Bezwaren door voorwaarden afgenomen snekerHkoerier w ii van Pleitnota Lemmerweg-west bij kollege bezorgd VVD-voorzitter: We moeten ook Ledenvergadering SZC akkoord met i stemmen weghalen bij de PvdA Burgemeester op visite bij het diamanten echtpaar DE JONG nieuwe struktuur VI F Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL HBS «n wit» Vb' 1|| RW1' wil t I t. H.I Sn..l« Nieuwsblad i> «n ge.omt.inM.de uilga.e van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de iii j 4 Raad I Jlst achter de verkoop grond RAT f 1 In tegenstelling tot de verwachtingen heeft de raad van IJlst weinig moeite gehad met de verkoop van grond in plan de Rat aan de direkteur van Skipper Club Charter in het stedeke, de heer S. Jaarsma. Enige oppositie zat erin omdat het betreffende gebied een van de mooiste plekjes van IJlst omvat, vlakbij de molen de Rat. Het kollege had evenwel veel kritiek al ondervangen door in de verkoopvoorwaarden op te nemen dat bij verkoop door de heer Jaarsma de gemeente het eerst in aanmerking zou komen voor overname. DONDERDAG 31 MAART 1977 132ste JAARGANG No. 26 de Thomas van Aquinoschool, de Gvsbert Japiksschool. de Simon Ha- lingaschool en Bonifatiusschool. J. DEJONG (PCP - afscheid - Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o De bijdrage die de gemeente IJlst gaat leveren in de aanschaf van een pomp voor de woning Wijddraai 1 was in de ogen van de heer J. de Jong (PCP) te laag. Door de aanleg van de wijk Nijezijl moesten de sloten rond deze boerderij worden gedempt, waar door de afwatering niet goed meer funktio- neerde. Het grondwater stijgt in dit pand vaak tot ongeveer veertig centimeter onder het vloerpeil. Gistermiddag werd weer het jaarlijk se „Ekspressiefeest" gehouden voor de kinderen van het Basisonderwijs. Bij de aanbieding van de nota werd door de voorzitter van de wijk vereniging Lemmerweg-West, de heer H. Brouwer, uitgelegd wat de bedoeling van het rapport is: de samenstellers willen er burgemeester en wethouders van overtuigen, dat het beter is het ingenomen „vöorkeurs- standpunt” om de bestaande akkommoda- tie van het L. Rasterhoffbad uit te breiden, te laten varen. De samenstellers van de nota menen, dat het beter is een overdekt zwembad te bouwen aan de zuidkant van de stad. SNEEKER NIEUWSBLAD IJLST Over de grootte van zo'n bad laat men zich in het rapport niet pertinent uit - al blijkt zo tussen de regels door, dat een vijftig-meterbad meteen ook aan aller lei andere verlangens tegemoet zou ko men. „In geld kan de mens toch niet zwemmen!” Plaatsen van handeling waren de aula van „Frittemahof" en tezelfder tijd de Studio van Amicitia. Dit, om de afs^inden voor de leerlingen niet tol een probleem te maken en de organisatie gemakkelijk te doen ver lopen. Die organisatie was in handen van een speciale kommissie, samen gesteld uit leden van de Kulturele Raad van Sneek. aangevuld met men sen uit het onderwijs. De commissie heeft de opzet. invergelijking met voorgaande jaren. drastisch gewij zigd. Was hel vroeger uitsluitend ekspressie in de vorm van voordracht, dit keer heeft men gemeend het kompetitie-element achterwege te moeten laten en de leerlingen vrij te laten in wat zij op de planken wilden brengen. Dat dit een goede zet was. bleek wel uit de reakties van het redelijk grote aantal aanwezigen (to taal ongeveer 200). die een herhaling van dit evenement met genoegen te gemoet zouden zien. Dat er toch nog veel ouders wegbleven, bleek achteraf zeer onverstandig van hen. Waar schijnlijk kunnen zij het. voor