Financiële steun voor Elim en It Formidden in de maak Leeuwarder rechter wil zich eerst ter plekke oriënteren Kort geding Champino en Sneek vergt wel enige tijd IJlst kan het verkeersplan tijdens hearing bespreken IJLST smerWerier Wijkvereniging in Sperkhem en Tuin dorp vlot van start en Ijlst wil oud Balk weggetikt bij minivoetbal filmpje kopen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEKf WYMBRITSERADEEL WOW idll W1 ■JTV i I de I 1 I MH 1 - Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Ir* I SNEEKER NIEUWSBLAD q .1 1 I Daarlangs kunnen de vrachtwagens dan bij de beide plaatselijke houthandels komen. De parkeerproblemen in het plan „Nije zijl” zijn ook onder de loep genomen. Men schijnt in dat deel van IJlst niet erg gedisci plineerd te zijn want, zo wordt gesteld, auto’s worden vaak links en rechts van de straat neergezet, terwijl vlakbij gelegen parkeerplaatsen maar half bezet zijn. DONDERDAG 24 MAART 1977 132ste JAARGANG No. 24 OOK ELIM Ook de Stichting dorpshuis Elim te Schar- negouturn krijgt - als de raad het goed vindt - financiële hulp van de gemeente Wymbrit seradeel. Na de ingrijpende verbouwing van het dorpshuis bleek men namelijk nog met een tekort te zitten van 26.458,-. Het zal nu niet lang meer duren eer de nieuwe brug over de Sminkevaart in gebruik zal worden genomen. Me dewerkers van Waghenbrugghe zijn zover gevorderd dat er al van een echte brug sprake is en niet meer alleen van pijlers die de hele winter PARKEERVERBOD Op de Ylostinslaan komen, wat betreft het eerste deel (vlakbij het wooncentrum) vaak gevaarlijke situaties voor. Om die uit te bannen zal er een parkeerverbod voor beide zijden van de straat moeten komen. Dat is mede van belang voor de hoek Ylostinslaan-Jonker Rispensstraat die soms door de bij de woning van arts Sietsma geparkeerd staande auto’s bijzonder ono verzichtelijk is. Met name met betrekking tot het zware verkeer dat niet alleen haar invloed doet gelden in oud-IJlst. maar ook in de omge ving van de grotere bedrijven aan de Oosthemmer kant van de brug. Onlangs moest de dienst gemeentewerken van IJlst een stuk straat drastisch onder handen omdat door vrachtwagens de straat meer op een achtbaan was gaan lijken dan op een normale straat in een woonbuurt. Voor uitbreiding van het dorpshuis „It Formidden” in Ysbrechtum willen b en w van Wymbritseradeel een bedrag ter beschikking stellen van twintigduizend gulden a fonds perdu, en tijdige betaling garanderen van rente en aflossing van een door het bestuur van de Stichting Dorpshuis Ysbrechtum te sluiten lening van tienduizend gulden. Het is de bedoeling, dat het dorpshuis zal worden uitgebreid met een vergader-, sociëteits- en garderoberuimte en een vestibule. omhoog rezen uit een van de mooiste watertjes van Gaasterland. Zoals be kend zal deze brug de Kambrug gaan vervangen die jarenlang toegang bood tot de Beukenlaan waarlangs men in Oudemirdum kan komen. (Foto Studio Ger Dijs). Het Noord-Nederlandse mini-voetbalteam, dat onder leiding van coach Atte Bouma zo’n glanzend figuur slaat in de NCRV- kompetitie, heeft gisteravond in De Trime in Balk laten zien dat het geen kind heeft aan veldspelers die zo te hooi en te gras ook aan zaalvoetbal plegen te doen. Voor naar schat ting driehonderd meelevende kijkers - en onder leiding van arbiter Willem Spaanstra uit IJlst - werd de selektie van de voetbalver eniging Balk professioneel weggetikt door de