van Voorkeur b en w Sneek gaat uit naar: I JK HBS lilial. o ■i „groot ■111 historicus” Sneek in achttiende eeuw, Voorstel morgen in de raad van Sneek Overdekt 25 meterbad in het „De Hooppark” •-.y van Hl jE fel liO Officieel Orgaan en B fe'. Will 8 de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST liii: f 1 ld 1 JU |K -IJlst van plan om een sportraad te formeren Een voorstel in die zin zal morgenavond aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Het is de bedoeling, dat het bestuur van de stichting zal bestaan uit tien leden, waar van drie namens de gemeente en aangewe zen door de raad. Doelstelling van de stichting zal zijn: het behoud en de ek sploitatie vann de molen in zijn oor spronkelijke funktie te verzekeren en het verbreiden van kennis over het houtzagen met windkracht. Die doelen zullen nage streefd worden door: de molen met onder grond en erven en opstallen in beheer en onderhoud te geven bij de stichting; het openstellen van de molen voor bezichti ging en het scheppen van mogelijkheden om vrijwillige molenaars op te leiden op „de Rat”. Bib ISI Sliil I O if. Ds. J. N. NAMMENSMA NAAR APELDOORN Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o 11Ml en de I - MM» ■k Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de sxekerHkqeRLEB El J. Het Rasterhoffbad in het burgemeester De i N- Dominee J. N. Nammensma, predikant van de gereformeerde kerk en voorzitter van de Raad van Kerken te Sneek heeft een benoe ming aanvaard tot geestelijk verzorger van het Verpleegtehuis „Casa Bonita” te Apel doorn. (Vervolg zie pagina drie) De situatie ter plekke brengt met zich mee, dat de bibliotheek een gebogen gevelfront moet krijgen. De achterkant zal aan de brachte eindadvies blijkt, dat de werkgroep ook nu nog niet eenstemmig is. '"J: Het schrijven van een boek over Sneek in de achttiende eeuw, door Foppe Jan Japen- ga, leidde vorige week tot het uitreiken van het eerste eksemplaar aan de burgemeester van Sneek, mr B. van Haersma Buma. Het boek is een uitgave van A. J. Osinga te Bolsward, telt tweehonderd bladzijden en bevat enkele illustraties. Na een studie en onderzoek van dertig jaar, waarbij zijn voornaamste bronnen de notulen van de „Magistraat” van Sneek waren, heeft de auteur het boek tot een eind kunnen bren gen. Rector Geert Bakker die evenals mr dr Klaas de Vries, op het stadhuis aanwe zig was, sprak lovende woorden over het boek dat hij erg interessant noemde, om dat er nog nauwelijks iets over die periode (1700-1800) is geschreven. „Hij MAANDAG 27 JUN11977 132ste JAARGANG No. 51 De burgemeester noemde het boek een belangrijke bijdrage voor de kennis en inzicht dat men hierdoor van de stad zal krijgen. Hij hoopte dat er nog eens een komplete geschiedenis van de gemeente Sneek op papier zal worden gezet. Hierbij denkt hij dan aan het uitgeven van een gedenkboek in 1981, als het Old Burger 'Weeshuis vierhonderd jaar bestaat. de molen „de Rat” in IJlst tegen het eind van weer in bedrijf gesteld kan worden. Inmiddels zijn Nieuwe bibliotheek aan ’t Oud Kerkhof De heer Japenga die 81 jaren telt, heeft heel wat tijd gespandeerd aan het snuffe len in gemeentearchieven. In maart 1968 dacht hij zijn werk dan ook voltooid te hebben. Maar toen hij een oordeel vroeg aan dr. mr. Klaas de Vries, direkteur van de Fryske Akademy, en dr. Bakker, be stuurslid hiervan, werd besloten om het manuskript duidelijker en korter te maken. heeft bewezen een groot historicus te zijn”. Geert Bakker sprak ook zijn dank uit aan de kulturele raad van de ge meente Sneek en aan het Old Burger Weeshuis, voor de financiële steun, waardoor de uitgave van het boek mo gelijk werd gemaakt. GEBOGEN FRONT Het plan waar de voorkeur van burgemees ter en wethouders naar uitgaat is de bouw van een bibliotheek langs de „huisjeskant” van het Oud Kerkhof, vanaf de Eben Haë- zerschool tot aan het pand van het schil dersbedrijf van Geertsma. Afgebroken moe ten dus worden de Jan van Nassauschool en de huisjes tot één het (hoek)pand van Geertsma. „Sneek