I I Vandaag, zijn zeventigste verjaardag: d Watertorens bezegelden overdracht waterleiding I en van Flinke daling z Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST fat F jSSj I i lx Sinds hedenmorgen kwart voor tien is de heer Berend Ferdinand Keulen uit Sneek - gewoonlijk wordt het oud-schoolhoofd aan gesproken met „master Keulen” - Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding viel de heer Keulen te beurt op zijn zeventigste verjaardag. Campinggebouw in Rijsterbos uitgebrand en de Hri S~lt« it een jeeemkineerde uiig.» „u NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD e. de SNEKER^KQERI_ER 'Wr® ia31 tot ridder ’’geslagen Sietske, speldde de burgemeester daarna to Studio Ger Dijs) plateau - - - vz den) kwam later met een „tegengeschenk” - De viering van zijn veijaardag werd ge bruikt als een mooie dekmantel voor een nadruk leggen op goede kwaliteit en gelij ke mogelijkheden voor ieder. De toenmalige burgemeester De Hoop draaide een kraan open waardoor in de Marktstraat een fontein begon te spuiten, die het Sneker Muziekkorps meteen op de vlucht joeg omdat het spuitende water naar de muzikanten werd geblazen... MAANDAG 13 JUN11977 132ste JAARGANG No. 47 Master B. F. KEULE b Dit blad varschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o hiertoe begrijpelijkerwijs besloten. De gesteld door de v.v. i- ENORM AKTIEF „De heer Keulen was op zeer vele gebieden enorm aktief. Om nog even iets te noemen, dat vers in ons geheugen ligt. Hij was als voorzitter van het komité tot oprichting van een standbeeld voor mr. P. S. Gerbrandy dé stuwende kracht achter dit plan om in Sneek een gedenkteken voor de leider van het Londense oorlogskabinet op te richten”. BIZONDER MOEILIJK Produktie en distributie van water lijkt een simpele zaak, aldus burgemeester Brand sma in zijn antwoord op de rede van de Sneker burgemeester. „Het is echter een bizonder moeilijke opgaaf en bezorgt ons ieder jaar meer kopzorgen. Orde van Oranje Nassau had benoemd, tich jier wurdt „Meneer Keulen, u bent vandaag zeventig Ten aanschouwe van de gasten, mevrouw V A AI Het aantal werklozen in Friesland daalde in mei vrij aanzienlijk. Bij de mannen ging het aantal met 754 naar beneden, van 6224 naar 5470 en dat betekende dat het percen tage daalde van 5.7 naar 5. Bij de vrouwen waren de vijfers minder rooskleurig. De „reserve” liep terug Van 1757 naar 1736 en dat betekende een kleine teruggang, van 7.1 naar 7 procent. De daling van het aantal werkloze mannen werd met name veroorzaakt door het „aan trekken” van de bouwnijverheid waarin 319 mannen in mei werk vonden. De grond-, weg- en waterbouw nam 169 man nen op, metaal 70, landbouw 83, horeca 80 en losse arbeiders 70. Het verzorgingsgebouw (keuken, kantine en magazijn) op de camping Rijsterbos is in de nacht van vrijdag op zaterdag hele maal uitgebrand. Het vuur Werd omstreeks vier uur in de ochtend ontdekt. De brand weer uit Balk was spoedig ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat het hele gebouw verloren ging. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan in de kachel van de centrale verwarming. Zekerheid daaromtrent moet een onderzoek nog uitwijzen. Dirk Talsma, PietJetse Faber en Sake Saakstra zijn de winnaars geworden van de zaterdagmiddag op een zonnig Leeuwarderweg Sportpark plaatsvindende Waterpoortpartij. Een traditioneel kaatsevenement, dat door de gebeurtenissen in het Drentse Boven-Smilde en De Punt evenwel niet door vrolijke (bandopna me) muziek werd opgefleurd. De organiserende vereniging, de k.v. ’’Sneek had Dj omroepinstallatie, gratis ter beschikking LSC, werd uiteraard wel gebruikt. Hoe spannend het in de - Het waterverbruik bij partikulier en indus trie wordt steeds groter en de benodigde hoeveelheden kunnen nog nauwelijks aan de bodem onttrokken worden. Er zal straks ook een leiding komen naar Terschelling. Later waarschijnlijk ook één naar Ame land. Over een jaar of tien staan we voor partijen tenslotte vraag of we nog voldoende water uit de grond kunnen en mogen halen”. Veertig procent van het drinkwater wordt in Ne derland