I 5 m I geen reaktie op „WERKEN Acht van de veertien Z.W.- Friese gemeenten stuurden Boekenbezit Bibliotheek Sneek oet tot 1991 met 16.000 stijgen I ■Kb van van a f Lankhorst huldigde jubilarissen afgelopen drie jaar tegelijk Stijging (80) werkloosheid Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST v «vrónrep I I Om te voldoen aan normen staatssekretaris 1 i Gestolen auto in de N.O.P. teruggevonden DUURREKORDPOGING OP HOME - TRAINERS 11 ig en de Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o afscheid NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van h - igin hun Studio Ger MAANDAG 17 JANUAR11977 132ste JAARGANG No. 5 STATEN Voorgesteld wordt dezelfde procedure als 2“ 1 een klein beetje werken stuurden Bolsward. zijn, vindt hij niet steekhoudend. Het ziet er naar uit dat in Zuidwest- 'Friesland de belangstelling voor het derde deel weer groter zal zijn. Dan namelijk is het rekreëren onderwerp van gesprek. De meeste gemeenten uit dit gebied voelen zich nauw bij dit facet betrokken. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel departement Sneek reikte nota ris J. P. G. Mensen een groot aantal vererende getuigschriften en medailles uit. Wat dat laatste betreft: er was zilver voor de 25-ers en goud voor de 40-plussers. Zoals gezegd zal bijvoorbeeld een gemeen te als Gaasterland dé nota nog behandelen. Donderdag werd de laatste hand aan het kollege-ontwerp gelegd. Op 1 februari zul len de raadsleden hun visie kunnen geven. Daarna gaat het spul naar Leeuwarden. Lang niet alle feestvarkens staan op de door foto Studio Ger Dijs geschoten plaat. Zo ontbreken mevrouw R. van der Wal en de heren H. Hoekstra en B. Zondervan, die allen 25 jaar aan het bedrijf verbonden waren of zijn geweest in de jaren 1974, 1975 of 1976. In 1975 schitterden alleen IJlst en Staveren milieunota met door afwezigheid, nu s Gaasterland, Hemelumer Oldeferd, Hin- deloopen, Idaarderadeel, Rauwederhem, Sloten, Terschelling, Utingeradeel, Vlie- N land. Workum en IJlst geen kommentaar in. Acht van de veertien bij het samenweriungsorgaan Zuidwest Friesland aangesloten gemeenten blijken niet te hebben gereageerd op „Werken”, de tweede nota ini de reeks van drie voor het Streekplan Firesland. Een aantal heeft nog wel een reaktie in de pen. Gaasterland en IJlst bijvoorbeeld zullen in de komende weken de men ng van de raad nog horen en een reaktie naar het kollege van gedeputeerde staten zenden. Vergeleken met vorig jaar, toen er een mening over het onderwerp -Wonen moest worden gegeven, is de belangstelling bij de gemeenten du.delijk afgenomen. De werkzaamheden bij dit projektgroep zij zo goed als afgerond. Men wacht nog op de groep bereikt de definitieve zetten. Het is de bedoe- o11 me* de nota aan deleden van de provinciale planologische i en M. van B„ die in december in Je Staats courant i w letterlijke tekst gereproduceerd kommentaar, uitgaande van (*- iwUMV, V - -- dat Sneek in de toekomst als sub-centrale in Friesland kan gaan optreden, samen met Heerenveen, Leeuwarden en Drachten. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de I auto van J.M., welke geparkeerd stond op I de Ooievaarslaan, ontvreemd. De politie van de N.O.P. vond zaterdagmorgen de auto half in een sloot gereden terug. Uit de j auto is een autoradio en een tasje, inhou- dende het rijbewijs van J.M. en het kente kenbewijs van de auto, weggenomen. In dezelfde nacht is te Emmeloord een Merce des gekentekend 44-98-UT ontvreemd. Mo gelijk staat het een met het ander in verband. Kamstra (25). S. Speelman (40) en L. Walda (25). Zittend: mevrouw A. Haga (25), J. van der Meulen (40), Y. Renema (40), A. Elzinga (25) en P. Aarts (40). TER INZAGE Het zal daar ter inzage worden gelegd, zo leerde informatie. Dat betekent dat het 1 niet wordt toegezonden aan de 55 statenle- I den. Het staat hen vrij zich al of niet over de reakties te buigen. Het is dan natuurlijk wel „vers” voor hen, maar betwijfeld wordt of het voor de meningsvorming nog wel veel gewicht in de schaal zal leggen. Het is opvallend dat het met name platte landsgemeenten met weinig industrie zijn geweest, die niet gereageerd hebben. De betrokkenheid bij de onderwerpen die in de nota behandeld