GAASTMEER moet zelf teruggang tegenwerken Plan foar libbende doarpen” gepresenteerd Werkgroep Herindeling over plan W-IJ: I zomer programma l »Sneek Promotion« lanceert uitgebreid I Samenvoeging Wymbritseradeel en IJlst vindt men bestuurlijk uit de tijd Officieel Orgaan en van IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I I 99 Opgelopen verwonding werd inbreker fataal even anders. Raadpleeg de Flora Biblio Gigantus, en kom tot de konklusie: verwaarloos de Zygo- bloemen opleverde. Studio Ger Dijs stond er bij en kiekte er naar. en de fSÊ - Luidt het sprookje dat je dient te praten tegen planten en bloemen om deze een fleurig aanzien te geven, ten aanzien van cactussen W <°f 's ^et cactlci?) ligt de zaak 7 ■g cactus (zie foto) gedurende de g rustperiode en de plant zal juist I dan gaan bloeien. Ook mevrouw J S. Schouten-Hoitinga uit Sneek deed die ontdekking. Een merk waardige vegetatie, die voorlo- pig wel even vijftien wit-getinte Htl Snotter Nieuwsblad is eeu ^combineerde uHgwe ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD j SNEEKER NIEUWSBLAD aantal dia's positief opgesteld. gemeenten boven samenvoeging met Sneek ook genoeg te zien. De verwondingen die de 19-jarige tijdelijk in Sneek verblijvende inwoner J. P. L. uit Gouda dinsdagnacht opliep bij een poging tot inbraak in de R.J. Sipkensntavo, is hem fataal geworden. Toen hij namelijk een ruitje indrukte sneed het glas hem in de onderarm. Hij ging echter niet naar de dokter om de wond te laten verzorgen. De politie kwam daarachter en transporteerde hem naar het ziekenhuis. Daarna werd hij aan de tand gevoeld. Naast Gaastmeer zijn namelijk ook Hi- daard, Hemelüm, Molkwerum, Roodhuis, Tims, Gaast, Bantega, Sondel en Zurich als proefdorpen aangewezen. Ieder dorp heeft twee vaste begeleiders. Voor Heme- lum en Sondel zijn dat Klaas Bijleveld en Sicko Heldoorn, terwijl Jan Roest en Klaas Jansma Gaastmeer en Tirns onder hun supervisie hebben. Maandag werd Tims bezocht, terwijl vanavond de bewoners van Sondel worden geïnformeerd. Dat gebeurt in het verenigingsgebouw. Al enige tijd zijn medewerkers van aannemer G. Spijksma in IJlst bezig de akkommodatie van de gereformeerde kerk in zijn woonplaats uit te breiden. Dat gebeurt door het aanbouwen van een zaaltje van 7 bij 8 meter. Een en ander gaat ongeveer 150.000 gulden kosten. Aan toezeggingen van gemeenteleden is al een bedrag van 48.000,- binnen. Het restant moet worden gehaald uit verschillende akties. Zo heeft men een rommelmarkt gepland, terwijl op 28 mei een spelmiddag voor de jeugd in de Skoender wordt gehouden. De grote stunt vindt evenwel zaterdag plaats. Zeventig Ulsters zullen dan namelijk deelnemen aan de Elfmerenrijwieltocht. Voor iedere volbrachte kilometer wordt een bepaald bedrag op tafel gelegd, zodat men aan het eind 1700 gulden bij elkaar hoopt te hebben gefietst. De „Kypmantsjes” zullen te herkennen zijn aan shirts die beschikbaar zijn gesteld door de financieringsmaatschappij Vola, die bovendien een fiks bedrag toezegde. Op de foto van Studio Ger Dijs kan men de fundamenten voor de aanbouw zien liggen Er is naar de mening van de werkgroep juist wel reden om uit te gaan van de sterke betrokkenheid tussen het drietal. Daarbij DONDERDAG 12 ME11977 132ste JAARGANG No. 38 Aan politiek doet ook de gemeente Sneek; dat wil zeggen.. Burgemeester en wethou ders hebben besloten aan de politieke par tijen toestemming te geven om de drie zaterdagen voor 25 mei met een kraam te staan op het Grootzand. De partijen kun nen in overleg van het buro Algemene Zaken van de gemeentesekretarie ook re- klamebiljetten in de stad ophangen. Aan de eerste partij die vergunning heeft gekregen voor de stand op de Goederenmarkt is D’66. Dit blad varschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o geografische ligging van IJlst en over het l van een bestuurscentrum op „ei gen” gemeentelijk territoir geldt net zo goed voor Sneek als voor IJlst”. Aan de hand van cijfers komt de werk groep tot de konklusie dat Sneek een duidelijke werk- en onderwijsfunktie