- DE BOER HAD DOMME PECH - Wethouders van Sneek moesten er voor vechten Begroting 1976 Sneek kreeg fiat na gemorrel-in-marge Laatste geeuw* Wijde Gaper plat snekerMkoerier de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Trekt regeling bezoldiging raads' leden de verhoudingen scheef? Notulen raad Gaasterland voortaan op kassetteband IJLST J M Gunning verbouw Elim Raad mee met protest van Meijer bij Meijer P Z b dn Kollege van Gaasterland in antwoord op de vraag kommissie: voor ui- BS Het Sneeker Nieuwsblad zal in verband met Kerstmis en Nieuwjaar verschijnen op: MAANDAG 22 DECEMBER W OENSDAG 24 DECEMBER MAANDAG 29 DECEMBER W OENSDAG 31 DECEMBER Zoudt u uw advertenties de „woensdagnummers” terlijk dinsdagsmiddags 14.00 uur willen inzenden? Onze oplaag van 18.500 exemplaren betekent dat met uw advertentie niet alleen in Sneek en „aangren zende” dorpen komt maar in geheel Wymbritsera- deel, Ijlst, Gaasterland en Sloten, het gebied waarvoor Sneek het koopcentrum is! Hel I- NiemnMad b m> jrr-mFhr-»- uitgave r» NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD BOBBB- k. B B M f SNEEKER NIEUWSBLAD men (Foto Studio Ger Dijs). marge- morrelen kans van slagen zou hebben. U aan WERKGELEGENHEID Uit één van de kommissies kwam de De gemeente Gaasterland is momenteel bezig gronden aan te kopen in Welgelegen in Balk. Dit om voortzetting van de woningbouw te verzekeren. Dit antwoordt het kollege op een vraag die bij de raadsleden is opgekomen tjjdens het bestuderen van de aanbiedingsbrief van de begroting 1976. In Balk Simmerwille zal binnenkort een krediet worden gevraagd voor het bouwrijpmaken van een gedeelte bestemmingsplan. BB-POST DE MIST IN Ai jarenlang waren er wiel leden in de raad van Sneek die bezwaren hadden tegen de post Bescherming Bevolking DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 130ste JAARGANG No. 100 Dtt blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Die ene ongelovige Thomas in Sneek heeft natuurlijk géén ge lijk gekregen. Om nul uur dertig in de nacht van maandag op dinsdag ging de gemeenteraad akkoord met de begroting 1976, die eindigt op het bedrag van 47.000.000 gulden. Dat gebeurde na wat genoemd werd „enig ge morrel in de marges”, dat hier en daar toch nog een kleine suk- sesje opleverde voor de „staande magistratuur”, de niet-wethouder raadsleden. Verder moest zich tevreden stellen met het la- VIERKANT ACHTER Wethouder mevrouw W. Unema-Ehl- hardt plaatste zich vierkant achter de motie. Met name de bejaarden zouden daarvan de dupe worden en voor sociale zaken is het vrijwel ón mogelijk deze maatregel uit te voe ren zonder brakken te maken. Er was geen mens die haar tegensprak en dus stuurt Sneek een beklag naar de heer Meijer in Den Haag. zonen te firma Brouwer wat samenhangt centrale Geïnformeerd werd verder naar het komen tot een fulil-time-wethouder. De noodzaak ziet het kollege daar van niet in. Bij een bezoldiging zo als die geld in Gaasterland is het financiële probleem van wethouder in volledige dienst niet op te lossen. Mevr. W. UNEMA-EHLHARDT brokken maken Morgen is het de laatste dag waarop belangstellenden zich kunnen aan melden als adspirarrt-koper van het Vicarishuis in Nijland. De kerkvoogdij van dit dorp wil van de lasten van deze woning, en van de achterliggende schilderwerkplaats, die er zo’n halve eeuw staat, af. Hoeveel belang stelling er voor de verkoop bestaat, kon men gisteren bij notariskantoor Bruinsma in Bolsward niet meedelen. (Foto Studio Ger Dijs). Zes van de zeven CDA’ers wilden de post handhaven en kregen steun van de twee WD’ers. De heer Faber van ’t Appèl koos de kant van de andere partijen en die kwam samen dus op tien! Een dergelijk systeem gaat de ge meente in totaal 7.906,kosten. Er moeten achttien bandrekordei s worden besteld, 400 kassettebanden, opbergbakjes en de nodige stopkon- taktdozen en snoeren. Een speciale kommissie „bestudering notulerings- systeem” heeft een en ander onder zocht. De kosten kunnen bestreden warden uit het „mazzeltje” dat de gemeente heeft gehad en waarvan wij onlangs melding maakten. Het bestuur van de Rooms Katholieke school voor buitengewoon onderwijs in Rijs, „de Witakker” vraagt om mede werking bij de aanschaf van leermid delen voor