worden, is blijkbaar niet zo groot als bij het Wonen. Volgens een woord voerder van de gemeente Gaasterland is de interesse onder de bevolking in die omgeving ook duidelijk minder geweest. Opmerkingen als deze vindt de heer Brou wers moeilijk hard te maken. Provinciaal gezien was het aantal reakties nagenoeg gelijk als aan die op de nota Wonen. Uitspraken als zou „Werken” in wezen een De direktie werd vertegenwoordigd door de heer R. A. van der Sluis. Uit zijn handen ontvingen de jubilarissen uit de eerste kategorie een gouden horloge. Voor de anderen waren er tafelaanstekers. Met opzet is hier gesteld voor de anderen, want naast de jubilarissen zaten ook degenen die na een langdurig dienstverband bij Lank horst afscheid namen in de zaal. Op dinsdag 1 februari zal het algemeen bestuur van de Centr. Bibliotheekdienst voor Friesland in haar vergadering over de voorstellen van de staatssekretaris gaan en haar kommentaar vaststellen. Dit moet wel op korte termijn omdat twee een 1 tuatie. voorzien. Gesteld wordt onder meer wordt gehouden van SNEEKER NIEUWSBLAD fastallatie nieuwe pn-nï Zoals gowonlijk ging de zaal om elf uur dicht en mocht niemand er meer uiL Het werd even wat stiller in d^aal en de spannmg was te snijden. Wie zou het dit keer worden na vier jaar Peer de eerste. Om elf-uu e was het dan zo ver en werd de nieuwbakken prins in een wel heel bijzondere verpakking binnengebracht. Geflankeerd door een tweetal bomen kwam er een kompleet nest de zaal binnen wandelen. Terwijl de bomen er even btj gingen,zit en, begon chef de protocol de heer E. J. Mensink met het bewerken van het publiek waarvan de medewerking vereist was voor het uitbroeden van de pnns. Na een miskraam kwam dan eindelijk de heer U. B. de Jong te voorsch.jn als Pnns Oele de eerste (door de gastvereniging de Spatvöggel uit Oldenzaal overigens voortdurend „Oellie” genoemd). Na de „serieuze” zaken zoals het overhandigen van de tekenen zijner waardigheid aan de nieuwe prins, ging men zich bezighouden met feestvieren hetgeen uitliep op een immense polonaise. Op de foto van Studio Ge Dijs de „onthulling” door voorzitter C. Hordijk van een breedlachende Pnns Oele de eerste, van kommentaar voorzien van chef de protocol E. J. Mensink. Het aantal mannelijke werklozen in de vijf gemeenten waarin het Sneeker Nieuwsblad verschijnt is in december met 80 gestegen. Dat blijkt uit cijfers die vorige week door het Distriktsbureau voor de Arbeidsvoor ziening in Friesland zijn verstrekt. In abso lute cijfers was de toename in Sneek het grootst; Gaasterland vertoonde daarente gen percentagegewijs de grootste stijging. Ten opzichte van december 1975 was de stijging in de ZWH 28. Op 31 december van het vorig jaar tekle Gaasterland 114 werkloze mannen. Een maand eerder bedroeg dat aantal 89, één meer dan in december 1975. De stijging in de laatste maand van 1976 bedroeg 25. (vervolg zie pagina 7) Bovenste rij van links naar rechts (met tussen haakjes het aantal jaren dienst verband waarvoor men gehuldigd is): A. Lavin (25), J. Poort (25), B. Bos (40), S. Walstra (25), J. Pietersma (25), H. Ferwerda (40), G. Broodwinder (40), S Vorige week zijn een groot aantal jubilarissen van Lankhorst Touwfabrieken BV gehuldigd. Bij dit bedrijf is het gebruikelijk dat eenmaal in de twee jaar de 25 en 40 iaar aan de BV verbonden medewerkers bij elkaar komen, samen met echtgenotes en direktie. Vorig iaar ging die samenkomst, vanwege de reorganisatie binnen de fabrieken niet door. Nu evenwel kwamen een vijftigtal Lahkhorstianen voor een borreltje en een diner bij Piso bijeen. Voor de inbraak in de Jeugdhaven, waar van op 10-1-1977 aangifte bij de politie werd gedaan, heeft de gemeentepolitie te Sneek in het weekend aangehouden de 19-jarige M.J., de 17-jarige M.H. en de 19-jarige V. de J., allen uit Sneek afkom stig. Na verhoor zijn de knapen in vrijheid gesteld. Vorige week zijn uit de auto van B.S.B. een kassette-autoradio, twee luidspekers en 5 kassettebandjes ontvreemd. De auto stond in de Bloemstraat geparkeerd Kafé Jonkman in Oudega W. zal vrijdag en zaterdag 28 en 29 januari het toneel zijn Dit blijkt uit van een wereldduurrekordpoging. Vier men sen gaan dan namelijk