Kollege trekt voorstel weer in Plattelandsvrouwen over de rekreatie snekeRWkoerier muk m oaunau* „Als de overstroming komt kunnen we ze wel schieten” ■c ■1 en BEA WIARDA S IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL F ||F 7 O I- 1 Mmk 1 1 Bij jachtwerf Piersma in Heeg wordt momenteel hard gewerkt aan het gereed krij gen van de boeier Albatros. Meer dan de helft van de romp is vernieuwd om weer een jacht te krijgen dat nog jaren voor zijn eigenaar, Philips Drachten, met gasten kan varen. Dat vernieuwen wil niet 'zeggen dat het schip op was. Zoals zovele kwali- teitsprodukten van de roem ruchte Eeltsje Holtrop van der Zee in Joure kon het nog jaren „bezien lijden”. Maar bij nader onderzoek kwam aan het licht dat een „face lift” toch wel nodig was. Sinds november zijn Theo Potma (bekend Spanker zei ler) en Evert Ger ritsma (de benjamin van het Piersma- restauratie-team) hoofdza kelijk met de restauratie be zig. Eind april moet het kar wei gereed zijn en dan ziet de 96-jarige er weer patent uit. (Foto Studio Ger Dijs). V en de van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave Al!’ FM wKKf-.k - «pgr ZÜ IJlst toch voor ouder in bestuur Muziekschool gT l i i de ke. en ,Kanikuvan dienst zijn?’ Enkele uitspraken: „Als de overstroming komt, kunnen we ze wel schieten” en (een inwoonster van een dorp) „In oktober zijn we weer onszelf en onder elkaar”. DONDERDAG 24 FEBRUAR11977 132ste JAARGANG No. 16 J. NOOITGEDAGT-ORANJE A lgemeen bestuur Wassen neus - Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o ’er- de •k J| ild 1 <11 ge eek .H I» Bea Wiarda heeft gistermiddag in hotel Apollo te Amsterdam van het Leo van der Kar-fonds een drie weken durende training stage aangeboden gekregen. De Sneker atlete, lid van de a.v. Horror, mocht daarbij een keuze doen uit ’s werelds beste oefen meesters en koos toen Els van Noorduin, haar eigen trainster en regerend Neder lands kampioen op het onderdeel kogel stoten. Dat hoeft overigens nauwelijks be vreemding te wekken, tenslotte vertoeft Van Noorduin ook regelmatig ondermeer in Oost-Duitsland en is ze op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op dat gebied. OVERSTROMING In eerste instantie gingen de dames in groepjes zich een mening vormen over een aantal vragen die betrekking hadden op de rekreatie. De nieuwe konsulente van de bond, mevrouw I. Bos-Nijboer (sinds okto ber werkzaam voor de overkoepelende organisatie van plattelandsvrouwen), kreeg daarbij de taak toebedeeld om de verschil lende meningen zo kort mogelijk samen te vatten en er eventuele vragen voor het forumgesprek uit te halen. Over het begrip rekreatie was men het zo goed als eens. Vrijetijdsbesteding in al zijn facetten is in wezen rekreatie en dan doet het er niet toe of men buiten of binnen rekreëert. Wat het ervaren van de rekreatie betreft was men wel van mening dat er Er zit meer vast aan de watersport dan alleen in een bootje stappen en wegvaren. Dat zal de deelneemsters aan de themadag rekreatie (georganiseerd door de Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland) dinsdag in zalencentrum Van der Wal in Sneek wel duidelijk zijn geworden. Het onderwerp was dan wel rekreatie in zijn algemeenheid, maar de meeste tijd werd toch besteed aan de watersport met al zijn gevolgen voor landschap, leefbaarheid en dergelijke. Het was de derde maal dat de bond een dergelijke bijeenkomst organiseerde. Eerder waren (in Drachten) de werkeloosheid en de gevolgen daarvan voor het gezin en (in Leeuwarden) het toenemend gebruik van alkohol en verdovende middelen onderwerp van gesprek geweest. Met een „wij merken wel dat de raad dit voorstel met algemene stemmen zal verwerpen” voorkwam burgemeester