G.s. zien nut niet in van een Nationaal Landschapspark r g feil llllll en Mallemolenfeest nog groter sukses 4 a 11 «t Officieel Orgaan van de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ”j 4 4 WOENSDAG AVOND DODENHERDENKING Inbreker beantwoordde vraag van kinderoppas Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de snekebWIRIIB en de Woongedeelte Sneker binnenschip uitgebrand van - 4 4 V I f 1 V Mergelland wijzen er op dat „door de destijds wel zeer „Onder de Linden” waar de groep zal worden ontbonden na het spelen van het Fries Volkslied. tot de ruimtelijke ordening hiervoor gel dende regelen, er van uitgaande dat die bevredigend zullen werken”. Het rijk zal een zodanige regeling moeten treffen dat de gemeenten financieel in staat Het was een heel gezelschap dat in het lokaal het gebeuren meemaakte. Niet al leen de kinderen uit de drie klassen, maar ook vertegenwoordigers van het schoolbe stuur en de ouderkommissie gaven acte de présence. In het gezelschap bevonden zich ook twee zusters van mevrouw Kortooms. Uiteraard waren er ook nog een groot aantal anderen die door het vorstenhuis bedacht werden met een onderscheiding. Elders in dit nummer vindt men een verslag van deze gebeurtenissen. Tot de gelukkigen behoor den, in alfabetische volgorde, S. Akkerman, pastoór-deken A. P. Braakhuis, N. S. Lan- genkamp uit Balk, W. Trenning, H. Twerda uit Bakhuizen en D. van der Werf. MAANDAG 2 MEI1977 132ste JAARGANG No. 35 er sprake zijn van nadelige invloed op de werkgelegenheid, met name in een periode van afnemende ekonomische aktiviteit, dan dient de centrale overheid in de getroffen gebieden te zorgen voor kompensatie. het instellen van nationale parken en na tionale landschapsparken door het ministe rie van CRM, deze met name bij de SNEEKER NIEUWSBLAD In de middag was de jeugd bijna niet tegen te houden tijdens het optreden van Pipo de Clown en Mamma Lou. De Avro-televisie maakte hiervan opna men, die 21 mei in een uitvoerig pro gramma over de Lions, wordt uitgezon den. Dit omdat Lions Nederland, deel uitmakend van Lions International, die jaar 25jaar in Nederland bestaat. Kinderen deelden in ’t feest juf Kortooms Het driewerf hoera daverde het lokaal van juf G. W. kortooms uit. Trots zag de populaire onderwijzeres uit Heeg dit tafe reeltje aan. Even tevoren had de eerste burger van Wymbritseradeel, de heer B. W. Cazemier, haar de eremedaille in goud behorende bij de orde van Oranje Nassau op de jurk gespeld. Alle kinderen mochten het kleinood even bewonderen voor ze zich gingen uitleven in een ekstra lang speel kwartier. ‘Voorkomen dient te worden dat er span ningen ontstaan tussen landbouwbelangen en belangen van natuur en landschap. Bovendien is het van belang wie de gebie den aanwijst. Qe-mogelijkheden van de wet op de ruimtelijke ordening, zijn hier voor de eerst aangewezene. De provincie meent dat een en ander via de weg van streekplan en bestemmingsplan zal moeten worden behandeld. Hiermee wordt dan ook bereikt dat de direkt bij de materie betrokkenen hun inbreng kunnen leveren. De eremedaille is tevens bedoeld als hul deblijk voor alles wat zij voor het dorp doet. Kerkelijk blaast zij duidelijk haar partijtje mee. Bovendien is zij bijzonder aktief in de vrouwenorganisaties. Al eerder mocht zij een pauselijke onderscheiding in ontvangst nemen. Naast de felicitaties van de kinderen, mocht mevrouw Kortooms er nog talrijke van anderen in ontvangst ne men. De vice-voorzitter van het schoolbes tuur, de heer H. A. Lansbergen, deelde juf mee dat ze de rest van de dag vrij mocht nemen. Namens de ouderkommissie over handigde de heer A. van der Pol een plant. Voor de kinderen was er zoals gezegd een ekstra lang vrij kwartier plus een zakje versnaperingen. Tot tweemaal antwoordde een nog onbeken de inbreker in de nacht van vrijdag op zaterdag een vraag van de 17-jarige Houke Rienstra. Deze jongeman paste op de kin deren van zijn broer G. H. Rienstra, direk- teur van het Noordelijk Straat- en Aanne- mings Bedrijf aan de Witte Jofferswei in Jutrijp. Houke hoorde glasgerinkel en meende dat zijn broer en diens echtgenote terugge keerd waren van een bezoekje aan enkele etablissementen in Sneek. Tweemaal riep hij of zij het waren, beide keren kreeg hij op onparlementaire wijze het verzoek om zijn mond te houden. Toen hij beneden polshoogte ging ne men, ontwaardde hij in de gang naar de voordeur allerlei