Vragen bleven na protestvergadering Aantal inwoners Sneek teruggelopen toegenomen Dorpshuis van Gaastmeer begint gestalte te krijgen Bevolking Zuidwesthoek met ruim 2 m3 Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST van en OPRUIMING III SNEMR^KUfeKlEK Alkohol, rijden, botsing: verbaal gf ””7? I I I Raadsleden probeerden voetballend zaal uit nabije toekomst bouwrijpe grond g J i Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD In verband met de halfjaarlijk se opruiming, de zogeheten balans-opruiming, verschijnt het Sneeker Nieuwsblad volgende week niet op donderdag, maar een dag eerder, dus op 12 januari. Advertenties kunnen worden op gegeven tot 11 januari uiterlijk 12.00 uur. Redaktionele bij dragen worden het liefst ook voor dit tijdstip tegemoet gezien. i f SNEEKER NIEUWSBLAD Kan Wouda wel wat de C.A.F. niet kan? (vervolg zie pagina 5) Gaasterland stelde ’n AROB-kommissie in l Er is een flinke subsidie van het rijk (twee I groep verontrustte voor zitster van de afdeling Sneek van de PvdA het meerderheidsstandpunt van haar be stuur naar voren bracht. Ben Holtrop raads- De grootste gemene deler bestond wel uit bezwaren als: zo’n hoge toren aan de rand van de stad en de boorden van het Snee- Niet voor de eerste keer is er muziekappa- ratuur ontvreemd uit Het Bolwerk. Dat moet gebeurd zijn tussen de kerstdagen en de jaarwisseling, toen het sociaal kultureel centrum gesloten was. De waarde van de spullen is ongeveer vijftienhonderd gulden. DONDERDAG 6 JANUAR11977 132ste JAARGANG No. 2 ANDERS DAN ANDEREN De een zei het wat anders dan de ander, anderen bleken door wat andere motie ven tot hetzelfde standpunt te zijn geko men. B URGEMEESTER VA N HEEMSTRA - trots op toename - In het bestemmingsplan de Boegen te Oude- mirdum mag Opbouw BV te Drachten in de verwach ten. Besloten werd hiervoor een krediet van f 215.000,- uit te trekken. In hetzelfde dorp (vervolg zie pagina 5) nog toe een gevoelig verlies. De man nenhegemonie werd vorig jaar iets klei ner doordat er drie meisjes geboren werden tegen één jongen. Slechts één inwoonster overleed. Voeg daarbij het aantal ingekomen (21) en vertrokken (27) personen en het saldo -3 rolt eruit. In de historische raadzaal werden 23 huwelijken gesloten. De door weinigen verlangde funktie voor voorzitter van de drukbezochte bijeen komst in Het Bolwerk, werd vervuld door de heer J. R. Visser uit Sneek. Die is voorzitter van de Sneker Milieuraad, maar Druk wordt er gebouwd aan de uitbreiding van het gereformeerde verenigingslokaal. Over enkele maanden hoopt men het in de vorm van een dorpshuis te kunnen openen. Op de achtergrond de grote zaal, (foto Studio Ger Dijs) er voldoende gegadigden zich zullen aanbieden. lid voor Progessief Sneek, J. D. Hen- driksma als indiener van een bezwaar schrift en de FNP-er O. Talsma als plaats vervanger van de zieke Harm Postma. Fase één werd afgerond door voorzitter Visser, die het standpunt van de meerderheid van de Sneker Milieuraad verwoordde. De grootste winst boekte het afgelopen jaar de gemeente Wymbritseradeel. De bevolking nam toe met 151 personen (63 mannen en 88 vrouwen). Er werden 190 geboorten ingeschreven (de jongens waren hier in de meerderheid), 89 overlijdens werden betreurd. Een en ander resulteerde in een geboorteoverschot van 101. Ook het saldo van ingekomen en vertrokken perso nen was positief. 622 kwamen een 572 (evenveel mannen als vrouwen) gingen. 