It miggelt Ijipaikes! „We kunnen hier geen kant meer uit Hulpkreet van leeszaal aan gemeenteraad vanSNEEK Negen schippers steunen plan-Amels In plaats van verkleining zeilen balast in skütsjes? l w van Fietser door auto geschept p '.it Officieel Orgaan IJLST GAASTERLAND, SLOTEN e.o SUKUHHR'B I 1W - 5 IM HOI SO 1 tTtll 30 K I I n MAANDAG 14 MAART 1977 132ste JAARGANG No. 21 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis In en de Het Saedcer Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Vermiste Simca werd in Sneek teruggevonden Wouda in Grouw derde en Hilly Visserman tweede sMMHKK 2 4 I JÈ Km*»» ’JI/.: - a t SNEEKER NIEUWSBLAD de gemeenten SNEEK, WYMBRtl[SERADf:ten HIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD j te beleggen waarin het de „aanpassing” nog eens te” vergadering probleem van opnieuw kan worden besproken. ondersteund om haast te maken met plan nen voor nieuwbouw. „Wij staan op dit moment voor de keuze om de bestaande dienstverlening in te moeten krimpen van wege de ontoereikenheid van het huidige aldus het bestuur van de Het idee-Amels werd zaterdagmorgen in een vergadering in restaurant Piso in Sneek besproken in een bijeenkomst, die onder auspiciën stond van de Vereniging van schippers en bemanningsleden. De pers i werd bij de vergadering niet toegelaten. Men vond de plannen allemaal nog wat te „prematuur” en mogelijk verwachtte men ook enig geharrewar omdat de hele sküts- jesilerij nogal in deining is gekomen van wege het plan-Gerritsma en alles wat zich daar omheen en daamaa heeft afgespeeld. Achteraf gezien had de bijeenkomst een „vreedzaam” en zeer positief verloop. Amels deed precies uit de doeken, dat het mogelijk is te ontkomen aan het verande ren van de zeilen en toch de kansen op papier gelijker kan maken. De heer J. Schilstra uit de Raadhuisstraat in Balk is weer in het daadwerkelijke bezit van zijn Simca, die hij sinds 16 januari kwijt was. De auto werd gevonden aan het Kaatsland in Sneek waar de Sneker politie na een tip van een Sneker vaststelde, van wie de wagen was. Het linker-tochtraampje was vernield en men had de bedrading van het kontakt doorverbonden. Bij Haags Tapijthal aan het Grootzand in Sneek heeft men twee rollen tapijt meege nomen, die bij de ingang stonden. Men vermoedt, dat de ’••ven met de rollen (2 Va en vier meter lai.v via het Hoogend de kant van de Lemmerweg zijn uitgelopen. Pieter Wouda (Horror) is zondag in Grouw derde geworden op een 10 km.- loop. Henk Calf (GVAV) en Piet Deel stra (Lionitas) werden respektievelijk eerste en tweede, terwijl de Steenwijkers Wolter Schapelhouman zich als vierde klasseerde. De Horror-lopers Willem Radelaar, Wiebren Koopen en Cees Clement werden achtereenvolgens zes de. tiende en twaalfde. Bij de dames won Christina Vijver van Spartacus en werd Hilly Visserman, Horror, tweede. ZANDZAKJES De „overtuigde” schepen zou men tijdens de races balast (in de vorm van zakjes zand) moeten geven. Zo’n skütsje komt dan - uiteraard - dieper te liggen en daarmee is dan meteen het stabilisatieprobleem goed deels opgeheven; het gevaar voor omslaan tot vrijwel nihil gereduceerd. Het bepalen van het gewicht aan balast kan met de gegevens, die prof. Gerritsma over de skütsjes heeft verzameld, vrij een voudig berekend worden. Dat werd ook toegegeven door de heer Gerritsma met wie Douwe Amels in deze zaak op prettige wijze overlég heeft gepleegd. De bezoekers van de vergadering bij Piso vonden het een uitstekende keuzemoge lijkheid. De drie Meeter’s, de twee Van