1 Voor 15198 huizen in gebied Westergo’ Raad IJLST akkoord met voorwaarden verhuizing Werkbezoek W.J.Vergeer IJLST snekerHkqerieb II# 1 il» ,vv IJVC kreeg geen uitstel I Stratenloop op Grootzand ■■i van 23 MEI IN HOORZITTING RAAMNOTA BINNENSTAD Officieel Orgaan en P il 3 (I I I 1 sills de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL ■MM I J 1 11 iiiii "’«JE' ji J| pg 1 D. T E. VAN DER PLOEG NIEUWE DIREKTEUR P.A. r iOS Hf V J k® ci en de Het Sneeker NieuwUad is een geumkineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIIFHOUTS NIEUWSBLAD - Bit MIIM I SBLA SNEEKER Kabeltelevisie moge aSSfts PIETER WOUD A In Balk heeft men een nieuwe vorm geving voor de bescherming van jon ge aanplant gevonden. Een raamwerk moet voorkomen dat de boomtakken teveel lijden onder de invloed van de weersomstandigheden. Aan beide zij den van de Luts is een drietal boom pjes van zo’n „stellage” voorzien. DONDERDAG 28 APRIL 1977 132ste JAARGANG No. 34 ■i- Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o de leden der vroedschap. In dat epistel werd gesproken over eenzijdige voor lichting, bepaalde punten die rektifika- tie behoeven en gemeenschapsbelang. i 'K.-, Intussen is het aantal prominente lopers met een paar klinkende namen uit gebreid. Naast Haicko Scharn (Sic- co’66), Roelof Veld (Daventria) en Douwe Bruinsma (Lionitas) doen even- vervolg zie pagina 31) IJVC zal het moeten doen met wai het kollege van IJlst de raad heeft voorgesteld. Zonder zwaarwichtige diskussies doch enkel na enige kritische kanttekeningen van de zijde van de PCP en algemene beschouwingen van PvdA en Vrije Kiezers, ging de raad dinsdagavond met burgemeester en wethouders mee. De Ulster Voetbal Club zal nu rekening moeten gaan houden met 12.000 gulden subsidie voor het eerste jaar dat gebruik wordt gemaakt van het nieuwe kompleks, met een huur van tien gulden per uur per veld, met de aanstelling van een beheerder die gaat beslissen welke vereniging op welk tijdstip gebruik gaat maken van de verschillende onderdelen en met een groot aantal andere voorwaarden. Bovendien zal de raad zich in de toekomst nog gaan beraden over andere onderdelen. In de opmerkingen van de verschillende sprekers klonk duidelijk een ondertoon van kritiek door aan het adres van IJVC. Men was niet zo gelukkig met de opstelling van het bestuur van deze vereniging. Het „nieuwbakken” raadslid (hij legde aan het begin van de bijeenkomst de geloften af) E. D. de Vries noemde het „spitich dat der sa weinich fortrouwen yn it kolleezje sprekt üt de halding fan it bistjür fan IJVC. Dat is jammer foar de forhalding sa’t dy hjir hinne leit”. IJVC moet niet menen het onderste uit de kan te kunnen krijgen, vond hij. lijk: f 10.75 per maand het plan goedkeuren. Dan zullen alle be trokken gemeenteraden er het hoofd over buigen. Wanneer dan - stel over een jaar - het startsein voor de daadwerkelijke aan pak gegeven kan worden dan is er naar schatting nog driejaar nodig voor bouw en aanleg. leggen. In de brief, die donderdag 12 mei W^rkum,’ IJls‘Jn Makkum worden overg. in de aandeelhoudersvergadering behan- deld zal worden, wordt verder gezegd: „Op dit moment is het nog mogelijk, dat de Het was van meet af aan wel duidelijk dat de raad de voetballende Ulsters niet verder wilde tegemoet komen dan al gebeurd is. IJVC verzocht namelijk het raadsdebat een vergadering uit te stel len. Dat gebeurde middels een brief aan Zoals bekend, zullen Spel. Joure en Wor- kum zaterdagmiddag op het Zuider- sportpark te Sneek moeten uitmaken welke ploeg zich kampioen van de derde klasse A noord mag gaan noemen. Vorige week leken de Workumers de beste papieren te hebben, maar de thuisclub verspeelde de halve winst aan VVT, terwijl de J ousters beide punten in de wacht sleepten door het bezoekende Spel. Kootstertille te kloppen. Het beslissingsduel begint om twee uur en zal ongetwijfeld veel publiek op de been brengen. - Met een welkomstwoord van de leider van het kampagneteam in Zuidwest Friesland, drs H. A. van Zwieten uit Sloten, startte gistermiddag het werkbezoek van de voor zitter van de KVP, de Utrechtse wethouder W. J. Vergeer, aan