Jonkers zou het willen uitschreeuwen CDA reageert meest positief op begroting!! Afsluiten binnenstad Sloten verworpen: 4-3 Begroting IJlst is sluitend s l snekerWoerier Hl BK de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Pro Ecclesia et Pontificï voor juffrouw Kortooms Inbraak in groothandel leidt tot verdwijning van auto en terugvinden gestolen wagen ULST Eksploitatie sportkompleks naar stichting „Sport en Rekreatie" I' r O W’ ui sSwiSHfll Vernielzucht vierde dit weekend hoogtij Hal Sanefar MimranHiwf is I W Gelijk een show-stelende scheidsrechter Frans Derks of freerde FNP’er H. Postma vanmiddag in de begrotingsver- gadering het kollege van burgemeester en wethouders van Sneek een heuse gele kaart. Zelf kende hij zich blijkbaar een rode toe want hij deelde aan het slot van z’n algemene beschouwing mee, dat hij zou vertrekken vóór de eigenlijke behandeling van de begrotingscijfers. „Ik winskje jimme foar straks smaeklik iten. Ik doch dit jier net mei, om’t ik my fierder oerboadich fiel. Ik bin tsjin op alles hwat er joun bart!” n. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD m <k f MM I f SNEEKER NIEUWSBLAD I Sneeker llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GRONDOVERNAME (Vervolg zie pagina drie) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Gisteren herdacht Juf G. W. Kortooms het feit dat zij veertig jaar geleden haar loopbaan bij het onderwijs begon. Eerst als „kwe- kelinge met akte”, sinds 1939 als onderwijzeres aan de rooms katholieke Sint Jozefschool in Heeg. Ruim 300 mensen kwamen haar hiermee feliciteren. Niet alleen voor de school betekent juf Kortooms veel, ook voor de parochie heeft zij veel werk verricht. Een goede aanleiding om haar voor te dragen voor een pauselijke onderscheiding. Op 5 juli zette paus Paulus VI zijn handtekening onder de betreffende, in het latijn gestelde, oorkonde. Gister avond tijdens de bijeenkomst in het „Heechhüs” werd haar de draagmedaiile behorende bij de orde „Pro Ecclesia et Pontifici” opgespeld. Meer over dit gebeuren elders in deze krant. FNP offreert kollege van Sneek gele kaart lijk geraamde tekort; van een miljoen had afgewenteld op de schouders van de burgerij. Het .fijne daarvan leest men elders in de krant. zijn. een MAANDAG 15 DECEMBER 1975 130ste JAARGANG No. 99 Dit Had verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huk in GAASTERLAND, SLOTEN ex> «W: l Zaterdagmorgen kocht in het pa rochiehuis in Bakhuizen jonkheer L. F. A. G. van S winder en de eerste kaarten die speciaal zijn ontworpen voor de aktie „Herbouw Vredestem- peltje”. Zoals bekend wil een stich ting, voortgekomen uit het komité „Beammen foar Gaesterl&n”het fi nancieel mogelijk maken dat dit monumentje, dat in de zestiger jaren door afbraak uit het Rijsterbos ver dween, wordt herbouwd. Aangezien de Van Swinderens nauw verbonden zijn met Gaasterland en dit bos, en dus ook het tempeltje, was de jonk heer uit Hilversum gevraagd de eer ste kaarten te kopen. Hij doet dat hier door aan Douwe Boonstra en Anne van der Zee een gulden te over handigen. Meer hierover elders in dit nummer. J. TH. DE VREEZE (CDA) verkeer uit binnenstad In de aanbiedingsbrief delen b. en w. mee dat de voorbereiding van een be stemmingsplan voor de oude binnen stad haar voltooiing nadert. In het be gin van de vergadering zullen de raadsleden moeten beslissen of er een verzoek gaat naar de rijksdienst voor de monumentenzorg om de aanwijzing van de kom van Ijlst tot beschermd stadsgezicht in de kommissie die hier over advies uitbrengt, te brengen. Het op het ruimtelijke aspekt toegespitste Wel verdwenen bij Kogros de reserve sleutels van de auto’s die bij het bedrijf in gebruik zijn. De gevolgen daarvan werden later in de nacht duidelijk. De geel gekleurde Mercedes van A. Ben- nink, firmant van de firma Kogros, verdween namelijk van zijn parkeer plaats voor de woning aan de Loënga- sterlaan. Aangenomen mag worden dat hiervoor de gestolen sleutels werden gebruikt. In de auto bevonden zich koffers en kartonnen dozen met monsters en rela tiegeschenken. De dader(s) vond (en) een deel blijkbaar van niet te veel waarde, want zij lieten dat achter op het trottoir van het Johan de Wittplein, elders in de stad. Op datzelfde plein werd een slotvast afgesloten personen auto aangetroffen, die niet van één van de bewoners was. Naderhand bleek dat de Opel Kadett eerder op de dag gesto len was in Drachten. In de auto wer den enige goederen afkomstig uit de „lading” van de auto van Bennink aan getroffen. De politie van Sneek en die van Drachten stellen een onderzoek in naar de identiteit van de daders. Overigens had de FNP-er in z’n re de ai laten blijken, dat hij van mening was, dat b. en w., om de begroting 1976 sluitend te krijgen, het aanvanke- EN TOEN WAREN ER NOG 18 Heit weglopen van de heer Postma be tekende, dat slechts 19 van de 21 raadsleden de begroting „behandelden”. De heer A. Gerrits had wegens ziekte aan de heer B. de Vries de leiding moeten overdragen van de CDA-frak- tie, die het verder moest stellen zon der mevrouw Esther Dampe-de Vries, die vorige eek als raadslid bedankje. De manier waarop de begroting slui tend is gemaakt zinde overigens ook niet de fraktteteider van de PvdA, de heer J. Jonkers. Hij betreurde het met name dat er dingen die van te voren bekend zijn, niet in verwerkt zijn. „Als een begroting eenmaal is goedge keurd schijnt er van alles mogelijk te zijn. De begroting voor 1976 is weer slui tend, zodat MIst zich weer voor een Er was een bezwaarschrift binnengeko men van de heer R. Schomaker. die in het centrum een akkuhandel drijft. Alhoewel de bewoners een ontheffing zouden kunnen krijgen met betrekking tot het verkeersverbod, veronderstel de de heer Schomaker dat hij nogal wat schade zou hebben, omdat veel automobilisten van buiten de stad, geen ontheffing zouden krijgen. Burgemees ter Van Zwieten „zag dat grote na deel bepaald niet.” De burgervader veronderstelde dat wanneer een klant van de heer Schomaker zou zien dat hij de stad niet in mocht rijden, hij zijn auto buiten het centrum zou parke ren, naar de heer Schomakter zou lo pen en daar zou vernemen dat hij wel naar de zaak mocht rijden (want daar zou dan toestemming voor worden ver leend). Terwijl de politie van Sneek vrijdagavond een verkeerskontröle hield (35 be keuringen terzake overschrijding van de maksimumsnelheid en rijden door het rode licht), werd ingebroken in de fabriek van Hubert-Kwant en in de panden van Kogros BV en De Boer, groothandels in banketwaren, op het in dustrieterrein. Ook werd de Christelijke LTS aan de Van Schouwenburg straat in de Lemmerwegwijk-Oost met een ongewenst bezoek vereerd. De schade aan deuren en ramen was aanzienlijk, de buit bij Hubert, De Boer en de CLTS nihil. De gele kaart, die de heer Postma omhoog hield was er één waarop de afnemers van gas wordt meegedeeld, dat hun meter eind december zal wor den opgenomen in verband met de ver hoging van de tarieven per 1 januari 1976. Een besluit daartoe moest echter nog door de raad worden genomen en daarom zei Postma zo in de stjjl a..ii „waarvoor zit ik hier dan”: „De rie sil wol akkoard gean mei de gasfor- heging, sjoen dizze giele kaert!” Voorbeelden uit 1975: verhoging pre sentiegelden, -schoolibegeleidnngsdlienst, gehuidsinstallatie en als klap op de vuurpijl het bouwen van een kultu- reel centrum zonder te weten wat die eksploitattetosten zullen Daar staat dan onder meer (Vervolg zie pagina drie) raadsvergadering van aanstaande voor de realisatie van een sportzaal in plan 92.000 gulden gereserveerd. Verder denkt men de doorbraak van dit uit breidingsplan naar de overkluizing te kunnen realiseren, terwijl de vol tooiing van de restauratie van de molen in dit gebied plaats moet vinden. Het ligt in het voornemen van b. en w. te bevorderen dat de eksploitatie van de sportvelden (de tweede fase moet in 1976 voorbereid worden) in handen wordt gesteld van de nog te stichten Stichting „Sport en Recrea tie”, die ook de aan te leggen tennisbanen onder haar beheer krijgt. Hoe dan ook, de heer Schomaker maakt zich voorlopig geen zorgen meer, zoals hij zei bij het verlaten van de publieke tribune. Daar