glasscherven. Naar buiten lopend hoorde hij achter zich een deur open gaan. Een inbreker stap te de gang in. Geschrokken zette Houke het op een lopen naar de buren, in de veronderstelling dat de inbreker hem achterna zat. Deze schijnt het hazepad te hebben gekozen. Achteraf is vastgesteld dat de onverlaat eerst getracht heeft via de achterliggende garage de woning binnen te komen. Dit mislukte evenwel. Toen had hij het raam pje in de gang vernield. Er wordt niets vermist. In Sneek werd in de nacht van zaterdag op zondag de SR V-wagen van melkboer W. Jbrritsma bezocht. Deze stond geparkeerd naast een loods op het terrein van de KNM. Met een lange buis is de 1.75x1.25 m. metende voorruit van de wagen vernield. Verdwenen is een kassala met daarin f 25,- aan wisselgeld en enkele pakjes sigaretten. De schade aan de voorruit bedraagt ongeveer duizend gulden. UITVERKOCHT Terug naar het Mallemolenfeest. Ondanks het feit, dat de organisatoren, wijs gewor den door vorige mallemolenfeesten, meer frisdrank en etenswaren hadden inge slagen, moest toch reeds om twee uur op enige plaatsen „nee” worden verkocht. Hoewel hij een druk programma op konin ginnedag moest afwerken, bracht de kom- missaris van de koningin, mr. H. Rijpstra, een bezoek aan het Mallemolenfeest. Hij wilde met eigen ogen zien voor wat een trekpleister een aantal vrijwilligers in zijn provincie hadden gezorgd. (Vervolg zie pagina 3) Gedeputeerde staten van Friesland zien het nut niet in van een zogeheten nationaal landschapspark in onze provincie en dus ook niet in de Zuidwesthoek. Dit delen zij mee in een voorstel waarin de reakties op de zogeheten groene nota’s van CRM zijn neergelegd. In Friesland wordt al veel aandacht besteed aan het behoud van natuur en landschap. Dat gebeurt onder meer middels de eisen die in het verleden en ook nu nog aan de ruilverkavelingen worden gesteld. Een kwartier na de openstelling kon men waarnemen dat een groot bankstel naar buiten werd gebracht. Maar niet alleen de ,.Waterloopplein”-markten floreerden, ook het ponyrijden en de echte stoomtrein, die puffend en fluitend zijn rondjes reed, trok veel publiek. Het is een Brengeliaanse-Boeren-Super-kermis geworden; het was een groots, geweldig en gigantisch familiefeest daar in de Leeuwarder Frieslandhal. Tienduizenden bezoekers hebben vanaf 10.00 uur op Koninginnedag de sfeer geproefd in de Frieslandhal. Velen zijn ook niet met lege handen naar huis gegaan, hetgeen ook niet de bedoeling van de organisatoren was. Reeds om negen uur stonden tientallen buiten in de nj, om binnengelaten te worden. woensdagavond zal op het Oud Kerkhof in Sneek weer de gebruikelijke Doden herdenking plaatsvinden. In het traditione le stramien voor deze gebeurtenis heeft men geen verandering gebracht. Van 19.40 tot 20.00 uur. speelt ditmaal het Stedelijk Muziekkorps Sneek - elk jaar zorgt een ander Sneker korps voor de plechtige mu ziek - koraalmuziek bij het standbeeld in de tuin van de Martinikerk. Daarna is er twee minuten stilte waarna de kranslegging begint. Namens de gemeente Sneek zal burgemeester mr B. van Haersma Buma de rij openen. Afgevaardigden van diverse verenigingen en organisaties en ook parti- kulieren (waarvoor weer ruimte binnen de hekken gereserveerd zal worden) kunnen daarna bloemen bij het monument neer leggen. De burgemeester zal daarna nog een bloemstuk plaatsen bij de gedenksteen voor de gesneuvelde Canadese militairen in de gevel van de kerk aan de kant van de Grote Kerkstraat. Nadat dan het Canadese Volkslied is gespeeld gaat de stoet naar Burgemeester Cazemier vertelde dat de onderscheiding niet alleen een konink lijke blijk van waardering is vpor de onderwijsverdiensten van mevrouw Kortooms. Hoewel, ze staat al 43 jaar aan school, waarvan bijna 38 jaar in Heeg. Op zich is dat nu niet zo een prestatie. Voorgesteld wordt dan ook eerst de resul- wordt) er naar onze mening niet meer van taten in de door CRM aangewezen proef- bedrijfsvoering in de strikte zin van het gebieden de Veluwe, het gebied rond Win- woord sprake is”, terswijk, Waterland en Mergelland en Noord-West Overijssel, af te wachten. G.s. «Wij z’jn van mening dat de rijksoverheid wijzen er op dat „door de destijds wel zeer zich zal moeten verplichten om iedere ongelukkige presentatie van de plannen tot eigenaar of gebruiker van gronden waar- - aan beperkingen worden opgelegd en die hieraan, ongeacht de