44 paartjes werden in de echt verbonden en 5 echtscheidingen uitgesproken. Momenteel zijn er 11.419 Wymbritseradelers. Overigens nam burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra de gelegenheid te baat om een nieuwjaarswens uit te spre ken. Hij hoopte dat ook dit jaar de raad in goede harmonie mag werken aan het wel zijn van de Gaasterlandse bevolking tot het levensgeluk van de huidige en toekomstige Gaasterlanders. Met zekere vreugde meld de hij dat in 1976 de bevolking van zijn gemeente met 118 is toegenomen. Als het weer een beetje meewerkt, zit het er breed in dat de 21e damdag van het Woud- sender Eensgezindheid zaterdag weer een prima trekker wordt. Uit het gehele land zijn inschrijvingen binnen gekomen, onder meer uit Gelderland, Noord-Holland en natuurlijk Groningen, Drente en Overijs sel. Het toernooi zal opnieuw plaatsvinden in het dorpshuis de Drieuwpöile en neemt om tien uur een aanvang. Er zal gespeeld worden in vier klassen, te weten hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse. Is er genoeg belangstelling, zoals vorig jaar, dan wordt een ere-klasse samen gesteld. Voor iedere groepswinnaar is een prijs beschikbaar, bovendien ontvangt ook de tweede aankomende een aardig aan denken. Daarnaast was er de laatste keer eveneens een jeugdklasse. Opgaven kun nen nog geschieden via telefoonnummer 05141-413. De weï Arob vroeg om enige verduidelij king bij een aantal raadsleden. Het kollege kon met assistentie van sekretaris K. A. de Groot, d: vragen over de vrij ondoorzichti ge materie verduidelijken. Als tegenpresta tie ging ce raad akkoord met de voordracht van het kollege met betrekking tot de kommissie die in de toekomst namens de Gaasterland kreeg 118 personen erbij: 47 mannen en 71 vrouwen. Op 31 december 1976 was het totaal 7148 inwoners. Het geboorteoverschot bedroeg 54 en het vesti gingsoverschot 64 personen. Het aantal vrouwen nam het meest toe (71), dat wil overigens niet zeggen dat de vrouwen in de meerderhied zijn. Twee akten van kindser- kenning werden ingeschreven. Zestig huwe lijken werden in het historische raadshuis voltrokken, terwijl 6 echtscheidingsvonnis- sen moesten worden genoteerd. Omdat hij onder invloed van alkohol dins dagmiddag een ongeluk met blikschade veroorzaakte heeft de Sneker politie proces-verbaal opgemaakt tegen de 46- jarige M.H. uit Sneek. Hij wilde op de Leeuwarderweg afslaan naar de Berken laan en gaf daarbij geen voorrang aan de uit de richting Leeuwarden komende auto mobilist W.K. uit Wommels. Beide auto’s werden licht beschadigd. IJlst tenslotte zag de bevolking met 30 toenemen. Dat brengt het totaal op 2396 inwoners. Geboren werden er 20, terwijl 173 personen zich in het stedeke vestigden. Er overleden 10 personen en 163 meldden zich af ter sekretarie. Was op 1 januari 1976 het aantal vrouwen twee minder dan het aantal mannen, aan het eind van het vorig jaar was het verschil toegenomen tot 16. Er vonden 21 huwelijken plaats, terwijl er 6 echtscheidingen werden ingeboekt. Er werden een aantal bedragen per leerling voor scholen vastgesteld. Zo zal aan de school van het Medisch Kinder huis „Mooi Gaasterland” bijna ƒ700,- per leerling worden uitgekeerd. De scholen voor bijzonder basisonderwijs krijgen bijna ƒ290,- (plus ƒ30,- voor administratiekosten) per leerling. Als alles naar wens verloopt zal het ge bouw nog voor de zomer worden geopend, maar als je de puinhoop (in de goede zin van het woord) nu geen haalbare kaart. Er wordt driftig ge- via een steeg bereikbaar is. Heeft men i te aan een De 19-jarige Sneker B. de J. (een los werkman) is door de politie op heterdaad betrapt toen hij met een geheime zender werkte met de naam Music Centre. De zendapparatuur, een antenne en 45 platen werden in beslag genomen. De jongeman, die al eerder voor hetzelfde was bekeurd, kreeg opnieuw een proces-verbaal. vroedschap de bezwaarschriften zal gaan bekijken. Daarin hebben zitting mevrouw W. T. Spoelstra-Postmus (FNP), C. Gaas tra (PvdA), M. de Boer (gem. belangen), M. Steegenga en J. B. Coenders (beide CDA). Voor hem is er ook een keuken gepland die bij de woning hoort. Verder krijgt hij de beschikking over een keuken/ka- mer waar een doucheruimte aan grenst. Op de benedenverdieping komt verder nog een woonkamer. Op de eerste etage van het voorhuis zijn de slaapkamers gesitueerd. Wie beheerder gaat worden, is uiteraard nog niet bekend, maar in Uaastmeer twijfelt men er niet aan dat TWEEDELIG Het ontwerp is gemaakt door architekt G. W. Goodijk uit Sneek. Hij tekende naast de grote entree toiletakkommodaties die ook bereikbaar zijn voor