zorg den dan de heer H. Brouwer (CDA), J. Bouwsma (PvdA), Tj. de Jong (Gemetene-Belangen) en mevrouw A. Swart-Spoelstra (CDA) voor. (Vervolg zie pagina vier) Het Sneeker Nieuwsblad Ziet blad voor Sneek, Ijlst, geheel Wymbritseradeel, Gaasterland en Sloten. Uw advertentie in het Nieuwsblad is trefzeker! Lage advertentie-tarieven! Grote lezerskring! De binnenstad van Sloten wordt niet afgesloten voor autoverkeer, zoals b. en w. hadden voorgesteld in een agendapunt dat zaterdag tijdens de begro- tingsvergadering ter sprake kwam. Het voorstel werd verworpen met 4 van de 7 stemmen. De voorstemmers waren de beide wethouders A. Dyk stra (Gemeente Belangen) en H. Roffel (CDA) en de heer J. Th. de Vreeze (eveneens CDA). De heer De Vreeze: „We kunnen wel allemaal borden plaatsen en parkeerverboden instellen, maar dat heeft zo weinig zin. Ik dacht dat het de bedoeling van het kollege was dat we zo weinig mogeljjk verkeer in de binnenstad kregen”, en daar kon de heer De Vreeze wel in meegaan. Op onderwijstechnisch gebied meent het kollege dat in 1976 een aanvang moet worden gemaakt met de realisa tie van een nieuwe Ylostinsschool in het bestemmingsplan „Nijezijl-Rood- hem”. een projekt dat met grote spoed ter hand moet worden genomen in verband met de huidige onhoudba re huisvesting van deze christelijke school. Naar haar mening moeten de bibliotheekvoorzieningen in het woon- centrum Nij Ylostins ook uitgevoerd worden. De Dorpsrounte van Ysbrechto - te vergelijken met een vereniging voor plaatselijk belang - heeft vrij dagavond in het dorpshuis het tien-jarig jubileum gevierd. Dat feest was voor iedereen gratis toe gankelijk, en er werd een program ma geboden dat je zou kunnen omschrijven als „voor en door Ys- brechtum”. De bekende poppen speler Feike Bosma uit Amster dam (maar oud-Ysbrechtumer) kwam met een speciaal voor de doarpsrounte gemaakt stuk, daar naast trad de Ysbrechtumer volks dansgroep onder leiding van me vrouw M. Merkies-Buntsma op. Aan het eind van het feest kon er wor den gedanst op muziek van Stone Free, dat voor de verandering uit Bakhuizen komt. Studio Ger Dijs maakte deze opname die een beeld geeft van de overvolle zaal, met op de voorgrond leden van het bestuur. Voorzitter is de heer J. C. M. Romp, sekretaris de heer D. Tamminga en penningmeester mevrouw D. Abma- Boonstra. Daarnaast hebben me vrouw B. de Boer-Bosscha en de heer D. Spoelman zitting in het be stuur. De Doarpsrounte had overi gens alle reden om feest te vieren en blij terug te kijken op het ver leden. Tenslotte is er dank zij de stimulans van deze vereniging een dorpshuis gekomen, een kleuter school en een terrein waarop kan worden gekaatst. De vernielzucht vierde zaterdagavond en -nacht hoogtij in Sneek. De ge meentepolitie hield drie 17-jarige jon gens aan die onder invloed van alkoho- lica ruiten vernielden van ’t pand van de gebroeders De Vries in de Kleine Kerkstraat. Tegen hen werd proces verbaal opgemaakt. jaar „artikel 12”-loos mag weten. De inkomsten op de gewone dienst zijn gestegen tot ruim 6,8 miljoen, een stij ging die uiteraard ook geldt voor de uitgavenkant. De kapitaaldienst ver toont een stijging van ruim drie mil joen tot bijna 16 miljoen aan uitgaven en een stijging met ruim vier miljoen tot bijna 13 miljoen aan inkomsten. De daders van andere vernielingen konden (nog) niet worden gepakt. Een ruit van Galerie PéPé op de hoek van de Galigastraat met de Grote Kerk straat sneuvelde, evenals een ruitje van de benzinepomp van de firma Fritsma aan de Oude Koemarkt, verder moest een raam van het perceel Singel 12 en van een ander pand aan deze straat (nummer 48) er aan geloven. Van auto’s die aan de Singel stonden en van wa gens op het Martiniplein sneuvelden de buitenspiegels. Het kollege van burgemeester en wethouders van IJlst heeft voor 1976 weer vele wensen en verlangens op het lijstje staan. Dit blijkt uit de aan biedingsbrief die hoort bij de konsept-gemeentebegroting die tijdens de donderdag wordt aangeboden. Zo is „De Rat” een bedrag van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1