ver vult voor IJlst en Wymbritseradeel, terwijl Zaterdag is het weer zover: de Elfmeren Rijwiel-toertocht. Startend in Sneek zal een drieduizend fietslustigen over Zuid- westhoek's dreven koersen. Dat gebeurt dan via verschillende route’s, te weten de 150-, de 100- en de 50-km-afstand. Daar de laatste tocht het minst aantal deelnemers kent - terwijl die toch zon dermeer binnen het konditionele bereik van elke trimmer ligt -, wil de organisa tie, de r.t.c. Rally, juist daar meer het aksent op gaan leggen. Hoe? Lees hier over op een der sportpagina’s. UITZICHT Voor IJlst, aldus de werkgroep, moet het geen onaangename gedachte zijn dat in plaats van een dreigende opheffing er uit zicht komt op de funktie van bestuurscen- „We vinden het bovendien nogal belan grijk dat ondanks de recente verbeterin gen in het wegennet voor de noordelijke en oostelijke dorpen in Wymbritsera deel blijft gelden, dat de afstand tot Sneek kleiner is dan die tot IJlst, dat tweederde van de 29 Wymbritseradeel- ster dorpen een aansluiting met het openbaar vervoer op Sneek hebben en dat geen enkel dorp een rechtstreekse verbinding met IJlst heeft”. i Op de keper beschouwd laat de werkgroep weinig heel van het voorstel dat de kolle- ge’s van burgemeester en wethouders van IJlst en Wymbritseradeel op 28 september van het vorig jaar door de raden lieten behandelen. Daarin werd de kroon ver zocht om beide gemeenten samen te voe gen. - Met steun van velen heeft Sneek Promotion zich voor de eerste keer echt beziggehouden met het aktiveren van wat er deze zomer staat te gebeuren. Dat is ondergebracht in een programma, dat moet aanslaan en dat dan als basis kan dienen voor volgende jaren. - Met woorden van die strekking typeerde wethouder B. de Vries gisteren als voorzitter van Sneek Promotion het zomerprogramma, die er met name op gericht is de dinsdag tot een dag bij uitstek te maken voor de mensen om Sneek aan te doen. „Gezien de onderlinge betrokkenheid en de gcnieenschappelijke problematiek van Sneek, IJlst en Wymbritseradeel (meer dan 10 gemeenschappelijke regelingen) zou er ons inziens een bestuurlijk anachronomische ontstaan als de onderhavige gemeentelijke herindeling van Friesland niet aangegrepen zou worden om deze drie gemeenten in de toekomst een gemeentelijk verband te laten vormen”. Deze konstatering, waarin anachronisme staat voor „uit de tijd zijn”, kan men lezen in het onlangs uitgebrachte rapport van de werkgroep herindeling, waarin op verzoek van gedeputeerde staten kommentaar gegeven wordt op de reakties van de gemeenten. gezien centraal gelegen is en qua om vang en betekenis goed bij de dorpen gemeenschap van Wymbritseradeel past, vindt de werkgroep niet helemaal juist. Aan de richtlijn van het minimum- inwonertal (10.000, red.) zou worden vol daan en bovendien is het een oplossing die aangedragen wordt door de betreffende gemeentelijke bestuursorganen. Dit laatste vindt de werkgroep bijzonder positief al konstateert men wel dat de leden van de verschillende plaatselijk belangen niet de gelegenheid hebben gehad om „in te spre ken”. 1 nen te kunnen doorpraten met de inwoners van het dorp. In februari vindt de afronding plaats en kan een en ander worden aangebo den aan gemeentebestuur, kollege van gede puteerde staten en andere instanties. De volgende stap zal de uitvoering zijn. Daartoe zal het komende zomerseizoen op vijf achtereenvolgende dinsdagen de kraampjesmarkt op het Grootzand tot vier uur duren. Een paar marktkooplieden doen daar niet aan mee, maar de open plaatsen worden weer door anderen opge vuld. Leuk onderdeel op het rooster lijkt ook het „hobbyland”, dat van 2 juli tot en met 28 juli in de foyer van Amicitia zal BOOT VAN HET JAAR Vrijdag 3 juni zullen er weer een aantal Waterpoorters worden benoemd en op vrij dag 5 augustus is er het een en ander te beleven rondom de verkiezing van de Boot van het Jaar. Dat wordt ditmaal de „Con stanter” van de familie Halbertsma, de door Eeltsje Baes gebouwde boeier, die dit jaar zijn honderdjarig bestaan viert. De prachtige