Vertrekkend chef recherche Brouwen DIST snekEBHKQïSIEB ,Ons Genoegen’ in Heeg beleefde tiende lustrum if van Plaatselijk Belang Scharnegoutum met demissionaire bestuursleden i te’ de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en w i j ■O! Laat papieren niet in auto en de Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Woansdei 70 jier wurden en hjoed 50 jier op 'eplanken”. Met deze woorden zette de J voorzitter van het Snitser Frysk Toaniel, de heer P. Coers Pzn, Tiete Tamminga in het middelpunt van de belangstelling. Mevrouw s Tamminga had het er even moeilijk mee. Ze had het niet gewild, had zelfs ge- dreigd met niet te spelen als i er aandacht aan dit jubileum werd geschonken. Daarom s werd besloten om een en ander na de voorstelling te vieren. De jubilaresse werd uitgebreid in de bloemetjes gezet en vele vriendelijke woorden vielen haar ten deel. Onder meer werd zij gefelici- teerd door burgemeester B. van Haersma Buma. (Foto Studio Ger Dijs) mW F W Of' M SNEEKER NIEUWSBLAD Catrinus hebben vrijdagavond de De jongeren vinden het helemaal niet erg om iets voor de bejaarden te doen. Het gevaar is bovendien dat na het beëindigen van de bijdrage, de kosten van het houden van de tocht dermate hoog worden, dat er een punt achter moet worden gezet. Er zal nu worden gezocht naar iemand die de bijdragen van de Schamegoutumers gaat innen. MAANDAG 28 FEBRUAR11977 132ste JAARGANG No. 17 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND. SLOTEN e.o „UNDER WETTER” het bestuur te Heeg getogen. Het konkurrentiegedachte, meerderheid voor twee kandidaten ople verde. Voor de tweede maal gingen de briefjes rond en wederom kwam men er niet uit. Besloten werd toen om de vier meest favoriete kandidaten „voor de leeu wen” te gooien. Hierbij kwam eindelijk voot twee van hen de vereiste meerderheid. Dat hij niet alleen in deze mening stond, was op te maken uit wat de andere sprekers tijdens het afscheid van adjudant Brouwer van de Sneker gemeentepolitie naar voren brachten. Na 36 jaar deel uit gemaakt te hebben van de Heilige Hermandad ging de chef van de recherche met funktioneel leeftijdsontslag. In de raadszaal namen het gemeentebestuur en korps afscheid, terwijl daarna velen de hal, de kleine raadszaal en de burge meesterskamer vulden om persoonlijk de man, die een grote plaats in de Sneker samenleving de hand te drukken. Toen Brigadier D. Brouwer van de Sneker gemeentepolitie in 1967 bevorderd werd tot adjudant, was dat eigenlijk een merkwaardig geval. Het gebeurde namelijk op een moment dat het helemaal niet kon. Het was dan ook een bijzondere bevordering „wegens buitengewone toewijding en loffelijke dienstverrichting”, zoals in het officiële stuk dat bij de bevordering hoorde stond. En dat karakteriseerde, legde de burgemeester mr. B. van Haersma Buma vrijdagmiddag in de grote raadzaal van het Sneker stadhuis uit, de politieman en mens Brouwer. En de manier waarop hij zijn taak opvatte en vervulde. Het liep allemaal wat vreemd, vrijdagavond toen de heer Pepping dringend weggeroe- tijdens de jaarvergadering van Plaatselijk pen werd. Belang in Scharnegoutum. Twee nieuwe bestuursleden moesten er gekozen worden; uiteindelijk zitten afgetredenen er nog in, Wat gebeurde echter... beide bedank ten voor de benoeming. Men was dus nog geen steek verder gekomen. Op nieuw mochten de aanwezigen in Elim zich buigen over een stembriefje. Er rolde nu wel een meerderheid voor een kandidaat uit de bus, maar ook deze verklaarde de funktie niet aan te zullen nemen. Het zingen is iets geweldigs, zo meende hij. Bovendien biedt het in koorverband zingen een tegenwicht tegen de nivellerende werking van de massamedia, zoals de televisie. Het viel hem op dat de verenigingen het laatste jaar een steeds bloeiender bestaan gaan leiden. Bovenal, zo adviseerde hij, is de sfeer in het koor goed, laat het zo blijven. „It moat ta genoegen bliuwe”, dan zit een volgend lustrum er wel in. Het kiezen van een koor is vergelijkbaar met het kiezen van een „mercedes als je wilt gaan rijden”. De wagen, en ook het koor, moet een eigen kleur, een eigen sfeer hebben. Deze vergelijking trok de heer J. Uit handen van de scheidende KNAU- voorzitter Frans Jutte ontving Bea Wiarda van de Sneker atletiekvereni ging Horror zaterdagmiddag in Arnhem de Fanny Blankers-Koen plaquette, een onderscheiding die uitgereikt wordt aan die atleet die zich op nationaal en