Akkér’s, Langweer, Philips, Lemmer en de Zuidwesthoek (schippers) gingen akkoord met het voorstel om het plan-Amels voor te leggen aan de SKS en daaraan meteen het verzoek’te koppelen een nieuwe „gro- Het bestuur van de „Vereniging openbare leeszaal en bibliotheek Sneek vindt het zo zoetjesaan de hoogste tijd worden, dat definitief de plaats wordt aangewezen voor een nieuw onderkomen. Men kan in het pand aan de Marktstraat geen kant meer uit. In een brief wordt op de gemeenteraad een dringend beroep gedaan om reeds morgenavond een uitspraak te doen. Volgens het bestuur zou de kortste klap zijn: als vestigingsplaats kiezen de Oude Koemarkt. Daar komt in de niet verre toekomst de Meester Visserschool leeg. (Er komt een nieuwe blo-school in plan-Maltha). Dat schoolgebouw, of die plek, biedt volgens het bestuur van de Bibliotheek mogelijk heden tot renovatie of nieuwbouw. Woudsend stond zaterdag in het teken van de in het dorpshuis de Driuwpolle gehouden Kunstmarkt-Hobbytentoonstelling. Al vroeg in de morgen werden de inwoners van Woudsend gewekt door het muziekkorps van Sint Nicolaasga. dat een rondje maakte door de straten. Achtereenvolgens werd de tentoonstelling geopend door de heer I. Veldhuis, voorzitter van de Kulturele Raad Wymbritseradeel. Hij deed dit door een nep-maquette te onthullen van het zwembad dat de mensen van dorpsbelangen, en trouwens alle Woudsenders, zo graag hadden. Het zal echter bij dromen moeten blijven. Na dit grapje was er gedurende de gehele dag van alles te beleven. Verwonderlijk was het dan ook niet dat er zo’n 1000 mensen op de tentoonstelling afkwamen. Zij konden in de eerste plaats de vele stukjes huisvlijt bekijken, terwijl een gedeelte daarvan zelfs te koop was. Verder werden er films gedraaid en waren er vele demonstraties van oude ambachten. Erg leuk was de demonstratie van modelvliegtuigjes, gegeven door de oud-Woudsender S. de Koe uit Luhteren. Wat ook het aankijken zeer waard was, was de musical „De tijdmachine van professor Knap” uitgevoerd door de leerlingen van de meester Van der Brugse hooi. Het werd allemaal besloten met de prijsuitreiking van de verschillende aktiviteiten. Scheepsbouwer Douwe Amels uit Makkum zal deze week kontakt opnemen met het bestuur van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen en de SKS een alternatief plan voor leggen om op een Andere manier te komen tot het „aanpassen van de skütsjes dan het plan van prof. Gerritsma (waarin staat dat een aantal schepen hun zeilen moeten verkleinen). De methode-Amels gaat er van uit, dat men de zeilen laat zoals ze zijn, maar dat men bepaalde beurtschepen een „handikap” bezorgt door ze een uit te rekenen hoeveelheid balast in te laten nemen. In de „pleitnota” bij de raad wijst het -J~t men reeds jarenlang zijn "uiterste best heeft percentage -u..:. voor [«o» van 38.8 is inklusief de leden van de leeszaal van buiten de gemeente Het totaal aantal uitleningen De 18-jarige J. Adema uit Nijland is met hoofdwonden en pijnen in de nek opgeno men in het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek nadat hij zondagnacht tegen twee uur ter hoogte van Tjaihuizum was aange reden door een auto, die bestuurd werd door de 20-jarige T.B. uit Gauw. Adema fietste op de Bolswarderweg met naast zich iemand anders. Het was vrij mistig; een zicht van tussen de vijftig en zeventig meter. De achteropkomende wa gen van B. schepte de links rijdende fietser en dat was Adema, die daarop naar het ziekenhuis werd vervoerd voor behande ling van zijn hoofdwonden en voor