gehandikapten. De zaal wordt zodanig ingericht dat er een tweedeling kan worden toegepast. Naast het podium komt een keukentje voor de zaal en een berging die ook gebruikt kan worden door de beheerder. hun meestal reeds in de kranten geventileer de bezwaren tegen de hoogbouw van de CAF nogmaals uiteen te zetten. Dat waren J. Dijkstra uit Grouw (Friese Milieuraad), F. Bout namens een g _r hanteerde de hamer onder „persoonlijke Oppenhuizers, Esther Roosen die als titel”. Hij bekende niet neutraal te zijn, maar géén lid van de Aktiegroep. Zes „man” kregen van hem de gelegenheid om Iemand die óók zag dat men het gisteravond in de protestvergadering van de Aktiegroep CAF niet eens zou worden, kwam met wat hij zag als het Ei van Columbus: „Bouw die toren van de CAF rustig 46 meter hoog en laat daarvan dan zestien meter in de grond zakken!”. De problemen waren natuurlijk heel wat ingewikkelder, zó zelfs dat er na vele wel of niet hartstochtelijke betogen nog onduidelijkheden genoeg overbleven. Zinniger leek dan ook de suggestie van de heer Sipke Gerbrandy („Ik ben boer in Hommerts”), die voorstelde dat het Aktiekomité eerst eens met de direktie van de CAF om de tafel gaat zitten alvorens verdere stappen te ondernemen. In een vlot tempo behandelde dinsdagavond de raad van Gaasterland de acht punten tellende agenda. Afgezien van het feit dat de te behandelen onderwerpen weinig stof tot diskussie opleverden, hadden de leden van de vroedschap meer trek in het geplande partijtje zaalvoetbal. Dit laatste was georganiseerd om de raad daadwerke- lijk kennis te laten maken met de kwaliteiten van de vorig jaar geopende sporthal. Na de laatste hamerslag konden de raadsleden zich echter nog niet in sportkledij steken. Eerst moest in het „nei-petear” nog het een en ander worden verhapstukt. worden verhapstuKt. ton Roclolon Word hiory'nne Is i Bijzonder gestaag werken de medewerkers van timmerman W. Leenstra uit Gaastmeer aan de realisatie van het dorpshuis. Weer noch wind kan hen deren. Achter en naast het voormalige gereformeerde verenigingslokaal verrijst een kompleet nieuwe entree, terwijl ook de bestaande zaal een metamorfose zal ondergaan. Als dat karwei achter de rug is, zal de voorkant van het pand onder anden worden genomen opdat de toekomstige beheerder in een leuk optrekje kan komen te wonen. ziet, dan lijkt dat nog Financieel zijn de zaken zo goed als rond. -_ï. Er is een flinke subsidie van het rijk (twee metseld aan de zijmuren van de entree die ton). De gemeente Wymbritseradeel heeft zich, garant gesteld voor de rente en aflossing van een lening. Het dorp moest in Gaastmeer nu wel zo’n behoef- zelf voor een tienduizend gulden zorgen. d°rPshuis? Blijkbaar wel. Het Dat bedrag is voor een groot deel al bijeen. korps zit dringend verlegen om een repetitie- Voor het resterende bedrag zullen aikties ruimte waar men met zijn allen in kan. Ook worden gehouden. Bovendien zorgde de jeugd moet plaats hebben. Bovendien stichting „Vrienden van Gaastmeer” voor kunnen hebben. H p De bevolking van de vijf gemeenten waarin het Sneeker Nieuwsblad verschijnt is vorig jaar met 217 gestegen. Dit blijkt als men de positieve en negatieve saldi van Gaaster land, Sloten, Sneek, IJlst en Wymbritsera deel bij elkaar optelt. De toename kan op rekening van geboorteoverschotten in de diverse gemeenten worden geschreven. Opvallend was de terugloop van het aantal inwoners van Sneek. Een jaar geleden telde de Waterpoortstad 28.123 tegen eind december 1976 28044 personen. Een terug gang met 79 wat een gevolg is van het feit dat 231 personen Sneek de rug toekeerden, terwijl er 152 kinderen werden geboren. Sneek heeft een vrouwenoverschot, zo blijkt uit de cijfers. Het verschil tussen de seksen bedraagt 588.211 huwelijken werden in ’76 voltrokken terwijl 40 echtscheidin gen werden ingeschreven. Ook Sloten vertoonde een daling van het inwonertal, al bleef die beperkt tot 3. Op een aantal van 685 overigens tot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1