CDA wil visie raad op watersport horen 0 ’t Kollege bekijkt de mogelijkheden voor af meren van kruisers opnieuw Hl I I H o| Bibliobus Nijezijl straks voor de Ulsters op slot sa T ffc TC 0. g iSchijtlijtter <ii 1;-^ Wymbritseradeel geeft een subsidie aan Lytse doarpen Trailer voor Heeg een verbetering Vier Snekers gearresteerd SM* w HSlf 0 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Noorderhoek kreeg vijfduizend gulden ■li IK HL Iw, p wi |g| If V R.P. Wymbritseradeel van Sneek naar Heeg Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o i ftp 0 000®' ®0® KOFFIEDIEFSTAL IN GAASTMEER -■’■B Hel Sneelet Hieumblad ie een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en i. 0'’0-' dat bereikten door: het adviseren van ge- 5 -'A. H. PRINS (FNP) - krüstocht - deze (ge)doden: burgemeester B. van Haersma Buma legde ook een bloem stuk bij hun gedenksteen in de muur van de Martinikerk. Voor passende (ko- raal)muziek zorgde dit jaar het Stede lijk Muziekkorps, dat bij het gedenk- beeld het Wilhelmus speelde, in de Grote Kerkstraat het Canadees Volks lied en op het Waagplein met het Fries Volkslied voor het sluitstuk zorgde van Aan de gemeenteraad van Wymbritseradeel is een voorstel gedaan om aan de „Forie- ning lytse doarpen” tot wederopzegging een die aan, dan zal de gemeente in de toe komst deze wel moeten terugkopen. Voert de gemeente het projekt uit, dan moet die er ook voor zorgen dat de Luts op diepte wordt gebracht. Nu moeten de schepen, aldus insiders, op volle kracht de Luts in stomen om aan de oever te komen. Het kollege bleef op het standpunt staan niet verkopen, verklaarde het bij monde van de voorzitter. Daarmee was echter het punt, dat er iets gedaan moet worden aan de afkalvende wal, niet uit de wereld. Bo vendien moet er iets voor het bedrijf van de heer Beekema gedaan worden. Wat betreft het op diepte brengen van de Luts verklaar de hij dat het hem verbaasde dat de Marre- krite de Luts van het baggerplan had afge voerd. Het kollege zei toen in een volgende vergadering met een afgerond voorstel te zullen komen en zal trachten toch een oplossing voor het bedrijf van de heer Beekema te vinden. DONDERDAG 5 ME11977 132ste JAARGANG No. 38 Sinds gisteren is de groep Wymbritseradeel van de Rijkspolitie Sneker af. 's Morgens om zeven uur startte aan de Oosterdijk een grootscheepse verhuizing. Zoals bekend is het groepsbureau, in afwachting van nieuw bouw aan de rand van IJlst, voorlopig geves tigd in het voormalige kantoor van Staal bouw Nauta aan de Skatting 42 in Heeg. De rijkspolitie is voortaan telefonisch bereik baar via het nummer 05154-2745. 0' Er is nog hoop voor de Balkster Beekema. Zoals gemeld, adviseerde het Gaasterlandse kollege van burgemeester en wethouders om geen grond langs de Luts aan deze botenverhuurder te verkopen. De man wenste niet akkoord te gaan met de prijs die b. en w. in hun hoofd hadden. Het kollege stelde toen: óf onze prijs óf geen grond. De raad dacht er dinsdagavond evenwel anders over en genuanceerder. Uiteindelijk werd met het niet-verkoop-voorstel meegegaan, maar gesteld werd wel dat er zo spoedig mogelijk voor dit bedrijf een oplossing moet komen. Bovendien nodigde de raad bij monde van CDA-er L. Zijlstra het dagelijks bestuur van Gaasteriand uit eens hun visie op het gebruik door de watersport van de Luts en met name het eerste stuk, van het Slotenneer naar Balk, te geven. SNEEKER NIEUWSBLAD IJLST SNEKEBHKQEBIER groot dat in de nabije toekomst de inwoners van IJlst