&rnaval Wymbritseradeel wil miljoen in gemeentehuis vertimmeren - I Burgemeester CAZEMIER bij de opening Kompleks „de Rakken” geeft nieuwe impulsen Woudsend EMM en „Stedelijk” gaven gezamenlijk konsert in Sneek en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST gaas™ F r Onverwachte manoeuvre van Duitser op rondweg leidt tot zware botsing Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in SLOTEN e.o Rem auto weigerde Vrouw met kind op zebra geschept L NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de silekerWRIer en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van CAF-VESTIGING MAG IN DRACHTEN :k. if NIEUWE IMPULSEN toestanden :i mogelijkheden worden. Men zal zijn benodigdheden elders moeten gaan len”. gelegenheid de ene naar MAANDAG 9 ME11977 132st« JAARGANG No. 37 ANDERS INRICHTEN Voor zover dat mogelijk is wil men nu de ruimte achter het gemeentehuis bebouwen. Dat betekent, dat men de garage en de De 18-jarige Ronald Meeuwsen uit Gorre- dijk is zaterdagmiddag met een zware her senschudding, diverse kneuzingen en ver moedelijk een schedelbasisfraktuurnaar het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek ge bracht. Hij liep deze verwondingen op bij een aanrijding op de stadsrondweg ter hoogte van de afslag naar IJlst. Zaterdag is op de zebra-oversteekplaats bij de Koninginnebrug op de Prins Hendrikka de de 21-jarige J. Wijzenbach-van der Kooi met haar anderhalfjarig kind door een auto mobilist uit Warns geschept. SNEEKER NIEUWSBLAD De heer C. Hordijk heette het niet talrijke, maar naar 1 publiek welkom aan de 1 de nummers aan elkaar babbelde waar door de dirigent van deze beide korpsen, Wybren Valkema, ook even kreeg zich te verplaatsen van de andere lessenaar en zich even te ont spannen. Het Stedelijk opende met een sfeervolle mars „In the.Lime three Avenue” en ging daarna over in de Spaanse sfeer met „La Feria”. Deze driedelige suite is al een heel oud werkje Van de Franse komponist P. In een voorstel aan de raad zegt het kollege van Wymbritseradeel over de ruimte in het gemeentebestuur aan de Marktstraat in Sneek, dat „we thans in een situatie zijn beland, dat met goed fatsoen geen nieuwe personeelslid meer geplaatst kan worden wegens ruimtegebrek; nauw verbonden hiermee is de situatie voor het publiek Aan de architektenburo Goodijk in Sneek is daarom gevraagd een schetsplan te maken waarbij de ruimten achter het gemeentehuis worden bebouwd. Men schat dat de uitvoering van bouwen en verbouwen een investering van ruim één miljoen gulden zal vergen. Voorgesteld wordt voor de geraamde kosten een krediet uit te trekken. De karnavalsvereniging „de Fyfkes” in Blauwhuis bereikt volgend jaar een kroon jaar ze bestaat dan elf jaar. Tegen die tijd wil men de zo zoetjesaan afgedragen kleding van de „officiëlen” door nieuwe pakjes vervangen. Aangezien de bodem van de kas weer eens zichtbaar was - een vertrouwd beeld voor penningmeesters van kamavalsverenigingen - werd er vrijdag en zaterdag in de loodsen van Brouwer aan de Jacobidijk een groots opgezette Fancy Fair gehouden, die in totaal zevenduizend gul den opbracht. Grote attraktie daarbij was het met stenen kapotgooien van een acht duizend flessen, die de organisatoren op de kop hadden getikt. Voor een klein bedrag kon een ieder zijn drift tot vernielen botvie ren op het hangende en staande glaswerk in de -„Bombarietent”. Er waren verder nog zaken als balwerpen, spijkerslaan, rad van avontuur en een elektronische kaart van Friesland waarop men de elfstedentocht met een stok kon „rijden”. Week men van het juiste trajekt af dan ging er een lampje branden en dat betekende strafpunten. De verloting werd eveneens een sukses, maar de „Bombarietent” sloeg toch alles met stukk’ (Foto Studio Ger Dijs). Het ongeval gebeurde toen zij de zebra