Noord-Ierse kinderen en bejaarden naar Sneek Opzet begrip kweken tussen katholieken en protestanten IJLST Pater Van Straaten nieuwe praeses van „SUDERGOA” r Ot'/ SNEEKER NIEUWSBLAD IN ,FRYSK PROGRAMMA’ Heddy Lester op Mallemolenfeest A Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL van en I xB r'" SB B I u Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Na veel wikken en wegen hebben burgemeester en wethouders tingkantoortje zal kopen. Met de nodige moeten vinden en de nodige tijd kost, van Sneek een voorstel aan de gemeenteraad gedaan waarin de wijkvereniging Noorderhoek royaal de helpende hand wordt geboden om de stichting van een wijkgebouw financieel mogelijk kollege binnen de te maken. Als de raad er komende dinsdag mee akkoord gaat van B- B BI Bi! iili 'B ,V Bi BB Bi-, Awr- SNEEKER NIEUWSBLAD B In een gesprek bood Heddy Lester aan leeftijd of de urgentie. Uitgangspunt is de De hardst, daar is ook het wederzijds be- (Foto Studio Ger Dijs) t worden voorzien van douche, wastafel en toilet. De kapaciteit van de jeugdherberg jaar hoopt men de entree te realiseren. I Voor wat het voorzitterschap van de regio- L nale welzijnsstichting Sudergoa betreft zal I er per 1 april een aflossing van de wacht plaats hebben. De heer W. Wierda uit Harich legt er na vijf jaar het bijltje bij neer omdat hij naar Leeuwarden verhuist. Hij I zal worden opgevolgd door pater A. van Straaten uit Witmarsum, die gisteravond de steun kreeg van het hele algemene bestuur. Burgemeester en wethouder moesten in de toelichting op het voorstel wel even kwijt, DONDERDAG 10 MAART 1977 132ste JAARGANG No. 20 :r m Het ligt voor de hand, dat de wijkvereni- ging dinsdag direkt nadat het voorstel een I Nadat de kwestie van een nieuwe voorzit- ter was opgelost hield het algemeen be- I stuur van Sudergoa zich lange tijd bezig I met een serie aktiviteiten, die momenteel I in de molen zijn. De werkplaats dorpver- I nieuwing krijgt gestalte. Men zal beginnen I met het onderzoek in tien kleinere dorpen I waar men worstelt met knelpunten in de I leefbaarheid. Met het edukatief net werk I Süd-west-wizer botert het nog niet zó best. HAAT Bejaarden worden in Belfast nog altijd met ontzag behandeld. Zij kunnen invloed uit oefenen op de jongeren die in de strijd verwikkeld zijn. Wat betreft de kinderen, zij zijn nog niet „gehersenspoeld”, staan nog open voor kontakten met kinderen van een andere geloofsovertuiging. kaar, al gebeurt dat zeer sporadisch en onder grote spanning. Gehoopt wordt dat protestantse wij- die ontmoetingen in Friesland in een on gedwongen sfeer kunnen plaatsvinden. De gaande voorzitter W. Wierda (links) wenst zijn opvolger pater A. van Straaten veel sukses met zijn benoeming. LOKALITEITEN „V. Tenslotte werd besloten de Noorderhoek te dat de zaak niet zo gemakkelijk lag als helpen. Nadat ook was nagegaan of in de door de wijk vereniging is gesuggereerd. J Het kollege is van mening, dat er een enigszins vertekend beeld van de situatie is Net als vier jaar geleden gaat de Stichting Hulp Noord-Ierland een aantal kinderen uit Belfast naar Sneek halen om hen een tijdje buiten de spanning van de burgeroorlog te brengen. Waren het in 1973 een veertigtal tieners, ditmaal denkt men bejaarden over te laten komen en daarnaast kinderen in de leeftijdsgroep van zes tot negen jaar. Drie weken zullen ze in Sneek en omgeving verblijven. oeaKtn in tleeg. Men moderniseert het geheel. Niet het dagverblijf, dat blijft dezelfde sfeer behouden, maar wel de slaapzalen worden aangepakt. Men bouwt achter de jeugdherberg een ruimte waar slaapunits komen voor acht nersonen. Deze - PLAATS OOK OKE Ook met de door de wijkvereniging