over I Mr. E. R. ZWEEP de eerste erevoorzitter van NNWB IJLST SS-EKERMKWER J a IJswegencentrale wil niet één nacht ijs gaan! n I H BOERDERIJ UITGEBRAND Jongelui afgetuigd Autobotsing: vier gewonden, vier wrakken en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I MAANDAG 34 JANUAR11977 132»te JAARGANG No. 7 Dit blad verschijnt bovendien donderdags hnls-aaa-hids in GAASTERLAND, SLOTEN m ■I en de Het Sntdnr Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van - - Weer botsing in flauwe bocht IJlst NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD SsWS 32 NADELIG SALDO erevoorzitter van de Noord Nederlandse Watersport Bond benoemd. Dat gebeurde in een vergadering die in eerste instantie in het teken leek te staan van een „overval op de voorzittersplaats” van een viertal Friese zeilverenigingen, maar uiteindelijk in alle vrede tot een eind kabbelde (zie daarvoor elders). Uit handen van zijn opvolger H. J. Slurink ontving de heer Zweep een aantal geschenken. Nogmaals: het ijs moet gemiddeld acht centimeter dik zijn en de wakken dienen door de IJswegencentrale met takkebossen te zijn afgezet aleer men een bepaald trajekt opent. Kontroletochten van de in- spekteurs zeggen nog niets! Immers, toen werd besloten dat de statuten van de bond zodanig dienden te worden gewijzigd dat een lid op zijn zeventigste jaar niet meer herkiesbaar zou kunnen worden gesteld. Dit jaar bereikte de heer Zweep de zeven kruis jes en dat betekent aftreden. TOERVAREN Het toervaren ging de aandacht van de NNWB vragen. Dat betekende dat kontak ten met provinciale en lokale overheden moesten worden aangeknoopt en verste vigd. Onder meer reageerde de NNWB op de landschapsverordening Friesland en werden bestemmingsplannen in de gaten gehouden voorzover zij konsekwenties hebben voor de watersport. SNEEKER NIEUWSBLAD Zoals altijd koppelde de heer Lanting weer een waarschuwing voor „het schaats- publiek” aan zijn jaarrede vast. De IJswe gencentrale gaat niet over één nacht ijs! Als kontroleurs van de centrale een be paald trajekt verkènnen betekent dat niet dat het ijs vertrouwd is. Pas als het ijs gemiddeld acht centimeter dik is en de wakken zijrj afgezet wordt een stuk ijsweg als betrouwbaar beschouwd. Pas dan is het vertrouwd om van de uitgezette banen gebruik te maken. De (toekomstige) erevoorzitter mr. E. R. Zweep spreekt het kersverse erelid E. van der Veen toe. Uiterst rechts is nog juist de opvolger van de heer Zweep, de heer H. J. Slurink uit Zwolle zichtbaar. Links van de heer Zweep J. van der Goot uit Grouw, door een aantal verenigingen als kandidaat voor het voorzitterschap naar voren geschoven. Overigens opende het vertrek van de heer De Boer nog een hoopvol perspektief voor de IJswegencentrale omdat er maar geen lange periode van strenge vorst wilde zesduizend gulden zal zijn nut direkt komen zolang hij in het bestuur zat... Het Ijsselmeer en de Wadden wer den braakliggend watersportterrein. Er moesten voorzieningen worden getroffen voor de opvang van de schepen. Onder aanvoering van de Sneker praeses ging de NNWB er zich mee bemoeien. Deze vrijwilligers zijn dan ook steeds ver zekerd (premie 15,- per dag) en hebben reddingslijnen bij zich. Ze behoren ook nooit alléén op pad te gaan maar met zijn tweeën. Het inspekteren en kontroleren van maagdelijk ijs is niet ongevaarlijk. De heer Feenstra was totaal overstuur. Hij kwam een beetje tot bedaren toen in de rokende puinhoop zijn geldkistje werd te ruggevonden. Daarin zaten wat papieren en een paar honderd gulden. Zaterdagnacht werden in de Nauwe Burg straat in Sneek de 22-jarige S. de J. uit Workum, de 22-jarige P.V. uit Koudurn en de 21-jarige J.S. uit Workum door een stelletje nog onbekende jongelui zonder meer afgetuigd. Open wenkbrauwen, blau we ogen en diverse schaafwonden waren het gevolg. Een van de jongemannen ging groggy. Wie de „helden” waren konden de afge beulde jongelui niet aan de politie van Sneek vertellen. Na een korte woordenwis seling was men onverwacht tot de aanval overgegaan. Daarna nam het stel de benen. