Twee slijterijen dicht GEEN BROOD Klubs in Gaaster IN ALKOHOL land delen mee in winst op reklame IN SNEEK 42 BRANDEN MET f 202.000 SCHADE I gö ULST snekerWkoerier BA Ji go Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en I Wie wordt Balkster van het jaar 1975 „Great Escaper"-er terug in vaderland MHJVE coown, 9EBDËR COURANT, DRDFHOUB MEUWSBLAD F bm :R In tegenstelling tot eerder genomen besluit Beroepsschrift van Gaas* terland deels intrekken LX ilr Ki K ■ii I A a 107 en (Foto Studio Ger Dijs). X 1 t- f Honderd en zeventien keer is de Sneker brandweer het af gelopen jaar uitgerukt voor branden, hulpverleningen, on gevallen, duikwerkzaamheden en allerlei oefeningen. Voor brand in de stad Sneek kwam de brandweer 42 keer in ak- tie. Daarbij ontstond een schade van in totaal f 202.000. Dat aantal van 42 betekende één brand op de 670 inwoners van Sneek en de schade komt neer op f 7,17 per Sneker. Vijf panden van lijst afvoeren f* 7 üil Voor de vierde achtereen volgende maal heeft de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, departement Gaasterland Sloten, een twee dagen durend kinder spel georganiseerd. Een veertigtal kinderen was dinsdag en woensdag in de Treemter driftig bezig de meest fraaie en vreemd- gevormde dingen te boet seren, schilderijen te ma ken, figuren te zagen platen te bouwen. Een paar jaar geleden, zo zegt initiatiefnemer Chris Bou- ma, waren er eens zo’n tweehonderd knutselaars in de weer, maar dat wa ren er echt teveel. Sinds dien werd besloten alleen kinderen van leden toe te laten. Het nieuwe jaar start ’t Nut met „een zon nige avond”, oftewel het Ballet National du Sene gal, uiteraard ook in De Treemter. - - ......■■xx.x./x f SNEEKER NIEUWSBLAD rukte 117 keer uit in ’75 ■■i •X i ■^:s :y-<- X (Foto Studio Ger Dijs). Het Sneeker Nieuwsblad aan f, “1123’3 -Sy in het zonnetje werd gezet was L. van Beek. Mogelijk dat, in het ka der van het jaar van de vrouw, het zwakke geslacht nu aan de beurt komt. De festiviteiten die hiermee de prijswinnaars van de ballonnen wedstrijd bekend worden, terwijl men ook aandacht zal besteden de vorige week gehouden snert-aktie. Lage advertentie-tarieven! Grote lezerskring! Zaterdag zal in het Haske in Balk bekend worden gemaakt wie tot Balkster van het Jaar 1975 is ge kozen. Het wordt de tweede die gepaard gaan, zullen om acht uur starten. In het Haske zullen verder Zoals wü op maandag 8 december reeds meldden, heeft het dagelijks be stuur van Gaasterland besloten om de opbrengst van de reklameborden langs de lijnen van de voetbalvelden in de gemeente te verdelen volgens de sleutel eenderde voor de kommissie lichamelijke vorming en sport en tweederde voor de betrokken vereniging. i DK blad verschijnt bovenalen domiardags hoU-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o het blad voor Sneek, IJlst, ge heel Wymbritseradeel, Gaas terland en Sloten - huis aan huis - in de oplaag van 18.500 exemplaren. Uw advertentie in ’t Sneeker Nieuwsblad is trefzeker! WOENSDAG 31 DECEMBER 1975 13Oste JAARGANG No. 104 In 1969 werden een aantal panden in Gaasterland op de Monumentenlijst ge plaatst. Het gemeentebestuur had te gen een aantal bezwaar en tekende daar beroep tegen aan, omdat men de panden voor andere bestemming nodig had. Een voorbeeld: alle vrijwilligers heb ben een EHBO-diploma, maar twintig man zijn thans weer bezig met een kursus EHBR, dat wil zeggen eerste- hulp-bij-rampen. men voor zijn of haar verdienste voor Balk wil eren. De eerste die In ieder geval twee slijterijen in Sneek gaan per 1 januari dicht. De zakenlie den van de Wijnrank aan het Klein- zand (Boersma) en de Waterpoort aan het Hoogend (Boelsma) geven er de brui aan omdat ze geen brood meer Zien in de verkoop van spiritualiën. I' i Zoals was te verwachten, konden de verenigingen die belang hadden bij de reklame op