H. W. F. Mumsen van IJlst dinsdagavond dat het kollege van zijn gemeente een nederlaag zou lijden tegen een standvastige raad. Het bleek dat zelfs de PCP-fraktie, doorgaans een medestander van b. en w., tegen het voorstel was met betrekking tot het niet benoemen van een lid van de ouderkommissie in het dagelijks bestuur van de muziekschool Sneek en omstreken. Snel koppen tellen nadat in eerste instantie de meningen naar voren waren gebracht, leverde een totaal van vier pleiters voor inspraak op, terwijl één raadslid zijn mening nog niet had gegeven. Met andere woorden: het voorstel van burgemeester en wethouders zou zijn verworpen met in ieder geval vier stemmen tegen en drie voor. ki. Het idee om over de rekreatie te gaan praten, was ontstaan in gesprekken met dames van verschillende afdelingen, vertelde de presidente mevrouw S. van Dijk-de Koe, de aanwezige leden (en beslist niet alleen afkomstig uit bestuurskringen). Daarbij ge voegd de wens om ook eens elders in de provincie bij elkaar te komen, en er was voldoende aanleiding tot de keuze voor Sneek als plaats van samenkomst. Waarbij natuurlijk de centrumfunktie in het water- sportgebied, die de waterpoortstad heeft, ook een rol speelde. De konklusie van burgemeester Mumsen dat het met algemene stemmen zou zijn verworpen, was wat voorbarig. De leden van het kollege hadden (nog) niet bakzeil gehaald. Het is ook de vraag of, zuiver formeel gezien, zijn volgende opmerking dat de raad van IJlst dan besloten had dat er een vertegenwoordiger van de ouders in het dagelijks bestuur mocht komen, wel hout sneed. Een voorstel dienaangaande was noch door het kollege noch door een raadslid ingediend. r Van de dames mogen de rekreanten wel komen, zo was de mening van een andere diskussiegroep; er zijn nog rusti ge plekjes genoeg, al worden die wel zeldzamer. Alleen die zeilers hè, die meedoen aan onderlinge wedstrijden, die zouden wel eens beter opgevoed kunnen worden. Het meer is niet alleen van henzelf. Regels voor oeverrekreatie (Vervolg zie pagina 5) Zij wees de dames op de aktiviteiten rond het streekplan Friesland. Met name omdat dit jaar de deelnota Rekreëren aan de orde komt. Spreek mee in, zo wekte zij op, „het gaat vrouwen ook aan wat er met Friesland gebeurt”. Bovendien komen de dames op een of andere manier wel in aanraking met de vrijetijdsbesteding van de mens. meer spreiding moet komen. Een gevolg van de grote aantallen gasten die in Fries land in het hoogseizoen neerdalen en de mentaliteit die overlast in de hand werkt. De provinciale Friese Maatschappij voor Landbouw viert van 8 tot 12 maart het 125-jarige bestaan met een grote (tentoonstellings) manifestatie in de Frieslandhal in Leeuwarden, maar één van de afdelingen die óók 125 jaar bestaat - die in het rayon Sneek - bouwde dinsdagavond een familiefeestje in hotel Hanenburg. De happening bestond uit de gelegenheid om de bestuursleden de hand te drukken, een „kontaktueel” borreluurtje en daarna een gezamenlijke broodmaaltijd in gemoede lijke sfeer waar enkele sprekers de gelegenheid werd geboden hun zegje te zeggen. Hoogtepunt was daarbij wel het historische overzicht, dat de 79-jarige heer Meinte Abma uit Folsgare na veel sneupwerk had samengesteld uit vergeelde notulen. Abma mag wel gezien worden als de nestor van de afdeling Sneek. Hij is al 55 jaar lid van de Friese Mij. Op de foto van studio Ger Dijs ziet men hem links op de foto; verder van links naar rechts de bestuursleden: R. R. Steenbeek uit Uitwellingerga (slechts gedeeltelijk zichtbaar achter de heer Abma), K. Hanje uit Offingawier. J. Buter uit Goënga (tweede voorzitter), H. Wiersma te Folsgare (tweede sekretaris), Joh. Koopmans uit Ysbrechtum (voorzitter), KI. Koopmans