De P.v.cLA. deed oude belofte gestand op non-aktief Groepsburo van Rijkspolitie Wymbritseradeel naar Heeg IJLST snekerWkoerier Rechercheur D. J. Brouwer H. Veenekamp direkteur van „Woudsend” f Qhs^rin^w 0 o Balkster bestemmingsplan kwam de raad wel gelegen fc nam met cirka ÖSÖ s Laat bevolking door voorontwerp over alternatieven diskussiëren Scheepvaart op Margrietkanaal 15 procent toe ’de Hege syl’ in Scharnegoutum S de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van en I I I ■■■■■■■■ES Hf 1 ■I Projektgroep Streekplan Friesland stelt voor I Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave r t Het bestuur Van de carna valsvereniging „de Oeletoe- ters” en natuurlijk ook de hofhouding en andere belang rijke figuren uit de naaste omgeving van prins Oele dé Eerste, is in alle staten. Oele is er vandoor, met de zuider zon vertrokken, zogezeid. Na het interview dat een van onze redakteuren met hem had werd hij zich pas echt bewust van de verantwoorde lijkheden en plichten die deze doorluchtige funktie met zich meebrengt, dat hij in paniek de benen heeft genomen. De Oeletoeters be wegen hemel en aarde om hun prins terug té vinden. Vooralsnog is geen licht in de duisternis geschapen. Ie dereen die inlichtingen kan verschaffen, wordt vezocht kontakt op te nemen met het bestuur. Er wordt momenteel nog vergaderd over een uit te loven beloning. Voor een sig nalement zie elders in dit blad. en de van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Ma 3 W 'O i SNEEKER ÜEUWSBLAD ffaiMBB E Dat interview vindt men op pagina 5 X Hoewel er op deze foto geen levend wezen te bekennen valt moet men niet direkt denken, dat er in de woningbouwsektor in Sneek gestaakt wordt. De dagtaak zat er gistermiddag pas op toen studio, Ger Dijs deze foto in de uitbreidingsplan Tinga- Duinterpen nam. Men is hier overdag druk doende met het maken van een groepje van dertien en een kompleks van elf koopwo ningen aan de rand van Tinga-Duinterpen, tussen de verlengde Molenkrite en de sportvelden van Hubert Sneek. Als we ’t goed hebben heet de straat waarin de afgebeelde woningen staan „Korte Spruit”, een naam van een onderdeel van een molen. Alle straten in deze omgeving aan het eind van de Molenkrite krijgen overigens namen die met molens te maken hebben. Het is in die nieuwe wijken nog wel even zoeken naar mensen die er pas zijn komen wonen. Het gerucht gaat dat behangers nèt zo lang naar een bepaald huis hebben lopen zoeken tot ze met molentjes liepen. Belofte maakt schuld. Tijdens de begro- tingsvergadering in december van het vorig jaar deelde het Gaasterlandse raadslid C. Gaastra (PvdA) mee dat zijn fraktie op louter formele gronden tegen het bestem mingsplan Welgelegen te Balk zou stem men. Nu, dinsdagavond kreeg hij de gele genheid de daad bij het woord te voegen en een krachtig „tsjin” te laten horen, ook namens zijn socialistische medestrijder G. H. Overdiep. De 51-jarige heer’H. Veenekamp uit Sneek is benoemd tot direkteur van de nv verzeke ringsmaatschappij Woudsend 1816. Hij zal in het nu uit drie man bestaande direktie- team de buitendienst en de marketingaan- gelegenheden voor zijn rekening nemen. DONDERDAG 3 FEBRUAR11977 132ste JAARGANG No. 10 C. GAASTRA (PVDA) formeel tsjin - Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o bezwaar tegen gemaakt omdat ze von den dat dit een inbreuk op hun privacy ging betekenen. Wat meer en betere voorlichting zou een heleboel onvrede hebben voorkomen, meende de heer De Boer. Adjudant D. J., Brouwer, chef-recherche van de gemeentepolitie in Sneek, wordt volgende week zestig jaar en gaat spoedig daarna zoals dat heet „op wachtgeld in afwachting van pensioen”, oftewel funktio- neel leeftijdsontslag. Wel vragen rezen er over een aantal detailpunten. M. de Boer van Gemeen- LANGDURIG te Belangen bleek zijn huiswerk goed gedaan te hebben. Met name over het omstreden openbaar pad liet hij zich kritisch uit. Dat komt te liggen in de „groene long” van het plan. Bewoners van de koopwoningen aan de Warren, de Timpe en de Dobbe hadden hier Zo’n twintig jaar is Veenekamp al in dienst van „Woudsend”. Hij was vroeger chef buitendienstorganisatie en werd later be noemd tot adjunkt-direkteur. Populair ge zegd moet de heer Veenekamp met zijn dertig inspëkteurs zorgen voor het binnen halen van de oogst van nieuwe verzekerin gen. Nu