en van Pleziervaart blijft toenemen SNEKElfe(KQERIER Stremming wegverkeer Jelteslootbrug minder I o a --- ff So de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan i IJLST Ds. F. B. Fennema 7 augustus intrede O W NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 4| en de MaMME groentemolen van S Èt SNEEKER NIEUWSBLAD s Het standwerkerstoernooi in i t In verband met de konfrontatie van de beroepsvaart en de pleziervaart, met name op het Prinses Margrietkanaal. is op een aantal telpunten zowel de beroeps- als de pleziervaartfrequentie opgenomen. Op het passagepunt Oudeschouw passeerden ge- De kerkeraad van de gereformeerde kerk in Sneek heeft kunnen voorzien in de vakatu- re, die ontstond na het vertrek van dominee J. D. B. van der Meulen naar Rijswijk. Ds. F. B. Fennema uit Zwijndrecht/Groote Lindt heeft het op hem uitgebrachte beroep aangenomen en zal op 7 augustus in de middagdienst van twee uur in de Noor- derkerk zijn intrede doen. DONDERDAG 7 JUL11977 132ste JAARGANG No. 54 2 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Elke dag een verrassing, dat schijnt het parool van het skütsjesilen 1977 te zijn. Na de uitstekende prestaties van Joop Mink (Drachten) op de Veenhoop en bij Eernewoude, was het gisteren Hattum Hoekstra die voor een verrassing zorgde. Op het Sneekermeer bij Terhorne boekte hij een derde plaats. Het was temeer opzienbarend omdat iedereen ver wachtte dat nu het ruime water weer wedstrijdterrein was, de langere sche pen meer voorin zouden eindigen. Ten dele deed dat opgeld. Hoe, dat kan men elders in deze editie lezen. Verder een fotopagina van de wed strijd bij Eernewoude, de laatste on tmoeting op het smalle water. De opnamen van Wil Steunebrink van studio Ger Dijs spreken voor zich zelf. Het klassement wordt momen teel aangevoerd door Tjitte Brouwer (wie had anders verwacht?), op de tweede plaats staat Joop Mink en derde is Lodewijk Meeter. Jan van Akker bezet de vijfde, Rienk Zwaga de zesde en Keimpe van der Meulen de negende plaats. j ren en tekstielverkoper Dirk Bijlsma uit Drachten moesten de eerste en de tweede prijs delen en kregen later op het Wippo- dium elk een waardebon van vijf-en-zeventig gulden. Tims heeft zijn dorpsfeesten er weer opzitten. Gisteravond kwam er een einde aan drie dagen intensief bezig-zijn, toen de Scharnegoutumer Toneelclub de afsluiting voor zijn De juryleden Doevendans, Zandstra en Sil- vius (van links naar rechts) bekijken de uitstalling van de Amsterdamse bloemen- koopman Wil van Zoomeren op de hoek van het Grootzand en het Hoogend. Van Zoome- De bevestiging als predikant zal gebeuren als predikant in dezelfde Noorderkerk in de ochtenddienst om tien uur door ds. J. L. van Apeldoorn, emeritus predikant te Bilt- hoven. Na de intrededienst is er 's mid- I dags in de konsistoriekamer aan de Kerk- gracht gelegenheid tot een korte persoon lijke begroeting van de familie Fennema Ben Hemmer uit Almelo kreeg voor het demonstrerren en verklaren van het won derlijke stukje techniek waaruit zijn ..draadloze elektrische knipschaar" be stond. de tweede prijs. Ook een brok fraai aardewerk, maar wel een maatje kleiner. De enige vrouwelijke prijswinnaar van dit rekening nam met een door een ieder erg gewaardeerd „stuk Maandag was hel dorpsfeest van start gegaan met een „replay” van de vorig jaar gespeelde PC-finale. Het partuur Piet-Jetse Faber, Dirk Talsma, Sake Saakstra bond het trio Klaas en Wiep van Wieren en Sjouke de Boer opnieuw aan zijn zegekar door een nipte overwinning te boeken van 5-5 en 6-4. Vóór de kaatspartij, die geleid werd door eerste klasser Gerrit de Jong, werd het zestal in een ponykar in triomf door het dorp richting speelveld gevoerd. Na afloop overhandigde Oranje-voorzitter Jan Bootsma de heren kaatsers elk een soepkom, terwijl de echtgenote’s een kaasschaal werd aangeboden, „om’t dizze froulju altiid mar efter dy manlju oanfleane moatte”. Aldus de heer Bootsma, die samen met kabaretier Tetman de Vries het talrijke publiek tijdens de wedstrijd het kaatsspel op geanimeerde wijze haarfijn uit de doeken deed. Gisteren en eergisteren stond het dorpsfeest in „Turns” in het teken van de spelletjes. Volksspelen, kinderstoelendans. Zeskamp en andere bezige bezigheden werden zoal afgewerkt, door de ideale weersomstandigheden dikwijls trouwens een arme klus. Dinsdagavond werden de Tirnsers ook al met toneel bezig gehouden. Allereerst trad „Nea Binaud” op, waarna „De Glêdde Kinnen”, bestaande uit een vijftal vrouwlijke schonen, voor het voetlicht kwamen. Beide keren was het publiek een appelflauwte nabij. (Foto Studio Ger Dijs) De stremming voor het wegverkeer bij de rijksbrug Grouw is ondanks de toename van de pleziervaart in de laatste driejaren vrijwel gelijk gebleven, hetgeen in belang rijke mate kan worden toegeschreven aan de invoering van een klok, waarop de brugwachter het tijdstip van de volgende brugopening aangeeft. Deze begeleiding van de pleziervaart bij deze brug heeft een