het vak niveau-rekenen. Daarmee is een bedrag gemoeid van bijna 500 gulden. De raadsleden zullen ongetwijfeld hier hun fiat aan geven. ten plaatsen van een „aanteke ning”, dat men geacht moest worden tegen een bepaald onder deel te hebben gestemd. Bij de stemming vond hij echter het hele kollege, de CDA’ers en de WD’ers op zjjn weg. Dat betekende zeven voor en elf tegen. „En zo’n uit slag verbaast me dan wel!”, verzucht te Jonkers. Elk raadslid in Gaasterland krügt een kassetterekorder. B. en w. stellen namelijk voor om over te schakelen op het systeem van notulering per band. Dit brengt een enorme besparing in ar beidsuren met zich mee (40 uur mo menteel tegen ongeveer 8,5 straks), terwijl meningsverschillen over wat er nu precies gezegd is, niet meer moge lijk zijn. Wat gesteld is over een be paald onderwerp staat op de band. In Gaasterland komt dat neer op zo’n 2500 gulden. Volgens de gegevens van b. en w. ontvangt een raadslid in Sneek ongeveer 8.000 gulden per jaar. „Zou het werk van een raadslid in Sneek ruim driemaal zoveel zijn als het werk van een Gaasteriiands raads lid?” vraagt het kollege zich nu af. Na verloop van tijd krijgt ieder raads lid een kopie van de moederhand thuisgestuurd. Hij kan aan de hand hand van een bijgeleverde index en een besluitenlijst naluisteren wat hij nog eens wil horen. aan de van bedrijven voor vestiging in Gaasterland. Het kollege antwoordt als volgt: „Uit de besprekingen die gehouden zijn in de verschillende dor pen kwam duidelijk naar voren dat men graag aanvulling van de werkge legenheid in de dienstensefctor naar Gaasterland zag komen. We kunnen dit standpunt goed delen. Het is echter moedlijk om van de ene dag op de andere een dergelijke dienst aan te trekken. Wij zitten echter op het „vinkentouw” en zullen proberen gegadigden bij belangstelling voor ves tiging in het noorden te animeren om naar Gaasterland te komen.” Mede door de afwezigheid van twee CDA’ers was het nu zover: met tien voor en acht tegen werd de ƒ21.000 voor de BB van de begroting ge voerd. Tjjdens een korte retraite van b. en w. van Sneek grapte iemand zo langs z’n neus weg: „Het lijkt vanavond wel op een potje kollegepesten”. In derdaad ging de raad er een dag na de begrotingsvergadering nog eens fris van de lever tegenaan en het kollege had werkelijk alle overredings kracht nodig om bepaalde voorstellen er door te krijgen. Bij dat alles kwam het vier keer tot een stemming. Bij de laatste stemming had de heer W. de Boer van de Progressieven be paald pech. In een motie stelde hij, dat de raad „ernstige verontrusting zou uitspreken omtrent het onzekere lot van illegalegastarbeiders in ons land en te bevorderen dat op zeer kor te termijn maatregelen worden getrof fen waardoor het in principe toegeken de recht van legalisatie ook feiteilijk kan worden genoten. Voorts om wette lijke maatregelen te treffen om een eind te maken aan illigale en onsocia- le praktijken van werkgevers”. Dat was dus een duidelijke zaak. Min der doorzichtig en dan speciaal voor de heer J. Jankers van de PvdA was de uitslag van de stemming over zijn motie om de derde vakonder wijzer (lichamelijke opvoeding) b>! het basisonderwijs te handhaven. De sug gestie van drs. D. Dijkstra de toe komstige fraktieleider van de PvdA om, als die derde man dan weg moest, ook de andere twee vakleraren maar „af te bouwen” en het geld op een an dere manier aan het lager onderwijs ten goede te laten komen, viel bij B. en w. zijn van mening dat de ver houdingen in bezoldiging van de raads leden tussen de groter en de kleinere gemeenten volgens de nieuwe regeling scheef getrokken zullen warden. In de toekomst krijgt een raadslid twintig procent van wat een wethouder „ver dient”. Tevoren had wethouder H. Schotten gezegd, dat slechts één van de vier wethouders iets voor het idee-Faber voelde. De andere drie hadden „budge- taire” bezwaren. Bij een stemming over die 3900,bleek alleen het wethouderiijike PvdA-duo Berg-Unema tegen zodat in de diskusste de mening van één van de twee CDA-wethouders had omgetumd. Misschien wel het meest tot verba zing van zichzelf boekte CPN-éénling C. Meijer zonder stag of stoot een tri omf met zijn motie om de raad te la ten protesteren tegen een „ijlbrief” van