gemaakt van oppervlaktewater. Grote bron is daarvoor de Rijn. „Het grootste riool van Europa”, aldus de heer Brandsma, die het als een angstaanjagend probleem zag hoe men moet voorkomen dat de Rijn zodanig vervuilt, dat het water totaal ongeschikt wordt om er drinkbaar water van te maken. voor 1 steentjes bij tot de bevrijding. Gezien die vele verdiensten was het mr. Van Haersma Aan de Gemeentelijke School voor Mid delbaar Economische en Administratief Onderwijs te Heerenveen slaagde voor het diploma MEAO, vrije-richting. de heer Schotanus uit Sloten. Wat Sneek betreft ligt het aantal werklozen nog steeds boven het provinciaal gemiddel de. Toch daalde het aantal werkloze Man nen in mei met 38 tot 398 en dat was in percentages uitgedrukt van 7.2 naar 6.6. In IJlst vonden in mei twee van de zeventien werklozen een baan en in Wymbritseradeel 12 van de 64. Het percentage werkloze mannen ligt in Wymbritseradeel op „slechts” 2.8. Het aantal werkloze mannen in Sloten verdubbelde: van 1 op 2. Gaas- terland boekte in mei een flinke teruggang: van 56 naar 37 waardoor het percentage werkloze mannen nu op 3.1 ligt. ter verwerken wel eens op een fiasko kon uitlopen. Nadat men van het OBW echter een gift van vijftigduizend gulden voor dit doel had gekregen (een enorm bedrag voor die tijd) hakte men de knoop door en zette het Sneker waterleidingbedrijf op poten. De totale investering beliep ƒ280.000. In 1908 werd de watertoren aanbesteed en niet lang daarna werd het bedrijf officieel in gebruik genomen. oude watertoren meteen het héle (eks) gemeentelijke waterleidingbedrijf van Sneek. Hoe draag je nu precies een waterleidingbedrijf over....? Burgemeester B. van Haersma Buma van Sneek had zelf maar een gebaar bedacht. Hij overhandigde vrijdagmiddag in de raadzaal een fraai tegeltableau van de ongeveer zeventig jaar oude Sneker watertoren aan de president-kommissaris van de NV Waterleiding Friesland, de beer J. S. Brandsma, burgemeester van Leeuwarden. En met deze officiële overdracht was dan het laatste gemeentelijke waterleidingbedrijf in Friesland opgegaan in de provinciale vennootschap. Het betekende meteen, dat Friesland de eerste Nederlandse provincie is waar één lichaam de produktie en distributie van water verzorgt. Er is heel wat touwgetrokken tussen het bestuur van Sneek en het Waterleidingbedrijf Friesland. Soms scheen het overleg een nulpunt te berei ken, maar met de „dreiging” van de nieuwe Waterleidingwet boven de hoof den leek het beide beter om vrijwillig een gemeen schappelijke oplossing te aanvaarden. ook terug naar de bezettingsjaren. In die de koninklijke onderscheiding op het over- het verzet tegen de Duitsers en droeg En de reaktie van de heer Keulen? „Toen grote verrassing. Nu sta ik weer perpleks. *“‘i net by eltsien op bisite komme dy’t sawn- Uit 'het applaus van de aanwezigen bleek echter dat master Keulen nét „eltsien” is! en distributie van drinkwater. Het zal veel hoofdbrekens en vernuft kosten om die miljoenen kubieke meters drinkwater te kunnen blijven produceren. Fusie van waterleidingbedrijven zullen voortgang vinden”. De heer Brandsma schatte dat er tenslotte een vijftigtal zal overblijven. Friesland heeft nu één groot waterleiding bedrijf, dat gedragen wordt door alle ge meenten. Dat vond de heer Brandsma prettig omdat door de gemeentelijke sa menwerking in „Friesland” de zaak toch dicht blijft staan bij alle betrokkenen. Met zijn meegebrachte kadootje zat de president-kommissaris van de NV een beetje in zijn maag. Het was een fotografi sche afbeelding van., de Sneker waterto- ren. men vreesde dat de dure methode van grondwa- „Lang zo mooi en kostbaar niet als het ingelijste tegeltableau dat we van Sneek kregen. Maar men moet maar zo denken: Sneek kreeg een flink bedrag voor zijn waterleidingbedrijf en wij moesten dat beta len...,” aldus de heer Brandsma. i van de Sneker watertoren. De heer J. S. Brandsma (burgemeester van Leeuwar den) kwam later met een „tegengeschenk” - een afbeelding van dezelfde watertoren.. Fo- gauw uitgepraat. De raad meende, dat de J,z'—gemeente het karwei