in de achttiende eeuw” heet het boek, dat „meester” F(oppe) J(an) Japen ga, vroeger verbonden aan de openbare lagere Bolwerkschool, na veel „sneupwerk” heeft geschreven. Het eerste eksemplaar ervan werd aangeboden aan burgemeester B. van Haersma Buma van Sneek. Op de foto van studio Ger Dijs gebeurt dat door de heer G. Bakker, bestuurslid van de Fryske Akademy. Links meester Japenga. De bibliotheek is sinds 1914 gehuisvest in het perceel Marktstraat 19. In 1964 werd er een aparte jeugdafdeling aangebouwd waardoor men even wat „lucht” kreeg. Die aanbouw ging echter ten koste van de lees- en studieruimten. Na de verbouwing en het omzetten in een open boekerij is echter een sterke groei opgetreden. Al heel gauw werd het weer woekeren met de ruimte en al een aantal jaren is de toestand eigenlijk on houdbaar. Kerkgracht zijn. Aan de architektonische verschijningsvorm zal veel aandacht be steed worden. De hoogte wordt beperkt tot twee lagen met een kap. Bij de opzet van het plan is rekening gehouden met de bereikbaarheid van het sociaal-kultureel centrum ”Het Bolwerk” en met de openbare funktie van het ge meentehuis van Wymbritseradeel. Er zijn nadelen op te noemen voor de bouw aan het Oud Kerkhof, maar in verband met een zekere konsentratie van openbare en bizondere gebouwen in deze omgeving acht het kollege de plaats zeer juist. Wat de parkeermogelijkheden betreft is de plek ook gunstig. Hoewel b en w het dus willen houden op de Oude Koemarkt is men „sportief’ ge noeg om ook een aantal voordelen op te sommen voor de bouw van een bibliotheek aan de Oude Koemarkt of het Martini- plein. gebracht in de visie van Van de tien of meer plaatsen, die in de loop der tijden ooit eens zijn genoemd voor de bouw van een nieuwe openbare leeszaal en bibliotheek in Sneek, hebben burgemeester en wethouders na veel wikken en wegen de voorkeur gegeven aan het Oud Kerkhof. Ais tweede en derde keuze-mogeiijkheden zijn er woensdag voor de gemeenteraad voorhan den: de plek aan de Oude Koemarkt waar nu nog de Meester Visserschool staat, öf het gebied tussen de Waterpoortsgracht en het Zuidend naast het Martiniplein. Waar de raad wel geen moeite mee zal hebben is de opmerking van het kollege in het voorstel, dat er wat de huidige biblio theek betreft sprake is van steeds groter wordend ruimtegebrek „waardoor de bi bliotheek niet kan funktioneren zoals het zou behoren in een plaats als Sneek, waar het gebruik van deze instelling ver uit gaat boven het landelijk percentage”. Verwacht wordt, dat de restauratie van dit jaar voltoooid is en het pronkstuk de heren H. J. C. van der Woude en P. J. M. Hoogeveen geslaagd voor vrijwillig molenaar. Beide heren zijn bereid, en na die kursus van anderhalf jaar ook in staat, om de molen straks te bedienen. Intussen heeft men gezocht naar een beheersvorm. Burgemeester en wethouders van IJlst geven daarbij de voorkeur aan een stichtingsvorm, waarbij het eigendom na de molen bij de gemeente blijft en de eksploitatie wordt verzorgd door de „Stichting houtzaagmolen De Rat”. Het is de bedoeling, dat zaterdags in de molen wordt gewerkt. Door meer vrijwillige molenaars op te leiden wordt de kontinuïteit van het plan verzekerd. Dat is bij twee De heer Japenga, die vroeger hoofd van de openbare lagere school aan het Bolwerk in Sneek is geweest, kwam zelf ook nog even aan het woord. Hij moest bekennen, dat geschiedenis boeken nou niet bepaald de mooiste lectuur is om te lezen, omdat het meestal zakelijk overkomt. Maar hij wenste dat men aan zijn boek prettige en interssante leesuurtjes zal beleven. Zijn volgende boek, dat de geschiedenis van Sneek in de periode van 1580 tot l700 beschrijft is ook al voor publikatie gereed. Hooppark stond dit weekend in het teken I van de door de waterpolovereniging Neptu- nia ’24 op voortreffelijke wijze georganiseer de tweede ,,Pompeblêd Kriich Studio Ger Dijs-fotograaf Wil Steunebrink schoot za terdagmorgen ondermeer een plaatje van het kijkerspubliek. Onder de toeschouwers be vond zich ook de