SKS-bestuur stelt zichzelf (voorlopig?) op non-aktief Aanleiding beledigingen van Meeters k si* Spreekt Ulster raad zich in zaak IJ.V.C. definitief uit? IJLST snekerWkoerier ai «uium ev Heit en mem Piersma droegen die erenaam volkomen terecht s j: Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en III j l J V-, F’ 1 Wp| I i I - Jl |lij 7' ’Aw U. 'f,. I 4 - TL - MAANDAG 25 APRIL 1977 132>te JAARGANG No. 33 DH blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN «.o en de 7 Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD F' '-'W -77? «O :7 7 - 7 M aantal werkstukken op de plaat. 7 Tijdens de vergadering speelveld steeds noemen. 4 meer het karakter van een reünie dan van een receptie. De direkteur van de NJHC, mr. J. van der Harst, noemde hen de pioniers van de leden, brak men zich het hoofd over aller lei begrotingen en mogelijk te lijden verlie zen, wanneer ingegaan zou worden op het en w.-voorstel het eerste jaar slechts bij gedeputeerde staten, maar kreeg ook daar nul op rekest, waarna stappen werden ondernomen om in beroep te gaan bij de Kroon. Hetgeen gebeurde, alleen wel op andere gronden. Centraal in dit beroepschrift staan het beschikken over en in eigen beheer hebben van de in de loop der jaren opgebouwde verworvenheden. Men heeft dus de eis om te blijven zitten waar men zit, laten varen, met name omdat men ook wel doordrongen is van het feit dat men nu betere velden tot zijn beschikking krijgt en de bestemming voor de bouw van een lagere school op het huidige terrein doorgang moet vinden. Van daar ook dat het beroepsschrift, dat hoogst waarschijnlijk nog dit jaar zijn beslag zal krijgen, geen doorslaggevende betekenis heeft, maar waaraan wel een zekere emo tionele waarde gehecht kan worden. BREDE BELANGSTELLING Sinds 1945 heeft de gemeente Wymbrit- seradeel met het jeugdherbergouderpaar veel raakvlakken gehad, bracht wethouder 1. Veldhuis naar voren. De heer Piersma beschikt over een brede belangstelling en. daar profiteerde de Wymbritseradeelster gemeenschap veelvuldig van. Zijn advie zen dwongen vaak respekt af; zijn werkstukken (de heer Piersma is ook een Het voltallige bestuur van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen heeft haar werkzaamheden voorlopig opgeschort. Dit staartje heeft de onverkwikkelijke gang van zaken donderdag avond tijdens de voorlichtingsbijeenkomst gehad. Zoals bekend bood het SKS-bestuur toen in de grote zaal van Hotel Hanenburg de schippers en eigenaren de gelegenheid nadere inlichtingen in te winnen over het verkleinen van de zeilen en het ballasten van de schepen. Feit blijft dat IJVC in de nieuwe situa tie niet meer de beschikking zal hebben over een eigen clubgebouw en ook dat wordt door burgemeester Mumsen on derkent. „Het is waar dat men dan niet meer over een eigen home beschikt. Maar daar staat dan wel tegenover dat men een goed geoutilleerd sportveld- kompleks ter beschikking krijgt, en men kan voetballen op een prima veld. Geen knollentuin, zoals de spelers het huidige I ERENAAM „Heit en mem” is een erenaam voor de heer en mevrouw Piersma geworden. Geen (vervolg zie pagina drie) SNEEKER NIEUWSBLAD had het.'echtpaar op 1 januari van dit jaar afscheid genomen van de jeugd herberg. In 1945 waren heit en mem Piersma beheerder van dit instituut ge worden. De NJHC wist niet eens dat zij zullen ze het wel een fraai onderkomen in bezit had. De NSB had in de oorlogsjaren de jeugd herbergen in Nederland overgenomen welbestede tijd. Als dank overhandigde de