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van de daders. Gistermorgen tussen acht en negen uur is de al enigszins bouwvallige boerderij van de zeventig-jarige landbouwer Petrus Feenstra aan het Zomerrak in Sneek vrijwel hele maal uitgebrand. Feenstra woonde er in zijn eentje. De man probeerde de brand al een beetje te blussen, maar werd door de in de buurt wonende heer Bert Bouma bewo gen de boerderij te verlaten. Men heeft later na kunnen gaan, dat de brand in het voorhuis is ontstaan. Feenstra kookte daar zijn potje op een petroleum stel en stookte een kachel met hout en briketten. Een van die dingen heeft waar schijnlijk tot gevolg gehad dat er brand ontstond. De brandweer uit Sneek bereikte de brandende boerderij aan de Houkesloot via de Groenedijk. Veel viel er toen al niet meer aan te doen. De loopbaan van de heer Zweep nog eens onder de loep nemend, kon de heer Slu rink niet anders konstateren dat de NNWB onder zijn leiding een goede koers heeft gevaren. Namens de Bond overhandigde hij een bondstegel (het traditionele kado voor een vertrekkend bestuurslid), terwijl verder een envelop met inhoud werd aan geboden. Voor de vergadering was het geen verrassing dat de heer Slurink voor stelde om de heer Zweep tot erevoorzitter te benoemen. Hij had het al eerder ge vraagd. Dat men ermee instemde bleek wel uit het daverende, staande applaus dat volgde. Er waren in het weekend ook weer een paar insluipingen met diefstal. Na het vernielen van de onderruit van de deur van de woning van de heer M. Wielinga in een flat aan het Kaatsland werden vierhonderd gulden en een transistorradio weggeno men. De heer Slurink vergeleek de karrière van de heer Zweep in de NNWB met een bestuur van de bond, als gewoon bestuurs lid, als fokkenist. Een jaar later al werd hij kapitein, kreeg hij de voorzittershamer in handen. Nog een jaar verder legde hij de basis voor zijn aftreden in 1977. Zaterdagavond drongen dieven de woning binnen van de heer H. Hamersma aan de Sietsingawiersterlaan. Geld werd er niet gevonden, maar men eigende zich een geldkistje toe. Daarin zaten verzekerings- papieren en een paar spaarbankboekjes. De in de Oudejaarsnacht uit de Stations straat te Sneek meegenomen Simca-1000 (eigendom van de heer Feith) is in Bols- ward teruggevonden. Een portierraampje bleek geforceerd en men had de bedrading doorverbonden. Voor de zoveelste keer botsten in de flauwe bocht van Stadslaan te IJlst ter hoogte van de Gereformeerde Kerk twee auto’s. Uit de richting Overkluizing naderde de 36-jarige elektromonteur P. Hiemstra uit IJlst in zijn Opel Kadett, terwijl van de andere kant de 31-jarige onderwijzer A.M. uit Balk in zijn Fiat kwam. In de bocht stond een auto geparkeerd. Beide bestuurders rekenden erop dat zij elkaar zouden voor laten gaan. Het gevolg was een botsing, waarbij A.M. als schuldi ge werd aangewezen, omdat hij op de weghelft van de ander kwam. De Opel werd zwaar beschadigd. Herkozen werden de aftredende bestuurs leden B. W. Cazemier (voorzitter), H. W. F. Mumsen, O. F. van der Woude, W. S. de Vries en G. Land. De heer F. Bijker van sen.eenuw.rken Sneek kw.m de pl.al, - van de eks-direkteur van die dienst, de heer G. J. de Boer, die met pensioen is seerd wordt - nog in de „Elfmerenkas” gegaan. hadden (ongeveer ƒ4500.