de velden, zach niet met het raadsbesluit van 6 mei verenigen. Besloten werd toen namelijk dat re klame op de velden toegestaan was, maar de opbrengst zou naar de kom missie moeten. Parkwachter M. Tjepkema van het door de Bolswarderweg en de Oude Dijk omvatte Wilhelminapark had al een paar keer gemerkt, dat er een klein tropisch vogeltje ge vlogen was uit zijn grote volière in de prachtige „openbare wandel- tuin”. Bij onderzoek bleek hier en daar het gaasfront, op plaatsen waar dit in de stenen was inge metseld, danig verroest. Daardoor kwamen er steeds weer nieuwe gaten en gaatjes, die dan met stuk jes gaas werden dichtgemaakt. Na enige tijd ontstonden er dan op andere plaatsen echter weer nieu we ontsnappingsmogelijkheden. Bij een wat intensiever onderzoek bleek, dat lapmiddelen op de duur niet voldoende zouden zijn. Ten slotte nam de gemeente het besluit het gehele voorfront van het vo gel- en dierenhuis te vernieuwen. Dat gebeurde dezer dagen nadat bij de firma Ruiter en Zn., de ma chine en konstruktiefabriek aan de Oosterdijk in Sneek, de gazen raamwerken waren voor-gefabri- ceerd. Het nieuwe gegalvaniseer de gaas glinstert en schittert nu nog wat, maar met een kwastje groene verf wordt dat straks ver holpen. De bewoners van de vo lière logeren voorlopig in een an der deel van het vogelhuis. Mis schien vindt de gemeente nog er gens een potje om de koliektie wat aan te vullen want veel varia'* tie in de sortering zit er de laatste tijd allerminst J SCHETSPLAN KLAAR Het schetsplan voor een nieuwe brandweerkazerne aan de Van Giffen - straat in Sneek is al klaar. Het wach ten is op het beschikbaar komen van de ACW-subsidie. Over de deskundig heid en die werklust van de 35 vrijwil lige brandweerlieden is de kornman- dan>t uitermate tevreden. Geruchten willen, dat nóg een aantel slijterijen en wijnhandels met ingang van 1976 hun deuren zouden sluiten, maar die wenden door de betreffende eksptoitanten ontkend. Wel is het zo, dat diverse slijters zonder andere bronnen van inkomen, het momenteel erg moeilijk hebben. Die moeilijkheden spruiten vooral voort udft het wegvallen Een beetje ontroerd bekeek Hendrik Huisman, de schipper uit Uitwel- lingerga, die met, zoals hij zei, „een gewoon toerschip en een on ervaren bemanning” de Roaring Forties had bedwongen, gistermid dag de schare familieleden en ken nissen die zich in een van de pers kamers van Schiphol had verza meld. 130 dagen na het vertrek uit Londen, en nog langer na de af vaart van Twellegea, zette de schipper van de Great Escape weer voet op Hollandse bodem. Meer over de ontvangst van Huisman en de perskonferentie die hij gaf, el ders in dit nummer. „I AANZIENLIJK OUDER De totale schade in 1975 202.090 dus) werd sterk beïnvloed door de branden bij Stallmann aan de IJlster- kade en die bij de familie Kieswetter aan de Meliere. Bij Stallmann was sprake van ruim 50.000 schade en in de Meliere van 30.000. De hele meldingsdienst voor branden en rampen in een wijde kring rondom Sneek begint aardig uit de verf te ko men. Het zal niet lang meer duren of vanuit de centrale meldingspost op het politiebureau in Sneek en de post in de brandwerkazerne kunnen alle korp sen gewaarschuwd worden. Dat bete kent een enorme verbetering, want de aparte korpsen beschikten over het al gemeen over een gebrekkige verbin- dings- en waarschuwingsdienst. In maart 1976 zal er waarschijnlijk een grote oefening worden gehouden waar bij alle verbindingen aan een zware test worden onderworpen. In een nieuw gesprek droegen de klubs hun bezwaren opnieuw aan en ze kwamen met een voorstel. Dat behelsde dat de vereniging de gehe le acquisitie zou gaan doen en in ruil daarvoor krijgt de klub voor het jaar dat het bord geplaatst wordt, de aanschafkosten volledig vergoed. De volgende jaren ontvangen zij van de opbrengst van de borden