obser vatie in verband met klachten over pijnen in de nek. en Laaksum. net et wera ------ Koningin in Friesland mr. H. Bij pst ra, die de vinder (vergezeld van loko-burgemeester kwamen zeker nog vier meldingen binnen van het vinden van een kievitsei. Daar De Jong de race had gewonnen werden die aangeboden aan de burgemeesters van de gemeenten waarin het „aike” werd gevonden. Vrijdagmiddag kwam op het gemeente huis van Wymbritseradeel een telefoontje met de mededeling, dat de landbouwer A te Speerstra uit Tjaihuizum een kievitsei had gevonden. Hij was de vinder van het eerste in Wymbritseradeel. Een uurtje later meldde Speerstra zich bij burgemeester B Cazemier, die hem in de burgemeesterskamer ontving en hem het gebruikelijk diploma uitreikte en het eveneens traditionele tientje. Op de foto van studio Ger Dijs ziet u e vinder (links) met burgemeester Cazemier, die zelf in de omgeving van zijn woonplaats Oosthem ook al even een paar „slagen” door het land had gemaakt. Zonder sukses. Van Stallmann Textiel Sport in Sneek kreeg Speerstra de vijf-en-twintig gulden, die de winkelier in de Nauwe noordtrhome had uitgeloofd voor het eerste kievitsei, dat in Sneek of nabije omgeving gevonden zou worden. A te Speerstra was vrijdagmiddag weer aan het werk op zijn eigen land tussen Tjaihuizum en Tirns. Vanuit zijn ooghoeken hield hij daarbij een paartje kieviten in de gaten. Toen hij dacht, dat het „zover was” ging hij eens kijken en vond na enig zoeken het kievitsei. Dat was omstreeks drie uur. Het eerste kievitsei in de gemeente Wymbritseradeel is voor zover bekend nooit éérder gevonden dan op de 11de maart. Op die datum werd het ook ontdekt in 1966 en 1967. De laatste datum was op 2 april en dat was in hetjaar 1969. De 73-jarige vader van de 43-jarige Ate Speerstra is een „betüfde" eierzoeker. Hij heeft er in zijn leven duizenden gevonden. Vorig jaar waren het er naar schatting nog zo’n vijftig stuks. Het is Speerstra sr. echter nog nooit gelukt het allereerste ei van Nederland, Friesland of Wymbritseradeel te vinden. Door het mooie zachte en vochtige weer ook het afgelopen weekeinde aanhield, werden er intussen al vele tientallen kievitseieren in de provincie gevonden. Zaterdagmiddag stonden twee Snekers, de 49-jarige D. Boersma uit de Anna van Burenstraat en de 27-jarige E. van der Veen uit de Eerste Woudstraat „op de stoep” bij burgemeester B. van Haersma Buma omdat ze in plan-Duinterpen het eerste kievitsei op Sneker gemeentegrond hadden gevonden. Het tweetal kreeg bij de ontvangst door de burgervader het bekende diploma. Van de vinder van het eerste kievitsei in Nederland en het eerste m de gemeente Sneek vindt men elders in de krant foto’s. Twaalf teams, verdeeld over drie poules van vier, gaan woensdagmiddag in de Hartman- Visser- Zaal (ingang Jan van Nassaustraat) onderling uitmaken, wie zich schooldamkampioen van Sneek mag gaan noemen. De organisatie is in handen van de Sneeker Damclub. Het regent plotseling kievitseieren. Met de eer van het vinden van het allereerste I liipaei” van 1977 in Nederland ging ditmaal strijken de 22-jange Hendrik de Jong I uit Bakhuizen. De aan de HTS in Leeuwarden bouwkunde studerende Hendenkus I deed zijn ontdekking donderdagmiddag in De Wielen, de landerijen tussen Bakhuizen en Laaksum. Het ei werd traditiegetrouw aangeboden aan de kommissaris van de De man is niet bezig met tegenwoordig maar deze ongemakkelijke manoeuvre i man die het betreft, (het is Willem de Kleine, doelman voetbal zoals u u. -r - - Dijs de plaat