Zuidwesthoek slaat op de trom inzake herindeling! r 'AVi Vier Thames-barges komen naar verlengde Sneekweek IJLST II i van Harlingen-Terschelling I SV* de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEI Officieel Orgaan en Mi i fe ■n KilliA 1 i 4 de I (1 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Ronde- en pfatbodeinjachten Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en Bejaarde fietser na aanrijding overleden - n SNEEKER NIEUWSBLAD p A<< (I S (Vervolg zie pagina 11) De Gemeente-Belanger Tj. de Jong sprak in zijn (humoristische) beschouwing van „het najagen van hersenschimmen”, wan- DONDERDAG 16 JUN11977 132ste JAARGANG No. 48 u '1 In het kader van de jubileumviering van de Sneeker Zeil Club vindt zondag op het Sneekermeer een wedstrijd plaats voor ronde- en platbodemjachten. De start van dit altijd weer imponerende optreden van deze klassieke jachten is om elf uur ’s mor gens. Reeds vijftien jachten hebben zich inmiddels aangemeld. men er veeleer de voorkeur aan juist samen te gaan. SS. Vier Thames-barges - barken die vroeger op de Theems en de Engelse kustgebieden voor het vrachtvervoer zorgden - zullen tijdens de Sneekweek het grote zeilgebeuren een internationaal tintje geven en tevens een bijdrage leveren tot het vestigen van nog meer aandacht op Sneek als watersportstad. Van deze poging om meteen ook de Snekers en de toeristen, die zich niet direkt zo betrokken voelen bij de eigenlijke zeilwedstrijden op „de Meer”, dichter tot een grote jaarlijkse zeilfestijn te brengen wil men een traditie maken. Reeds nu zijn in Duitsland kontakten gelegd om in 1978 een afvaardiging uit de zeilwereld van de Bondsrepubliek naar Sneek te halen. Vertegenwoordigers van de inwoners in de Zuidwesthoek-gemeenten doen er op de valreep alles aan om met betrekking tot de herindeling leden van de provinciale staten voor hun ideeën te winnen. In Hemelumer Oldeferd slaat men op de trom om „H.O.” te vergroten met Hindeloopen, Staveren en Workum in Gaasterland en Sloten vindt men het de natuurlijkste zaak van de wereld, dat Sloten en Gaasterland een twee-éénheid gaan vormen en in Wymbritseradeei en Ijlst tracht men op alle mogelijke manieren te voorkomen, dat deze gemeenten met Sneek worden samengesmolten tot een Groot-Sneek. Wel willen Wymbritseradeei en IJlst samen een nieuwe gemeente vormen en daartoe zijn zelfs - los van de herindelingsplannen - verzoeken tot de kroon gericht. Na afloop van de flink bezochte ge meenteraadsvergadering ging het in op mars naar de rondweg, waar met vereende krachten - met name Gaasterland’s gemeen- tesekretaris K. A. de Groot liet zich niet onbetuigd - een bord werd geplaatst dat de slogan bevat: „Gaesterlan ien mei Sleat en oars neat”. Studio Ger Dijs kiekte op het moment dat de burgemeesters Van Zwieten (links) en Sixma, baron van Heemstra, met vereende krachten het bord omhoog houden. Men liet haasje-repfe „plakkers" maken met „Drylts nea by Snits”; lijsten voor het zetten van handtekeningen gaan van deur tot deur in de 29 dorpen van Wymbritseradeei en het „stedeke,, IJlst om de statenleden onder de neus te houden, dat het menens is. De gemeente-politie van Sneek. verzoekt iedereen, die zijn of haar fiets vermist, hier wél aangifte van te doen. Op het ogenblik staan er zo’n dertigtal fietsen op het bu reau. die ze toch wel graag weer kwijt willen. Op deze leuke aktiefoto van studio Der Dijs is afgebeeld de „Rambler 3” van de heer A. Buisman uit Wormerveer, die maandag en dinsdag heeft deelgenomen aan de 31ste editie van de zeilrace Harlingen- Terschelling visa versa. De heer Buisman viel niet in de prijzen, maar de sportieve prestatie was er niet minder om. Hij was niet