wel of niet meer praktiserende profs of semi-beroepsheren. Het resultaat was ten slotte een 13-4 zege voor de equipe van Bouma. Toch stond Balk een keer vóór. Dat was direct na het startschot toen de score werd geopend door Sietse Tiesema, die nog eens raak schoot nadat de Noord Nederlan ders de tien reeds hadden volgemaakt. De derde tegengoal kwam van G. van der Veen en de vierde weer van Tiesema. ZWAAR VERKEER Men denkt voor deze woonwijk, het deel van plan Nijezijl dat het dichtst bij de Stadslaan ligt, een zwaar verkeer circuit te realiseren, waarin de Stadslaan en de Jur- jen Hoomansstraat worden opgenomen. voorgenomen herindeling worden be dreigd. Dat doel is ook voor onze gemeen te belangrijk”, aldus b en w Wymbritsera deel. Voorgesteld wordt ook om aan de heer J. van der Wal, de direkteur van gemeente werken per 1 juni ’77 eervol ontslag te verlenen. Van der Wal wordt 26 mei 65 jaar. Over een paar weken kan de bevolking van IJlst haar mening laten horen over het verkeersplan dat het kollege van Burgemeester en wethouders aan de raad denkt aan te bieden. In het Mienskipshüs zullen op 7 april de plannen ter tafel komen en kan In navolging van de wijken Lemmerweg- west, Domp/Stadsfenne en Noorderhoek zal nu ook Sperkhem/Tuindorp regulier als Sneker wijkvereniging naar buiten optre den. Hiertoe werd gisteravond op een in de R. J. Sipkens-Mavo plaatsgrijpende oprich- tingsbijeenkomst, voorgezeten door de heer Sj. Greidanus, besloten. In zijn openingswoord maakte de heer Greidanus gewag van het feit dat de ge meente Sneek zich reeds van zijn goede kant heeft laten zien door het voormalige schoolgebouw aan de Johan Willem Fri- sostraat (LOM-school) als clubgebouw ter beschikking te stellen. Bovendien, zo zei hij, is er een bedrag van f25.000.- uitge trokken om herstelwerkzaamheden uit te voeren. De vereniging zal evenwel zelf voor de kosten van gas en water opdraaien. Breedvoerig zijn raadslieden dinsagmiddag in het gerechtshof in Leeuwarden bezig geweest om in een kort geding, tussen de heer J. Akkerman van de Eks- ploitatiemaatschappij Champino BV te Drachten en b en w van Sneek, om mr. W. van den Berg duidelijk te maken waarom ontheffing verleend had moeten worden voor de bar-dancing-diskotheek aan de Kruizebroederstraat en - aan de andere kant - waarom Sneek meende die vergunning niet te moeten verlenen. Ondanks die pleidooien kon mr. Van der Berg zich blijkbaar nog geen volledig juiste voorstelling van zaken maken. Na een paar uren draaide de zitting er tenslotte op uit,, dat de rechter zich hoogstpersoonlijk in Sneek zal oriënteren. En dat betekende zoveel, dat hij een kijkje zal nemen in de Viking/Champino en een gesprek wil hebben met één of meer vertegenwoordigers van het kollege van b. en w. Gisteravond in Café Huitema te Nijland kreeg de heer G. M. Gerbrandy uit handen van dr. E. Sietsma uit IJlst, de zilveren Groene Kruis-medaille met de daarbij be horende speld voor zijn verdiensten in de veertig jaar die hij als bestuurslid van de vereniging „Groene Kruis” te Nijland heeft volgemaakt. Vooraf aan de receptie ging een ledenvergadering van de vereniging, welke zelf dit jaar het zeventig jarig be staan viert. Tijdens deze vergadering han teerde de heer Gerbrandy voor het laatst de „voorhamer”, zoals hij het zelf noemde. Veel lovende woorden vielen hem ten deel en die kwamen uit de monden van de heer