hen zelf' én voor hun kinderen, volgend jaar goed maken. Op de foto van Studio Ger Dijs de leerlingen van Cl.S ..de Ark” in aktie op het podium van de aula van „Frittemahof". De andere deelnemende scholen waren: „Men praat al weer over samenwerking tussen CDA en PvdA in een nieuw kabinet. Het lijkt er ook op. dat het CDA ge schrokken is van eigen moed en de gevolgen delijkheid verlangen, van de breuk met de PvdA aan het wegspoe len is. Als de VVD echter bij de komende verkiezingen duidelijk wint, dan zal de nei ging bij het CDA om de VVD als partner te kiezen duidelijk vergroten". SCHERP In zijn beantwoording ging burgemeester H. W. F. Mumsen in op de interesse die andere en met name al in IJlst gevestigde bedrijven hadden voor dit terrein. Ver schillende zijn nu uit het stedeke ver trokken. B. en w. hadden hen graag gehol pen. rtiaar dat stond het bestemmingsplan niet toe omdat er geen loodsen mochten worden gebouwd en dat wilden de onder havige ondernemers juist wel. Logisch, omdat zij in de sfeer van de jachtbouw zaten. De voorwaarden waaronder de ge meente de 1020 vierkante meter (verdeeld in twee gedeelten, waaronder het part waarop de beperkingen bij verkoop zijn gelegd) verkoopt, noemde hij scherp. Die visie ontwikkelde gisteravond VVD- voorzitter Korthals Altes in Hanenburg in een bijeenkomst van de afdeling Sneek. Hij knoopte er aan vast, dat het een CDA-gewoonte is nu vóór een verkiezing geen duidelijke uitspraken te doen en dat - als men naar het verleden kijkt - met name de KVP na de verkiezingen altijd toenade ring zocht met de partij waaraan het de meeste stemmen had verloren. Voor de liberalen heeft het echter niet zo veel zin om zetels af te kapen van een mogelijke regeringspartner. „In geld kan de mens niet zwemmen. Voor zijn gezondheid heeft hij water nodig, schoon water. Zeker in een arbeiderswijk”.-Met die zin besluit de „konklusie” waarmee het bestuur van de Wijkvereniging Lemmerweg-West en de Kommissie Zwembaduitbreiding Lemmerwegkwartier een lijvige nota (tachtig pagina's) begint - een rapport, dat dinsdagmiddag in de kleine raadzaal aan het kollege van burgemeester en wethouders van Sneek werd aangeboden. En die opmerking vertolkt de angst, dat de gemeenteraad bij het nemen van een definitieve beslissing over de plaats van de uitbreiding van de (overdekte) zwemakkommodatie onvoldoen de rekening zal worden gehouden met faktoren van niet-financiële aard. „Het streven van de PvdA is erop gericht om grond in gemeenschaps banden te krijgen. Dit om grove specu laties met grondprijzen tegen te gaan.” De socialist J. H. Stokker kon niet nalaten het hete hangijzer van de grondpolitiek ook in de Ulster raad aan te snijden. Het gevaar voor spekulaties is echter voorkomen door het ketting- beding dat het kollege in de koopakte wil laten opnemen. Men moest de steun van de gemeente zien in het licht van de erkenning van de verantwoordelijkheid. De bewoonster van de boerderij draagt zorg voor de aanleg van een put. Naar de mening van de heer De Jong zou het graven van een sloot alleen maar uitkomst bieden. Mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje steunde hem in die mening vanuit een zekere praktijkervaring. Deze bijdrage, lichtte de heer Mumsen toe, betekent niet dat de gemeente nu van haar verantwoordelijkheid af is. Mocht een en andër geen soelaas bieden dan zal opieuw de zaak worden bekeken. ANDEREN Men had in de pré-CDA-kringen ook nog gesproken over andere bedrijven die in het verleden dat terrein hadden willen