beheersvergoeding, zijn eventuele claims te honoreren. Mocht niet wenst deel te nemen, schadeloos te landbouw van wiens medewerking het al stellen overeenkomstig de met betrekking dan niet slagen toch wel ten zeerste af- hankelijk is, zeer slecht zijn gevallen”. Akkoord kan het kollege wel gaan met de aanwijzing van een drietal eilanden tot een potentieel nationaal park. Het vraagt zich echter af waarom Vlieland hier niet toe behoort. Ook dit eiland bevat gebieden met belangrijke natuur wetenschappelijke waarden. De eis wordt in Leeuwarden gesteld dat ge meenten en provincie bij deze zaak worden betrokken. Volgens de nota zal een nationaal park worden beheerd volgens richtlijnen die door de rijksoverheid zullen worden vast gesteld. Voor genoemde eilanden vindt men een aparte beheerstruktuur niet noodzakelijk in Den Haag. De staat heeft namelijk al overgrote delen van de aan te wijzen nationale parken in eigendom op de eilanden. De gevolgen voor het leefmilieu en de ekonomische betekenis maken het, zo meent g.s., noodzakelijk dat provincie en gemeente bij de zaak betrokken blijven. Het kollege is het niet eens met de sugges tie dat de landbouw het meest schuldig is aan de ontwikkelingen op het gebied van natuur en landschap. Ook andere faktoren hebben een ongunstige invloed gehad. „De toenemende konsentratie van de bevolking in stedelijke gebieden en de voor de mens veelal weinig bevredigende hoogbouw, die ook een sterke invloed op het omringende landschap uitoefent, mogen in dit verband niet onvermeld blijven”. G.s. vraagt zich af of de landbouw in de toekomst wel ongestoord een goede bedrijfs voering kan blijven uitoefenen. Ook al om dat er nogal wat beperkende bepalingen van kracht kunnen worden. Een vergoeding kan soelaas bieden, maar is niet alleen zalig makend. „Dit te meer omdat de hem opgelegde beperkingen een ekstra risico betekenen. Wij merken hierbij nog op dat, in het geval dat de vergoeding hoger wordt dan de pachtwaarde (dus pacht in feite negatief In de afgelopen nacht is het woongedeelte- van het schip van L. Vermaning, dit lig plaats heeft aan de Geeuwkitde, volledig uitgebrand. De brand werd ontdekt door de familie Ozinga die woont op de hoek van de Almastraat en de Geeuwkade. Dit echtpaar had het toezicht op het schip tijdens de afwezigheid van de Vermanings. Gisteravond waren de laatsten thuisgeko men van een bezoek aan Den Helder. De heer Vermaning had de oliekachel aange sloten en was daarna nog even de wal opgegaan. Vermoedelijk heeft hij bij thuis komst vergeten de kachel te temperen. Rekening wordt dan ook gehouden met oververhitting van de kachel als oorzaak. Toen de brandweer arriveerde bij het schip, dat ter hoogte van de Almastraat ligt afgemeerd, was het woongedeelte al verlo ren gegaan. Men slaagde erin de slaapka mer en de keuken te behouden. Op rook- en waterschade na, mankeert aan dit part van deze tot woonschip verbouwde 66- tonner niets. De heer Vermaning is niet verzekerd. --> TS Feest onder Oranjezonnetj e En wéér was de Koningin jarig, weer drup- pelde het erelintjes, weer vierde oud en (vooral) jong feest en wéér stelde Pluvius w zijn aktiviteiten uit tot na Koninginnedag (6 waarop volgens goed gebruik het traditie- >2 nele „Oranjezonnetje” scheen. Voor dat mooie weer zullen de kinderen, maar vooral (6 de honderden organisatoren, die zich had- ?2 den ingezet om alles vlot te laten verlopen, W verschrikkelijk dankbaar zijn geweest. Stel (6 eens, dat zaterdag het weer van zondag over S ons was gekomen Het stramien van de nationale happening was ongeveer overal g gelijk. Optochten en spelletjes en dat alles overgoten met muzikale klanken van alle muziekverenigingen die maar voorhanden waren. In Scharnegoutum, Ijlst, Sloten, Balk (verkiezing meikoning - zie foto), Sneek en vele andere plaatsen meer was het goed raék. Binnenin de krant geeft woord en beeld een overzicht van dat alles. Om even in de stemming te komen, hierbij nóg een foto van studio Ger Dijs, die van hot-naar-her rende om de lezers een totaal beeld te kunnen voorschotelen. Het is een moment van de touwtrekwedstrijd in de >2 Lemmerwegwijk-west in Sneek. De ene partij moest de andere in een waterkuil z<ien te trekken terwijl de andere een niet zeep ingesmeerd oplopend geval werd opge trokken. Dolle pret uiteraard! .4' -xx ,Sf - <s« >4 4 "'■■'■a. Fï r M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1