat is op maandag 15 december zullen nog een aantal voorstellen voor belas ting- en tariefsverhogingen aan de orde komen. „Zeer gaarne hadden wij het tekort verder taruggeschroefd. De ramingen zoals die echter thans zijn opgesteld zijn reëel. Wanneer wij uitgaven zou den beperken of inkomsten zouden op trekken, dan zouden wij onszelf zand in de ogen strooien en daarmede zijn noch wijzelf, noch de hogere overhe den die deze begroting moeten beoor delen gediend”, aldus b en w. sprekken geweest met de betreffende inspekteur en „wij hebben principetoe- zoggingen gekregen." Indien de rijks overheid .niet bijspringt bij de wegwer- kiing van het liq u ida tiet ekort dan zou Gaasterland 50 jaar vast zitten aan de jaarlijkse lasten van het verlies. Aan de orde komen ook -een aantal an dere voorstellen, die door het kollege in de aanbiedingsbrief al zijn aan ge- kiondligd, maar nu in uitgewerkte vorm goedgekeurd moet worden, wil de kon- sept-begroting zijn definitieve sluitende vorm krijgen met als op de gewone dienst... meter worden verhoogd, de reinigings rechten met tien procent en de begra fenisrechten met 33 procent. Voor kleine verbruikers zullen de gas- tarieven met één cent per m3 omhoog gaan. Voor de grotere vier cent. De tarieven die met ingang van het vol gend jaar gaan gelden (alls de raad de voorstellen goedkeurt) zijn: De oamoerendlgK>edbelastilng (die in de de plaats is gekomen van onder meer de vroegere grond- en personele be lasting) as gebonden aan een bepaald maximum: 27 procent van de algeme ne uitkering uit het gemeentefonds. Volgens deze norm mag Sneek in 1976 ten hoogste 3.375-222 aan OGB invor deren. Met de voorgjestelde verhoging over 1976 mee, komt de gemeente op een bruto opbrengst van 2.745.000, zodat men dus ruimschoots onder het in de wet toegestane plafond blijft. TO De Maria Louisestraat in het Sperkhem is voor afbraak be stemd. Maar geen paniek, dat gebeurt niet vandaag of morgen, maar langs de weg der geleide lijkheid. Wanneer een bewoner verhuist, verhuurt de eigenaar, de gemeente Sneek, het pand niet meer en laat het dichtspijkeren. Eén van de woningen mag tijde lijk door de ANJV als klubhuis worden gebruikt. Met een even tueel brede verbindingsweg waar van In het verleden sprake is ge weest dat die door de Maria Louisestraat zou lopen, heeft de ze zaak mets te maken. De ge meente acht de woningen niet meer geschikt voor bewoning. Op den duur verdwijnen ze dus, maar wanneer, dat is nog niet bekend. Voorgesteld wordt het tarief voor de gebruikers vast te stellen op 7,55 en voor de eigenaren op 10,12 per vol le drieduizend gulden van de ekono- mische waarde. Er wordt dus geen be lasting geheven als de heffingsgrond slag beneden de drieduizend gulden bl(jft. Honderd jaar bestond dezer da gen de Schaakclub Sneek en dat eeuwfeest werd zaterdag ge vierd met een jubileum-distrikts- toernooi in de aula van de R. J. Sipkensschool en een receptie in Zalencentrum Van der Wal. Aan het toernooi namen zo’n honderd schakers deel. Ze wa ren verdeeld in groepjes van vier over vijf siterkteklassen. Oud- gedeputeerde P. van der Mark uit Sneek deed aan bord 1 van de hoofdklasse de eerste zet. Men ziet dat op de foto waar hij deskundig d2-d4 pleegt onder het toeziend oog van toernooi- leider IJ. J. Dijkstra. Op de re ceptie kwamen vele schakers (en privé) of als vertegenwoor digers van andere Friese clubs felicitaties aanbieden. Gelukwen sen kwamen ook binnen van de FSB en de KNSB. Wat op het eerste gezicht een omgeploegd en door de regen geteisterd stuk land lijkt, is in werkelijkheid het terrein in De Rat dat tot het nieuwe sportveldenkompleks van IJlst zal worden omgetoverd. Dat gebeurt on der regie van de Grondmij. te Drachten in Aanvullend Cultuur Werk-verband. Men kijkt op deze foto in de rich ting van de Geeuw, in noordwestelijke richting ongeveer. Wanneer de kamera iets meer naar links was gericht, had men de molen de Rat kunnen ontwaren. Op dit terrein zullen een hoofdveld, een bijveld en een oefen hoek worden aangelegd. Het heeft er even naar uitgezien dat de hele zaak voorlopig niet door zou gaan om dat een bepaalde vergunning werd