s Nu aanleg van walbeschoeiing en huur Rely Jorritsmaprizen foar Oene Spoelstra en Bear nd Oosterhaven Autodakwandelaar door Sneker politie gegrepen Balkster jachtverhuurder wijst nieuw idee gemeente van hand smkerHkqerier de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van IJLST ¥1 Hl if I ii 7 a 26 Borgketting doorgeknipt Seagull aanhangmotor uit schiphuis gestolen MAANDAG 6 JUN11977 132ste JAARGANG No. 45 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERIAND, SLOTEN e.o lO- DAF op rijksweg 43 over de kop gegaan en de RODE kaart voor SNEKER ARBITER Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Lemmerwegwijk-west houdt een trimloop k ft** sc i I - 1 IIS SNEEKER NIEUWSBLAD bij >ek. 23 eft eenmaal de Trime aan hod kwamen. De foto's werden gemaakt door studio Ger Dijs. G? or- parkeerter- brengen omdat het niet in verhouding staat TE DUUR IS i: waldcither. Hy song De trije minsken dy’t harren oer it yn- stjürde wurk bügd hiene, wienen Geart fan der Meer üt Anne yn Drinte, Piter Yedema üt Wytmarsum en Bartie Laverman fan Drachten, dy’t ek it jury forslach foarlies. Hy wie boppedat ófgeand „karmaster” en sil dus kommend jier net mear mei it lêswurk opsadele wurde. Hwa’t syn plak ynnimme sil, is noch net bikend. stuurd, luidde dan ook dat hij een stuk walkant kon gaan huren tegen een bedrag van duizend gulden per jaar, waar de gemeente een investering van 19.500 gul den tegenover stelde. „Naar onze mening”, aldus het kollege, „een redelijk voorstel, waarbij het voor Beekema mogelijk is dat stuk walkant gunstig te eksploiteren”. Het is niet bekend of in het kollege tijdens de behandeling van deze reaktie de handen in wanhoop geheven zijn, feit is in ieder geval dat het dagelijks bestuur van Gaas- Per ommegaande kwam het antwoord van Beekema. Het luidde nee. Hij vond de raming te hoog en vertelde dat hij bij zijn eerste voorstel bleef: 18,45 per meter voor het strookje bij het parkeer terrein en 3000 gulden voor de groen strook. Ook op een ander verzoek van de botenver huurder wil bet kollege negatief reageren. Beekema vraagt namelijk om indien het bedrijfsruimteterrein wordt uitgebreid, hem het recht van eerste koop te gunnen voor ongeveer 20.000m2 grond voor de aanleg van een jachthaven. B. en w. willen daar .nog geen uitspraak over doen. Allereerst is het nog niet zeker dat uitbreiding plaats vindt en daarnaast moet nog over de be stemming van een dergelijke uitbreiding worden gesproken. Het kan voor de aanleg van een jachthaven worden gebruikt, maar er zou ook een bedrijf op gevestigd kunnen worden, waardoor de werkgelegenheid in Gaasteriand wordt bevorderd. teriand er niet over peinst om op Beeke- ma’s voorstel in te gaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een etalageruit ter grootte van 2.50 bij 3.00 meter van de „Uitdragerij”, voorheen Louwmans, in de Kruizebroe- derstraat vernield. De dader is nog onbekend. (vervolg zie pagina 9) In de nacht van zaterdag op zondag werd procesverbaal opgemaakt tegen de 28-jarige J. L. uit Lemmer omdat hij in die nacht meende het recht te hebben om over het dak van een auto te lopen die op de Prins Hendrikkade deels op de stoep geparkeerd stond. De wagen werd daarbij beschadigd. Fjouwer priiswinners hie de jury foar- steld oan it bistjür fan it Rely Jorrit- smafouns. Yn it foarste plak de al earder neamde Durk fan der Ploeg en fieders Pier Boorsma, Goos van der Vliet én Beamd Oosterhaven ut Alde- gea yn Wymbritseradiel. De léste hie it gedicht „Salt” ynstjürd. Veeman gitaer en eigen Fryske lieten. Vrijdag kwam Johan Postmus uit Sneek tot de ontdekking dat de Seagull- aanhangmotor van zijn Vrijheid uit het schip gehaald was. De ketting, waarmee de scholier de motor had getracht te vrijwaren van diefstal was simpelweg doorgeknipt. De dader is vermoedelijk over het water het schiphuis van Van der Meuten aan de Woudvaart binnengevaren. Over land kon men niet binnenkomen, tenzij men be schikte over een sleutel van één van de deuren. Het trieste van de zaak is dat Johan met zijn vrienden met de Vrijheid op vakantie zouden. „De dader mag nu ook het slot wel komen halen”, vertelde de teleurgestelde knaap. „Dan is de zaak tenminste weer kompleet”. ACHTERWIELRUIL Zaterdagmorgen ontdekte Reneé van der Pol, die in Sneek woont, dat het rechter- achterwiel van zijn auto was verdwenen. Het voertuig stond op de 2e Oost^rkade geparkeerd. In diezelfde nacht had een politiepatrouille evenwel het kenteken ge noteerd van een auto die twee lekke ban den had. De bestuurder van deze wagen de 26-jarige D. W. uit Rauwerderhem bleek een wiel met de kapotte band geruild te hebben tegen een wiel van de andere wagen. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. Het wil maar niet vlotten in de onderhandelingen tussen de Balkster Beekema en zijn Gaasterlandse gemeentebestuur. Beekema wil meer grond aan de Luts om zijn bedrijf ekstra mogelijkheden te bieden. De gemeente wil hem daarin ter wille zijn en heeft hem, zo blijkt uit de voorstellen die morgenavond in de openbare vergadering van de raad zullen worden behandeld, voor de tweede maal een aanbod gedaan. De eerste keer wilde Beekema niet meegaan met de prijs die het kollege van burgemeester en wethouders in gedachten had, nu houdt de botenverhuurder wederom de boot af. Sneontomiddei binne yn it gemeentehüs fan Baerderadiel de jieriikse Rely Jorritsma prizen ütrikt. Dy taek wie weilein foar Joop Boomsma üt Menaem, dy’t dêrmei foarsitter Klaes Jansma fan Garyp forfong. Jansma moast foar syn wurk nei de gizelingen yn Drinte. Boomsma hie fiif sluven mei jild meinommen. Fjouwer minsken naemen dy fan him oer. Dat kaem trochdat ien fan de priiswinners sawol yn ’e kategory gedichten as forhaien troch de trijemans jury nei foaren helle wie. Op 'e foto fiif priiswinners. Fan lofts nei rjochts Pier Boorsma, Durk van der Ploeg, Oene Spoelstra, Bearnd Oosterhaven en Goos van der Vliet, (foto studio Ger Dijs) Andere gedachten had hij over een stukje van ongeveer 864 vierkante me ter. B. en w. hadden gesteld dat dit groenvoorziening was en dat zou zo moeten blijven. Beekema wilde er daar om niet meer dan drieduizend gulden voor neertellen. Men redeneerde ten gemeentehuize door. Er zullen in de toekomst toch voorzienin gen aan de Lutsoever moeten worden getroffen. De kosten daarvan trekken wé af van de investering die voor Beekema ge pleegd moet worden en dan komen we aanmerkelijk gunstiger uit. (Uitgangspunt daarbij was dat de rest van de oever op een goedkopere manier (met gecreosoteerde hadden palen naast elkaar geslagen met gordingen) van een beschoeiing kon worden voorzien). HEECH PEIL It wie foar de jury hielendal gjin probleam dat Oene Spoelstra fan Snits yn ’e for- halenkriich yn priis krije soe. Syn „Dukke, Dukke, Dea” stie op in heech peil. Dêr- njonken oerhandige Boomsma oan Durk fan der Ploeg in slüf. Yn ’e seksje poëzij lei de saek hwat swir- der. Bipaelde noarmen kin men tsjinwur- dich by de bioardieling net mear oanlizze. Oare saken binne foar bygelyks foarm yn ’t plak kommen. It kiezen fan de priiswin ners wie dan ek it resultaet fan de „greatste gemiene dieler” fan de persoanlike en subjektive mieningen fan de juryleden. De Gearkomst waerd iepene troch P. Kui per, boargemaster fan de gemeente der’t Jorritsma yn berme is, fan Baerderadiel. Aurelius H. Th. Jorritsma wie skilder- dichter en forstoar yn 1952. De stifting dy’t nei him neamd is. skriuwt jierliks in priis- fraech üt ta bifoardering fan de Fryske literatuer. Yn it grietenijhuis spile Doede Nog even in het kort het eerste bedrijf in dit spiegelgevecht tussen de gemeentelijke 4 april verzocht Beekema grond te mogen aankopen, grond die gelegen is tussen zijn bedrijf en de Jachthavendyk. B. en w. deelden hem mee bereid te zijn tot een Nog steeds snapt de Groninger uit zendkracht G. B. (27) niet hoe hij met zijn DAF over de kop kon slaan. B. kwam uit de richting Bolsward en ging tussen de afrit Bolsward en het Shell-tankstation in de omgeving van Nijland naar links. In een schrik reaktie stuurde hij naar rechts. De beweging was blijkbaar dermate abrupt dat de wagen over de kop ging. De DAF kwam in de berm tot stilstand. GOEDKOPER? „Ook al mogen we aannemen dat Beeke ma de voorzieningen goedkoper kan uit voeren op basis, van de gegevens aan ons verstrekt, dan zal hij zelf aanzienlijk meer eksploitatielasten hebben, namelijk die van de aankoop van de grond en van de investering voor de walkant. Wij kunnen ons dan ook niet begrijpen waarom de heer Beekema niét