en daaraan de „Blijde Wending” bij heer Van der Hart, konform de CAO voor Heeg toegevoegd. de jeugdherbergen, een envelop met in houd. Een paar weken na de bevrijding was dr P. Spaander door een inwoner van Heeg van dit kostelijke bezit op de hoogte gesteld. De Sneker NJHC-man was er op afgegaan en had het gebouw voor de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale in bezit genomen. In de Groene Weide konden daarna solli citanten voor de funktie van beheerder zich melden. Er kwamen vele op de adver tentie af; slechts één echtpaar kwam per zeilboot: heit en mem Piersma. de receptie, vond niemand het bezwaarlijk dat er nu eens geen zitplaats voor iedereen beschikbaar was. Men stond met alle liefde «een tijdje. Bovendien waren er zoveel oude kennissen, dat het 1 stoeltjes doorzwerven toch troef was. De In eerste instantie verliep de bijeenkomst rustig. Scheepsbouwer D. Amels uit Mak- kum en professor ir J. Gerritsma uit Delft gaven uitleg over de mogelijkheden. Zo nu en dan klonken evenwel verwijten aan het adres van het SKS-bestuur met betrekking tot de gevolgde procedure. Onder meer vond een aantal schippers dat de resultaten van de berekeningen van de heer Gerritsma niet strookten met het doel van het aanpassen van de stabiliteit: het verbeteren van de stabili teit en het gelijkwaardiger maken van de schepen qua snelheid. Voor- en tegenstanders vonden elkaar ui teindelijk ip een tussenvoorstel van de Sneker schipper Jan van Akker. Deze ging akkoord met de formule, wilde de manier waarop er aan voldaan wordt vrijlaten (met andere woorden of verkleinen of ballasten of een kombinatie van beide), terwijl verder dit jaar de eis dat de som van de onderlijken van zeil en fok gelijk moet zijn aan de lengte van het schip over alles buitenspel zal worden gezet. En dat laatste dit jaar op proef. Toen barstte plotseling de bom. Vanuit de Meeters hoek begon het aantijgingen tegen het SKS-bestuur te regenen. De gemoede ren raakten dermate verhit dat voorzitter Alex Brinksma met een nijdige klap met de hamer de vergadering sloot, de beledigin gen van de Meeters „spuugzat”. Na afloop besloot het SKS-bestuur zichzelf voorlopig op non-aktief te lellen. Men vindt dat op deze manier het skütsjesilen niet meer gediend kan worden. Men wil pas weer aan het werk gaan als er vanuit de leden aktie wordt gevoerd, opdat de beledigingen aan het adres van de SKS ongedaan worden ge maakt. Zoals de zaak er nu bij ligt, doet de SKS niets aan de voorbereidingen van het wed- strijdseizoen dat op zaterdag 2 juli in Grouw van start moet gaan. Schippers en kommissies zullen een dezer dagen een brief van het SKS-bestuur over deze affai re ontvangen, onthulde de heer Brinksma zaterdag voor de ROF-mikrofoon. Dinsdagavond zal de raad van IJlst in principe moeten besluiten tot de definitieve verhuizing van de vv IJVC naar het sportveldenkompleks in het bestemmingsplan De Rat. Of... de raadsleden zullen akkoord moeten gaan met een eventueel ingediend voorstel de hele affaire nu nog niet te behandelen en uit te stellen tot de eerst volgende raadsvergadering. Iets waar het IJVC-bestuur zijn hoop op gevestigd heeft. Want, meent men. zoals het nu gepresenteerd wordt, vrezen we dat de raad onvoldoende is voorgelicht. Vandaar de respijt-periode. Om toch niet voor verrassingen te staan, heeft het IJVC-bestuur inmiddels een schrijven - met daarin de nodige verklaringen - aan de diverse raadsleden doen toekomen. Op een gegeven moment wilde de Uls ter Voetbal Club, door