IJLST snekerWkoerier I Eerst de Friese belangen dan die van de overigen 0 KI en Vier Snekers aangehouden advies werkgroep: Uitgangspunt nota Rekreëren: De praktische politiek is nog een mannen-aangelegenheid Burgemeester Cazemier over Werkplaats van „Waghenbrugghe” (Vrijbuiterstraat) uitgebrand SCHADE WORDT OP MILJOEN GESCHAT I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van dinsdag 17 mei om twaalf uur IIÉI l IJ mi ’s middags in ons bezit te stellen. Redaktionele kopij dient ook voor dat tijdstip afgegeven te zijn, wil men verzekerd zijn van plaatsing. Dader botsing in Woudsend reed door en de „De weegschaal is symbool van rechtsspraak. Ook van voorzich tigheid. De politieman/vrouw moet zijn of haar woord en ge drag voortdurend afwegen. Ver der heeft de „politie” altijd te maken met mensen, mensen die zonder aanziens des persoons een beroep kunnen doen op hulp of bescherming van de politie of op de vingers kunnen worden getikt door die politie. Deze twee ele menten zijn verenigd in dit schil derij. Mensen vullen het grootste deel van het doek, maar de gou den weegschaal staat vooraan”. Deze uitleg is bevestigd onder het schilderij dat de groep Wymbrit- seradeel van de Rijkspolitie vori ge week kreeg aangeboden van mevrouw T. Bakker-van der Lee, echtgenote van één der groep sleden. Zij gaf daarmee alsnog een feestelijk tintje aan het on langs betrokken bureau in Heeg, dat niet officieel is geopend. Me vrouw Bakker kwam zelf het doek brengen en bood het tijdens het koffïe-half-uurtje aan de groepskommandant, adjudant G. W. Nijland aan. Foto studio Ger Dijs maakte een opname van links de groepskommandant, rechts mevrouw Bakker uit Jut- rijp, die het schilderij zelf maak- Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD In verband met Hemelvaartsdag verschijnt de huis- aan-huis-editie van het Sneeker Nieuwsblad een dag eer der, dus op woensdag. Wij verzoeken onze adverteerders hun materiaal uiterlijk liisi- lp’ -- SNEEKER NIEUWSBLAD (vervolg zie pagina vijf) Schrijft men niet tóe naar ’n groot-Sneek? er werd vrouw, omdét het een vrouw is”. Dit zei mevrouw W. Unema-Ehlhardt, wethouder De rekreatie oefent ook op sociaal- kultureel terrein invloed uit in Fries land. „Verschillende kernen kennen ter plaatse of in de onmiddellijke omgeving zoveel rekreatievoorzieningen, dat de rekreanten de plaatselijke bevolking (vervolg zie pagina vijf) MAANDAG 16 ME11977 132ate JAARGANG No. 39 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o EKONOMISCH Uiteraard kan men niet om de ekonomi- sche betekenis van de rekreatie voor de Friese bevolking heen. In 1970 maakte de rekreatie ongeveer vijf procent van de totale werkgelegenheid uit. Gesteld wordt daarom ook dat het aksent moet worden gelegd op het behouden van de bestaande positie van de rekreatieve bedrijvigheid. Uitbreidingsmogelijkheden moeten alleen ten goede komen aan bestaande bedrijven. een of andere manier ambtelijk betrokken zijn bij de rekreatie, neergelegd in de nota Recreëren. Men vindt dat de planologie van Friesland gebaseerd zal moeten worden op deze uitspraak. Met name het ontwikkelen van rekreatiemogelijkheden voor de eigen bevolking moet voorop staan. Bovendien moet een aantal rekreatievormen die duide lijk een te grote last leggen op Friesland en van belang zijn voor niet-inwoners van deze provincie worden gestabiliseerd. melding van de brand kwam uur maandagmorgen bij de saterdag om kwart voor twaalf ’s avonds werd in Woudsend het voertuig van de 34-jarige A. Meinesz slachtoffer van een aanrijding. De man reed in de flauwe bocht van de weg Woudsend-Balk, nog binnen de bebouwde kom van eerst genoemd dorp, toen een nog onbekende automobilist hem uit tegenovergestelde richting passeerde. Deze geraakte door het te ruim nemen van de bocht op de voor hem linkerzijde van de weg. Daarbij kwam zijn auto in aanraking met de flank van de wagen van Meinesz. ook nog een klein inbraakje plaats in het bedrijf van de groothandelaar in schoenen De Backer aan de Badhuisgracht. Een uitzetraam werd verbroken en ongeveer 10.