uitge kozen plaats kan het kollege akkoord gaan: het terrein tussen de openbare kleuter school De Dotter en de rk-kleuterschool Klein Duimpje aan de Harmen Syt- st castraat. om als wijkge- Men verwacht dat er meer schot in zal komen nu de gemeenten zelf ook moeten zorgen voor programma’s voor kursussen voor ouderen. Over de ontwikkeling van het opbouwwerk in Sneek kwamen positie ve geluiden. De kansen op de aanstelling van een opbouwmedewerker nemen toe en de kursus voor wijkbestuurders belooft een sukses te worden. Gepoogd wordt hiermee twee belangrijke groepen uit het Katholieke en Protestantse volksdeel van Noord-Ierland met elkaar in kontakt te brengen in een gebied dat niet te lijden heeft onder oorlogshandelingen. Men hoopt een beter begrip tussen hen te kweken dat zijn weerslag heeft op de andere generaties in die Britse provincie. De 62-jarige pater Amatus van Straaten I was sinds de oprichting in ’71 tot november ’76 direkteur van het vormingscentrum Vinea Domini in Witmarsum. Volgens de heer Wierda is de pater over drie nachten I ijs gegaan voordat hij zich beschikbaar I stelde. Van direkteur naar voorzitter leek I pater Van Straaten namelijk veel moeilij- ker dan andersom. Na een breedvoerige I oriëntering zei Van Straaten echter ja. Het I dagelijks bestuur van Sudergoa, dat het I aantrekken van de pater stap voor stap I heeft voorbereid, verwacht veel van de I nieuwe voorzitter. De heer Van Straaten 1 zei er zelf van: „Ik weet niet of ik aan die hooggespannen verwachtingen zal vol- I doen. Het werk bij de welzijnsstichting I leek me tenslotte wel verwant aan wat ik gedaan heb en misschien kan ik daaruit profijt trekken. We zullen proberen de I zaken tot een goed einde te brengen”. besluit is geworden, het gedemonteerd in Zwijndrecht liggende houten belas grip het meest nodig. De kinderen ko- bejaarden en katholieken nog wel bij el- men uit Shankill en Falls, de bejaarden uit Tiger Bay en New Lodge (respektie- velijk katholieke en ken). Vanaf vijf uur volgende week dinsdag zullen administratie en redaktie van het Sneeker Nieuwsblad maar via een telefoonnummer bereikbaar zijn. Tot half zes zal men uitsluitend gebruik kunnen maken van 05150-14233. Dit in verband met een rechtstreekse uitzending die de Regionale Omroep Fryslan vanaf de redaktie van het Sneeker Nieuwsblad gaat verzorgen.In dit programma zal ingegaan worden op alles wat met streekbladen te maken heeft. Dat gebeurt door middel van gesprekken met een uitgever en redaktieleden van het Sneeker Nieuwsblad. De uitzending duurt van zes uur tot half zeven en is te beluisteren via kanaal 5 in de FM-band. De presentatie is in handen van Gryt fan Dunen en Eelke Lok. De volgende morgen kan men weer via beide nummers (zie het kolofon op pagina 29) kontakt opnemen. Om de organisatie rond te krijgen, zal een aantal kommissies worden gevormd. Men sen die interesse hebben om een stukje werk hiervoor te verzetten, kunnen zich opgeven bij de konsulent van de Stichting Hulp Noord-Ierland, J. Roest (te bereiken via de Stichting Sudergoa). De eerste aanmelding voor pleeggezinnen zijn al binnen, vertelt hij. Voorlopig gaat men echter nog niet aan werven. Binnen kort zal men zich over dat deel van de organisatie gaan beraden. Maar dat men pleeggezinnen nodig heeft, staat al vast. De gasten komen eind augustus, begin septem ber. Royale steun onderweg voor de „Noorderhoek” nabije toekomst in de Noorderhoek lokali teiten - bijvoorbeeld schoolgebouwen - be schikbaar zouden komen die voor het doel gegeven, maar voelt aan de andere kant geschikt konden worden gemaakt. geen behoefte om op alle in het „Zwart boek” gemaakte opmerkingen in te