een stijgend ledental, uitbreiding van de huidige akkommodatie, maar de gemeente had hiervoor een andere bestemming klaar liggen. IJVC diende een bezwaarschrift in, zag zich daarop genoodzaakt, na afwijzing van de raad, in beroep te gaan een dapper DOS’19 niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel en hoewel de Snekers nu in de hoofdklasse B een punt voorsprong hebben, moet ernstig worden betwijfeld of dat zo zal blijven als Rheden de resterende ontmoeting tegen Spel. Erica heeft gespeeld. Spanning te over dus, hetgeen ook zondag voor een prima opgekomen kijkerspubliek de hoofdmoot vormde. De volgelingen van trainer Gerrit Abma waren er enkele malen dichtbij - zoals hier op de foto van Studio Ger Dijs -, maar de talent volle Smink gaf zich niet gewonnen. Hoe het kwam en wat DOS'l 9-trainer Westerhuis er van vond, zie elders in dit nummer. - s Goed beschouwd was het dagverblijf van ------- klein voor de honderden belangstellenden die het echtpaar Piersma de hand kwamen drukken. Maar het was de uitdrukkelijke wens van „heit en mem” dat er in die ruimte gerecipieerd zou worden. Ouders, die zelf als gasten kortere of langere tijd de avonden genheid tussen al dat hout hadden doorgebracht, leverden later hun kinderen af om hen ook die sfeer te laten proeven. Nog een keer dat alles te ondergaan, nog een keer de windrichting De eksamendag van de kursus Kreatieve Handvaardigheid, zaterdag in het Christelijke Vormingscentrum in Sneek, is voor wat de kandidaten uit de Waterpoortstad een groot sukses geworden. Zij zijn allemaal geslaagd, kon een trotse kursusleider H. H. Dijkstra melden. De hele dag waren de deelnemers, afkomstig uit de „grote Zuidwesthoek”, in aktie. ’s Morgens stond een verplichte techniek op het programma, waarbij gebruik moest worden gemaakt van bijvoor beeld klei of karton; de middag was gereserveerd voor een keuzevak. Hierbij viel de nadruk meer op bijvoorbeeld het makramé, het weven of stofdrukken; kortom, er kon een keuze worden gemaakt uit een scala van twaalf mogelijkheden. Het is beslist niet zo dat deze opleiding als een soort doe-het-zelf-kursus moet worden beschouwd. Dedoeling van het diploma is dat het een soort erkenning is voor welfarewerkers, therapieassistenten en dergelijke. Foto Studio Ger Dijs zette een Gezien de geanimeerde gesprekken tijdens £>e liefde van de heer en mevrouw Piersma voor het ronde jacht is in de loop der jaren wel gebleken. £e hebben de jeugdherberg tot een begrip gemaakt. Vele reünies van ronde- en platbodemjachten hadden de tussen de tafeltjes en jeugdherberg tot centraal punt. Vele van dit soort schepen lagen zaterdag in de onmiddel- bijeenkomst had zaterdagmiddag dan ook lijke omgeving van It Beaken afgemeerd). Hubert Sneek kwam gistermiddag op het Lemmerweg-sportterrein tegen de jeugdherberg „It Beaken” in Heeg veel te bekend houtsnijder) bewondering. Wat dat n. laatste betreft, hij maakte de mastwortel die Wymbritseradeel Amsterdam ter gele- 1 van haar 700-jarig bestaan aan bood. Ook als lid van de kulturele raad, sektie achter het zwaard te zien werken, dat wilde het echtpaar de gasten laten meemaken. Het algemene zaken, deed de heer Piersma veel elkaar op de tenen gaan staan, het voorzichtig tassen de tafeltjes door manoeuvreren nuttig werk en zal hij nog vaak in aktie moest dan maar op de koop toe wonden genomen. komen, voorspelde de heer Veldhuis, want Piersma is niet een man om daarmee te stoppen. Hij zal zich echt niet gaan verve len, want hij