boeier, wel te verstaan. Ter begeleiding van het projekt denkt men te starten met een (mobile) werkplaats voor dorpsvernieuwing. Gedacht wordt aan een karavan die als voorlichtingscen trum is ingericht. Bovendien kan een en ander via publikaties worden begeleid. Moet er renovatie plaatsvinden? Hoe moet de woonomgeving er uit zien? Dat soort vragen dienen bij het plannenmaken be antwoord te worden. Bovendien kunnen de dorpsbewoners hun ideeën over het ver- Hij benadrukte dat wanneer er niets ge- enigingsleven spuien, beurt, de dalende lijn die de laatste 25 jaar qua inwonertal is te konstateren, zich zal De werkgroep denkt in december haar plan- gaan doorzetten. Sinds 1950 is Gaastmeer 42% van haar inwonerstotaal kwijt geraakt. Sudergoa kan niet met de geldbuidel gaan rammelen, maar kan er wel voor zorgen dat er subsidies loskomen. Roest dacht daarbij aan het Bijzonder Regio naal Welzijnsbeleid, waar dit projekt bijzonder hoog genoteerd staat. Er zijn al een aantal gesprekken gevoerd met de overheid, onthulde hij. Het plan is voorgelegd aan het samen werkingsverband Zuidwest-Friesland en aan burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel. Allereerst is er evenwel een gesprek geweest met het bestuur van Dinsdagavond gaf Sudergoa opbouwwer ker Jan Roest als één van de vaste begelei- - ders van Gaastmeer tijdens een bijzondere bijeenkomst van Dorpsbelang in de Aid Herberch „de lelaek” inzicht in de materie. GEEN REAKTIE De werkgroep beschouwt het betreffende besluit strikt gezien niet als een reaktie op de onderhavige herindelingsvoorstellen. „Dit is ernstiger dan het op het eerste gezicht misschien lijkt. Door een nieuw initiatief te ondernemen, los van de be staande herindelingsvoorstellen, kan namelijk gemakkelijk voorbij gegaan wor den aan de werkwijze en de argumentatie van de herindelingsrapporten. De diskussie wordt er dan niet overzichtelijker op”. Het motief dat Wymbritseradeel een eigen bestuurscentrum in de gemeente moet hebben en dat IJlst geografisch i. NEGATIEF De werkgroep kan zich bovendien niet „beroepen” op het belang van een verant woorde indeling van het omliggende ge bied. Eerder is er al eens op gewezen dat laatstgenoemde gemeenten op hun beurt de herindeling van de drie betrokken ge- een woonfunktie hebben ten opzichte van meenten niet of nauwelijks gevolgen heeft Sneek. „De onderlinge relaties tussen IJlst voor de omgeving. en Wymbritseradeel zijn daarentegen aan Het negatieve advies van de werkgroep aan de magere kant voor wat betreft het woon- gedeputeerde staten is gebaseerd op een werkverkeer, de migratie en het onder- aantal argumenten. Dat wat IJlst en wijs”. er op dinsdag 5 juli een „standwerkers- toemooi” wordt gehouden. De heren Nico uurtje achterla- Silvius, Joop Doevendans en Sjoerd Zand- ten. Voor de ouderen zelf is er overigens stra zullen daarbij de jury vormen. Medegedeeld wordt nog, dat Sneek Pro motion niet van plan is om een nieuwe stadspromotor (althans niet in de vorm zoals de vorige) te benoemen. Het admini stratieve werk van de stichting zal voorlo pig part-time worden gedaan door de heer J. de Boer, een oud-zakenman die er de nodige tijd voor heeft. De volledige lijst van de zomergebeurtenis- sen vindt u elders in deze krant. „Dit is een wat schrale motivering: Sneek Wymbritseradeel hebben aangevoerd vindt ligt niet minder centraal dan IJlst en bij men niet sterk. „Wat gezegd wordt over de een samenvoeging met Sneek zou ook f voldaan worden aan het argument inzake voordeel het bestuurscentrum”. Bovendien zal de raad van de nieuwe gemeente moeten bepalen waar het bestuurscentrum komt te liggen. „In het gemeenschappelijk verzoek Men Is het wezenlijk niet eens met het van IJlst en Wymbritseradeel wordt de uitgangspunt van de beide iniatiefnemers: onjuiste indruk gewekt dat de wetgever zal het ongewenst zijn van een samenvoeging uitmaken dat IJlst bestuurscentrum wordt tussen het landelijk gebied IJlst en van de nieuw te vormen gemeente”. Wymbritseradeel en het stedelijke gebied Sneek. „Naar onze smaak wordt