Kern van IJlst beschermd stadsgezicht DOMINEE J. LUGTIGHEID terug uit Nairobi JAN DE VRIES, Sneek, modelbouwer met stijl Samen praten over realisering van evangelisatienieuwe stijl’ de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van IN GOëNGA Kollege: Dan maar meteen een nieuwe in De Warren ULST SNEKERlsfKOERIER „SPEEL-IN" ^118 'r^ „Uit de Marktstraat" WWE Hh Christelijke basisschool in Woudsend nu te klein iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NIEUVE SNEEKER COURANT. COURANT. DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Hei Seeelnr NiemnHad is eea Het Sneeker Nieuwsblad zal ui- I Nieuwjaar verschijnen op: MAANDAG 29 DECEMBER W i Er zijn hele volkstammen die ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||N knutselen. Maar het is ook hier als met de meeste dingen: ver schil moet er blijven. Wat dat betreft zou Jan de Vries uit Sneek in de hoogste kringen kunnen verkeren. Mb 1 in verband met Kerstmis en m Je WOENSDAG 31 DECEMBER Zoudt u uw advertenties voor de „woensdagnummers” terlijk dinsdagsmiddags 14.00 uur willen inzenden? Onze oplaag van 18.500 exemplaren betekent dat u met uw advertentie niet alleen in Sneek en „aangren zende” dorpen komt maar in geheel Wymbritsera deel, Ijlst, Gaasterland en Sloten, het gebied waarvoor Sneek het koopcentrum is! S f SNEEKER NIEUWSBLAD Kultuur-historische kwaliteit versterken (Vervolg op pagina 5) (Vervolg op pagina 5) (Vervolg op pagina 5) k'’ 13 3 3 (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). In dit nummer is als bijlage opgenomen Tegelijkertijd met de aanwijzingspro cedure wordt een aanvullend onder zoek ten aanzien van de funktionele aspekten en nog enkele andere studies verricht. Dit moet resulteren in een ontwerpstruktuurschets, en een rehabi litatie- en saneringsplan. Dit doorloopt weer een aantal fasen, reakties dienen verwerkt te worden, evenals de resul taten en uiteindelijk moet dat leiden tot een bestemmingsplan voor de oude kern van Ijlst. Dat plan krijgt ook weer zijn normale procedure eer het vigerend, oftewel van kracht, wordt. dat het een vijfmansschool zal blijven. Het vijfde lokaal, dat nu ails dokumen- tatiecentrum is ingericht, zal ontruimd moeten worden. Het materiaal zou in de hal geplaatst moteten worden en dat is uiteraard een verre van ideale situ atie. WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 130ste JAARGANG No. 102 Ds. J. LUGTIGHEID slechte polarisatie doadardags (wte-aM-hois in GAASTERLAHD, SLOTEN «uo p i Een erg belangrijke sitap, zo vindt De Vries nu, want via deze vereni- gjing, of liever via de leden, is het heel goed mogelijk snel en goedkoop aan bruikbare spullen te komen. Een keer iln de maand komt de ongeveer uit 30 personen tellende afdelings- groep van de NMV in Leeuwarden bijeen, waar dan een levendige ruil handel plaats vindt en waar ook de modellen worden besproken. „Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen’’. Het heeft er even op geleken dat dat wat ons land betreft een loze kreet zou zijn. Maar ge lukkig is alles tijdig ten goede ge keerd. Niet iedereen zal zich van wat er is gebeurd, veel hebben aangetrokken. We zijn door de ja- ren heen afgestompt geraakt. Kerst mis is de tijd waarin men zich be zint op zijn plaats in de wereld. Vanavond beginnen de kerstklok ken weer te beieren, de kerkgan gers trekken naar de eredienst. En morgen? Thuis staat de tele visie, naast de kerstboom. Voor velen de twee ingrediënten van het moderne kerstmenu. Latten we ech ter de bezinning niet