ingaat op ons voorstel.” Het is duidelijk dat de gemeente de grond niet meer wil verkopen. De deur wordt echter toch op een kiertje gelaten. Besluit in principe een bedrag van bijna 20.000 gulden beschikbaar voor het aanbrengen van de nodige verbeteringen, aldus het •voorstel. Mocht Beekema alsnog de oever willen huren voor 1000 gulden per jaar, dan kunnen de voorzieningen worden aan gebracht. In de raadsvergadering van 3 mei is lang over dit punt gebakkeleid. B. en w. 1ld namelijk voorgesteld om maar niet over te gaan tot verkoop. De raad zag de pro blemen van Beekema, vooral omdat deze meer aanlegplaatsen nodig had, en kwam Het voorstel dat naar Beekema werd toege- met een tussenvoorstel: niet verkopen, maar wel een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van het treffen van voor zieningen ten behoeve van dit bedrijf. Diezelfde nacht moest de brandweer uit rukken omdat er een brandje was uirge- broken in een dubbele woning aan de IJlsterkade. Het huis dat door de gemeente Sneek klaargemaakt was voor bewoning door één gezin werd beschadigd. Het tapijt dat er al in lag, liep ook schade op. bekende Sneker scheidsrechter Libbe ^auta werd zaterdag in Lemmer op een daar gehouden jeugd-voetbaltoernooi gekon- fronteerd met een ....rode kaart. Naar het oordeel van een langs de lijn ijsberende eftalleider bleef de arbiter voor wat zijn scheidsrechterlijke beslissingen betrof in ge breke. waarop de man tenslotte het speelveld betrad, kordaat naar de man in h west ie beende hem de rode kaart voorhield. Nauta, ook niet van gisteren, nam hem de waart uit handen, stak deze in zijn broekzak en verliet prompt het veld. De verbaasde dftalleider stond toen niets anders te doen dan de resterende twee minuten zelf maar „Uit te fluiten”. De wijkvereniging Lemmerweg-West uit Sneek houdt donderdagavond een trimloop over drie en acht kilometer. De aanvang is om zeven uur, de start is, zoals eerdere keren evenzo het geval was, bij Het Perk, ter hoogte van de CMTS. WALBESCHOEIING Het grote punt in de „affaire” was name- armada°en°het kleine bedrijfsvaartuig. Op l'jk dat Beekema ligplaatsen nodig heeft. Hij wilde dan ook de Lutswal gedeeltelijk van een walbeschoeiing voorzien. Het kol de Jachthavendyk. B. en w. lege is in dit nieuwe voorstel (het doek is intussen opgehaald voor het tweede deel) transaktie en onder welke voorwaarden dat. uitgegaan van het aanbrengen van de nieu- zou gaan gebeuren. we voorziening. Beekema klom naar aanleiding van dit antwoord in de pen om te vertellen dat hij Gemeentewerken becijferde dat een 34,5 me niet akkoord kon gaan met de bijna negen- ‘er lange Azobé-wal ongeveer 19.500 gulden tien gulden oer vierkante meter die b. en zou gaan kosten. De lasten zouden uitkomen w. in het wijze hoofd hadden. Voor een op f 2185,- per jaar. Dit laatste bedrag wilde deel van het over te dragen gebied, zei hij men Beekema niet bij verhuur in rekening akkoord. Daar kon hij wel een parkeerter- brengen omdat het niet in verhouding staat rein van maken. tot het tarief van de jachthaven. Onder grote belangstelling, de sporthal de Trime in Balk was uitverkocht, trad zaterdag de wereldbekende sopraan Christina Deutekom samen met het Frysk Orkest en de Leeuwar der Bach Vereniging in Gaasteriand op. De grote schare aanwezigen, zittend op de telescooptribunes en stoelen die in de zaal waren geplaatst, heeft kunnen genieten van de vele fraaie aria’s. La Deutekom, die aan een soort vakantietoumee bezig was, zong onder meer aria’s uit de opera’s ”11 Trovatore”, ”Un ballo in maschera”, ”1 Vespri Siciliani” en „Ernani”, alle van Giuseppe Verdi. Het Frysk Orkest speelde van dezelfde organist „solo” de ouvertures ”1 Vespri Siciliani”, "Nabucco” en "La Forza del Destino". Dit alles vond plaats voor de pauze. Na de koffie voerde dirigent Gerhard Fackler zijn mensen aan in de ouvertures "Norma" van Vincenzo Bellini en "Don Pasquale” van Gaetano Donizetti. Christina Deutekom soleerde verder in werk van Bellini, Pucinni en (in de finale) in de aria van Linda uit de eerste akte van Gaetano Donizetti’s "Linda di Chamounix” Het was het laatste konsert uit een reeks van drie, waarbij tweemaal de Harmonie in Leeuwarden en -- «I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1