uit Oosthem (sekretaris/pen- ningmeester) en Tj. Hoekstra uit Loënga. De persoon, die nog net even een bloemstukje op de tafel neerzet, is geen bestuurslid maar een on entourage gestelde KRITIEK Feit is in ieder geval wel dat vooral vanuit de PCP-hoek heftige kritiek werd geuit op datgene wat het kollege in het voorstel aan de raad had gesteld. Dat gebeurde nadat mevrouw W. Koopmans-Kuipers (Vrije Kiezers) had aangevoerd dat het in wezen een formeel besluit was en dat er eigenlijk niets op tegen is dat het kontakt tussen ouders en bestuur ook in het bestuur plaatsvindt. Bovendien heeft de kandidate van de ouderkommissie al zitting in het dagelijks bestuur, zo stelde zij. (Vervolg zie pagina 5) Bea Wiarda bezet op dit moment de eerste plaats op de wereldranglijst- discuswerpen voor meisjes tot en met achttien jaar. Aldus meldt het Duitse vakblad „Deutsche Leichtathletic” deze week. Zowaar geen geringe prestatie, zeker als men bedenkt dat de Horror- atlete qua trainings-faciliteiten een dui delijke achterstand heeft op andere top atletes in Nederland, laat staan op die uit Oost-Duitsland of Rusland. Boven dien zal de trainingsituatie voor haar de komende zomer weer worden vermin derd door het op het Noorderhoek Sportpark plaatsvindende zomeravond- voetbal. Het begint steeds duidelijker te worden dat de gemeente Sneek haast zal moeten maken met plannen om te komen tot effektieve trainingsmogelijk- heden voor het een kleine tweehonderd leden tellende Horror. Druk even op uw fantasieknobbel: voor het buro van de gemeentepolitie in de Kruizebroederstraat in Sneek staat een ietwat hulpeloos om zich heen blikkend meisje in een rolstoel. Ze wil naar binnen, maar kan met haar invalidenwagentje onmogelijk de historische OB W-stoep op komen. Een passant vraagt belangstellend wat er aan de hand is, klimt de stoep op en vertelt binnen dat er voor de deur een invalide jongedame staat, die aangifte wil doen van een verloren beurs. Dienstdoende „loketagent” komt naar buiten en stelt vriendelijk een paar vragen in de trant van: „wie bent u, waar woont u en hoe ziet die portemonee er uit”. Meisje wordt verzocht even te wachten, hij is ook maar alleen en zal het binnen even nakijken. Het gebeurde allemaal gistermiddag. Het bewijs leverde Studio Ger Dijs. Waar was echter niet, dat de jongedame een beurs was kwijtgeraakt. Ze hielp mee aan steekproeven, die leerlingen van de vierde klasse Havo van de Pedagogische Akademie „De Him” in Sneek aan het nemen zijn om eens te kijken hoe het staat met de „toegankelijkheid van openbare gebouwen voor rolstoelgebruikers”. Over dat thema maken de PA-ers een proef- werk-stuk, dat, als het straks uitgewerkt is, en-passant ook onder ogen zal worden gebracht van „de” gemeente en allerlei lieden die te maken krijgen met dergelijke problemen en het oplossen ervan. Een paar bevindingen: bij het NS-station had men het de-trein-instappen opgelost door een kleine lift die altijd bij de hand is; bij de openbare leeszaal aan de Marktstraat droeg men de invalide behulpzaam met hutje-en-mutje-naar binnen, bij het gemeentehuis kreeg men de verzekering dat in voorkomende gevallen de rolstoelgebruiker naar boven zou worden gedragen, bij het Bogerman Kollege werd ronduit gezegd, dat een leerling die permanent aan een rolstoel zou worden gekluisterd van school af zou moeten en bij de politie... daar werd het probleem van de on-toegankelijkheid schrijnend zichtbaar. Overigens: bij de bouw van de Pedagogische Akademie aan de Hemdijk is een jaar of vier geleden óók geen enkele voorziening getroffen voor minder-valide leerlingen.... SNEEKER NIEUWSBLAD (Zie ook pagina 19) w 'i i.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1