Wel hakken maar geen spaanders in raad G. KUIPERS (BFVW): FNP, wy moatte werom nei it lytse I Eerste paal voor woningen beschutte sfeer de grond in IJLST snekebW«!SB I '1 H H fW en van voor Toch nog kievitseieren burgemeester van Gaasterland ONSkontraAjax de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan «sr i I I I HS «T - ’I Ff® Hazelhof in oranje-amateurs Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN «.o en de Hei Snttlter Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD F SNEEKER NIEUWSBLAD In ’Noorderhoek’ kan men nu uit de voeten wolle üs net bigripe. bouwvereniging hetzelfde is als een „huis- Der wie noch in spesiale gast yn it FNP- Mei de hannen op in plastik bierkratsje, hwat tsjinne as katheder, forgelike er de De Hubert Sneek-speler Eitje Hazelhof is uitgenodigd voor het Nederlands amateur- elftal, dat komende dinsdag zal aantreden tegen Ierland. Het is voor de Nederlanders een uitwedstrijd. Hij meldde dat dit het vierde projekt in Friesland is. Bovendien het grootste. Voor alle kopers had hij een foto van de paal- heierij, terwijl Friso BV aan de heer en mevrouw Jellema-Dijkstra een paal op een sokkel aanbood. Verwacht wordt dat in de nabije toekomst ook de tweede serie kan worden gebouwd, waardoor in totaal 40 woningen in de beschutte sfeer in Sneek zijn verrezen. je noch wol bistjüre. mar de oare dy wol in kant üt dy’t je seis net wolle”. It is düdlik dat net eltsenien it mei him iens wie. Seis foarsitter S. Cnossen net. Dy hie syn iepeningswurd forteld hwerom dizze DONDERDAG 17 MAART 1977 132ste JAARGANG No. 22 IDEEL Patrimonium ontwikkelde het plan op ideële gronden. Immers, daardoor komen ook weer huurwoningen vrij. Overigens bestreed de heer Otter de opvatting die bij sommige huurders leeft, dat een woning- G. KUIPERS - werom nei it lytse - WETHOUDER MEVROUW W. UNEMA-EHLHARDT - wel wat hard - GESCHROKKEN Wethouder Unetna behandelde de affaire (vervolg zie pag. 11) Met het heien van de eerste paal heeft Simon Jellema uit de Furmerusstraat in Sneek de realisatie van de eerste vijftien woningen in de beschutte sfeer een stap dichterbij gebracht. Jellema was doordat nummer twaalf uit de bus was gerold, bij de loting de gelukkige. Om het risiko voor de andere kopers te verkleinen, zo schertste de voorzitter van de woningstichting Patrimonium, de heerT. Otter, was besloten de heer Jellema de werkzaamheden maar op zijn eigen kavel te laten uitvoeren. Het voorstel over de Noorderhoek, dat het kollege „na ampele overwegingen” ter ta fel had gelegd, oogstte alom bijval. De eerste die blijdschap verwoordde was de heer G. J. van der Scheer van de VVD. Hij vroeg zich wel af, of er na deze snelle positieve reaktie op een „zwartboek” een precedent is geschapen. En of de kous hiermee af is. „Moet de gemeente straks nog verder bijspringen in verband met bijvoorbeeld de onderhoudskosten?” De heer Gerrits sprak van een „vlotte” reaktie van het kollege op het schrijven aan de raadsleden. Maar waarom heeft het De measte oanwêzigen yn hotel Ozinga op de gearkomste fan de ófdielings fan de FNP Snits en Wymbritseradiel hienen grif hwat oars forwachte dan hwat der brocht waerd. Op ’e konvokaesje stie dat G. Kuipers fan ’t Hearrenfean prate soe oer „Fryslan en de fügels”. As foarsitter fan it Boun fan Fryske Fügelbiskermings Wachten wie dat foar him krekt in gaedlike ünderwurp. Mar Kuipers haldde him hjir net oan. Hy makke der in pleidoai fan foar it werombringen fan de boerestan nei it forline. Buten Fryslan moatte de minsken leare, sa miende hy, dat der net oer üs bislisse wurde moat, mar mei üs. Hwat dat oanbi- langet hie hy krityk op de opstelling fan de Binammen om de lytse doarpen to stypjen. t «-» 1 z' t 1 kels yn ’e Frijbütser, it partijblêd fan de FNP. Patrimonium tot de bouw van deze woningen is overgegaan. De filosofie wezig, verder weg te werken, onder achter de beschutte woningen is dat ook mensen met een inkomen beneden een bepaalde grens aan een koopwoning kun nen worden geholpen. Hy fortelde dat yn de FNP plannen ré makke wurde foar it iepenbier forfier. FNP sa’t dy bliken docht üt forskate arti- Der binne al fiergeande