overstak en de 32-jarige veehouder J. D. wilde afremmen om de moeder met haar kinderwagen een ongestoorde overtocht te bezorgen. De voetrem van zijn auto wei gerde evenwel, waarna de aanrijding volg de. De vrouw klaagde over een pijnlijke voet, terwijl het kind schaafwonden opliep. Beiden werden voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft de auto van D. voor nader onderzoek in beslag genomen. De aanwezige ruimte in het bestaande gebouw zullen anders worden ingericht. Daarbij zal de konciergewoning omge bouwd worden tot kantoor- en verga derruimte. De afdelingen, die de meeste aanloop van publiek krijgen, heeft men bij de nieuwe indeling allemaal op de begane grond gedacht. Boven de afde ling sociale zaken wil men een brand vrije archiefruimte kreëren. Daarover beschikte Wymbritseradeel nog steeds niet. Het is al weer veertig jaar geleden, dat de laatste verbouwing van het Wymbritsera deel gemeentehuis heeft plaatsgehad. Het sekretariepersoneel is in die jaren verdub- - -beid. Een nieuwe huisvesting voor de kon- de gegeven omstandigheden met langer cierge zaJ nog gevonden moeten worden. Het christelijk fanfarekorps „Eendracht maakt macht” te Oudega W. en het harmo- niekorps „Het Stedelijk Muziekkorps Sneek” hebben zich vrijdag in een geza menlijk programma laten horen in de C. Kan-hal. De uitgevoerde werken waren voor het grootste deel een herhaling van de laatste uitvoeringen door de beide korpsen onlangs afzonderlijk gegeven en daaruit wel hoofdzakelijk de populairste nummers. taesje fan in jachthaven mei goede for- as selstannich bidriuw hast net mooglik is. Of men moat it sykje yn greate havens fan 400 skippen as mear. Dat sit him yn de hege ynfesteringslêsten en in de zitter van de stichting, nei forhalding lege opbringst fan de lizjil- den”. Uiteraard hebben burgemeester en wet houders zich afgevraagd of een investering van een miljoen gulden verantwoord is gezien de lopende procedures over de herindeling van gemeenten. Het kollege vindt het antwoord daarop vrij eenvoudig: „Na de totstandkoming van de voorgestel de uitbreiding en verbouwing zal het ge meentehuis - gezien stand en ligging - een zodanige reële ekonomische waarde verte- buitenberghig’ (ook dè 'fiëtsenberging) wil genwoordigen. dat hierin een voldoende' laten ver/allen. waarborg ts gelegen voor de mvestenng. Toekomstige ontwikkelingen, die zien overigens in geen geval binnenkort zullen voltrekken, worden door het plan nauwe lijks beinvloed en wij menen daarom, dat gewacht moet worden”. Op die twee kategoriën kwam de burgemeester van Wymbritseradeel, B. W. Cazemier, in zijn toespraak ook terug. „In wiens belang is deze akkom- modatie nu tot stand gekomen?” zo vroeg hij zich af. „Uiteraard is de vakantieganger op of bij het water hier mede gebaat. Er is evenwel nog een groep die hierin geinteresseerd is en dat is de middenstand van Woudsend, die best een injektie kan gebruiken.” Door de ontvolking van de dorpen, hebben de middenstanders met een terugslag te maken gekregen. Minder mensen hebben minder nodig, konkludeerde de heer Caze mier. „Dat betekent dat voor de gehele middenstand en het bedrijfsleven kunnen verbeteren een levensbelang zijn voor de hele dorpsgemeenschap”. Men wilde echter 'n dit alles Seen door‘ niet speciaal voor deze feestelijke gebeurtenis slaggevende rol vervullen. De Stichting --van mocht in alle redelijkheid haar gang gaan. „Een vorm van gedecentraliseerd bestuur, waar hogere organen zich terwille van de demokratie zich ook nu bezig mee moe ten houden”, verzuchtte de heer Cazemier. Het gemeentebestuur vindt de kombinatie tussen de gemeente en dorpsgemeenschap een zeer gelukkige. Het ongeval gebeurde toen de 54-jarige Horst Schaffelke uit het Duitse Helmshorn bemerkte dat hij zijn Alfa Romeo in een verkeerd wegvak had