Sneek. Veel tijd om een kopje thee te nuttigen hadden hij en zijn vrouw niet, want ze werden vrij snel in de bus gezet om een rondrit door de Water- poortstad en de omgeving te maken. Het echtpaar kon zien dat er ook aan het Sneekermeer het een en ander gebeurd. De bus kon namelijk bij het nieuwe paviljoen slechts met de grootste moeite keren. Ver volgens liet de heer Vergeer zich informe ren door de raadsleden M. B. Knüvers en A. Gerrits over de problemen in en om de regio Sneek. ’s Avonds werd het werkbe zoek besloten met een spreekbeurt in Ami- citia waarbij de heer Vergeer steun kreeg van de politieke leider van de CHU, dr R. J. H. Kruisinga. Op de foto de heer en mevrouw Vergeer geflankeerd door leden van het kampagneteam Friesland, (foto Studio Ger Dijs) Maandag 23 mei zullen „alle belanghebbenden”zich in een hoorzitting kunnen uitspreken over de „Raamnota binnenstad Sneek”, die burgemeester en wethouders van Sneek gisteren aan de openbaarheid hebben prijsgegeven. Van het negentig pagina’s tellende rapport, gelardeerd met vele kaarten, zei burgemeester mr. B. van Haersma Buma, dat er „een belangrijke fase in de ruimtelijke ordening mee wordt afgesloten Aan de Raamnota binnenstad is in de jaren voor 1970 al gewerkt. Op een bepaald moment achtte men het echter beter om eerst het „Struktuurplan voor groot-Sneek” vast te stellen en dan vandaaruit „naar binnen toe” te werken. Nadat de gemeenteraad vorig jaar het allesomvattende struk tuurplan in grote lijnen heeft onderschreven, heeft men bij de gemeente de draad van 1970 weer opgevat. De hoofdlijnen van het struktuurplan voor groot-Sneek zijn voor de binnenstad verder uitgewerkt en in de Raamnota binnenstad vastgelegd. De Raamnota wordt dan in de toekomst - na de inspraakprocedure en de behandeling in de raad - weer gebruikt om er verder op door te borduren voor het maken van een struktuurplan of struktuurplannen voor de binnenstad. De Raamnota is dus de basis waarop de bestemmingsplannen voor het binnenstadsgebied kunnen worden opge steld en kan daartoe worden uitgewerkt tot een ontwerpstruktuurplan binnenstad. Als dat dan over een x-aantal jaren allemaal achter de rug is bestaan er praktisch voor het gehele grondgebied van Sneek bestemmingsplannen. Onder „Binnenstad” verstaat men - en dit voor een goed begrip - in de Raamnota: het gehele stadsgebied van Sneek (globaal genomen) uit de vooroorlogse periode. „Stadskern” staat voor het gebied binnen de stads grachten. Met „Stadscentrum” wordt in de nota bedoeld het gebied waar de echte stedelijke aktiviteiten zich afspelen; een funktionele begrenzing, geen precieze ruimtelijke afbakening. Het is ook de bedoeling, dat de Raamnota een kader biedt voor aanwijzing van het kerngebied tot „beschermd stadsgezicht”, dat nog verder moet worden voorbereid. Wordt in de toekomst zo’n „stadsgezicht” door de ministeries goedgekeurd dan is het mogelijk ook voor panden die niet op de „echte” monumentenlijst staan enige subsidie te krijgen als door of ondanks een verbouwing een perceel aangepast kan of moet worden (of blijft) bij het „gezicht” van een straat. Voor de twee rehabilitatiegebieden Noordoosthoek en Sperkhem biedt de Raamnota eveneens een uitgangspunt, alsmede voor de probleemstelling en voorwaarden voor een verkeerscirkulatieplan. Deze, en nog veel meer zaken, grijpen in elkaar. Het is de bedoeling dat in de tijd tussen Raamnota en Struktuurplannen voor de binnenstad de inspraak „mee zal lopen”. De eerste hoorzitting op 23 mei is bedoeld om aan de weet te komen of men achter de grondlijnen voor dit alles staat. Burgemeester H. W. F. Mumsen zette naar aanleiding van dit schrijven in het kort uiteen hoe de gang van zaken is geweest en waarover in twee bijeenkomsten met het bestuur van IJVC gesproken is. Het eerste kontakt behelsde het behandelen van de oriënterende punten om tot een duidelijker beeld te komen; in het tweede ging het om het verder ën dieper uitspitten van de problemen rond de overgang van het hui dige kompleks naar plan De Rat. Inderdaad zullen er voor IJVC een groot aantal aanpassingen plaats vinden en zal de vereniging zekere