kontakten mei de Fram en mei Den Haech. Riedslid H. Postma fan Snits, it ienlchste riedslid üt ’e twa gemeenten, dat de joun bisocht. felisi- tearde hy mei de ütslach fan it biried yn deputearre steaten oer de CAF-toer. Hij schilderde tijdens een bijeenkomst na de officiële plechtigheid in plan Tinga jesmelker”. In de toekomst zal ernaar ge- waarom Patrimonium tot de bouw van streefd worden die image, voorzover aan- meer door het houden van enquêtes, inspraak mogelijk te maken en dergelijke. De Boer signaleerde fikse menings verschillen in het kollege en wilde die wel eens ont-doekt zien. Het CDA kreeg er ook van langs. Men zou na het zwartboek in paniek zijn geraakt en geen flauw idee hebben gehad van „wat de CDA- wethouders aan het doen waren”. De tira de van de PS-er eindigde met: „Mijn motief voor dit betoog is te laten zien hoe je invloed kunt krijgen op beslissingen van het gemeentebestuur”. maatschappij Friso B.V. is gevochten voor deze prijzen, aldus de heer Otter. tevoren allemaal zo lang geduurd. Het schijnt, dat iets niet mag of kan totdat b en w er moeilijk meer onderuit kunnen”. De CDA-fraktieleider wilde ook wel eens horen hoe dat zit met een paar scholen in de Noorderhoek. „Een jaar of wat geleden waren die zo dringend nodig. Nu staan er een paar op het punt te verdwijnen?” Gerrits wilde verder van wethouder mevrouw W. Unema-Ehlhardt graag weten hoe dat nu zat met die opmerking in het zwartboek, dat ze het voorstel van een renteloze lening destijds in het kollege krachtig, maar tevergeefs had verdedigd en of zij de wijkvereniging de hint had gegeven om het dan maar eens van de „andere kant” (via de raad sleden) te proberen. „Progressief Sneek spreekt in het initiatiefvoorstel van stijgende verbazing en verontwaardiging waarmee men aan die kant het zwartboek heeft gelezen. Voor het CDA geldt dat ook. met uitzondering van de verontwaardiging”, aldus de heer Ger rits, die besloot met een: „Wij staan nu achter, het voorstel van b en w maar zien graag nog een paar punten opgelost”. „Na een enerverend voorspel heeft het kolle ge snel een voorstel gebaard. Het Zwartboek heeft zijn werk gedaan. Zonder dat zou er heus ook wel wat zijn gebeurd. Het rapport zorgde voor een stroomversnelling en het kollege had beter de Noorderhoek direkt op een wat soepeler manier tegemoet kunnen komen”, aldus de visie van de heer D. Dijkstra van de PvdA, die zich niet kon onttrekken aan de indruk, dat b en w de zaak eerst wat had laten sloeren. Dijkstra verwachtte, dat het kollege steeds vaker met „dit soort dingen” gekon- fronteerd zal worden. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om te pleiten voor het opvoeren van posten in de meerjarenbe groting voor dit soort werk in de sektor van de samenlevingsopbouw. Hij wilde het precedentscheppen zien in de vorm, dat anderen er straks ook van kunnen profite ren. Daarom is het verstandiger er geld voor op zij te leggen. Hij wilde die suggestie desnoods in de vorm van een motie gieten. Dat bleek in het verdere verloop van de diskussie niet nodig omdat èn kollege en de rest van de raad het op dit punt met hem eens waren. Dat het kollege het initiatief voorstel van „zijn” Progressief Sneek (een lening van 50.000 aan de wijkvereniging) uit de markt had geprijsd vond de heer W. de Boer niet zo erg. Wel kenmerkte hij de manier-waarop dat gebeurd was niet zo leuk. Gistermorgen heeft de burgemeester van Gaasterland, H. L. Sixma baron van Heemstra, toch nog zijn kievitsei gekregen. Net als vorig jaar ging het eerste eksemplaar dat in zijn gemeente werd gevonden zijn neus voorbij, omdat de vinder de eerste in de provincie Friesland was en dus naar de Commissaris van de Koningin mocht. De 22-jarige Gerrit de Vries uit Mirns raapte evenwel dinsdag in de omgeving van de boerderij van zijn vader een „broedtsje”. Dat gebeurde in „it Wiel”, vlakbij de dijk naar Staveren. In de burgemeesterskamer mocht hij het kwartet overhandigen. Het werd in dank aanvaard. De cw ONS uit Sneek zal op woensdagavond 17 augustus een oefenwedstrijd spelen tegen een Ajax- team, dat deels uit (prima) C-spelers als Meijer, Wickel en Tahamata zal be