zegt de term „louter formele gronden” niet alles. Daar hoort een verklaring bij en die gaf de heer Gaastra ook. Hij bleek zijn oude liedje te zingen. Er moest worden beslist over een bestemmingsplan waarvan een belangrijk deel al via de artikel 19- procedure, neergelegd in de wet op de Ruimtelijke Ordening, is ingevuld. Er kan nu alleen nog worden beslist over een agrarisch gedeelte en een „lyts stikje wen- ningbou hwer’t hielendal noch gjin struk- tuer yn sit.” j* I ROMANTISCH Het bestemmingsplan Welgelegen is be doeld voor het gebied achter de Van Swin- derenstraat en de eertijds zo beruchte Pypsterstikke, berucht vanwege zijn vele krotten, die evenwel nu allemaal alleen nog voortleven in de herinnering van de Balksters. Inderdaad staat er al een groot aantal woningen, maar dat vond de rest van de raad niet zo erg. Er kwamen tenminste geen negatieve opmerkingen over. Het was een langdurige vergadering, daar in het fraaie raadhuis aan de Luts. Dat kwam vooral door punt acht van de agen da: reaktie op de nota „Werken”. De algemene beschouwingen waren nog wel door te komen, maar daarna leek het voor de redelijke gevulde publieke tribune dat er advokaatje werd gespeeld. Uitgebreid werd bijvoorbeeld van ge dachten gewisseld over het vervangen (vervolg zie pagina 21) Dat was burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra wel met hem eens. Het kollege had daar evenwel geen schuld aan. Het was de makelaar, die verzuimd had de toekomstige bewoners van de kans op de hoogte te stellen. Zo’n pad moet er wel komen, meende hij, immers, het open baar groen is niet openbaar meer als het niet voor iedereen bereikbaar is. Voorko men dient wel te worden dat het als racebaan door fietsers en bromfietsers wordt gebruikt. OPENING BRUGGEN Burgemeester en wethouders willen de be- dieningsuren van de bruggen in Woudsend en Osingahuizen aan het begin en het einde van de werkdagen wat inkrimpen. Aan de andere kant kan de bediening van de brug gen op zondagen in de avond met een uur worden verlengd. Dat laatste is vooral gebaseerd op de openingstijden van de bruggen in de om liggende gemeenten. Nu ook de jachthaven 'Voudsend in gebruik is en de brug in Sloten wordt bediend van half zes tot half zeven stelt het kollege voor om de bruggen in Woudsend en Osingahuizen op zondag avond niet van vijf tot zes maar van vijf tot zeven te bedienen. Als de raad er mee akkoord gaat worden de nieuwe openingstijden voor de bruggen te Osingahuizen en Woudsend: in de periode van 1 mei tot I oktober 1977 op werkdagen 7.30-8.15, 9.0Ó- 12.00, 13.00-17.00 en 18.00-20.00 uur. Op zondagen: 8.00-9.00, 13.00-15.00 en 17.00-19.00 uur. In de periode tussen 1 oktober ’77 en 1 mei ’78 zijn de tijden van opening 9.00-12.00 en 13.00-17.00 uur, alleen op werkdagen. Wat een naam voor de nieuwe brug (over kluizing) over de Zwette te Scharnegoutum betreft heeft de vereniging dorpsbelangen Scharnegoutum-Loënga dezelfde gedachte gehad als de naamgevingskommissie van de Fryske Akademy. De Akademy advi seert namelijk dezelfde eeuwenoude naam als waaraan men bij de dorpsvereniging de voorkeur gaf: „de Hege syl”. En dat zal het wel worden, als de vroedschap niet dwars gaat liggen. Op het Van Harinxmakanaal is een toena me vastgesteld van 22% tot 3,14 miljoen ton bij de Tjerk Hiddessluisen en tot 2,53 ton te Franeker. De kustvaart nam bij Harlingen af tot 101.000 ton; bij Franeker nam deze kategorie af tot.65.000 ton. De daling op het Johan Frisokanaal was ge ring: 6% tot 290.000 ton bij de Johan Frisosluis, 1% tot 324.000 ton te Warns. Morgen houdt de wijkvereniging Noorder- hoek te Sneek een volleybaltoernooi in het dorpshuis Oan ’t Fat te Jutrijp-Hommerts. Naast het heren- en damesteam van de „noorderhoekers”, doen ook twee ploegen van zowel de wijkvereniging De Domp/Stadsfenne als de Lemmerweg-west mee. Ieder team speelt in totaal acht sets, elk acht minuten durend. De aanvang is om half acht ’s avonds. Een tweede volleybaltoernooi vindt maandagavond vanaf zeven uur in de Sneker Sporthal aan de Almastraat plaats. Hieraan-nemen ploegen deel van Poiesz-Supermarkt, Rabo-bank (beide zowel met dames als heren) en de gemeente politie. Tegen elf uur is de prijsuitreiking. Scheepvaarttellingen van provinciale wa terstaat hebben uitgewezen dat de totaal gepasseerde tonnages op het Prinses Mar grietkanaal, het