gestuurd. Hij reed abrupt in de goede baan en kwam daarbij in botsing met de motor van de 32-jarige Klaas Bergsma uit Gorrdijk. Deze had niet gerekend op de manouevre van de Duitser en knalde op de Alfa Romeo. Bergsma en zijn duo-passagier Meeuwsen werden van de motor afgeslingerd. De echtgenote van de Duitser werd net als Meeuwsen naar het ziekenhuis gebracht. Zij had een lichte hersenschudding en werd ter observatie opgenomen. Beide voertuigen waren total-loss. i voor het publiek èn de mensen die hun werk moeten doen. De kamer voor b en w is intussen al in gebruik genomen als kantoorruimte. De burgemeesterskamer wordt nu ook ge bruikt door het kollege en door de kom missies. Kortom, het gebouw is veel te klein geworden om er rationeel in te kun nen werken. Lacóme waarin vooral de houtblazers een belangrijke rol vervullen met in het bijzon der fluit en piccolo. „Pepita Greus” was een pittige - eveneens Spaanse passa- double met een klein slippertje in de inzet van het koper. De „Vaudeville Suite” van Pi Scheffer is een echt karakterstuk dat de sfeer van een variététheater weergeeft in vroeger dagen. De melodieën uit de „West Side Story” van Leonard Bernstein blijven boeien en werden ritmisch zowel als muzikaal door hij vermoedde wel kritische, het Stedelijk goed gebracht. en gaar daarna het woord Met de première van het „Dance America- lady-speakster Froukje Jansen die na” van P. Yoder opgebouwd uit oude Amerikaanse volksliedjes verwerkt tot dansmotieven en als geheel een leuk fris werkje, besloot het Stedelijk haar aandeel in dit konsert in haar „alleen”-optreden. Het programma was opgebouwd uit een beurtelings optreden van de beide korpsen maar gemakshalve hebben we die van het Stedelijke het eerst vermeld omreden dit korps opende. „E.M.M.” bracht als eerste (Vervolg zie pagina 11). „Der wie in bilangrike hannel tusken Waldsein, Petersburg en Riga yn Me mels Klaphout. Dêrfan waerden de bü- terfetten makke. Yn 1875 is dat alwer foarby. Yn 1864 en vierder is der moan- deis in merk. Yn 1900 is de bilang- stelling to lyts en wurdt er sletten. Yn 1906 is de Waldseinder Waech forkocht. Spitich”. Het dorp ligt karakteristiek op een knoop punt van belangrijke verbindingen over land en water. Vanouds, aldus de wethou der van Wymbritseradeel, werd het trans port verzorgd door de zeilvaart. „It is dan ek gjin tafal dat it farwetter tusken Walds ein en Heegemermar „de Rakken” hjit. Vandaar dus ook dat dit kompleks die naam meekreeg. Op de sekretarie moet op vele afdeling hinderlijk zijn gewerkt worden met te veel mensen in veel A'“ te kleine ruimten. Verder moet alle pu bliek, ook de mensen die minder goed ter been zijn, naar boven voor aangiften van geboorte, overlijden, ondertrouw en mili taire zaken. Alles moet aan één loket worden afgedaan. Ook verklaringen van onvermogen en onderzoeken naar woon ruimte moet via het loket met de belang hebbenden worden besproken. Voor veel zaken is een meer vertrouwelijke behande ling noodzakelijk. Het vele publiek voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting moet óp de afdeling te woord worden gestaan. Allemaal toestanden die Gedeputeerde staten van Friesland hebben bun goedkeuring gehecht aan de wijziging in het bestemmingsplan „De Haven” te Drachten ten behoeve van de CAF- vestiging. die eerst in Sneek zou komen. Het betreffende bestemmingsplan noemt als toelaatbare hoogte voor gebouwen 15 meter, met als vrijstellingsmogelijkheid voor silo’s een hoogte van 40 meter. Een deel van de silo-installatie van de CAF heeft evenwel een hoogte van 46 meter. Het gemeentebestuur van Smallingerland had g.s. voor een wijziging het be stemmingsplan die deze hoogte toelaat om de thans verleende goedkeuring gevraagd. Van links naar rechts de heer De Groot, mevrouw Mulder-Bangma, de heer