staan. Een en ander is door ONS in samenwerking met de firma Metz op touw gezet in het kader van het 45-jarig bestaan van deze zaterdagmiddagclub. Het treffen, dat ongetwijfeld veel pu bliek zal trekken, wordt gespeeld op het Zuidersportpark. De eksakte aanvangs tijd is nog onbekend. „Het kollege heeft zijn gezicht proberen te redden met een zwakke argumentatie en is in wezen pas overstag gegaan na het verschijnen van het zwartboek. Dat is kameleon-politiek. Men neemt onder dwang van de omstandigheden een be paalde kleur aan”. De kopers van deze woningen, veertien van de eerste serie hebben nu een eigenaar, zijn uitgebreid voorgelicht. Voor de duurste (hoekwoning met vier slaapkamers) moet ruim 97.500 gulden worden neergeteld, de goedkoopste (in een rijtje met drie slaapkamers) kosten 89.292,-. Samen met de aannemings- De beschutte sfeer wordt ook wel eens de „betuttelende” genoemd, merkte hij op. De oorzaak daarvan is dat men, bij ver koop in de periode dat men een rijksbij- drage ontvangt, een deel van de meerop brengst moet afdragen. De heer Otter vond dat „diskriminatie” in vergelijking met de mensen die via een makelaar een woning kochten en daarop een bijdrage ontvangen. In de Noorderhoek en bij de leeszaal kan men de vlag uitsteken naar aanleiding van wat zich dinsdagavond in de gemeenteraad van Sneek heeft afgespeeld. Met dit verschil echter, dat men in de Noorderhoek de vlag fier in top kan hijsen en aan de Marktstraat half-stok. De Noorderhoek krijgt namelijk een gift van 25.000 en een renteloze lening van eenzelfde bedrag voor het aankopen van een wijkgebouw terwijl de openbare leeszaal en bibliotheek voorlopig nul op het rekest kreeg op het verzoek om stante pede een definitieve plaats aan te wijzen voor de vestiging van een nieuwe leeszaal. dat de kij yn beugels oan ’e souder hinget en op ’e Ynternasionale mear molke jowt”. De boeren moatte ta op lytsere bidriuwen. Men moat him talizze op it aide. Fryslan moat it sykje yn it lytse en net yn it greate. Wethouder B. de Vries van Sneek fungeer de gisteren als „voorplanter” op het terrein van de vuilstortplaats aan de Johan Willem Frisostraat in Sneek. Hij deed het (zie de foto van studio Dijs) met een gezicht van een schoenmaker, die zich eventjes niet bij z’n leest hield. De Sneker Milieuraad had het dit jaar zo georganiseerd, dat ongeveer honderd kinderen van „De Domp” en „De Ark” aan het officiële gebeuren mee moch ten doen. Na het startschot van de wethou der ging de jeugd enthousiast doende om hun boompjes met overleg aan Moeder Aarde toe te vertrouwen. Alle lagere scho len in Sneek, die niet aan het massale gebeuren meededen, kregen elk één boomp je toegewezen, dat men een plaatsje mocht geven in de schooltuin. In heel Friesland hadden zich 24 gemeenten voor het deelne men aan de boomfeestdag aangemeld. Ge schat wordt dat er gisteren in onze provin cie een kleine vierduizend schoolkinderen bij het bomenplanten waren betrokken. Der wurdt wakker praet oer lofts en ijochts. Dat is de wei net, foun de man fan it BFVW. „Yn it bilang fan Fryslan moatte wy ijochtüt”. Hy forgelike it mei it riden op rolredens. „De iene foet kin formidden. Doede Veenman fan Easterwie- *- a jbrocht yn great tal Fryske lietsjes, dy’t er seis makke hie. Dat syn optreden ynsloech kin men ójliede üt de fraech fan de heer Kuipers sjongen to kommen op in gearsit fan - Professioneel drijft S. Jellema de eerste paal - voor zijn woning de grond in. (Foto Studio Z~ Ger Dijs). fügelwacht mei de Frysk Nasjonale Partij. Beide wolle hja Fryslan Fryslan bliuwe joun halden waerd. Ek yn ’e tiid dat de litte. „Wy komme beide faeks itselde tsjin. FNP net yn ’t spier hoecht foar de forkie- Minsken dy’t neat fan de saken ófwitte, zings, wol-men it kontakt tusken de leden hawwe it béste oardiel. Se bigripe üs net of bifoardeije. „Takomme jier moatte wy wol yn ’e branning foar gemeenteried en stea ten, dan rekkenje wy op jimme”. sei er. Hy foun dat it yn ’e lanbou de forkearde i y kant op giet. „It sil net lang mear duorre de Fryske Fügelbiskermersyn novtmber. if i j m i l F F «4 ai

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1