Voorzitter De Vries van Schuttevaer: BRAND in tanker Krant dag eerder! Aankoop Wouda-fabriek volgende week al in raad Woonmilieu-problemen in één klap opgelost Haal kinderen van vier jaar nog niet van boord IJLST SNEKE.EHKQERIER In maart begint men met renovatie 123 woningen f en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL |O| Het Sneeker Nieuwsblad verschijnt deze week niet zoals gebruikelijk op donderdag maar op woensdag 12 januari. Dit in verband met de halfjaarlijkse opruiming. In verband hiermee moeten de advertenties ditmaal in ons bezit zijn op woensdag 12 januari vóór negen uur ’s-morgens. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de Hel Sneeluf HieuwMad is een geeombineerde uiig»' een NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I 28 SNEEKER NIEUWSBLAD Studio Ger Dijs v.l.n.r. de dames Harkema Ook nu moesten er slangen overgebracht worden om bij de vuurhaard te komen. vervolg zie pagin? 6 Voor deze renovatie komen in totaal 123 huizen in aanmerking. Tot nu toe hebben tussen de dertig en veertig bewoners defini tief toegezegd dat ze mee willen doen aan dit plan tot woningverbetering. Per woning zal de modernisering van de MAANDAG 10 JANUAR11977 132ste JAARGANG No. 3 EVEN ..BEHELPEN” Tijdens de werkzaamheden (ongeveer drie Daarnaast zullen voor de afvoer van de produkten twintig a vijf en twintig chauf feurs rijden. De hoogte van de fabriek zal Vanmorgen in alle vroegte, om zes uur, kreeg de brandweer een melding binnen van een brand op de Duitse tanker Kalina, die aan het starteiland op het Sneekermeer lag. Het schip dat geladen was met 600 ton stookolie was daar enkele dagen geleden door mist aan de grond gelopen. Met groot materieel (twee spuiteenheden. duikers en een hulpwagen) spoedde de brandweer zich naar de zelfde plaats waar vorig jaar een oefening plaatsvond die vrijwel identiek was met de situatie van vanmorgen. STAPELENDE PROBLEMEN Wouda’s Meelfabriek is een van de oudste bedrijven in Sneek. In 1810 werd het ver plaatst vanuit de binnenstad naar de „rand” van Sneek. In de loop van de jaren zat de fabriek echter weer midden in de bebou wing en dat leverde tenslotte allerlei pro blemen voor het woonmilieu op; problemen die zich geleidelijk opstapelden. friesland bewees zaterdag weer eens na Rusland de grootste damnatie te zijn. In het Woudsender dorpshuis De Driuwpólle bekampten een kleine tweehonderd deelnemers aan de 21e Eensgezindheid-damdag elkaar, een strijd die in de hoofdklasse een over winning opleverde voor S. Haven uit Marknesse. Hoe het er nu precies toeging en welke mensen in de over ige klassen de diverse bekers in de wacht sleepten, staat elders in dit nummer vermeld. (Foto Studio Ger Dijs). binnen de in het bestemmingsplan aange geven dertig meter (hoogte) grens blijven. (Het totaal aantal arbeidsplaatsen bij Wouda blijft ook na het bouwen van de nieuwe fabriek ongeveer gelijk. Men ver wacht enige automatisatie in de kantoor- werkzaamheden, maar daar staat dan weer tegenover dat het bulkvervoer geleidelijk zal toenemen. Red.) De schippers moeten het niet pikken als de nieuwe onderwijsplannen van minister Van Kemenade straks tot gevolg zouden hebben, dat ook kinderen van schippers reeds vanaf hun vierde jaar leerplichtig worden en in de meeste gevallen, „nauwelijks de luiers ontgroeid”, bij de familie ondergebracht moeten worden, in een kosthuis komen of in een schoolinternaat opgenomen worden. Nu de zaak rond is gaat Wouda in het komende voorjaar beginnen met de bouw van een nieuwe fabriek aan de Tweede Insteekhaven op het Industrieterrein aan de Houkesloot. De produktiekapaciteit zal daar ongeveer twintig procent hoger liggen dan in de fabriek aan de Koopmansgracht. Het aantal werknemers in de nieuwe fa briek wordt geraamd op 45, inklusief kan toorpersoneel en buitendienst. Die waarschuwing liet zaterdagmiddag voorzitter K. de Vries uit Sneek horen in de jaarvergadering van de afdeling Zuid westhoek van de Koninklijke Schippersver eniging „Schuttevaer”. Me nieuwe wet op het basisonderwijs moet nog door de Kamers behandeld worden, maar als het ontwerp onveranderd blijft zullen vierjarigen in 1983 dus leerplichtig worden. „Voor varende schippers is dat een onver teerbare zaak, want het zou betekenen, dat die kleuters van vier jaar al bij vader en moeder weg moeten. Dat mag men de schippers niet aandoen”. Om te zorgen, dat schippers en kinderen niet de dupe worden liet de heer De Vries - gepensioneerd onderwijzer van de vroege re schippersschool in Sne’ek - nü al die waarschuwingen horen. De schippers zul len op tijd de belangen van hun gezinnen moeten behartigen door op de trom te slaan. De moeder is vaak in het bedrijf (op het schip) nodig en als dan ontkoppeling (moeder aan de wal) niet mogelijk is, dan mag men een kind van vier niet bij de ouders weghalen. De leerplichtwet voor vietjarigen mag overigens indirekt ook niet leiden tot het varen van vader alléén, want ook dan wordt het gezin uiteengehaald. (vervolg zie pagina 3) weken) zal de inboedel worden opgeslagen. Er worden vervangende woningen gereed gemaakt waar men zich zal moeten „behel pen” in de tijd dat er aan de eigen huurwo ning gewerkt wordt. Voor de herinrichting