A. Ree kers en de heer E. Westerhof bij het hijsen van de Friese en de Nederlandse vlag waar mee het kompleks „de Rakken" geopend de gemeente) werj (Foto Studio Ger Dijs). mar gebeuren, bleek uit de hoeveelheid vlaggen bigongen, sunder in 'bydrage fan ryk en j_ j-u«i„n» hepr Veldhuis was blii da het haventerrein. Het muziekkorps van zaak nu voor elkaar was. Wat de stichting in Sint Nikolaasga, dat tezamen met de het hoofd had, kan nu gebruikt worden. drumband uit die plaats voor de omlijsting zorgde, kon vrijwel niet wegkomen. Hon derden hadden zich bij het havengebouw tje geposteerd om het moment, waarop zo sienings lang gewacht was, mee te maken. PROBLEMEN Wil het varen in zo’n rak wel eens pro blemen opleveren, datzelfde heeft ook bij bevolking van Woudsend, dat de bestaans- de realisatie van haven en aanverwante mogelijkheden van die middenstand min zaken gespeeld. Ongeveer 15 jaar geleden der worden. Men zal zijn levens- werden de eerste plannen al gemaakt. Dat benodigdheden elders moeten gaan ha- gtbeurde in het kader van de ruilverkave ling Gaasterland door de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij. Het heeft evenwel jaren geduurd voor de reali satie een feit was. In 1971 werd het plan De realisatie van het kompleks betekent nog eens omgewerkt. Bovendien waren er nieuwe impulsen. Daarom stemde het geen centen beschikbaar. gemeentebestuur ook van harte in met de realisatie van een ander. „Het gemeentebe- „Oan it Rakkenplan, sa waerd it altiten stuur heeft destijds gemeend en staat nog neamd, gongen alle subsydzjesfoarby. Allin- steeds op dat standpunt, dat voorzieningen nich foar de passantenhaven is in bilangrike die de bestaansmogelijkheden voor de DIENSTVERLENING De rekreatiestichting Woudsend (waarin samenwerken VVV, middenstands- vereniging, dorpsbelang, de verzekerings- 1 en is geen kommerciële instelling. Ze hoeft als de eksploitatie maar rond is, dan vindt stuk dienstverlening willen bieden zowel rekreant als dorp. HANDEL Daaraan voorafAvas evenwel een bijeen komst gegaan in het dorpshuis de Driuw- pólle, waar ook de nodige toespraken konden worden afgestoken. De voorzitter van de rekreatiestichting, de heer I. Veld huis, keek daarbij niet alleen vooruit, maar ook in het verleden. Uit zijn woorden bleek dat Woudsend een belangrijke maatschappij Woudsend handelsplaats is geweest. is geen kommerciële instelling. Ze hoeft er niet rijk van te worden, aldus de voorzitter, het bestuur het prima. Met dit alles heeft men een f aan Mevrouw G. Mulder-Bangma en de heer A. Reekers, respectievelijk uit Sneek en Woudsend, hebben zaterdagmiddag in Woudsend „De Rakken officiee 8®^" J deden dat met assistentie van de twee adviseurs van de „Recreatiestichtmg WoudsendI de heren J. de Groot en E. Westerhof. Mevrouw Mulder, (echtgenote an de evenement hadden geko«n rnn de .l.gSenhlj«rs mt te kiezen. Want door mddel >an het naar boven brengen van de Friese en de Nederlandse vlag werden Ja®h‘h»7en passantensteiger, het kampeerterrein en het servree-gebouw officieel in gebruik geno men. Dat Woudsend ingenomen was met dit bydrage öfkommen. Wy binne doe seis Fn de straten en dë grote belangstellingop provinsje’. De heer Veldhuis was blij dat de Als blijk daarvan had hij de huurovereen- van zaak nu voor elkaar was. Wat de stichting in komst tussen de gemeente en de rekreatie- met de het hoofd had, kan nu gebruikt worden. stichting meegenomen. De hand tekeningen ontbraken nog onder dit stuk, „It is eins wol hwat ftjemd dat de eksploi- bovendien moesten nog enkele detailpun ten besproken worden. De heer Cazemier had er overigens alle vertrouwen in dat tot een overeenkomst zou worden gekomen. Hij overhandigde het papier aan de voor- (Vervolg zie pagina drie). 42 T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1