de enige die twee dagen genoot van de zeezeilsport en de feestelijkheden aan het eind van de eerste dag op Terschelling. Veel genoegen beleefde ook skütsjesiler Siete Meeter uit Bolsward, die voor de derde achtereenvolgende keer de wedstrijden in zijn groep won en daardoor definitief in het bezit kwam van de beker. De nummers één en twee in het eindklassement over de heen- en terugwedstrijden waren: IOR-klasse: 1. J. Klaver te Leeuwarden, 2. H. Schrale te Bolsward. Gemeten ronde- en platbodems: 1. G. Verwelius te Huizen (NH), 2. G. Boon stra te Blokzijl. NKK (kruiserklasse): 1. B. Gros te Grouw, 2. M. Bakker te Leeuwar den. Open klasse A: 1. B. de Klerk te Wijnaldum, 2. O. Klazfnga te Voerendaal. B: 1. A. Nefkens te Leeuwarden, 2. J. Veldman te Leeuwarden, 5. J. Wielenga te Sneek. C: 1. J. van der Hoek te Eindhoven, 2. C. Amels te Makkum. E: 1. S. Meeter te Bolsward, 2. F. Eisenhoeffel te Muiden. Enthousiaste wielrijders kunnen zater dag hun hart ophalen bij de Wymbritse- radeeltocht. De afstanden bedragen 30, 60 en 80 kilometer en men kan vertrek ken vanuit Nijland, Woudsend en Hommens, plaatsen waar men zich ook kan aanmelden. De aanvang is om ne gen uur 's morgens. De organisatie berust bij de kulturele ried van Wymbritseradeei. die zegt vooral te ho pen veel schoolkinderen te kunnen be groeten. Ij neer getracht wordt Sloten één te laten blijven, en van „een bundeling van krach ten” ?eii samengaan met Gaasterland. Hij noemde zich evenwel een principiële tegenstander van hokken, huizen en proef- huwelijke - „of hoe het ook maar heten mag” -, en drong derhalve aan op een1 officiële voltrekking. „Dan is er een zekere toekomst voor Gaasterland en Sloten, het land waar het leven goed is.” Sloten: geen proef huwelijk maar officiële voltrekking 1 met 1 vanaf de fowér richting Watertoren. Vanaf Sneekermeer om de bemanning kennis te met dinsdag 9 1---- Honderd om één gaat een opening van een nieuw bedrijf, winkel of kantoor gepaard met een receptie waarbij dan zakenrelaties en gemeentebestuur worden uitgenodigd voor een bezichtiging en een droogje en een natje. De heer L. D. Faber van het makelaars- en assurantiekantoor in Leeuwarden benutte gisteren die ene keer op de honderd en ging met zijn vrouw (mede eigenaar van de zaak) op bezoek bij de burgemeester van Sneek... om er het geld aan te bieden, dat anders gespendeerd zou zijn aan allerlei toestanden rondom en voor zo’n officieële opening van het nieuwe filiaal in Sneek. Aan de Gudsekop dreef het echtpaar W. B. Struiksma al enige tijd een vestiging van makelaardij Faber, maar in die partikuliere woning kreeg men al gauw gebrek aan ruimte. Dezer dagen kwam het nieuwe kantoor aan de Leeuwarderweg 16 gereed en daar wordt de machine nu geruisloos in een hogere versnelling gezet. Nadat mevrouw Faber de gift aan mr. B. van Haersma Buma had overhandigd ging het gezelschap even kijken bij het pleintje voor de oude pastorie in de Nauwe Noorderltorne. In het kader van de algehele rekonstruktie van de Nauwe Noorderhome zal daar namelijk voor het geschonken bedrag een klimrek voor de jeugd worden geplaatst. Op de foto van Studio Ger Dijs overhandigt mevrouw Faber de enveloppe met inhoud aan de burgemeester. De tijd dringt voor de aktievoerders. want woensdag 22 juni zullen provinciale staten de herindelingszaken nog eens onder de loep nemen en beslissen of er nog (meer) amendementen naar „Den Haag” gezon den zullen worden op het hele herindelings- plan. dat aan het rijksgezag is voorgelegd. Wettelijk klopt die gang van zaken precies, maar in de genoemde Zuidwesthoekger meenten vindt men het maar raar, dat er eerst een kompleet herindelingsplan is ge maakt en men daarna pas