internationaal niveau bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt. Bea Wiarda werd deze prijs toegekend voor de door haar ingenomen eerste plaats op de wereldranglijst discuswerpen voor meis jes beneden de achttien jaar, het feit dat ze vier maal in staat bleek het Neder lands rekord op dit onderdeel te verbe teren en haar nationale titel bij de meisjes A. Met het in aanmerking ko men voor deze onderscheiding verkeert Bea Wiarda overigens in uitstekend ge zelschap, want ook ondermeer Olga Commandeur, Mieke van Doom en Els van Noorduin hebben deze plaquette ergens thuis aan de muur hangen. Het distrikt noord kwam voor de tweede achtereenvolgende maal in aanmerking voor de Pim Mulierbeker. Nu omdat de verschillende atletiekclubs in het noor den relatief gezien de grootste leden winst boekten. In totaal meldden zich 385 adspirant-atleten aan, hiervan eiste de a.v. Horror het leeuwendeel voor zich op, te weten 60. „Ik ben er trots op SNEKER te zijn” Maar niet alleen om feliciteren was hij naar is gebruikelijk dat vanwege een 35 jaar lidmaatschap (of 25 jaar deel uitmaken van een bestuur) een speld uitgereikt wordt. Deze eer was weggelegd voor K(laas) Lem- stra die 47 jaar „Ons Genoegen” al zingend met zijn aanwezigheid versterkt. Angst voor de Heger toekomst had de heer Steegstra niet. „It neigeslacht fan dejingen dy’t sjonge kinne, is in g J En de zaal rondkijkend konkludeerde hij dat er voldoende mogelijkheden zijn om voor de nodige aanvulling te zorgen. De heer T. Hoekstra uit Oudega feliciteert het bestuur van de jubilerende vereniging. Van links naar rechts de heren W. Bergsma, sekretaris T. Rijenga, voorzitter W. Bakker, penningmeester D. Buwalda en C. van Scheltinga. (Foto Studio Ger Dijs) Onder grote belangstelling heeft de christelijke mannenvereniging „Ons Genoegen" zaterdag haar tiende lustrum, oftewel het vijftigjarig bestaan gevierd. Dat gebeurde met een receptie in het dorpshuis, ’s avonds kwamen de mannen van het koor op de planken van „it Heechhüs” waarna het de beurt was aan het gezelschap van Tetman de Vries om de feestvierders enkele genoeglijke uurtjes te bezorgen. Waarin ze voortreffelijk slaagden overigens. Rond drie uur werden de deuren voor de receptie geopend, dat betekende niet dat het officiële gedeelte toen al begon, want pas tegen vier uur kon voorzitter W. Bakker meedelen dat het echt los ging. Blijkbaar zat de voorzitter van de Chris telijke Bond van Zangkoren te popelen om wat te zeggen. De heer A. Steegstra uit Bergum stevende tenminste naar voren om de vereniging te feliciteren met dit lustrum. Hij memoreerde dat ook „Ons Genoegen” niet altijd een bestaan van voor de wind heeft gehad. Hij prees in het koor dat het ook naar buiten trad, dat zij ook in andere kring het gezongen evangelie lieten horen. De Spliet, die sprak namens het katholiek waardering van de Bond voor dat werk kerkkoor en de kulturele raad van drukte hij uit in een envelop met Wymbrittseradeel. inhoud. Elk |<oor heeft zjjn ejgen bestaansrecht, verklaarde hij. Er heerst nog wel eens een zo in de geest van: als dat ene koor niet bestond, dan hadden wij er die bas of die tenor bij. Maar, zo vervolgde hij, „Ons Genoegen bestaat terecht tot aller genoegen”. Als een na laatste spreker meldde het oud-lid J. Veldhuis zich aan. Jaren geleden was hij wegens vertrek uit Heeg van het koor gegaan. Hij vertelde dat hij „in den goed neigeslacht”. vreemde” nog wel eens getracht had bij bestuursleden moesten er gekozen worden; STEMMINGEN I uiteindelijk zitten afgetredenen er nog in, Om in de vakatures te voorzien werd een zij het dan als „demissionairen”, aangezien vrije stemming gehouden, die evenwel geen er geen opvolgers konden worden gevon den. PROEFTIJD In 1941 kwam de heer Brouwer naar Sneek. Hij werd op 15 februari aange nomen met een jaar proeftijd (voor beide partijen), een proeftijd die goed bevallen is, want ze zijn nooit meer uit elkaar gegaan. Door de opvatting van zijn taak zal de heer Brouwer altijd een voorbeeld voor (vervolg zie pagina 3) Van donderdag op vrijdag werd uit de personenauto van S. W. Rijpsma, woon achtig Rijperahemstraat 38 alhier een fototoestel, een rij- en een kentekenbewijs, het achteruitkijkspiegeltje, een paar tange tjes en enkele steeksleutels ontvreemd. Via een zijraampje was een portierslot gefor ceerd. De politie vestigt naar aanleiding van deze diefstal er de aandacht op om vooral geen rij- en/of kentekenbewijzen in geparkeerde auto’s te laten liggen. voor komt hiermee dat eén ander misbruik van uw bescheiden maakt en tevens voorkomt u veel moeite om duplikaten van uw originele papieren te krijgen. na zeven jaar wel welletjes vond (bovendien was zijn termijn afgelopen). Daarbij is de heer De Vries benoemd tot ouderling, waardoor hij min der tijd voor dit facet het dorpsleven kan vrijmaken. Met dat begrip tijd worstelde zaz-, E rx Tl’" .