-) is overge- De heer Cazemier bedankte ook in de dragen aan de IJswegencentrale. maar daar jaarvergadering de heer De Boer voor zijn honderd nieuwe stempels heeft moeten Hubert Sneek had zondag niks te klagen. De Abma-equipe zag met welgevallen koploper Rheden een punt verliezen aan Achilles ’12, terwijl men zelf op het Lemmerweg-sportkompleks een overwinning wist te bevechten op Haaksbergen. De hoofdklasse B-ontmoeting - een van de weinige wedstrijden die doorgang vond overigens - eindigde tenslotte in een 2-0 score, magertjes toch wel gezien het aantal uitgespeelde mogelijkheden dat de Snekers zich vooral na rust wisten te scheppen. Haaksbergen hoefde in die fase slechts één treffer te inkasseren, gescoord door Peter Schat. Ate Westerhof had de thuisclub al eerder aan de leiding geholpen door in zijn bekende „Pum-stijl” raak te koppen. zie foto - van Studio Ger Dijs) Schat (rechts) geeft hem een duwtje mee, terwijl Peters (7) en Jonker machteloos moeten toekijken. Een meer gedetailleerd verslag staat elders in deze editie. Mr. E. R. Zweep uit Sneek is zaterdag tot MACHTIGE TIJD maakt te hebben van het bestuur, onder 21 meer als sekretans en de laatste jaren als vuil aan zijn afscheid. „Het is een machtige tweede sekretaris. Hij had mede de NNWB tijd geweest. Dank voor het erevoorzitter- uit de diepte omhooggehaald, aldus de heer schap”. Hij dankte ieder voor het vertrou- Zweep in zijn toespraak tot de heer Van der - Veen. De oud-voorzitter van de Zeilraad, het helmhout over té van de jeugdkommissie en organisator van de Flitskampioenschappen werd benoemd tot erelid van de NNWB. In deze dertien jaar is hij de NNWB verder gaan uitbouwen van een groep wed- strijdorganiserende zeilverenigingen, naar een organisatie die op de bres staat voor de watersportbelangen. Niet alleen werd hij noordelijk vertegenwoordiger in het be stuur van het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond, hij zorgde er ook voor dat eenmaal in de drie jaar nationale kampioenschappen in landelijke klassen in het noorden plaatsvinden. Onverantwoord inhalen van de uit de rich ting Heerenveen komende 23-jarige G.B. uit Lelystad had zaterdagavond om half twaalf bij de brug over de Broeresloot in de Rijksweg 43 tot gevolg dat hij met zijn personenatuo frontaal botste op de uit Sneek komende 47-jarige B.H. uit Ileeren- veen. Vier gewonden waren in eerste in stantie het gevolg. B.H. was er het ergst aan toe. Zijn boven been werd verbrijzeld. Verder had hij een gebroken neus en een shock. G.B. liep een gescheurde wenkbrauw, een hoofdwond en gekneusde ribben op. De twee bestuurders werden naar het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek vervoerd. In de auto van de jongeman uit Lelystad zaten twee passa giers, waarvan de een een bloedneus had gekregen en de ander een wond aan zijn hoofd. Vlak na de botsing naderde uit Sneek de heer J.H. (52 jaar) uit Gorredijk de over kluizing over de Broeresloot. Hij kon. toen hij de wrakken zag, niet tijdig stoppen, raakte een van de verongelukte auto’s en raakte op de linkerhelft waar hij bots tegen de auto van de 19-jarige J.C. uit Witmarsum. Deze bestuurders kwamen met de schrik vrij, maar opnieuw waren twee auto's rijp voor de sloop. De brandweer en de Nekem kwamen er aan te pas om de wrakken uitelkaar te trekken en de weg vrij te maken. De politie van Sneek onderzoekt de mogelijkheid van