teveel gekeken naar het „uiterlijk” van platteland en stad en wordt voorbij gegaan aan ge meenschappelijke bestuursproblematiek in de betreffende streek (waterrekreatie, wo ningbouw) en aan de „intergratie” van stad trum van een gemeente met ongeveer 14.000 en platteland, zoals die de afgelopen decen- inwoners. „En het gemeentebestuur van nia gestalte heeft gekregen”. Wymbritseradeel zal zich hebben gereali seerd, dat een nieuwe gemeente IJlst- Wymbritseradeel feitelijk neerkomt op een uitbreiding van Wymbritseradeel; het inwo nertal van IJlst zal nog geen 20 procent wordt gewezen op het twaalftal gemeen- uitmaken van het totale inwonertal van de schappelijke regelingen en aan de uit- gekombineerde gemeenten. Kortom, het is te spraak van een voormalige studiekommis- begrijpen, dat IJlst en Wymbritseradeel de sie van het VNG, die ook in de richting voorkeur geven aan samenvoeging van beide van samenvoeging met Sneek denkt. In Gaastmeer zal een werkgroep zich gaan bezig houden met het uitvoeren van een „op afroep” deskundigen beschikbaar De enquête naar de wensen van de bevolking. Dit als uitvloeisel van het „plan foar libbende Nederlandse Heide Maatschappij is nauw doarpen”, waar zoals bekend door de welzijnsstichting Sudergoa aan gewerkt wordt. Een bij het projekt betrokken een ander is een reaktie op de woorden van gedeputeerde R. Renkema die tijdens de Dat bleek dinsdag ook in Gaastmeer. Ver- behandeling van de nota wonen in de staten stelde dat, als de dorpen het zo moeilijk toond werden namelijk een aantal dia’s hebben, zij maar met plannen moeten komen. De stichting Sudergoa besloot zelf geen zowel van het oude als het huidige dorp. De plannen te maken, maar wel de dorpen te helpen met de realisatie daarvan. opnamen hiervoor waren gemaakt door ir. Aukes. Voor de presentatie in het dorp zorgde evenwel ir. Luetscher. Beide zijn werkzaam bij de Heide Maatschappij, die op verzoek van Sudergoa gezorgd had voor dia’s van de andere negen bij het projekt betrokken dorpen. Allerlei zakengroepen en verenigingen uit buurt en wijk zullen hun steentje bijdragen tot „Sneek, dag in... dag uit”. Al die lichamen vieren en organiseren hun eigen manifestaties. Sneek Promotion koördi- neert de zaken, springt zo nodig wat bij en probeert moeilijkheden, waarmee men zou kunnen kampen op te lossen. Bijdragen aan het geheel léveren onder meer het Sneekweek Komité, de zakenlie- den, het Fries Scheepvaart Museum, de mtser Skotsploech, de muziekkorpsen en noem maar op. jubilerende Skotsploech (25 jier an e flier) geeft onder meer op vier „GROEP VAN ACHT” In een „groep van acht” hebben de dorpsbelang Gaastmeer. Allen hebben zich begeleiders zich gebundeld. Zitting daarin positief opgesteld. hebben de opbouwwerkers van Sudergoa zich gebundeld. Zitting daarin hebben de WEL OF NIET RENOVATIE? opbouwwerkers van Sudergoa en een aan- Aandacht moet worden besteed aan een tal stagelopers. De laatste groep wordt aantal faktoren. Nieuwbouw: moet dat er gevormd door jonge stedebouwkundigen, komen of niet; zo ja, waar en voor wie. planologen en dergelijke. Bovendien zijn middagen demonstraties op het Wip- podium. Verder staan de skotsers voor een ringrijderij in oude Friese kostuums op de Marktstraat (21 juli) en organi seert de ploech tot besluit van de jubileumviering op 30 juli een interna tionaal folkloristisch festival met groe pen uit Ierland, Duitsland en Neder land. worden gehouden. Kinderen kunnen daar jn het Fries Scheepvaart Museum wordt in tussen komplete en draaiende montage- de maanden juli en augustus een tentoon- werkstukken ook daadwerkelijk gaan spe- stelling gehouden over „Sneek en het wa len met materiaal, dat daarvoor ter be- ter”. Dit ter gelegenheid van het jubileum schikking wordt gesteld. Te zien is dan ook Van de Sneeker Zeil Club. een kompleet spoorwegemplacement, dat Belangrijk is verder dat in bruikleen wordt gegeven door de heer P. Op het Grootzand S. Scheltema. Winkelende ouders kunnen daar hun kroost rustig een k,"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1