van de opgeknap te woningen krijgt men een redelijke bijdrage, waardoor uiteraard wel een maksimum is gesteld. Nog niet alle bewoners van de voor reno vatie in aanmerking komende huizen heeft men kunnen bereiken of hebben een be- i. Van de kant van de Het eerste jaar gemeente krijgen deze mensen nog bezoek. Daarbij zal nog eens worden uitgelegd hoe de vork precies in de steel zit. Men denkt het aantal huurders dat aan het plan mee wil doen vóór maart sterk te hebben opge voerd. Ideaal zou zijn als alle 123 mee zouden doen want dat scheelt uiteraard in de totale investeringskosten een slokje op een borrel. Overleg tussen de direkties van Meneba Dierprodukten bv te Rosmalen, Wouda’s Mengvoeders bv in Sneek (die op zijn beurt weer deel uitmaakt van Meneba), de gemeente Sneek en een aantal departementen heeft tot gevolg gehad, dat overeenstemming is bereikt over de verkoop van de fabriek van Wouda’s aan de gemeente. Met de transaktie is een totaalbedrag gemoeid van 4.600.000. Die som wordt verminderd met een half miljoen als zijnde de waarde van de door Wouda naar de nieuwe fabriek mee te nemen apparatuur. Van het werkelijke aankoopbedrag van 4,1 miljoen gulden krijgt Sneek tachtig procent terug van het rijk. Ten laste blijft dus voor de gemeente 820.000. Het is de bedoeling, dat de twee wonin gen zullen blijven staan. De fabriek wordt gesloopt. Voor het vrijkomende gebied bestaat nog geen afgerond plan, maar het is de bedoeling een aantal woningen te bouwen langs de Koop mansgracht en het begin van de Johan Willem Frisostraat. Verder wil men een parkeerterrein aanleggen met een groenvoorziening. Die parkeerplaats moet gezien worden als een onderdeel van het scheppen van parkeerruimten voor langparkeerderè buiten de stads grachten. Eevenals voorgaande jaren is er ook nu weer in de jeugdsociëteit ’t Haske een Baikster van het jaar gekozen. Niet precies echter, want in tegenstelling tot die vorige keren was het nu niet één persoon die verkozen werd maar een hele ploeg. Staande in een vuilniskontainer maakte de heer M. Dijkstra, voorzitter van de sociëteit, bekend dat de vuilnisophalers van Gaasterland tot de ploeg van het jaar waren verkozen. Begeleid door een stormachtig applaus, waarmee de vele aanwezigen hun instemming te kennen gaven, kwamen de heren Harkema en Wildschut naar voren namens de vuilnisop halers. Nadat de heren van drank en hun dames van bloemen waren voorzien, gaf de heer Dijkstra een verklaring van de keus. Hij vertelde dat zij jaarlijks zo’n 60.000 kilometer afleggen achter de vuilniswagen en wees verder nog op het veelvuldig kommentaar wat zij te verduren krijgen. Tevens sprak hij de hoop uit dat de vuilnisophalers hun werk in de toekomst net zo goed doen als in het verleden. Op de foto van Studio Ger Dijs v.l.n.r. de dames Harkema en Wildschut en in omgekeerde De gemeenteraad van Sneek krijgt dinsdag 18 januari een voorstel van b en w op tafel waarin deze cijfers worden genoemd. Om tot een waardebepaling te komen werden door beide partijen taksateurs aangewezen. Die kwamen niet precies tot dezelfde uit-l komst, maar het verschil was zodanig dat men vrij gemakkelijk tot een overeen stemming kon komen. De bijdrage van het rijk kwan worden verleend op grond van het besluit bijdrage rekonstruktie- en saneringsplannen. Basis voor subsidie vormde dan ook het gemeen telijke plan voor de herinrichting van het door sloop van de fabriek vrijkomende terrein. De aan te kopen Wouda- eigendommen tussen Koopmansgracht en Albertine Agnesstraat hebben een opper vlakte van 0,53 hektare en omvatten naast de fabrieksgebouwen en onbebouwde grond nog twee vroegere woningen, die nu gebruikt worden als kantoren, werk plaats en garage. uit de modernisering is voortgevloeid de eerste zullen worden betaald. betaalt de overheid driekwart van de ver worden gemaakt, de slaapkamers en de hoging, het tweede jaar de helft en het gang krijgen nieuwe plafonds, de keukens derde jaar nog een kwart van die 57,-. worden gemoderniseerd (er komt onder Pas in het vierde jaar komt dan het bedrag meer een nieuw aanrecht in), alles wordt volledig voor rekening van de huurder, opnieuw geschilderd en de wanden worden schoongemaakt en van nieuw behang voor zien. In maart 1977 zal worden begonnen met het Na de renovatie-werkzaamheden zullen de verbeteren van woningen in de Napjusstraat huren opgetrokken moeten worden met en de Eeltje Halbertsmastraat in Sneek. drie procent van de investeringskosten. Dat komt neer op ongeveer 57,- per maand. Huurders die onder een bepaalde inko mensgrens zitten - en dat is het gros van de bewoners van de betreffende 123 huizen in de Napjusstraat en Eeltje Halbertsmastraat - zullen gebruik kunnen maken van de zogeheten huurgewenningsregeling. Die houdt in, dat ze niet ineens die 57,- bij de huizen een investering vergen van ruim huur op krijgen, maar dat de verhoging die ƒ22.000. Voor dat geld zal de elektrische installatie geheel worden vernieuwd (de leidingen zullen daarbij in de muren wor den weggewerkt), er zal een douchecel drie jaar gedeeltelijk door het rijk slissing genomen Daarbij zal nog eens worden uitgelegd hoe A - S A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1