bronnen van inkom- (Vervolg zie pagina 29) Onderzoekingen van de NV Interkommunaal Gasbedrijf „Westergo” hebben tot de konklusie geleid, dat het mogelijk is ongeveer 75 procent van het aantal woningen met een gasaansluiting in het gebied van Westergo van kabeltelevisie te voorzien voor een bedrag van 10,75 per maand. Aangezien het gebied voor het ontvangen van Duitse zenders zeer ongunstig is gelegen - hetgeen ekstra voorzieningen nodig maakt - acht de direktie van het gasbedrijf dit een aanvaardbaar bedrag. aansluitings- ZESTAL MASTEN In een advies van het buro Jelgersma te Woerden over deze materie wordt uitge gaan van de gedachte om de voorziening in het hele gebeid met behulp van masten te realiseren. Er dienen dan een zestal masten van vijftig tot tachtig meter hoogte opge richt te worden, plus drie koppelstations in Sneek, Lemmer en Bolsward op een hoge flat. Als men uitgaat van een percentage van tachtig (van de percelen met gasaansluiting), dan bedraagt het aan tal aan te sluiten woningen: voor Sneek, Ysbrechtum, Oppenhuizen en Schamegou- tum 8283, voor Bolsward en Nijland 2682, Makkum 828, Workum 1008, Lemmer 1800 en IJlst 597. In totaal dus 15198. Uit het overzicht blijkt, dat het aantal aan te sluiten steden en dorpen in het eerste stadium gering is. Daar staat echter tegenover, dat ongeveer 75 procent van alle in het voorzieningsge- Aangenomen mag worden dat dan in ne- bied van Westergo gelegen percelen (met gentig procent van de avonduren een beeld gas) direkt kan worden aangesloten. Vol- ----- gens een brief aan de aandeelhouders acht de raad van Kommissarissen het met het oog op de toekomstige ontwikkeling alles zins verantwoord in eerste instantie in de genoemde plaatsen kabeltelevisie aan te Met ingang van 1 augustus van dit jaar is benoemd tot direkteur van de Christelijke Pedagogische Akademie „De Him” de heer D. T. E. van der Ploeg. Hij volgt daarmee de heer S. Akkerman op die met vervroegd pensioen gaat. De heer Van der Ploeg was reeds onderdirekteur. In deze funktie wordt hij opgevolgd door drs J. van. der Bij. mers. Men wil bij de kabel-tv echter graag een identiek uitgangspunt hanteren als bij gezamenlijke aanpak eerder gasvoorzieningen in het Westergoge- bied. Voorkeur dus voor één tarief waarbij Sneek een beetje bijdraagt in de totale voorziening. De plannen betekenen uite raard niet, dat over enige tijd 15198 bezit ters van een televisie kunnen overschake len op buitenlandse zenders. In de eerste plaats moet de aandeelhoudersvergadering Op dit moment is het deelnemersveld voor de op donderdagmiddag (5 mei) plaatsvin dende Grootzand Stratenloop 120 lopers groot. Maar verwacht mag worden dat dit aantal veel en veel hoger zal komen te liggen als leden van de atletiekvereniging Horror dinsdag- en woensdagmiddag vanaf vijf uur (tot zevenen) op de Middenbrug de „inboektent” gaan bemannen. Zouden er dan nog mensen over zijn die zich niet voor dit draaffestijn hebben aangemeid, dan kun nen die donderdagmiddag vanaf vier uur hun fout herstellen door zich alsnog aan te melden. In dit nummer is als bijlage opgenomen „Uit de Marktstraat” (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Hl 't j HBm i 75 procent van alle in het voorzieningsge- Aangenomen mag worden dat dan in van goede kwaliteit te verkrijgen is van de buitenlandse zenders, met name Duitsland l, 2 en 3. Het is de bedoeling, dat alle bestaande kabeltelevisie-systemen in Sneek, Scharnegoutum, Ysbrechtum, Op penhuizen, Bolsward, Nijland, Lemmer, je- nomen door Westergo. De „eenheidsprijs” van 10,75 betekent in feite, dat de bewo- ners van Sneek 11,16 per jaar bijdragen gemeenten de aanleg gezamenlijk ter hand *n ,yj>orz'e.y*”.? iover*8® deelne- nemen, zodat ook kleinere kernen voor aan- sluiting in aanmerking komen. Bovendien is het door een g mogelijk tot uitbreiding te komen. Bij een individuele aanpak is de kans groter, dat er in het rayon van Westergo „witte gebieden” blijven, terwijl te verwachten valt dat in de nabije toekomst de aandrang van de bevol king om te bekabelen steeds groter zal wor den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1