vlottere doorvaart tot gevolg, met name van de schepen die hebben moeten wach ten. De grootste knelpunten in Friesland voor wat de invloed van de brugpassages op het wegverkeer betreft zijn de Jelteslootbrug bij Hommerts en de rijksbrug over het Prinses Margrietkanaal bij Grouw. Uit een onderzoek, gepleegd door de provinciale waterstaat, Is evenwel gebleken dat bij de Jelteslootbrug de stremming voor het wegverkeer in 1976 minder is geweest dan in het jaar daarvoor. Dit kan mee worden toegeschreven aan de in 1976 ingevoerde gefaseerde bedieningsregeling en de duidelijke weergave van deze regeling op borden, gekombineerd met de aangebrachte wachtsteigers voor de plezier vaart. De winnaars van de „oratorische kategorie” ontvingen uit handen van de heer Sjoerd Zandstra borden van Makkumer aardewerk. Fan links naar rechts mevrouw Clara van Est-Grishaver uit Zuidwolde (derde prijs), Hans Goppel uit Lelystad (eerste prijs), Ben Hemmer uit Almelo (tweede prijs) en onder meer de heren Zandstra en Berkhout. Sneek viel goed in de smaak Standwerkers op het oratorische vlak zetten hun beste stemband voor en de „stille kramers” hadden op de goederenmarkt op het Sneker Grootzand ekstra zorg besteed aan een zo artistiek en funktioneel mogelijke uitstalling van hun koopwaar. Marktkooplie den plegen dan wel eens stug te doen, alsof het hun allemaal niet interesseert, maar aan alles was toch wel degelijk te zien, dat Sneek Promotion dinsdag in het kader van „Sneek van dag tot dag” een standwerkerstoernooi had uitgeschreven. De jurerenden heren Sjoerd Zandstra (35 Foto Studio Ger Dijs durende het telseizoen 76.101 pleziervaar tuigen en 12.284 beroepsvaartuigen tegen over respektievelijk 76.263 en 12.800 in 1975. In de Prinses Margrietsluis werden 9.253 pleziervaartuigen en 16.883 beroeps vaartuigen geschut regenover respektieve lijk 7.499 en 15.910 in 1975. Bij de Schui- lenburg passeerden 6.106 pleziervaartuigen en 12.500 beroepsvaartuigen. Hoewel bij Oudeschouw minder passages plaats vonden dan in 1975, blijft het Prinses Margrietkanaal tussen het gebied „Grouw” en het gebied „Sneek" in het hoogseizoen een knelpunt voor de beroeps- en de pleziervaart. Het wordt nog elk jaar drukker met de pleziervaart op de Friese wateren. Deze konklusie kan worden getrokken uit de (Vervolg zie pagina 17) De gemeentepolitie van Sneek heeft één ezer dagen in korte tijd twintig wegge- ruikers op de bon gezet omdat ze door verkeerslichten waren gereden, die nog niet op groen stonden. Automobilisten, romfietsen. fietsers en zelfs voetgangers schijnen er de laatste tijd een „sport” van te maken door te rijden of te lopen vóór et licht op groen is gesprongen. De politie ■s van plan er steeksproefgewijze nauwlet tend op toe te zien. Oosterwolde uit Sneek. In de oratorische groep ging de voorkeur van Sjoerd Zandstra vooral uit naar Hans Gop pel uit Lelystad, die met een stroom van indrukwekkende en humoristische bewoor dingen en verhalen groentemolens aan de man en vrouw bracht. In grote lijnen vond Zandstra steun bij zijn medejuryleden zodat e heer Goppel het grootste gekleurde Mok umer aardewerkbord in ontvangst mocht nemen. ten. Het beoordelende trio kwam helemaal uit en t„_ knoop doorgehakt door Van Zoomeren èn Bijlsma ex aequo te plaatsen. De man een waardebon van ƒ75.-. Kaaskoopman Dirk I \ia?Orl U'1 Sneek en het echtpaar Peter en el Plat uit Drachten (de Notenbar) kre gen beiden een tweede prijs van vijftig gulden. Als derde prijzen gingen waarde- onnen van vijf-en-twintig naar groente en fruitkoopman Marten 1 (hneek), snoepverkoper Arie Wolters uit Oosterwolde en Harry Ligthart (bloemen) jaar geleden uit Sneek naar Amsterdam vertrokken, maar blij weer eens langs te Orootzand-stalietjes te kunnen slenteren), Joop Doevendans (óók een man van wie verwacht mag worden, dat hij weet hoe je zaken het best aan de man kan brengen) en c. Nico Silvius (met de wijsheid van z'n standwerkersgebeuren was mevrouw Clara ietwat vorderende jaren) hadden het er van Est-Grishaver uit Zuidwolde. die er maar moeilijk mee. danig slag van had om. op het Schaap- Wat de kategorie „stille werkers” betreft marktplein, sjaal- en dasclips aan de man ging hei wat de eerste en tweede prijs te brengen. betrof tenslotte tussen bloemenhandelaar De uitreiking van de prijzen vond plaats op 'k il van Zoomeren uit Amsterdam en Dirk het zonovergoten Wippodium waar de ju- Bijlsma (tekstiel en japonnen) uit Drach- bilerende Snitser Skotsploech al een massa i er niet publiek had getrokken met een aantal toen werd de gordiaanse demonstraties. Na een inleidend woord van de heer G. Berkhout riep de heer Silvius de winnaars van de wedstrijd „mooiste stalletjes” naar voren. Met rede nen omkleed deelde de heer Zandstra daarop mee wie de prijzen hadden gewon nen in de groep sprekende standwerkers. Na dat officiële gebeuren hielden de „Skotsers” de kijkers opnieuw een half Ferwerda uurtje bezig. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1