burgemeester van Sneek, mr B. van Haersma Buma (tweede van rechts), die het toernooi even tevoren offi cieel had geopend. Naast hem zit de heer S. Bakker, Neptunia ’24-voorzitter, die gister middag, samen met sportjournalist Dick van Rijn de uitreiking van de prijzen (bestaande uit fraaie Workumer aardewerk-tableaux) voor zijn rekening nam. Op voortreffelijke wijze overigens geassisteerd door mikrofo- niste mevrouw Brouwer. Wie die winnende ploegen dan wel waren en waarom er van een geslaagd waterpolo-evenement ge sproken kon worden, is elders in dit nummer gewaar te worden. Als de raad van Sneek dinsdag akkoord gaat met het voorstel van burgemeester en wethouders de voetbalvereniging Black Boys een bijdrage ineens te verstrekken van f. 10.000,- en een renteloos voorschot te verlenen van f; 25.000,- dan zal het Noor- dersportpark verrijkt worden met een nieuw klubgebouw. De huidige akkomodatie is te klein en voldoet bovendien niet meer aan de thans geldende eisen. De totale stichtingskosten van het nieuwe gebouw bedragen, inklusief BTW, f. 87.500,-. Het Black Boys-bestuur heeft inmiddels aan de provincie Friesland en de Nederlandse Sport Federatie een totaal bedrag gevraagd van f. 20.000,-. Uit eigen middelen denkt men f. 14.500,- bij te kun nen dragen, terwijl de eigen arbeidsin- breng een besparing van f. 18.000,- zal moeten opleveren. Voor het resterende bedrag doet men een beroep op de ge meente Sneek. Men vraagt een bijdrage ”a fonds perdu” (een geldsbedrag dat dus niet terug betaald hoeft te worden) van f. 10.000,- en een renteloze lening van f. 25.000,-, af te lossen in tien gelijke jaar lijkse termijnen. Stichting moet molen ,De Rat’ laten draaien molenaars een kwetsbaar punt, gezien de veelheid van werkzaamheden. Het kollege van b. en w. vraagt de raad met de overdracht aan de stichting ak koord te gaan. Binnenkort zullen er dan nadere voorstellen komen over wie namens het gemeentebestuur in het bestuur van de stichting moeten hebben. Men vindt het in IJlst ook tijd, dat er een sportraad wordt ingesteld, vooral omdat in september de nieuwe sportzaal in plan De Rat in gebruik wordt genomen. De taak van de sportraad moet zijn het adviseren van het gemeentebestuur over subsidieverlening aan de sportvereni gingen en het gebruik van de diverse sportakkomodaties. Verdere taken zijn: het leggen van een band tussen de sportvereni gingen en het voorlichting van die vereni gingen, het stimuleren van wedstrijden, demonstraties en uitvoeringen en het be vorderen van kursussen en lezingen over sportonderwerpen. Volgens het voorstel van b. en w. zou de sportraad moeten bestaan uit zes personen, die door het kollege aangewezen zouden moeten worden uit de plaatselijke sportve renigingen. De voorzitter van de (funktio- nele) sportraad zou volgens het voorstel een lid van het kollege van b. en w. dienen te zijn. Men acht het aantal van zes leden voldoende om er voor te zorgen dat alle bestaande sportverenigingen in IJlst in de sportraad 7 zijn vertegenwoordigd. Als de meest verantwoorde manier om tot uitbreiding van de overdekte zwemakkommo- datie te geraken zien burgemeester en wethouders van Sneek (nog steeds) het aanbouwen van een 25-meterbad aan het bestaande overdekte instruktiebad in het Burgemeester De Hooppark. De voorlopige konklusie van september 1976, toen een werkgroep een nota over deze materie had uitgebracht, is dus alleen minder voorlopig en meer definitief geworden. Ondanks alles wat er in de hoorzitting te berde is gebracht en daarna door insprekers op papier werd gezet. De inspraak heeft ook weinig verandering „Uitbreding van de overdekte zwem- de werkgroep akkommodatie”. Uit het aan b en w uitge- 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Vijf leden geven de voorkeur aan aan bouw van een 15 bij 25-meterbad bij het L. Rasterhoffbad, één lid wil het liefst een 21 bij 50-meterbad aan het bestaande instruktiebad bouwen, en (Vervolg zie pagina drie) 830 s A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1