alleen in de biblio theek in Sneek terecht kunnen. die nodig voor een goede bedrijfsvoering. £2- J1- - w- - ’1 hij bestemmen tot parkeerterrein en de diend. Bovendien sluitjie gemeentej)p die prijs die men daarvoor wilde hebben, vond e-t-u-j -r hij prima. Op het andere part rust evenwel de bestemming groenvoorziening, zodat hij d 0 --- dan van de walkant. Beekema vond het te gek om daarvoor iets meer dan 18 gulden de vierkante meter neer te tellen. Hij voelde meer voor ongeveer 3,50. Maar daar zag het kollege niet veel heil in. M Dodenherdenking! - Na het essentiële pj twee minuten „denken aan” regen zich gf aan de Oud Kerkhof te Sneek de kran sen, bloemstukken en snijbloemen aaneen tot een veelkleurig tapijt aan de voet van hèt monument. Bloemen van de gemeente, van nabestaanden, de „It liket wol in krüstocht tsjin it iepen bier grien”, konstateerde FNP-er H. Prins. Hij kwam met een tussenvoorstel dat het midden hield tussen dat van Hylkema en de gemeente. Laat de ge meente de wal aanleggen, Beekema daar een stuk van huren en de rest moet bestemd blijven voor de komende en gaande man. Gaastra was het met b. en w. eens‘dat men geen onderscheid moest maken in prijzen, maar in dit geval vond hij de zaak toch iets anders liggen. Op het allergrootste deel ligt de bestemming groenvoorziening, daarom vond hij voor dat stuk een lagere prijs billijk. Per slot van rekening kan het niet als indus trieterrein gebruikt worden. Dit ont lokte burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra de opmerking dat er een heleboek mensen in Gaasteriand blij zouden zijn met een tuintje dat achttien gulden de vierkante meter kost. ||l| deze alom gehouden Dodenherden- H j king. Voor de heer D. Hielkema (gem. belangen) was het nog de vraag of het bedrijf door de toe te voegen grond wel een hogere waarde zal krijgen. De bestemming groen voorziening leek hem zelfs averechts te werken. Hij kwam met een tussenvoorstel, waarmee de zaak uit de impasse kon worden gehaald: verkoop Beekema een stuk grond langs de gehele walkant tot drie meter uit die wal voor 18,45 de vierkante meter. Dan zijn de moeilijkheden voor de kruisers die voor de wal moeten komen opgelost. De rest van het stuk, waarop de bestemming groenvoorziening rust, blijft in dat geval eigendom van de gemeente. Bovendien ziet het er niet naar uit dat IJlst een boekentrailer zal krijgen. Tij dens de beschouwingen bij de begrotingsbehandeling werd dit door enkele raadsleden gesuggereerd. IJlst ziet geen kans de benodigde 9000 gul den op tafel te brengen. De kans is dus Het ziet er somber uit voor de Ulsters die boeken lenen in de Bibliobus. Zoals bekend staat deze lektuurvoorziening wekenlijks in Nijezijl. Hoewel een en ander bedoeld is voor de inwoners van dit tegen het stedeke aangelegen dorp, maken veel bewoners van de wijk Nijezijl er gebruik van. Enige tijd geleden is de inschrijving van nieuwe Ulster leden al stopgezet. De direktie van de Centrale Bibliotheek Dienst in Leeuwarden, die de bibliobus in de vaart houdt, overweegt nu om de Ulster leden de toegang tot de bus te ontzeggen. Aldus de regio-chef v$n de CBD, de heer F. de Wit, direkteur van de leeszaal in Sneek. Tot die maatregel hebben twee zaken ge leid. In de eerste plaats komen de Nijezijl- sters (de bewoners van het dorp in dit geval) vrijwel niet meer aan bod in hun bus. Bovendien komt IJlst, aldus de heer De Wit, een afspraak om de helft van de kosten te betalen niet na. In onze vogeltje-bloempje-bijtje plaat- jesserie