moest aanpakken. Dat de keuze viel op het winnen van drinkwater-uit-de-grond, was voor een groot déél te danken aan rapporten van dokter Bouma, die dat hygiënischer vond dan het gebruik van oppervlaktewater zo als men dat deed in Leeuwarden waar men water uit het Pikmeer zuiverde. Volgens de burgemeester van Sneek was het opzetten van een gemeentelijk waterleiding destijds een groot financieel waagstuk. Sneek telde destijds dertienduizendinwoners en De plechtigheid in het gemeentehuis van Sneek betekende de afsluiting van een periode van zeven jaar onderhandelen tus sen „Sneek” en Waterleiding Friesland. Eigenlijk kan men dat tijdvak verlengen tot tien jaar, want al in 1976 werden er voorstellen gelanceerd om „te onderhande len over het openen van onderhandelingen om de twee partijen bijeen te brengen”. Burgemeester Van Haersma Buma had de oude papieren nog eens doorgesnuffeld en ontdekt, dat men elkaar ten slotte had gevonden op het gemeenschappelijke uit gangspunt, dat men moest streven naar schaalvergroting. Daarbij wilde men de Bij de overhandiging van het tegelplateau aan de heer Brandsma beval mr. Van Haersma Buma de Sneker watertoren (42 meter hoog en mede bepalend voor het silhouet van de stad) aan in de aandacht van Waterleiding Friesland. En met de HET OUDSTE Hoewel in Leeuwarden een waterleidingbe drijf bestond was het Sneker waterleiding bedrijf het oudste gemééntelijke, in 1909 opgericht. En, aldus mr. Van Haersma Als aandenken aan de officiële overdracht Buma: „het bedrijf is door de gemeentelijke van het Sneker gemeentelijke waterleiding- overf,eid en door de inwoners van Sneek wa,„- van te maten bedrijf aan de NV Waterleiding Friesland al/ijd zeer gewaardeerd. Dat stuk gemeente- G simDele zaak dus die produktie burgemeester mr. r „rd, a/geskm - X Het Haersma Buma aan ae presiaent- K/xrvfrl nroVnnc VArnilft L'Z'tetr'n nm kommissaris van de NV een Jraai tegel- Qver vraag of men van overheidswege de watervoorzienjng aan zou pakken of aan een partikulier een konsessie zou ge ven was net omstreeks de eeuwwisseling SNEEKER NIEUWSBLAD De gedachten van de burgemeester gingen bezoek van de burgemeester van Sneek, tijd maakte Keulen zich ook verdienstelijk hemd yan „master Keulen. mr. B. van Haersma Buma en enkele voor het verzet tegen de Duitsers en droeg En de reaktie van de heer Keulen? „Toen afgevaardigden van onder meer de Snee- steentjes bij tot de bevrijding. Gezien die ik Panschipper werd was dat voor mij een ker Zeil Club. Na een kopje koffie in de vele verdiensten was het mr. Van Haersma grote verrassing. Nu sta ik weer perpleks. huiskamer van de familie Keulen aan de Buma een groot genoegen te mogen vertel- Mar ik tocht al, de boargemaster kin toch Johan Willem Frisostraat 37 vroeg de bur- len, dat de Koningin hem tot Ridder ih de gervader echter even „officieel” het woord. C - jaar geworden. Dat is een kroonjaar. Maar Keulen en de drie kinderen Atze, Jeltsje u kunt ook écht terugzien op een bijzonder lange staat van dienst en u hebt veel beleefd en gedaan. Met name veel gedaón voor de mensen en de samenleving. U deed dat op alle mogelijke manieren”. In het kort liet mr. Van Haersma Buma even een paar van die verdiensten de revu passeren. Hij wees daarbij op de bijdrage van meester Keulen op de ontwikkeling van de zeilsport in Sneek waarin de jarige meer dan veertig jaar zeer aktief is ge weest: als bestuurder van SZC en als lid van diverse wedstrijdkomitees. Daar naast had de heer Keulen grote redaktio- nele gaven. Hij verzorgde elk jaar een overzicht voor het SCZ-jaarboekje en le verde een grote bijdrage aan het pas ver schenen jubileumboek 75 jaar watersport in en rond Sneek van de jubilerende Snee- ker Zeil Club. Ook wees de burgemeester op de verdien sten van de heer Keulen op plaatselijk, provinciaal en landelijk nivo in de Alge mene Nederlandse drankbestrijdingsver- eniging en op zijn funkties in het kerkelijke leven, onder meer als ouderling van de vereniging van Vrijzinnige Hervormden en als dirigent van het kerkkoortje. J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1