gaan. De „verbazing en verontwaardiging” waar mee de heren De Boer en Holtrop van Progressief Sneek van het rapport hebben kennisgenomen, acht het kollege aan de gingen, die aan het initiatiefvoorstel (een kunnen worden gemaakt renteloos voorschot van 50.000 voor de bouw te fungeren' wijkvereniging) ten grondslag liggen blijkt Na overleg met de wijkvereniging is echter onvoldoende begrip voor de belangenaf- gebleken, dat op deze manier geen bevre- wegingen die bij zaken als deze plaats digende oplossing in het verschiet lag. heeft men al binnen. Een dame uit Barradeel (een adres had ze niet vermeld) stuurde een volgeplakt zegelboekje. Misschien een idee ter navolging schreef zij in een begeleidend tui^ad’nSe" v0' krijgen,nog niet naar de briefje. ---- - yy plaats waar men woont. Het noordelijk distriktsteam heeft gistera vond voor een redelijk aantal toekijkers op het Hubert Sneek-terrein zonder tot op de bodem van zijn kunnen te gaan simpeltjes afgerekend met het tot dan toe nog onge slagen West 1-eiftal. Door doelpunten van Bert Hooyer (Oranje Nassau) en de ACVer Eddy Bosman (lx), een van de beste mensen van het veld trouwens, liep de noordelijke selektie uit naar een regelmati ge en zondermeer verdiende 3-0 overwin ning. Noord legde de basis voor de uiteindelij ke zege door een snelle openingstreffer van Bosman. Hooijer ging bij een doorbraak fraai neer, waarna de Assenaar uit de toegekende vrij trap ineens raak schoot. Dat stimuleerde met name Hubert Sneek- speler Eitje Hazelhof om door te gaan, maar zijn akties werden ondermeer door zijn ploeggenoot Peter Schat niet in doel punten omgebogen. Aan de andere kant kreeg West 1 een ideale mogelijkheid langszij te komen, toen Gerard Bom (Edo) door Roossien (Emmen) in het zestien metergebied werd neergelegd. C. Adriaanse (OSV) zag de door de goed leidende S. Brouwer uit Drachten toegekende straf schop echter gekeerd door de talentvolle Noord-doelman Sijtsema van Oranje Nas- ,sau. Beter verging Bosman vanaf de bekende stip, nadat een trekballetje van Hazelhof door Molenaar (KFC) met de hand was onderschept. Keihard vuurde hij langs de amateur-goalie van Fc. Amsterdam Hans Suikert 2-0. Nadien was er voor de verza- (vervolg zie pagina 19) Toen Heddy Lester tijdens het songfestival Of men op die dag dat liedje „De Malle de eerste prijs won met haar liedje „De molen” ook live kan beluisteren hangt nog Mallemolen” was op dat moment de koor-af van het feit of de Ramblers met de Tros dinatiekommissie van het Mallemolenfeest jubileumtoumee naar Leeuwarden komen. 1977 in Tjaarda te Oranjewoud bijeen. In dat geval zullen zij Heddy begeleiden Spontaan besloot toen de vergadering haar zodat haar lied „De Mallemolen” tijdens een gelukstelegram te zenden. Dat dit erg het Mallemolenfeest wel een zeer bijzon gelukstelegram te zenden. Dat dit erg het Mallemolenfeest wel werd gewaardeerd is een vanzelfsprekende dere betekenis krijgt. zaak. De organisatoren hebben hun aktiviteiten nu ondergebracht in de „stichting Malle molenfeest 1977”. Geldelijke bijdragen naar Leeuwarden te komen om op 30 kunnen worden gestort op de rekening van april 1977 tijdens het Mallemolenfeest de stichting bij de Frieslandbank, Beemd - haar grammofoonplaat te verkopen en gras 34, Leeuwarden, rekeningnummer van een handtekening te voorzien. 