kopen Vanuit de praktische benadering van de om er te gaan werken. Bedrijven ook in de zaak zei hij oké tegen de verkoop, maar hij rekreatiesfeer. Verschillende malen was er stelde wel als voorwaarde dat de taksateurs het een en ander over in de publiciteit die in de toekomst eventueel bij een terug gekomen en niet altijd stond het kollege koop door de gemeente worden inge- daarbij in een goed daglicht. De heer schakeld (één aan te wijzen door de verko- Wassenaar noemde geen namen, maar uit per, één door de gemeente en één door zijn betoog viel op te maken dat hij doelde beide) beëdigd moeten zijn. op de problemen rond de zeilschool Voor uit. De Kommissie zwembaduitbreiding Lem merwegkwartier heeft haar taken nu vol bracht. Er is een goed gefundeerde nota geproduceerd en tevoren had men al bereikt, dat de „inspraaktermijn" werd verlengd om de kommissie in de gelegenheid te stellen, dat rapport samen te stellen. De heer Brouwer maakte bij de overhandi ging meteen even gebruik om te vertellen, dat ook de nieuwe wijkvereniging Sperkhem-Tuindorp adhesie heeft betuigd met het rapport. Ook vroeg hij, of de geruchten waar zijn, dat met bij het zwem bad in het De Hooppark reeds voorberei dende werkzaamheden verricht voor een uitbreiding van het overdekte gedeelte. „Met ónze visie kunnen en moeten we zeker ook stemmen kunnen winnen van PvdA-ers. die naar meer vrijheid en eigen verantwoor- Samen moeten ue meer dan 75 zetels behalen. Dan willen we een niet-afgedwongen sa menwerking. hoewel het verkiezingsresul taat duidelijk verspiegeld moet zijn in het aantal ministers in het kabinet en we mogen ook verlangen, dat onze politieke ideeën naar evenredigheid van het aantal kamerzetels in het regeringsprogram tot uitdrukking zal komen”. De VVD- voorzitter wilde ook even de opstelling van de liberalen geven inzake de ..vier maat schappij hervormde wetsontwerpen”. Het ontwerp over de grondpolitiek vond hij eigenlijk onnodig omdat er al tal van jaren geen grote grondspekulalte heeft plaatsge vonden. Met de Vermogensaanwasdeling. met de pot onder beheer van vakbeweging (vervolg zie pagina 29) OPENBAAR VERVOER Aan het begin van de vergadering ging mevrouw Nooitgedagt in op een brief die door de FNP naar de minister van Verkeer (vervolg zie pagina 19) Met name het laatste had de PCP-fraktie en de PvdA doen overhellen naar de visie van het kollege op de zaak. De heer Wassenaar onthulde dat de PCP-ers er wel enige moeite hee hadden'gehad. ,.Wy binne einliks tsjin grounforkeap oan 't wet ter hwant de gemeente hat mar sa’n bytsje groun oan 't wetter”. Aan de Priorstraat 43 in Sneek was het dinsdag een drukte van belang. De 79-jarige Jan de Jong en de 82-jarige Jepke Verf vierden temidden van een schare familieleden hun zestigjarig huwelijksfeest. Hoogtepunt daarbij was toch wel een beetje het bezoek van burgemeester B. van Haersma Buma, die om goed vier uur even op zijn fiets langs kwam om een korte visite af te steken. Hij drukte de twee „helften” van het diamanten echtpaar de hand en ging langs het rijtje familieleden, dat zich geschaard had om de met bloemen, hapjes en drankjes volgestouwde tafeltjes in de huiskamer - een vertrek, dat af en toe bol stond van de toeloop. Na dit min of meer „oficiële ceremonieel” werd mr Van Haersma Buma door bruidegom Pake-Jan uitgenodigd om even plaats te nemen: „Ga mar even naast de vrouw zitten, meneer de burgemeester, dat is een mooi plekje”. En de wat met haar gezichtvermogen sukkelende mevrouw De Jong: „Ja, kom mar even naast