schoot, wel niet zo heel leuk hebben gevonden. j i jnaar van Bolswardia zijn voet tegen die bal van De Kleine belandde deze toen tussen de palen. niet de laatste keer zijn want later in de wedstrijd, die erg belangrijk was tn om de oren. Hoe dat allemaal in zijn weik Het percentage ingeschreven gebruikers is daarmee gestegen tot het ongewoon hoge van 38.8, al veel hoger dus dan 1980 werd voorspeld. Het percentage Sneek. over 1976 gedaan Marktstraat is al lang onhoudbaar. De enige bedroeg 375.160. - -én studiegelegenheid Met deze reeks gegevens wordt het verzoek voor de steeds groter wordende toeloop van en studiezaal voor vol kan niet als zodanig gekwalifi- de naslagwerken kunnen niet meer opge- tijdschriftenbezit ordentelijk te schikken. In de uitlening voor volwassenen heeft men zijn toevlucht moeten nemen tot het inrich ten wan de vensters als boekenkasten. Inlich tingenwerk wordt - aldus het schrijven - in de bekrompen ruimte vrijwel onmogelijk. Van boekpromotie (tentoonstellingen en der gelijke) kan helemaal geen sprake zijn. Ruimte voor het ontvangen van groepen en het houden van lezingen is niet aanwe zig zodat scholen en andere instellingen vaak teleurgesteld moeten worden. Het gebouw is niet voldoende toegankelijk voor gehandikapten. De personeels- vertrekken zijn te klein; er kan niet effi ciënt gewerkt worden. Bij dat alles komt i nog, dat men het hele pand als uiterst brandgevaarlijk beschouwt. In 1969 reeds werd een prognose gemaakt voor het jaar 1980. Men verwachtte toen, dat in ’80 dertig procent van de Sneker I bevolking lid zou zijn van de bibliotheek. I Volgens de raming zou het aantal uitlenin- I gen dan ruim 240.000 zijn. I Het gebruik van de bibliotheek te Sneek heeft echter vooral de laatste jaren een I hoge vlucht genomen. Op 31 december ’76 stonden 10.860 leden ingeschreven. Dat I was een groei van bijna tweeduizend leden 1 in één jaar. bestuur van de vereniging er op, dat gedaan voor de verbetering van de huis vesting. De toestand in het gebouw aan de Marktstraat is al lang onhoudbaar. De jeugdbibliotheek bijvoorbeeld is qua ruim te dermate ongeschikt, dat van c—2“ dienstverlening geen sprake kan zijn. Er is ook geen lees- jongferen. De lees wassenen 1 - ceerd worden. Er zijn te weinig zitplaatsen, borgen worden en het is onmogelijk het gebouw”, tijdschriftenbezit ordentelijk te rang- leeszaalveremging. De vestigingsplaats aan de Oude Koe markt wordt voorgesteld omdat het bestuur van mening is, „dat naar onze stellige, overtuiging alleen hier op een redelijke termijn nieuwbouw te realiseren is. Bij andere door u (de gemeente) geboden j mogelijkheden spelen onzekerheden met betrekking tot de eigendomsverwerving een zodanige rol. dat deze geen gelijkwaar dige alternatieve oplossing bieden". Het noodsein aan de gemeenteraad was ondertekend door de voorzitter van de Vereniging openbare leeszaal en biblio theek Sneek. dr G. Bakker en de sekreta- resse mevrouw P. C. G. M. van den Bos-Wiegman. zo populaire yoga als u dat mocht denken, deze ongemakkelijke manoeuvre hoort bij het uitoefenen van zijn hobby De J j- jvan IJVC, want het gaat over al begrepen zult hebben), zal zijn hobby, op het moment dat Studio Ger -->Want „Hij leit zoals dat ook de bal. Dit kon gebeuren in vaktermen heet, en dan niet alleen de keeper doordat de buiten uw beeld zijnde A. Norder zatte. Overigens buiten de schuld Het zou i- verband met degradatie, vloog hem nog één ging kunt u elders in deze krant lezen. s* s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1