E. Sietsma. als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de afdeling Friesland van het Groene Kruis, de heer W. J. Hoogwater en de heer A. T. Rijpkema, die namens Plaatselijk Belangen sprak. Ook de Kruis vereniging Oosthem/Abbega was aanwezig. Ais kado's kreeg hij ondermeer een tweetal schapevachten en een stuurhoes voor zijn auto van de afdeling Nijland, een wandbord van de Kruisvereniging Oosthem/Abbega en natuurlijk een weldaad aan bloemen, waar zijn vrouw erg mee ingenomen was. - Gerbrandy zelf ook, zo bleek uit zijn dank woord, waarin hij vertelde dat hij over zijn leven met het Groene Kruis wel een boek zou kunnen vullen. Op de foto van Studio Ger Dijs krijgt de heer Gerbrandy de Groene Kruisspeld aangeboden door dr. E. Sietsma. De kosten van de verbouwing worden geschat op 50.000. De Stichting heeft de l financiering als volgt opgezet: 10.000 van de provincie, 20.000 van Wymbritsera deel; inwoners Ysbrechtum, Anjerfonds en Koningin Julianafonds totaal 10.000 en 10.000 als lening van een bank. I In een voorstel, dat donderdag 31 maart in Lde gemeenteraad van Wymbritseradeel zal worden behandeld zeggen b en w, dat ,1,aangezien het dorpshuis in Ysbrechtum in een grote behoefte voorziet en gezien de zblf-werkzaamheid van de inwoners, aan hèt verzoek van het bestuur voldaan moet wo'den om die 20.000 te schenken en rente en aflossing van 10.000 te garande ren" Een deel van de Jurjen Hoomansstraat is inmiddels aangepakt. Men heeft de straat verbreed. B. en W. stellen zich voor in deze straat een parkeerverbod in te stellen. Dit heeft tot konsekwentie dat er dan wel in de onmiddelijke omgeving parkeergelegenheid moet worden gemaakt. Aan het provinciaal bestuur is gevraagd om een ekstra bijdrage van 20.000, maar dat verzoek is afgewezen. Om uit de nood te komen heeft de Stichting thans aan de gemeente Wymbritseradeel verzocht om een bijdrage van 17.500. Uit eigen mid delen ziet Elim wel kans om de resterende 8958,- bij te passen. Met ongeveer dezelf de argumentatie als in het geval van het dorpshuis in Ysbrechtum stellen b en w de raad voor om het bestuur van Elim het ontbrekende bedrag van 17.500 te schen ken. Aan het „Provinsiael Frysk komité ta bi- hald fan gemeenten” wil het kollege e,en jaarlijkse subsidie verlenen van vijf honderd gulden. Het doel van het komité is het mobiliseren van de bevolking van Friesland in die gemeenten, die met de iedereen zijn op- of aanmerkingen kwijt. Zoals bekend is er al vele malen in de raad aangedrongen op een dergelijk plan omdat men het noodzakelijk vindt dat er in IJlst maatregelen worden genomen om tot een betere verkeersafwikkeling te komen. Mr. P. Schram uit Drachten meende, dat b en w van Sneek een „daad van willekeur” hebben gesteld door geen ontheffing te verlenen voor het „schenken van alkohol- houdende dranken, anders dan om niet” aan de nieuwe eigenaar van de Viking-bar, J. Akkerman uit Drachten. Hij vroeg dat besluit te herzien en vulde achteraf zijn eis aan met „het b en w van Sneek te verbie den de ingebruikneming van de bar te beletten”. Aan de vroegere eigenaar van de Viking- bar, de heer C. H. Falck uit Lemmer werd destijds op het nippertje wel een ontheffing verleend, nadat hij het pand van Minkema had verbouwd. Dat gebeurde op 2 septem ber 1975, een paar weken vóór dat de in december ’74 door de gemeenteraad van Sneek aangenomen Horecaverordening in werking was getreden. Falck viel daarom juist onder de „bestaande