uit het oog verliezen. Namens iedereen die met het Sneeker Nieuwsblad te maken heeft: Prettige Kerstdagen. samblee werd gehouden. Dat heeft me erg aangegrepen. Ook het feit dat je op het laatst er aan gewend raakt dat die mensen er zijn, daar heb ik erg veel over gedacht. En het heeft voor mij ook eng de sfeer bepaald”. Gelukkig was het ook boeiend. „Dat houd je dan op de beeti. De meest belangrijke mensen zie je daar rond lopen, daar kun je mee spreken, of die houden een belangrijke lezing waar je naar toe kunt gaan.. De emoties kwamen het duidelijkst tot uitdrukking bij de diskussies, en wan neer er gestemd moest worden. Het is zo dat er nogal veel kritiek is geweest op 1 programma ter bestrijding van ’t racisme dat op de voorlaatste assemblee weid, dat op de voorlaatste assemblee in Uppsala werd vastgesteld. Vooral het feit dat er door de kerken geld wordt gegeven aan bevrijdingsbewe gingen (dat overigens niet bestemd is voor de aankoop van wapens, maar voor humanitaire doeleinden zit niet iedereen lekker. De verwachting was dan ook dat er in Nairobi een behoor lijke botsing zou plaatsvinden tussen voor- en tegenstanders van dat beleid. De school van de vereniging voor CNS in Woudsend omvat een centrale hal en vijf klaslokalen. Het leerlingenaantal was de laatste jaren konstant, maar in 1975 was er een stijging waardoor aanspraak ontstaat op een vijfde leer kracht. De verdere vooruitzichten zijn gunstig en aangenomen mag worden, Jan de Vries half-verscholen achter zijn zeïl-raderbootwaaraan hij bin nenkort de laatste hand hoopt te leggen. De touwladdertjes - „een he le put, daar ben je gauw een maand mee bezig’’ - moeten nog worden geknoopt en ook de kiel moet nog worden gelegd. Zeker is wel dat het radio-grafisch bestuurde schip voor juni klaar zal zijn, want dan wordt in het Groene Sterplan, een water in Leeuwarden, de jaarlijkse vaar- dag van de NMV, afdeling Fries land, gehouden. Met dit vaartuigje is De Vries, een fervent waterspor ter en amateur fotograaf, zo’n drie jaar bezig geweest. Eerder liet de Sneker modelbouwer een negental andere bootjes van stapel lopen, waaronder een boeier en een BM’er. Het volgende schip zal een boeier worden. De protestants christelijke lagere school aan Op ’e Romte te Woudsend groeit uit zjjn 23 jaar oude jasje. Er zijn twee manieren om dat probleem op te lossen. Of de oude school groter maken door er op z’n minst één klas bij te maken óf een geheel nieuwe school te bouwen in het plan De Warren waarbij dan alle drie scholen in Woudsend op een bepaalde plaats worden gekoncentreerd. Op die manier kan voordeel getrokken worden uit eikaars nabijheid en de integratie kleuter- en basisonderwijs wordt daarmee verge makkelijkt. Na veel wikken en wegen hebben b. en w. van Wymbritseradeel de laatste mogelijkheid als de beste bij de gemeenteraad aanbevolen. ff r mo En dat terwijl De Vries eigenlijk nog niet eens zo lang als modelbouwer van schepen in de running is. Weliswaar is hij al zo’n tien jaar in de weer met mini-spanten, mini-touwladders en mi ni-schroefjes, de hobby kreeg drie jaar geleden pas werkelijk vorm, toen hij zich op advies van een kennis en na een open dag aanmeldde als lid van de Nederlandse Modelbouwers Vereniging. Daarvoor had De Vries, in het dage lijks leven technisch tekenaar, overi gens wel ’n zendvergunning nodig. De Vries: „Zet dat er vooral b(j> want an ders staan ze van de PTT morgen b(j me op de stoep”. Over hoe men toch steeds aan voldoende materiaal komt zegt hij: „De meeste