29.80.85.399. FRONTLIJN Men denkt voor deze trip zo’n dertigduizend P>e bejaarden en kinderen die men hier gulden nodig te hebben. De eerste bijdrage naar toe baalt, komen uit de wijken die het - zwaarst getroffen zijn door de burgeroor log. En dan kijkt men bij het beoordelen van de aanvragen („we kunnen wel vlieg- Men wil zoveel mogelijk mensen uit de frontlijnen, de straten waar de katholie ke en protestantse wijken aan elkaar De „bejaardenreis” wordt geleid door grenzen. Daar is de strijd vaak het Tommy Magee, die een protestans centrum in Belfast runt. In dergelijke centra komen moeten vinden aldus b en w. Wat het eigenlijke voorstel van het duo De Boer/Holtrop betreft vinden b en w, dat het niet aangenomen moet worden omdat het de wijkvereniging onvol doende soelaas biedt. De aflossing van een voorschot van 50.000 zou een te zware belasting voor de wijkvereniging zijn. Eén van de punten waarmee b en w hebben geworsteld was de vraag of er nog financiële medewerking moest worden ver leend aan de stichting van een afzonderlijk gebouw als er al een aantal voorzieningen in een wijk zijn getroffen. Het antwoord op de vraag was afhankelijk van de omstan digheden zoals die zich in een wijk voor doen: de bevolkings- en leeftijdsopbouw, de aanwezige Skkommodatie en de aktivi teiten die een wijkvereniging pleegt te ontplooien. Mensen die regelmatig in Noord- Ierland komen, konstateren dat de be volking verhardt door de strijd. Dat geldt met name voor de jeugd die opgroeit met het geweld. De haat is groot tussen katholieken en protes tanten en dat heeft zijn weerslag op de jeugd. De vorige keer dat een groep Noord-Ierse kinderen in Sneek was ondergebracht, ble ken de kontakten na een tijdje bijzonder goed te zijn geworden. Het is bekend dat er groepen protestantse jongeren de gevaarlij ke wijken introkken om op bezoek te gaan bij katholieke jongens en meisjes. Ook op „neutraal” terrein kwam kontakt tot stand. Een poging om, als follow-up, de groepen in een vakantie-oord aan de kust bij elkaar te brengen, is tot nu toe niet geslaagd. Geldgebrek was daar de voornaamste oor zaak van. De opbrengst van de kollekte die indertijd in Sneek is gehouden, is deels gebruikt voor het laten overkomen van de kinderen en deels voor de aanschaf van sportmateriaal voor de wijkgebouwen in de verschillende „getto’s” van Belfast. zelfwerkzaamheid komen de stichtings- kosten op ongeveer 70.000 gulden. Het bijeenbrengen wat er nog tekort is acht het- mogelijkheden liggen de wijkvereniging, die al ongeveer kan de wijkvereniging rekenen op f 25.000 a fonds perdu (een tienduizend gulden bijeen heeft gebracht bedrag dat men niet terug behoeft te geven), plus een renteloze aandelen" °Pen Va” ”partlcipatie' lening van hetzelfde bedrag, dat in tien jaar met telkens f 2500,- op basis van deze getallen heeft de vereni- terugbetaald moet worden. De wijkvereniging-zelf zal voor de ging een eksploitatieopzet overlegd, waar- resterende twintigduizend gulden moeten zorgen. Ult het kolleSe 1S gebleken dat stichting en instandhouding van het wijkgebouw op een financieel aanvaardbare basis mogelijk is. In dat kader is onderzocht - zo staat er in de toelichting op het voorstel - „in hoever re de openbare kleuterschool Swaneblom en de rk-kleuterschool Klein Duimpje die beide met een teruglopend aantal leerlin- andere kant ook misplaatst. Uit de overwe- gen te kampen hebben, geschikt zouden J'_ 1rz Vlinnon tï/orzl rrz»rw o e» L-| OIT1 P l"»-» renteloos voorschot van 50.000 voor de bouw te fungeren' de belangenaf- gebleken, dat op deze manier geen bevre- Er wordt momenteel druk gewerkt aan de uitbreiding van de jeugdherberg „It Beaken” in Heeg. Men moderniseert het geheel. Niet het dagverblijf, dat blijft achter de jeugdherberg een ruimte waar slaapunits komen voor acht personen. Deze wordt er niet erg door uitgebreid, in totaal komen er tien slaapplaatsen bij. Volgend --- (foto Studio Ger Dijs). .Why vx -S* .<£-4: B -S''.'W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1