mij, jo komme ok niet elke dag! Er werd met bekwame spoed een jus d’orange voor de burgemeester gebracht en in het kort kreeg de hoge bezoeker te horen hoe het ’t echtpaar De Jong-Verf in het leven was vergaan nadat ze op 29 maart 1917 in Joure in het huwelijksbootje waren gestapt. Jan de Jong is bijna tachtig jaar geleden in Terband bij Heerenveen geboren, Jepke Verf zag het levenslicht in Oudehaske. Het echtpaar kreeg een zoon en dochter. Dochter Trijntje heet nu Dijkstra en woont in Sneek. Van de drie kinderen-Dijkstra woont er een in Sneek, de andere twee in de omgeving van de Waterpoortstad. Zoon Albert huist in Amsterdam, is gehuwd en heeft twee zoons. De kinderen van Trijntje hebben samen ook weer drie kinderen en een van de zoons van Albert de Jong heeft er eveneens drie. Jan de Jong heeft in zijn leven van alles bij de hand gehad. Hij was los-arbeider, werkte een aantal jaren bij timmerman Boomsma en was de laatste jaren voor hij 65 werd bij de gemeente in dienst. Het was een leven van twaalf ambachten en weinig ongelukken.... (Foto Studio Ger Dijs). NIET BANG ZIJN Wat dat laatste betreft gaf burgemeester B. van Haersma Buma de heer Brouwer en de aanwezige leden van de kommissie de ver zekering, dat men niet bang behoeft te zijn, dat alles al is geregeld. Het kollege zal pas een definitief standpunt innemen, en in een voorstel aan de gemeenteraad voorleggen, als de verschillende meningen zijn gehoord en bestudeerd. (vervolg zie pagina 19) De ledenvergadering van de Sneeker Zeil Club is gisteravond tijdens de algeme ne ledenvergadering in café-restaurant On der de I.inden akkoord gegaan met de nieuwe struktuur van de vereniging. Voort aan zal het dagelijks bestuur worden bijge staan door voorzitters van kommissies die ieder een specifiek deel van de watersport behartigen. Zo kent men nu een zestal afdelingen, wedstrijdzeilen, toerzeilen. jeugdzeilen. zeezeilen. motorboten en ijszeilen. Twee zaken lagen aan deze nieuwe opzet ten grondslag. In de eerste plaats de betrok kenheid van de leden bij het clubwerk en ten tweede w il men dat de vereniging voor iedere w atersporter w al w i Is biedt. I Nü kunnen de leden zich thuisvoelen op een bepaald terrein aankloppen met hun g wensen of kritiek bij de voorzitter van de I specifieke sektie. die daarop dit in hel algemeen bestuur kan brengen Men hoopt hiermee de ..inspraak” vanuit de achterban S. groter te maken. Als scktievoorzilters werden gekozen (en dal betekent in een aantal gevallen tol nieuw bestuurslid) de heren S. Jor- na. J Smith. T. J Radsma. G. .O. J Verbeek en H B Jongejans Ook de heer M. van den Ouden kreeg, als zittend bestuurslid, een afdeling onder k zijn supervisie. R Voor sekretaris E. F. de Jong moest een R opvolger worden aangewezen. De vergade rs ring ging er vrijwel unaniem mee akkoord dat de nieuwe direkteur van de Rabobank te Dokkum zijn taak kon overdragen aan h de heer J. J. Lubach. direkteur van I lexa te ig Sneek. Aan het eind van de vergadering fi bedankte voorzitter IJ. de Bruin zijn vroe- g gere assistent voor alles wat hij voor de B vereniging heeft gedaan. In zijn openingswoord maakte de heer De T Bruin bekend dat in de Kleine Sneek week de nieuwe banen zullen worden uitgelest. Daar- R komt hel start schip aan de Roekoepölle- g zijde van het Kolmeersland te liggen, terwijl R voor de stameren zai worden geftmshd. Het R Sneekweekkomué wil men gaan om\ormen R tot een rechtspersoonlijkheid bezittend li- R chuam.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1