mensen gooien gebruikte en voor hen nutteloos gewor den dingetjes weg. Dat is natuurlijk heel normaal. Eenvoudige materialen als balpennen en der gelijke gaan in de prullebak. Als modelbouwer doe je dat niet zo snel, je bekijkt eerst of er mo- geljjk nog gebruik van gemaakt kan worden. Het is trouwens niet zo, dat ik zit te springen om dat spul. Als ik wat nodig heb, weet ik er wel aan te komen”. Donderdag besloot de gemeenteraad van IJlst, we meldden het maandag reeds, het gebied dat doorgaans aangeduid wordt als Oud-IJlst tot be schermd stadsgezicht te verklaren. Dat wil niet zeggen dat nu de Ee- en Galamagracht, de Uilenburg, het grootste gedeelte van Zevenpelsen (van af de W. M. Oppedijkstraat), een klein stukje Stadslaan, de Geeuwkade en de Popmawal, onaantastbaar gebied zijn geworden. Dat recht is voorbe houden aan de ministers van Kuituur, Rekreatie en Maatschappelijk Werk en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Zjj dienen eerst de Mo- numentenraad, de Gemeenteraad, Gedeputeerde Staten en de Rijksplanolo gische Kommissie gehoord te hebben, zo staat in de wet. Onder het motto „Elts op syn eigen houtsje en dochs mei el- koar” wordt er op 2e Kerstdag ten huize van de familie Van der Meer te Goënga ’s middags een „Speel- in” gehouden. Iedereen die graag zingt of speelt is daar van harte welkom. Gekombineerd met een orkest van blokfluiten, trompetten, besbassen, violen enz. worden de verschillende liederen ingestu deerd. De Van der Meeren zeggen vooral strijkers van harte welkom te heten, want die waren er de vorige keer (het is de derde Speei- in) niet zoveel. Tussen de bedrijven door is er ook een theepauze. En daarvoor kan men in het hele dorp terecht. De kerstgedachte zit er in Goënga dus aardig in. Wanneer dat gebeurd is, verzamelt iedereen zich in de plaatselijke kerk waar een uitvoering van de ingestudeer de liederen gegeven zal worden. Dat zal dan best goed klinken, want studenten van de christelijke pedagogische akademie De Him uit Sneek zullen de muzikanten bij het instuderen behulpzaam zijn. i De assemblee was vermoeiend omdat toespraken, diskussies, perskonferen- tie en dergelijke elkaar zonder pau ze opvolgden, van ’s morgens vroeg tot diep in de nacht. „En dan al die indrukken die je opdeed. De kloof tus- Daar worden dan niet alleen gegevens uitgewtaseld over schepen, maar ook over modeltreinen en sitoommachine’s- op-fcletine-schaal. Wil iemand - zoals De Vtrties - in een schip een stoommachine aanbrenigfen, dan is het heel goed mo gelijk, dat hij die kan betrekken van een van zijn kollega-modeibouwers. Dat is ook met zijn laatste schip, een zeil-ra- derboot, gebeurd. Bovendien is het mo del voorzien van een radio-grafische besturing, waardoor het mogelijk is ge worden het scheepje vanaf de wal „met losse handen” te besturen. sen arm en rijk is daar ontzettend groot, en zo duidelijk zichtbaar. Op straat werd je voortdurend aangehou den door bedelaars en mismaakte men sen. Die vormden een enorme tegen stelling tot het centrum waar de as- v Zoals bekend is in Nairobi gedurende drie weken de assemblee van de wereldraad van kerken gehouden. Er namen zo’n 750 gedelegeerden aan deel, zij vertegenwoordigden 280 kerken uit de meer dan honderd landen die bij de wereldraad zijn aangesloten. Ds. J. Lugtigheid, her vormd predikant te Sneek, was er ook. Pas teruggekeerd uit Nairobi, beschrijft hij de assemblee als vermoeiend, boeiend en emotioneel ge laden. l -V ri

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1