Van Harinxmakanaal, de Dokkumer Ee en het Dokkumer Grootdiep in 1975 zijn toegenomen in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar. Op het Johan Frisokanaal, de Helomavaart, de Heresloot en Engelenvaart werd daarente gen een teruglopend tonnage gekon- stateerd. Op het Prinses Margrietkanaal werd bij Schuilenburg een toename van 10,6% tot 13,26 miljoen ton, te Lemmer van 10,7% tot 19,21 miljoen ton geteld. De gemiddel de scheepsgrootte vertoonde een stijgende lijn. Bij Schuilerburg werd een gemiddelde tonnage van 615 ton gemeten, ’s nachts was dit gemiddelde 701 ton. De gemeten groot te van de buitenlandse schepen bij Schui lenburg was 850 ton (Nederlandse schepen 594 ton). In de gemeenteraadsvergadering van ko mende dinsdag zal over de verhuur een beslissing genomen moeten worden. De zaken liggen een beetje moeilijk. Eén van de voorwaarden waarop het rijk destijds aan Wymbritseradeel subsidie verleende voor de aankoop van het „oude” fabrieks- kompleks van de firma Nauta, was name lijk, dat de aangekochte panden afge broken zouden worden. De verhuur aan de Rijksgebouwendienst kan dan ook voor een termijn van maksimum vijf jaar zijn. Intussen zal er een meer permanente voor ziening voor de. Rijkspolitie Wymbritsera deel moeten komen. Voorgesteld wordt de huurprijs om te beginnen vast te stellen op 17.518 per jaar. De keuze als vestiging van het groeps buro is op Heeg gevallen omdat dit dorp in Wymbritseradeel als centrum kan worden aangemerkt. Voorts vormt Heeg met Gaastmeer een druk gebied voor het wa tertoerisme. Laat het evenwel uitzetten in overleg met de bewoners. De planoloog van het CDA deelde verder mee dat in de planologische kommissie al gesproken was over een we- genstruktuurplan voor de rest van het plan. Hij hoopte dat het zo snel mogelijk zou worden ingevuld. Daar zijn genoeg mogelijkheden voor, bleek uit het betoog van CDA-er L. Zijlstra. Je hoeft een pad niet van beton of asfalt te maken. Gravel kan ook worden toegepast. Bovendien hoeft het niet een rechttoe, recht aan pad te worden. Laat het maar wat slingeren. Dat staat ook romantisch. Dat een pad aangelegd moest worden, stond voor hem als een paal boven water. Het zou namelijk ook kunnen dienen als brandgang. Voor vrijdag 25 februari is in het gemeen tehuis een afscheidsreceptie gepland. Van drie tot vier uur voor het politiekorps en daarna voor ieder ander, die hem de hand wil komen drukken. De heer Brouwer is op 11 februari 1917 in Wassenaar geboren en kwam via de Ko ninklijke Marine en de Opbouwdienst in Sneek terecht waar hij in 1941 in dienst kwam bij de gemeentepolitie. In de oorlog deed adjudant Brouwer veelsoortig verzets werk. Hij had onder meer de zorg voor de joodse en andere onderduikers in Sneek en omgeving. Ter gelegenheid van het af scheid van adjudant Brouwer had een onzer redakteuren een gesprek met hem. Als het aan de projektgroep, die het streekplan Friesland voorbereidt, ligt, dan zal in mei volgend jaar niet het ontwerp streekplan worden gepresenteerd, maar een voorontwerp. Dat wordt voorgesteld in een nota van de Provinciale Planologische Dienst die een dezer dagen is verschenen. In dat voorontwerp zullen een aantal alternatieven met varianten worden gepubliceerd, waarover de diskussiegroepen zich kunnen buigen. In april 1979 zal, nog altijd volgens het gedachte procedureschema, provinciale staten een keuze doen. Een en ander kan dan leiden tot een ontwerp 'streekplan dat omstreeks mei 1980 moet worden vastgesteld. (vervolg zie pagina 21) In het kantoorgedeelte van de voormalige vestiging van Staalbouw Nauta aan de Skattmg te Heeg zal het groepsburo van de Rijkspolitie voor Wymbritseradeel worden gevestigd. Het huidige buro aan de Oosterdijk in Sneek is te klein voor het personeel moeilijk bereikbaar via een nauw achteromsteegje. Voorts is er weinig parkeerruimte. PLEZIERVAART. Een opvallende toename van de plezier vaart werd gesignaleerd op de Tjonger en de Opsterlandse Compagnonsvaart (de zgn. turfroute): tussen 48% en 71%. Ook op het Prinses Margrietkanaal groeide de ple ziervaart 8.7%). Onderverdeeld naar de telpunten betekende dit voor Lemmer 17,5% en te Schuilenburg 3,6%. Het aantal brugopeningen tussen Bergumer- dam en Stroobos nam iets af, tussen Fone- jacht en Lemmer was er een toename. n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1