ingetrokken, maar na veel getelefoneer is men er alsnog in geslaagd de benodigde toestemming te verkrijgen. De eerste spade is veertien dagen geleden in de grond gestoken. De foto is gemaakt door foto Studio Ger Dijs. In de laatstgehouden bijeenkomst van de Ulster vroedschap werd besloten een stukje grond te reserveren dat gebruikt kan worden om er een sportzaal en een kleedgelegen- heid annex kantine neer te zetten. Deze opstallen komen in de onmiddellijke nabijheid van de velden te staan. huis „It Formidden”, een feestavond die gratis toegankelijk is voor alle dorpsbewoners. Na die openingsspeech van voorzitter J. C. M. Romp zal oud- Ysbrechturner Feike Boschma met zijn bekende marionettentheater een voor stelling geven; het programma stelde hij speciaal voor deze gelegenheid sa men. Verder zal de Ysbrechtumer jeugd- volks dans groep tweemaal optreden. De avond wordt besloten met een bal, de muzikale verzorging hiervan is in han den van Stone Free uit Bakhuizen. Het tekort van de gemeente Sloten, zoals dat wordt genoemd in de aanbie dingsbrief bij de gemeentebegroting die zaterdag wordt behandeld, is 290.000. „Gelet op het tekort voor 1975 ad f 306.000 lijkt het erop dat er een zekere mate van konsolidatie in de tekortpositie is opgetreden, met de neiging tot een lichte verbetering”aldus burgemeester en wethouders. „Met optimisme kunnen we de toekomst echter bepaald niet tegemoet zien. Ook voor 1976 zullen wij een ekstra beroep moeten doen op een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds”. is gehouden, is gebleken dat er in 1974 „wel eens overlast was van de zijde van de toeristen”. De afgelo pen zomer is evenwel niets van over last gebleken. „Wel zullen we moe ten inkalkuleren dat er naast de lus ten van het toerisme (alle inwoners kunnen gebruik maken van een ruim winkelbestand) ook wel eens lasten zijn”. Wanneer de lasten te groot worden zal er naar middelen moeten worden gezocht om daarin tegemoet te komen, aldus b en w. Op dit moment achten ze de tijd daarvoor evenwel nog niet gekomen. (Vervolg op pagina 3) Ongeveer tien procent verhoging zullen ondergaan de hondenbelasting, de vee markt rechten, de marktgelden en het havengeld. De meer opbrengsten wor den daardoor respektievelijk: 2100, 30.700,—, 1160,— en De belasting voor één hond gaat 24,naar 26,50 per jaar. verhoging voor meerdere honden is navenant. BESNOEIING Uiteraard rest dan nog een bedrag dat weggewerkt moet worden, wil men vanuit de rode cijfers komen in de groene, zelfstandige, zone. Voor meer dan 33.000 gulden moet besnoeid wor den op andere begrotingsposten. Dat is mogelijk, aldus b. en w. In de plan nen is bijvoorbeeld het verbeteren van de weg Balk-Woudsend, voor wat be treft het Gaasterlandse deel opgeno men. Hiervoor geeft men een bedrag van 220.000 gulden aan. „In de eerste plaats is het nog een grote vraag of deze weg in 1976 wel opgeknapt kan worden, mede door het verminderen van de uitkeringen voor tertiaire we gen door het provinciaal bestuur, doch ook zal het de vraag zijn of in 1976 hiervoor ACW-subsidie zal worden ont- Cf--' Vrijdag zal de Doarpsrounte Ysibrech- tum haar tienjarig bestaan vieren. Dat gebeurt met een feestavond in ’t dorps- Door de Sneker politie werd donder dagnacht prcoes-verbaal opgemaakt tegen de 60-jange V.H. uit Sneek die ondanks het hem opgelegde rijverbod wegens alcoholgebruik een half uur later toch met zijn auto ging rijden. Vrijdagmiddag omstreeks half een vond in Sneek een aanrijding plaats op de kruising Kaatsland-Scherhemstraat en wel tussen een personenauto, be stuurd door de 31 jarige C.I., en een personenwagen, bestuurd door de 27 jarige H.B., beiden uit Sneek. I. ver leende geen voorrang aan de voor hem van rechts komende H.B. Persoonlijke ongelukken deden Zich niet voor. Beide auto’s werdén zwaar beschadigd. 'w' ik In de nacht van donderdag op vrijdag nacht werd ingebroken in het kantoor van het overslagbedrijf Fernhout BV aan de Valkstraat te Sneek. Men drong binnen door vernieling van een ruit. Uit een geldkistje werd een bedrag van enige honderden guldens ontvreemd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1