-I z-4 r» Ex door allerlei andere besognes niet voldoen de energie aan het sekretariaatswerk kon besteden. Het leek hem beter dat een ander op zijn plaats kwam te zitten. Het bewijs van die nevenaktiviteiten werd wel geleverd bij het begin van de rondvraag Op dinsdag 8 maart zullen de leden van Plaatselijk Belang daarom weer bij elkaar komen. Niet alleen over het kompleteren van het bestuur zal dan worden gesproken, maar ook over wijziging van de statuten. Die stond voor vrijdag op de agenda, maar een besluit kon niet worden genomen, omdat het statutair vereiste aantal leden niet aanwezig was. En dan is voorge schreven dat binnen veertien dagen een nieuwe vergadering wordt belegd, waarbij de gewone meerderheid voldoende wordt geacht om goed- of afkeuring uit te spre ken. Overgens behelsen de wijzigingen van de statuten geen ingrijpende zaken, hield voorzitter J. van der Meer de leden voor. De tekst is gemoderniseerd en de geografi sche begrenzing van het gebeid waar de vereniging werkt, is opnieuw bekeken. Tot nu toe is het zo dat Scharnegoutum, Loën- ga en Goënga tot de straatweg onder het werkgebied vallen, maar dit wil men ook veranderen. Ingrijpender zou een ander besluit zijn geweest. Op voorstel van het bestuur werd gesproken over de bejaarden- tocht. Wat doen we ermee? zo vroeg de leiding van de vereniging zich af. Het bestuur vond dat het dorp wel kon stoppen met het geven van geldelijke bijdragen. De vergadering was het daar evenwel niet mee eens. Sybrandy voor de mikrofoon. Al behoort oud-dirigent J. R. Blinksma uit Witmarsum. kuituur niet tot zijn portefeuille (zijn 37 jaar geleden nam hij de stok voor het kollega Veldhuis moest bij het konkours in koor op. Op de fiets kwam hij steeds naar Scharnegoutum zijn), was hij met Heeg; de ene dag heen, de volgende dag genoegen in Heeg. Hij had uit de verhalen terug, en dat voor f 2,50 per avond. Toch gekonkludeerd dat ook „Ons Genoegen” vond hij het nooit een bezwaar, zelfs zondags wel eens „under wetter sitten hat”Hij fietste hij voor zijn plezier naar het dorp. En, bracht daarom dank aan diegenen die het co memoreerde hij, „ik heb er ook hoog en koor toch hadden laten voortbestaan. laag leren zingen. Stef, Jeen, Ulbe, Herman, Pater, Haye en Meerpaal heropend. De zeven (plus Frans, die echter verhinderd was) hebben vele uren in de Meerpaal gestoken om deze een totale opknapbeurt te geven. In hun vrije tijd hebben zij gezamenlijk een 1250 uur aan het werk besteed en het resultaat mag er zijn, zo vond iedereen. De heropening betekende tevens dat de Meerpaal door kan blijven gaan, iets wat in de nabije verleden wel eens op losse schroeven heeft gestaan. Ieder van het zevental mocht een bepaalde handeling verrichten. Gezamen lijk werd een legpuzzel gemaakt waaruit de beloning voor de noeste arbeid was op te maken: een chinees etentje. Dat gebeurde onder toezicht van vele aanwezigen, onder wie mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta, wethouder van de gemeente Sneek. Met het onthullen van een totempaal was de officiële plechtigheid voorbij. Daarna kon men in de bovenzaal, die was ontstaan door samentrekken van de vroegere huiskamer en de donkere kamer, films zien die gemaakt waren onder auspiciën van de Meerpaal. S. de Vries en sekretaris G. Pepping wilden een punt achter hun bestuurlijke loopbaan wat betreft Plaatselijk Belang zetten. De eerste omdat hij het lncl UUl UCglip HJV* ook secretaris Pepping. Hij vond dat hij het sekretariaatswerk kon een koor zijn draai te vinden, maar dat was hem niet gelukt. Hij herinnerde zich dat de charme van „Ons Genoegen” niet alleen het zingen was, maar ook het „sünder frou, it los van’t wiif wêzen”. Als tweede spreker kwam wethouder K. Hij werd bij de mikrofoon opgevolgd door Sybrandy voor de mikrofoon. Al behoort kollega Veldhuis moest bij het konkours in koor op. Op de fiets kwam hij steeds s '“’'Si HÈ 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1