zaken”, die ge acht werden automatisch ontheffing te zijn verleend. Volgende hoofdstuk was, dat Falck de zaak in januari van dit jaar verkocht aan de Champino-maatschappij. In maart werd aan Akkerman een ontheffing geweigerd op grond van: strijd met de sociale hygië ne. Het zou - voor de binnenstad - een niet-milieuvriendelijk bedrijf zijn. En die manier van doen noemde mr. Schram een „daad van willekeur en het niet met wijs beleid gebruik maken van een bepaalde bevoegdheid”. Met de zake lijke belangen van een persoon is volgens hem ook onvoldoende rekening gehouden. Het komt volgens de raadsman van Champino neer op een soort ont eigening van het pand, dat praktisch geen waarde heeft als het niet gebruikt kan worden waarvoor het (keurig) is ingericht. „Zonder een ontheffing kan de huidige eigenaar het pand aan de straatstenen niet kwijt”. (vervolg zie pagina 21) De bezetting van de diverse kommissies (toneel, sport, bejaarden, jeugd e.d.) bleek onder leiding van de heer B. Rienstra, voorzitter van de wijkvereniging Noorder hoek, geen enkel beletsel te vormen. Bin nen de kortste keren slaagde men erin een fiks aantal vrijwilligers daarvoor warm te krijgen. Besloten werd voorts maandag al met hef schoonmaken van het clubgebouw te beginnen en op volgende woensdag avond een ledenvergadering te beleggen om de kommissies definitief te bemannen en een vast bestuur te kiezen. De wijk telt rond de dertienhonderd gezinnen en daar van hebben inmiddels 450 positief gerea geerd op het verzoek zich bij de wijkvere niging, in feite voortgekomen uit de belan genvereniging De Woudstraten, aan te slui ten. Gevaarlijke punten, aldus het verkeers plan, zijn ook een deel van de Sikko Sjaerdemalaan, een deel van de Bockama- straat en het gedeelte Ylostinslaan vlakbij Nijezijl. Men denkt hier een oplossing voor te vinden door het aan één of beide zijden van de weg instellen van een parkeerver- b°d- (vervolg zie pagina 13) Als de gemeenteraad er mee akkoord gaat zal IJlst een filmpje kopen dat in 1963 in de gemeente IJlst gemaakt is. Op de film staan opnamen van vele plekjes en gebouwen, die inmiddels zijn verdwenen, veranderd of vernieuwd. Er staan ook veel Ulsters op de film. Het kollege stelt voor om een 566,40 voor uit te trekken omdat men het de moeite waard vindt het filmpje voor het nageslacht te bewaren. Het bedrag zou volgens het kollege in één keer worden afgeschreven, doordat ’tfilmpje kan worden betaald van de te verwachten ekstra legesopbrengst van de bouwvergun ningen voor de zestien woningen ^n het bestemmingsplan De Rat. Een bedrag van 5360,- wil het kollege uittrekken om aan de zijde van De Terpen een deugdelijke afscheiding aan te brengen langs het tennisveldenkompleks. Het is de bedoeling ter plaatse een hekwerk aan te brengeh dat gelijk is aan dat rond het sportveldenkompleks. Er komt komende dinsdagavond ook een voorstel in de raad om nogmaals twee meldontvangers voor de brandweer aan te schaffen. Men heeft er nu al negen, maar om het alarmsysteem goed te laten funktioneren acht men het kopen van nogmaals twee nodig. Kosten: 1350,- per stuk. Na onderzoek van de geloofsbrieven wil men dinsdag direkt overgaan tot het toela ten van de heer E. de Vries als nieuw lid van de raad van IJlst. De heer De Vries komt dan in de plaats van de heer J. de Jong (PCP), die wegens verhuizing heeft moeten bedanken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1