heeft nog werk genoeg, meen de de wethouder en „anders zorgen wij wel dat hij werk blijft houden”. Met „ik wens u een goede gezondheid en een goede vrijetijdsbesteding”, besloot de heer Veld huis zijn toespraak. De laatste jaren is het kontakt tussen de jeugdherberghouders en de plaatselijke begeleidingskommissie weer wat inten siever geworden, vertelde mevrouw G. Kortooms. Mogelijk heeft daarbij ook een rol gespeeld dat It Beaken uit het isolement is gehaald, sinds het eiland waarop het ligt middels een brug met de vaste wal is verbonden. De bereikbaar heid is er groter door geworden. We zien het echtpaar nu ook wat vaker in het dorp, aldus mevrouw Kortooms. Kwam men in de beginjaren regelmatig bij elkaar om te praten over de problemen met de boten, de slechte polderdijken en de prijzen van het pontje, nadien, toen alles goed funktioneerde werden de kon takten minder, wat eigenlijk niet had ge moeten. Zij sprak de hoop uit dat met het nieuwe echtpaar, de heer en mevrouw Sanders, weer regelmatig overleg zal zijn. In de donderdagavond in het Praethüs gehouden buitengewone ledenvergadering sprak het IJVC-bestuur, bij monde van voorzitter W. Cnossen, er zijn verbazing over uit dat de raad reeds morgenavond de voorstellen te behandelen krijgt, terwijl er juist tussen IJVC en het kollege van burgemeester en wethouders van IJlst een afspraak bestond om bepaalde zaken ver der uit te praten. Volgens de lezing van IJVC zou er, na twee eerdere gesprekken, een derde komen, maar burgemeester H. W. F. Mumsen ontkent dit. Naar de mening van de heer Mumsen was de eerste bijeenkomst bedoeld om eikaars wensen en verlangens kenbaar te maken en werd in het volgende gesprek de hele zaak op een rijtje gezet. ..Alles hebben we toen grondig doorgesproken. Een derde gesprek was gewoon onnodig. Wel vonden we het wenselijk nog eens om de tafel te gaan zitten, als er bepaalde technische zaken Tijdens de vergaderi van donderdag. Ma°ar T worden. avond. bijgewooënd doorgeen tweetaI raadg. Maar dat staat los van de besluitvorming - - - van de raad”. Opnieuw een hevig meningsverschil tussen partijen die elkaar geen duimbreed willen b. toegeven. IJVC niet omdat het zegt geen twaalfduizend gulden te voteren, terwijl de garanties te krijgen voor een aantal „ver- begroting wel twintigduizend gulden groot worvenheden” en de gemeente niet omdat is. Niettemin gaf men toe dat het financiële die eenmaal gemaakte plannen niet in de gedeelte niet het zwaarst moet wegen, war geschopt wil zien. De voetbalclub zegt hetgeen door de gemeente aangevoeld straks zijn eigen identiteit te zullen verlie- wordt in de toegevoegde zinsnede dat het zen. omdat men meent op te zullen gaan in subsidie-bedrag jaarlijks herzien zal wor- een groter geheel. Veertig jaar lang heeft den aan de hand van overgelegde rekenin- men de beschikking gehad over een eigen gen van de voorgaande jaren. terrein, waarop door zelfwerkzaamheid (en gedeeltelijk hulp van de gemeente) een kleedruimte en een (goed lopende) kantine kwameh te staan. Na 32 jaar, of beter 31 jaar en 19 dagen, jeugdherberg in Heeg. Het is een hele ruk geweest van 1945 tot nu. maar gezien de grote opkomst tijdens de receptie kon hij maar één konklusie trekken: heit en mem Piersma hadden hun werk goed gedaan. Al eens jnogjiijk gehad hebben met de assistente, de instrukteurs en de zeilers, ze mogen terug zien op een daaraan de „Blijde Wending” bij heer Van der Hart, konform de CAO

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1