een zekere inspraak op gang heeft gebracht. Men redeneert, dat het altijd moeilijker is om door inspraak iets te veranderen dan om alternatieven in te passen in een veel eerder stadium. In Sloten heeft men dinsdagavond na de raadsvergadering nog eens duidelijk aan de goegemeente kond gedaan, dat Sloten op genomen wil worden in de schoot van Gaasterland Een niet-ambtelijk komité van IJlst en Wymbritseradeei („Wij zijn een stel loslopende mensen, die de wil van de inwoners van onze gemeenten wil len uitdragen”) gaat er nog eens (link tegenaan. Men spande de Rono er voor om de grieven tegen de plannen om de ge meenten bij Sneek te voegen, nogmaals wereldkundig te maken. De 82-jarige B. Bonnema uit de Parkflat in Sneek is maandagmiddag in het Sint Anto- nius Ziekenhuis in Sneek overleden nadat hij een uur tevoren op de Bütlanswei bij Sijbrandaburen was aangereden door de auto van de heer P. Riemersma uit Goën-I garijp. Bonnema maakte een fietstochtje en heeft bij het oprijden van de weg’ Offingawier-Irnsum niet voldoende uitge keken. Hij brak bij het ongeval een been en liep verder inwendige bloedingen op. Het slachtoffer was gehuwd. Onder de slogan „From London to Sneek” Sneek en zullen afgemeerd liggen in de verzamelen de vier oude Britse platbodems Kolk. Op zondag 7 augustus gaan de zich eind juli op de Theems en gaan dan Engelse gasten met hun schepen naar het vanaf de Towér richting Watertoren. Vanaf Sneekermeer om de bemanning kennis te donderdag 4 augustus tot en met dinsdag 9 laten maken met de Sneekweek. Er is alle augustus blijven de Thames-barges in dagen gelegenheid de schepen te bezichti- - gen maar alleen op maandag 8 augustus mogen liefhebbers een kijkje nemen aan boord. Voor de ontvangst van de gasten staat dan de bemanning klaar van twee uur ’s mid dags tot zeven uur ’s avonds. De traditionele vlootschouw waarmee vrij dagavond 5 augustus de Sneekweek zal worden geopend gebeurt ditmaal tegen de achtergrond van de imposante barken, die rondom de Kolk gegroepeerd zullen zijn. Vanaf het statenjacht Friso zal de kommis- saris van de koningin in Friesland, mr H. Rijpstra. de schouw afnemen. Naast de Friso zal een tweede oude boeier liggen, de Constanter van de familie Halbertsma uit Grouw, die uitgeroepen is als „boot van het jaar 1977”. Muziekkorpsen en Edoza komen ook weer in aktie voor de vloot schouw waarin de jubilerende regenbo- (Vervolg zie pagina II) De tekst op het spandoek, „Wy wolle Sleat In eerste instantie heeft Sloten inderdaad en oars neat”, op de dinsdagavond in Slo- gepoogd zijn zelfstandigheid te behouden, ten gehouden gemeenteraadsvergadering „maar zo konkludeerde burgemeester H. ten tonele gevoerd door enkele jeugdige A. van Zwieten, „we gaan er nu van uit dat bezoekers, vertegenwoordige niet de ge- we een zo sterk mogelijke positie moeten dachte van de vroedschap een langdurige innemen, dus mèt Gaasterland”. Hij „liefdesverhouding” aan te gaan met de noemde in zijn slotwoord - de vergadering gemeente Gaasterland. Zoals bekend, voelt was op dat moment nauwelijks een klein zowel Sloten als Gaasterland weinig voor half uur bezig - het een moedig besluit van de door Gedeputeerde Staten gelanceerde de raad als één man achter het voorstel van gemeentelijke herindelingsideëen, en geeft b. en w. te zijn gaan staan. Ook de heer J. Bouwsma (PvdA) me moreerde even het eerste streven Sloten als 'gemeente handhaven - of althans daarvoor op te komen -, maar dat vrijgezellenbe staan leek achteraf toch geen lang leven beschoren. Hij zag een huwelijk met Gaas terland nu wei zitten, „want we zullen als een gelijkwaardige partner worden be schouwd”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1