ditmaal het fenomeen van wat men met enige fantasie een schijtlijs- ter zou kunnen noemen. Het is een nog zeldzamer verschijning dan bij voorbeeld de la-lijster. Als men op kousevoeten te werk gaat kan men hel merkwaardige natuurverschijnsel aan schouwen in één van de drie openbare toiletgebouwtjes op het terrein van de jachthaven „It Eilan” aan ’t Breewar in Heeg. Die plaats werd voor een nest uitgekozen door een merel (moeder bruin, vader pikzwart met gele sna vel), die in het Fries aangeduid wordt als swarte lyster. De merel zit te broeden op vier eidtjes, maar toen Studio Ger Dijs het geval op de foto wilde zetten ging de bange ma- schijtlijster er vandoor. Lang duurde dat niet want de drang tot broeden was groot genoeg om de fotograaf de kans te geven deze plaat te schieten. Om verstoring zo veel mogelijk te voorko men heeft havenmeester J. Loopik het betreffende broedhok op slot gedaan. Er blijven altijd nog twee wc's open. Dat is voorlopig voldoende, want de toeloop is nog niet zó groot. Tegen de tijd, dat het watersportseizoen goed op dreef komt zullen de jonge lijstschij- tertjes wel op eigen wieken drijven.... Het bestuur van de wijkvereniging Noor derhoek in Sneek heeft van het Anjerfonds Friesland bericht gekregen, dat men als bijdrage in de kosten van de inrichting van het nieuwe wijkgebouw een bedrag van vijfduizend gulden tegemoet kan zien. De donatie komt uit de jaarlijkse kollekte, die in 1977 weer gehouden zal worden in de week van 13 tot 25 juni. BOEKENTRAILER Voor Heeg ziet alles er wat rooskleuriger uit. Met name sinds afgelopen dinsdag toen een boekentrailer voor de eerste maal standplaats koos voor Talmastate aan de Tollewei. Tot en met vorige week konden de „leesgierige inwoners” van Heeg terecht in óf de jeugdbus óf de bus voor volwasse nen. fe Uit het magazijn van de zuivelhandelaar en veehouder P. Hoogterp aan de Wieldyk in Gaastmeer heeft men zich gisternacht bevoorraad zonder af te rekenen of zelfs een naamkaartje achter te laten. Vermist werden 45 pakken koffie, een paar potten korrelkoffie, wat flessen frisdranken en een viertal kazen. De inbraak had vermoede lijk tussen twee en drie uur in de nacht plaats en men schijnt binnengekomen te zijn door een luik om daarna gepakt en stappen. In dit nummer is als bijlage opgenomen „Uit de Marktstraat” (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Om het kontakt op sportieve wijze tussen de bewoners van de gemeente te verbete ren, heeft de kommissie Lichamelijke Vor ming en Sport van Gaasteriand een zaal- voetbaltoernooi samengesteld voor spelers van 35 jaar en ouden Intussen zijn uitnodi gingen verzonden Wan de verschillende besturen van Plaatselijk Belang in de ge meente Gaasteriand. Gehoopt wordt op zoveel mogelijk positieve reakties en dat ingeval van deelname elk dorp een team van ongeveer tien spelers op de been wordt gebracht. Het toernooi, dat in de Balkster sporthal De Trime plaatsvindt, begint vol gende week zaterdagavond om zeven uur. Men kwam de heren op het spoor omdat bekend werd, dat er bij de inbraak een auto was gebruikt, die in Sneek thuishoor de. De rijkspolitie van Balk vroeg daarop medewerking van de Sneker politie, die de daders daarna spoedig kon achterhalen. Wat er uit de woning is gestolen kon nog niet precies worden nagegaan. Wel staat vast dat er zijn verdwenen een stereo- installatie en een verrekijker. Samenwerking tussen de rijkspolitie in Gaasteriand en de gemeentepolitie van Sneek leidde gisteren