staatssecretaris Meijer, waarin die liet weten dat vanaf 1 januari ’76 de socia le diensten bij de uitkeringen van bij stand de dieet-, telefoon- en verhuis kosten beschouwd moeten worden als normale kasten van bestaansonderhoud. Met andere woorden: die zouden ko mend jaar niet meer vergoed mogen worden. Op zich vond De Boer de maatrege len van de regering wel goed. „De botte bijl manier waarop enkele gastarbeiders over de grens worden gezet, is echter onmenselijk. Som mige werknemers spelen daarin een onzindelijke rol. Soms hebben ze gastarbeiders al jaren in dienst en nu die een werkgeversverklaring no dig hebben om zich te legaliseren krijgen ze die niet omdat het dienst verband „zwart” was.” .ar Ieder zei er het ,aar- van. Ieder trok zich het lot aar de mensen die de dupe worden, jvard as echter een ver schil. De één aardnhet niet op de weg liggen van ï.f foee meentebestuur zich bij de staateg poten-18 beklagen, de ander wilde geval over dé for mele bez.warc. VOIistaippen. ACHT TEGEN ACHT Tenslotte draaide het op een stemming luit: voor de motie verklaarden zich de leden De Vries, De Boer, Faber, Hol- trop, Dijkstra, Unema-Ehlhardt, Schol ten en Tuinstna. Tegen Pheifer, Reins- ma, Van der Scheer, Brouwer, De Graaff-Nauta, Berg, Ytsma en Post- m-a. Dat betekende dat de stemmen staakten met acht tegen acht! ’t Bete kende ook, dat het voorstel pas op 20 januari weer aan de orde komt. De domme pech van de heer De Boer school hem in het feit, dat zijn motie als laatste punt tegen midder nacht aan de orde kwam en de heren Jonkers en Meijer die allebei waar schijnlijk voor zouden hebben gestemd de vergaderpijp aan Maarten had den gegeven Verdfer had de heer Van der Burgt zich om „persoonlijke redenen” bij de behandeling van de motie op de pu blieke tribune teruggetrokken (Vervolg op pagina 23) Namens het stichtingsbestuur van het dorpshuis Elim te Schamegoutum is door architektenbureau H. van der Kwast te Damwoude, aanbesteed de uitbreiding en verbouw van gebouw Elim, de konciergewoning en het Groene Kruisgebouw. Voor de hoofd bouw waren 6 inschrijvers. De hoogste was J. iWersma te Folsgare met 249.500,de 'én na laagste was bouwbedrijf D. Postuma te Scharne- goutum met 227.645,De laagste S. de met deze Bejaarde Snekers verlieten even het leugenbankje bij de Eierbrug en ook andere pas santen die even wachten kon den, gaapten even naar De Wijde Gaper, het apothekers- pand van die naam aan het Leeuwenburg, dat tegen de vlakte gaat ten behoeve van de verbouwing van het Amici- tia Theater tot een Kultureel Centrum. De ouderen zullen misschien met leedwezen heb ben gekeken hoe het werk van mogelijk hun vaders in een paar handomdraaien werd ge sloopt, liefhebbers van leuke geveltjes hebben misschien eer. iiaan weggepinkt en voor de veelgeplaagde wethouder van kulturele zaken was het optreden van de slopers zeker een pak van het hart. Zo leidde het marge-morrelen van I het kollege niet in goede aarde. Uit CDA’er W. Faber er toe, dat de majo- het verdere gesprek trok Jankers de rettekorpsen van Advendo en Rhythm j konkluSie, dat zijn motie een goede Stars een aparte subsidie zullen krijgen van in totaal ƒ3900,Geen bedrag om over naar huis te schrijven maar een suksesje voor wie weet hoe moei lijk b. en w. zjjn te bewegen om ver anderingen in de komsept-begroting aan te brengen. op de begroting. In het verleden was dat er eerst één (de CPN), maar in de loop van de jaren kwamen er meer bij. In Bakhuizen worden bouwterreinen i vraag wat de gemeente doet bouwrijp gemaakt, terwijl dlaar zonder werving veel ingrijpende voorzieningen in de kom gebouwd kan worden. Voor Oude- mirdum zijn er nog mogelijkheden aanwezig. In andere dorpen kan inci denteel gebouwd worden. inschrijver was bouwbedrijf Vries te Schamegoutum 221.690,Het werk is aan laagste inschrijver gegund. Het schilderwerk is gegund aan Ids Bergsma te Hommerts 17.935, het sanitair wordt gegund aan de fir ma Wisma en zonen te Sexbierum 17.550,De firma Brouwer te Blauwhuis verzorgt alles wat met de elektriciteit samenhangt voor 20.750,de centrale verwarming wordt aangelegd door CBS te Sneek: 31.750,Men is inmiddels met de verbouw begonnen. Mg B/; "g*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1