vijfen twintig gulden per bord per jaar voor onderhoud en van het restbe drag 75 procent. Brandweerkommandant W. Slob en en kele van zijn 35 vrijwillige medewer kers hebben de zaakjes van het afge lopen jaar weer eens op een rij gezet; tot en met de brand van enkele dagen geleden aan de Meliere. Het staatje van het 117 maal uitrukken is onderver- deeld in 42 branden in Sneek, 12 oefe ningen, 11 hulpverleningen, 26 duikoe- feningen, 15 maal hulp bij branden bui ten Sneek, 6 keer assistentie bij ver keersongevallen en 5 (echte) duikwerk- zaamhieden. Het aantal keren, dat de Sneker brandweer in aiktié komt is de laatste jaren niet aan sterke schommelingen onderhevig. In 1975 dus 117 en terug gaande naar ’71 was dat cijfer res- pektievelijk: 126, 82, 99 en 90. Het aan tal branden in Sneek was in ’75 drie minder dan in ’74 toen het er 45 wa ren. Voor ’73 en ’74 was dat getal twee keer 47 en voor ’72 ’n piek van zestig. Wat wel sterk varieert is de totale schade in een jaar. Die kunnen natuur lijk beinvloed worden door één enkele grote brand op plaatsen of in panden waar vuur en water de geleden schade met sprongen doet oplopen. Van ’71 t.e.m. het jaar 1974 waren de schade- totalen: 200.000, 600.000, 125.000 en 365.000. Per inwoner kwam dat neer op 7,20, 21,50, 4,50 en 13,10. Sneker brandweer van de vertifkale prijsbinding, waar door de vaste prijzen (en de winstmar ges) zijn losgelaten en een moordende en af en toe ongebreidelde konikumren- tiesitrijd is ontstaan. Met name grote winkels en supermarkets gooien af en to wijnen en dranken op de markt als „lokkers”. Die warden dan verkocht met een zéér laag winstpercentage. De pursang slijters zien daardoor hier en daar geen kans meer zich van een mi nimum inkomen te verzekeren. Het is een meedoen met de konkurrentiestrijd waarbij men het zo lang mogelijk moet zien uit te houden, öf een rede lijke winstmarge handhaven in de hoop, dat het op die manier lukt. De twee genoemde slijterijen hebben voor geen van beide kwaden willen kiezen en er het bijltje bij neergelegd. Vijf van deze panden kunnen nu uit dat beroepsschrift gehaald worden, deelt het kollege nu mee. Drie ervan zijn inmiddels afgebroken: Duibbél- straat 6 en 8 en Van Swinderenstraat 24. Het laatste stond op instorten. Voor Raadhuissraat 4 had men de bedoeling ook om het met de grond gelijk te maken, omdat men een ont sluiting wilde realiseren naar de gara- geterreinen en het parkeerterrein van de Treemter. Die afwerking is inmid dels op een andere wijze gerealiseerd. In 1969 had men het plan om de hoeve aan de J. Boomsmastraat 16 in Sondel daar te verbeteren. Daar is inmiddels een andere oplosstag voor gevonden. De laatstgenoemde penden kunnen dus nu gewoon op de monumentenlijst blijven. De raad mag er dinsdagavond over beslissen. De kommissie Lichamelijke Vorming en Sport kon zich met het grootste ge deelte van het voorstel verenigen, maar de percentages vond men niet juist gekozen. Men meende dat een groter gedeelte van de opbrengst ten goede moet komen aan de sport in Gaasterland in zijn algemeenheid. Vandaar dat men voorstelde de in de aanhef genoemde verdeelsleutel aan te houden. Het kollege heeft dit laatste overgenomen, maar wil wel als uit drukkelijke voorwaarde erbij hebben dat de opbrengst van de reklamegel- den wordt aangewend voor de bekosti ging van officiële jeugdtrainers. Landelijk ligt de schadepost door brand op 25,per inwoner en daar ligt Sneek dus aanzienlijk on der. Een ietsje hoger ligt aan de an dere kant het aantal branden per aantal Inwoners. Veel zegt dat laatste niet want het is magelijk, dat in Sneek een brand eerder als zodanig wordt aangemerkt dan elders.Zo iets kun je van alle kanten bekijken. Bijvoorbeeld een brand pas laten meetellen bij een bepaalde schade. s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1