tot de arrestatie van vier Snekers tegen wie zeer sterke verdenkin gen bestaan, dat ze vorige week hebben ingebroken in een tweede woning in Nij Amerika bij Nijemirdum. Aangehouden werden de 36-jarige koop man P. L., de 26-jarige hovenier J. V. en de beroepsloze C. P. (19) en de 22-jarige J. S. socialist C. Gaastra zijn beschouwing over dit punt. In het verleden heeft de raad namelijk eens een 1 bedrag bij b. en w. bedongen, waar gede puteerde staten zich echter niet mee kon den verenigen. Uiteindelijk moest de raad zich toen onder protest akkoord verklaren met wat burgemeester en wethouders toen in eerste instantie hadden voorgesteld. De hele kwestie draaide om in wezen twee AFSLUITEN stukken grond. De heer R. Beekema heeft Dit is niet de oplossing, meende CDA-er L. y yy j Zijlstra. We moeten niet stukjes Lutswal Een deel van het aan te kopen terrein wil gaan^verkopen. Daar is niemand mee ge- manier de mogelijkheden af voor de toe komst, bijvoorbeeld het aanleggen van een insteekhaven. Hij vond dat er een duidelij- daar weinig aan heeft, met uitzondering ^e v*s*e moet komen op wat er aan de Luts - - gaat gebeuren, niet alleen op rekreatief gebied, maar ook ekonomisch. Laten we ae walkant verhuren, stelde Zijlstra voor, want met verkoop gooien we onze eigen ruiten in. En wat dat parkeren betreft: in de zomermaanden kunnen de gasten van ERVARING Beekema hun auto’s wel kwijt in de lood- We hebben al meer ervaring met onder de sen voor de winterberging. voorgestelde^ prijs verkopen,^aldus begon Langzamerhand kwam het punt damwand, heer BeeLema wil die aanbrengen om dat de kwaliteit van de oevers langs de lager vierkante meter Luts s]echt is, in het geding. Legt Beekema Overigens bleek niet iedereen van dit feit op de hoogte, ondanks dat sinds drie weken de leden waren geïnformeerd. Velen verkeerden (vervolg zie pagina 25) moest beginnen. Herdacht werden ook meenten en het voor de dorpen ontwikke len van een dorpenplan, een programma van wensen en voorzieningen. jaariijkse subsidie te verlenen Tanvijf- Burgemeester en wethouders van honderd gulden. Wymbritseradeel menen, dat hun gemeen te - met zijn vele dorpen - aan het verzoek De in februari van dit jaar in Tijnje om een geldelijke bijdrage moet voldoen, opgerichte vereniging stelt zich ten doel het Subsidie wil het kollege ook verlenen aan bundelen van de krachten van bij haar de Snitser Skotsploech, die aan de Kulture- aangesloten dorpen om het voortbestaan le raad van Wymbritseradeel een verzoek en de leefbaarheid van die dorpen veilig te heeft gericht om een subsidie ter dekking stellen en te bevorderen. De vereniging wil van het nadelig saldo in de festiviteiten, die de Skotsploech van 28 juni tot 30 juni zal houden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. De gemeente Sneek, Sneek Pro motion en het OBW verlenen ook een bijdrage. Voorgesteld wordt een eenmalige subsidie van vijfhonderd gulden te verle nen. X M jR politie, de Oranjevereniging, ’40-’45, het Leger des Heils, organisaties, ver enigingen jeugd, noem maar op. En van zomaar-mensen, die hulde brachten aan mensen die in de jaren ’40-’45 iets minder-gewoon durfden te zijn en daar voor met hun leven betaalden. Doden herdenking. De gedachten gingen ook terug naar een aantal piepjonge Cana dezen, die rondom Sneek sneuvelden toen hun leven-in-vrede eigenlijk nog schijnt binnengekomen te gezakt de voordeur weer uit te Van de dader(s) nog geen spoor.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1