proberen om 24 uur onafgebroken op een hometrainer te zitten (en te fietsen) waarmee ze een nieuw rekord zullen hebben gevestigd. Of ze dit zullen halen zal op de 29ste duidelijk worden nadat ze vrijdagavond om 19.00 uur gaan beginnen. Een serieuze opvatting van Sport Real of gewoon een leuke stunt? We houden het op het laatste. bij de andere deelnota’s te volgen. De bevolking krijgt gelegenheid haar mening kenbaar te maken, ook de gemeenten zul len weer worden uitgenodigd. Binnenkort 1 zal er een voorstel komen waarin de pro jektgroep haar ideeën heeft neergelegd I over de verder te volgen gang van zaken. Op 9 februari zal in de vergadering van de provinciale staten de nota Werken worden behandeld. Dat gebeurt in een speciale bijeenkomst in de zalen Schaaf in Leeuwar- den. G.s. stellen zich voor om aan de hand van een aantal diskussievragen te laten diskussiëren over wat er in de nota staat. Aan de orde zullen worden gesteld de bundeling van werkgelegenheid in een be perkt aantal kernen of het streven naar een verdergaande spreiding, het eventueel af stemmen van het wonen daarop, de stimu- leringsfaciliteiten en de ontwikkelingsker- nen, strikte spreiding van funkties in de landbouw of het samengaan, en de rol van de landbouw in de toekomst. De uitkomsten plus de reakties van de bevolking zullen als basis dienen voor de antwoordnota. Samen met de nota werken zullen deze twee als leidraad worden ge bruikt voor het eventueel benodigde bijwer- ken van de struktuurschets 1977 tot een ontwerp voor een struktuurschets 1978. UITEENLOPEND De reakties van de gemeenten waren nogal uiteenlopend, aldus de projektleider voor het streekplan, S. Brouwers van de Provin ciale Planologische Dienst te Leeuwarden. o-o Met het aanbieden van de nota is een brief uitkomsten van een onderzoek naar de verzonden waarin de gedachte gang van rekreatie. Wanneer die de zaken werd uiteengezet. Voor 20 december hebbe, kan men zich aan van het vorig jaar konden de gemeentebes- afrondihgsarbeid u turen hun medewerking insturen. Nader- ling dat eind april begin hand is men in Leeuwarden aan het bellen c_ L2 geslagen om te informeren naar de reden commissie zal worden aangeboden waarom er geen reaktie was gekomen. Er daarmee in de publiciteit komt, werden opmerkingen gemaakt als „verge ten”, „verleden jaar ook niet gedaan” en „kan het nog?” En beetje vreemde gang van zaken als men zich bedenkt dat naast de nota met de begeleidende brief, ook de andere stukken werden toegezonden, zoals de reakties uit de bevolking. Duidelijk dat de gemeenten meermalen aan hun „huiswerk” werden herinnerd. Van de 52 vaste bibliotheken in Fries land voldoen er 7 aan de huisvestings- norm, 17 voldoen voor 50 tot 95 procent aan de normering, terwijl 28 er voor minder dan 50 procent aan voldoen. De openingsuren zullen van totaal 710 op 1.170 moeten worden gebracht voor 1991. wat neerkomt op een toename van 66 procent. Het bandenbezit van de openbare bibliotheken in Friesland kent een tekort van ongeveer 330.000. Wil men in 1991 qua personeel precies aan de normen voldoen dan zullen nog twintig mensen aangetrokken dienen te worden. De Openbare Bibliotheek in Sneek zal 16.000 boeken moeten aanschaffen om te voldoen aan de normen die door staatsse kretaris W. Meijer zijn neergelegd in een Algemene Maatregel van Bestuur betref fende de normering van het openbaar bi bliotheekwerk. Wat betreft de huisvesting zal er 219 procent van het bestaande onder komen aan de Marktstraat bij moeten. In Balk zullen 1200 boeken bij moeten komen, terwijl er 80% meer ruimte moet worden gekreëerd. De openingstijden zul len in Gaasterland ten opzichte van de huidige situatie met 207 procent moeten worden uitgebreid. Sneek voldoet wat dat betreft aan de voorgestelde normen. '.'.'j t een overzicht dat de Centrale Bibliotheekdienst Friesland heeft samen gesteld naar aanleiding van de konsept A. 9. J1 is gepubliceerd. De CBD heeft de spreken “1 en van de Friese sj- dagen later landelijke hoorzitting hel Nederlands Bi bliotheek en Lektuurcentrum. Ongeveer' twee weken later moet de staatssekretaris alle kommentaren op zijn bureau hebben. si

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1