drankgebruik bij G.B., die als eerste ver antwoordelijke wordt gezien voor het be gin van dit gekompliceerde verkeersonge luk. De heer Zweep maakte weinig woorden tijd geweest. Dank voor het erevoorzitter- wen al die jaren in hem gesteld. De tijd was nu gekomen om 1... -- dragen aan zijn opvolgers. Daarmee was de plechtigheid nog niet afgelopen. Namens de Koninklijke Zeilve reniging „Oostergo” te Leeuwarden, pos teerde voorzitter Tj. Y. Kingma Boltjes zich achter het spreekgestoelte. Hij karak teriseerde de wijze waarop de heer Zweep i I,;; i>»i de bond heeft geleid als een klein beetje zeilersloopbaan. In 1964 kwam him 1het d gtisme-., Als aandenken na- kactmir Af* knnn a IQ OfWOOn heStUlirS- mens „Oostergo bood hij de penning aan die de vereniging heeft laten slaan ter gelegenheid van haar 125-jarig bestaan. Ook de heer E. van der Veen uit Leeuwar den kreeg deze penning. Hij nam afscheid van de NNWB na sinds 1947 deel uitge- Sekretaris C. Lanting van de IJswegencentrale van de gemeenten Sneek, Wymbrit- kunnen bewijzen als het tot het houden van seradeei en IJlst kon vrijdagavond in café-restaurant Piso eindelijk weer eens een een Elfmerentocht komt. En daarop heeft jaarverslag voorlezen waarin melding werd gemaakt van „ijsaktiviteiten”. Eind men bij de IJswegencentrale nog altijd januari-begin februari 1976 gingen er weer'heel wat „ijswachters” op pad om te hoop..! kontroleren of er banen uitgezet konden worden. Door het niet doorzetten van de Ook zullen een bezem en een ijsschuif vorst kon daartoe slechts in enkele gevallen worden overgegaan. Wel werd het licht worden aangeschaft, die men kan monte- op groen gezet voor de Poelentoertocht vanuit Heeg waaraan ongeveer tweeduizend ren op de nieuwe grasmaaimachine van de schaatsers konden deelnemen. Daarna was 't kwakkelen, het was weer gauw gebeurd gemeente Sneek. De gemeente Wymbritse- met de pret. radeel heeft al zo’n apparaat met hulp stukken. De kosten van de investering zullen door de IJsclub Sneek en de IJswe gencentrale worden gedragen: Sneek één derde en de Centrale tweederde. De Ijs club Sneek kan het ding gebruiken als het „buitenijs” nog niet sterk genoeg is. maar zodra dat het geval is heeft de IJswegen centrale voorrang in het gebruik van het veeg- en schuifapparaat. In het wintertje van begin 1976 is wel gebleken, dat de waterzuiveringsinstallaties en enkele zuivelfabrieken door het lozen van water in de boezemwateren oorzaak zijn van Dat*de IJswegencentrale vorige winter blijvende wakken. Het is een moeilijk punt, weer in aktie kwam leidde meteen tot maar met deskundigen zijn besprekingen een nadelig saldo over het afgelopen gaande om daar een oplossing voor te vin- boekjaar. Oorzaak was in dit geval den. Men denkt aan het plaatsen van scher- echter vooral dat men de organisatie af hel lijdelijk lozen van het water tn van de Elfmerentocht heeft overgeno- een polder. men van het Elfmerenkomité dat be stond uit vertegenwoordigers van de VW’s van Sneek en Langweer. Wat de Verenigingen voor Vreemdelingen medewerking zullen verlenen als er een tocht door de IJswegencentrale georgani- hadden (ongeveer 4500,-) is overge- stond tegenover dat men ongeveer vier- diensten en vertelde, dat het bestuur het honderd nieuwe stempels heeft moeten scheidende bestuurslid een boekenbon had laten maken voor de starts, de kontrolepos- aangeboden. ten, de finish en het afgeven van de medailles. Die grote doos stempels staat voorlopig renteloos op de zolder bij de sekretaris, maar de investering van onge veer S .V:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1