- buit gemaakt. aan de IJlsterkade in Sneek hadden ge pleegd en F. L. en M. M„ die in de nacht van donderdag op vrijdag hadden inge broken in het servicestation van J. Zijlstra aan de Lemmerweg. H. M. en H. M. maakten ongeveer 2.000,- buit en F. L. en M. M. ongeveer 1000.-. De helft van het ontvreemde geld kon worden achterhaald. De rest was in bars te Drachten, Leeuwarden en Sneek opge maakt. De heren zijn ingesloten en worden geleid. Bergsma (Progressief Wym- britseradeel/FNP) uit Hommerts: „It is gjin gewoante in de riedseal to applaudi- searen. Oars hie ik it dien”. De werkplaats van l„ S(?hap „Waghenbrugghe' yolledig platgebrand. De schade, gebouw en gulden. De eerste i tegen tWee heffende bijeenkomst in de raadzaal”. gebeurde. Kort en krachtig. De heer F. Attema (CDA) uit Oudega: „Jo witte wol Kenmerkend vond de burgemeester ook, dat wy der ek sa oer tinke”. En de heer 1. Sloot de eindkontrole officieel pas om acht uur 's avonds, ruim twee uren daarvoor was nagenoeg het /complete deelnemersveld van de Elf-merenrijwieltocht de „uitboekende” stempelaars in café Vellinga te Sneek reeds gepasseerd. Daaronder bevond zich ondermeer de 's morgensvroeg in Rauwerd gefotografeerde groep fietsers. Ook de Brabander die vorige week het Veemarkt-terrein op reed en zich afvroeg of ie soms te laat was, „omdat er geen mens te bekennen was”, bleek zich te bevinden onder de ruim drieduizend enthousiaste afmelders. Waarom zoveel en ook nog enthousiast? Vragen die elders in dit nummer beantwoord worden. „De praktische politiek is over het alge meen nog steeds een mannen aangelegenheid. Ook de drie grote partijen van de gemeente Sneek, donderdagavond vormen daarop geen uitzondering. Daar zou op een door de Sneker afdeling van de wat aan gedaan moeten worden. We dienen Rooie Vrouwen in Het Bolwerk gehouden er echter wel voor te waken de zaken niet bijeenkomst, te forceren; we moeten wel kiezen voor deskundigheid. En niet stemmen op een Het wordt te veel ingeperkt door MOND SMEREN overwegingen. De „eerste konklusie” werd door burge meester Cazemier als volgt besloten: „Wederom hebben we werk gekregen, werk dat een goede zaak waard is. Ik zal mijn mond smeren en laten smeren; de pen scher-en en laten scherpen. De provin ciale staten moeten nog oordelen over het meriting in het advies, dat de diverse vereni- huiswerk van de kommissie en gedeputeer- gingen van plaatselijk belang niet de gele- de staten. En gelukkig ook nog de staten genheid hebben gehad om in te spreken, generaal.” «Wij hebben alle verenigingen uitgenodigd Of de raadsleden er - ook heet van de en alle waren vertegenwoordigd op de be- naald - nog wat over wilden zeggen? Dat De rekreatie moet zich in harmonie ont wikkelen met de bevolking van Friesland. De belangen van de verblijfsrekreanten zul len daaraan ondergeschikt moeten zijn. Deze (vergaande) stelling heeft een projektgroep, bestaande uit vertegenwoor digers van de provinciale planologische dienst en een groot aantal instanties die op De mogelijkheden in de eigen omgeving dienen te worden uitgebouwd. Dat bete kent dat ze zodanig gesitueerd worden dat ze aansluiten bij de verdeling van de bevolking over Friesland. Wat betreft de kapaciteit van de dagrekreatie mogelijk heden heeft men in de toekomst nog wel enige speling; voor de watersport is de situatie somber, in de nabije toekomst zullen kapaciteitstekorten een rol gaan spe len, met andere woorden een groot aantal meren en plassen kunnen dan het predi kaat vol of zelfs té vol krijgen. Afgelopen vrijdag werden door de politie te verwonding aan zijn hoofd op. waarvoor Sneek vier 17-jarige Sneker jongens aange- hij naar het Sint Antonius Ziekenhuis is houden. Het waren H. M. en H. M., die in overgebracht. L. R. die niet in het bezit van de nacht van woensdag op donderdag een een rijbewijs was. werd voor een bloed- inbraak in de stalen meubelfabriek De Valk proef overgebracht naar het politiebureau. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in Geertsma’s ijzerhandel in de Kleine Kerkstraat. Er werd een ruit ver nield. In de winkel werd ongeveer 15.- weggenomen en twee alarmpistooltjes en een luchtbuks. Wegens jagen met honden in het veld werd door de politie te Sneek procesverbaal opgemaakt tegen F. V., oud 41 jaar uit Zwolle, J. van W. oud 42 jaar uit Sneek en voor de officier van justitie te Leeuwarden J- R. (38 jaar) eveneens uit Sneek. Ondanks geleid. dat de heren twee uren hadden gejaagd, In de nacht van vrijdag op zaterdag reed de hadden zijn nog geen buit. Alleen de rust 19-jarige L.R. op een motorfiets, met de in het weiland werd terdege gestoord. 18-jarige S. Kootje als duopassagier, in de In de nacht van donderdag op vrijdag vond stromende regen over de Lemmerweg te Sneek. L. R. nam de bocht naar de rond weg vermoedelijk met ’n te hoge snelheid, waardoor hij op het natte wegdek slipte en tegen een paal knalde. Kootje liep een Burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel sprong er weer onmiddellijk bovenop! Nog dezelfde dag dat men ten gemeentehuize het advies van de werkgroep „gemeentelijke herindeling” had ontvangen lanceerde hij in de avondlijke gemeenteraadsvergadering zijn vers-van-de-pers reaktie. Die kwam er ongeveer op neer „Dat we er niet van onder de indruk zijn, integendeel”. En daarna vroeg hij zich een paar dingen af: „Waarom Wonseradeel wel gehandhaafd en een soortgelijke gemeente Wymbritseradeel/IJIst niet? De kriteria zijn dezelfde. Doet het recht aan de andere Zuidwesthoek gemeenten om Sneek zo hoog boven de anderen uit te tillen? Is er met terzijdestelling van goede argumenten niet toegeschreven naar een groot-Sneek?” De burgemeester had het gevoel gekregen, dat aan de homogeniteit van een gemeen- dat de gemeenten kennelijk niet belangrijk telijk gebied weinig betekenis wordt toege- genoeg waren om het eerst kennis te mo- kend, terwijl dat voor de betreffende ge- gen nemen van het advies van de werk- meenten juist zo belangrijk is. „Men be greep. Een dag of vijf vóór het rapport bij weert nota bene in het advies, dat de de gemeente was binnengekomen stonden homogeniteit van de nieuwe gemeente de konklusies in grote lijnen al in de pers. Wymbritseradeel/IJIst in onze gedach- En over de kriteria waaraan de gemeenten tengang geheel bepaald wordt door het moeten voldoen om te mogen blijven be- onderscheid tussen „landelijk” en staan: „Als daaraan voldaan wordt moeten stedelijk” gebied en dat dit „een te veel er wel zware argumenten zijn om een kijken naar uiterlijke verschillen is”. Alsof besluit aan de basis niet te aksepteren. Die met het onderscheid tussen landelijk en zware argumenten hebben we niet ontdekt, stedelijk niet in hoofdzaak wordt gedoeld Men vraagt zich af hoe hoog bij gedepu- op de mensen die daar leven en werken.” teerde staten dan het begrip demokratie zit. ambtelijk-specialistische Het bestuursapparaat zelf moet ruimte bie den aan, en een komponent zijn de opvat tingen van onderen op”. WEL INGESPROKEN Onjuist achtte de heer Cazemier een op- het weikvoorziening- centraalpost binnen. Enige tijd later was de aan de Vrijbuiter- brandweer ter plaatse, maar het vuur had s’raat 6 Op het Eiland in Sneek is vannacht toen al zo n grote omvang genomen, dat er -„^„«„c,6„„u^en weinig meer ‘e redden viel. Als •nventaris, wordt geschat op één miljoen vo°maamste taak werd dan ook gezien: te OT,lrf— voorkomen dat het vuur zou overslaan naar het bedrijf van Bergstra BV, de rijwie lengroothandel en de andere werkplaats (vervolg zie pagina vijf) 1 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1