L Raad Gaasterland kraakte principiële sporthal-noten! IJLST isf HF van NAJAARSBEURS 1977 IN EERSTE WEEK OKTOBER SNEKERHKQERIER Ifj Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en .75 - J Geld en Gouden Tientje na inbraak verdwenen Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o MM -• en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD És#- 1 F SNEEKER NIEUWSBLAD 'z W; I S,v. y<< Met dit standpunt kon de raad wel méé gaan. Moeilijker werd het evenwel toen de heer Overdiep terug kwam op het schenken van alcoholische dranken in de sporthal. Hij en zijn fraktiegenoot C. Gaastra had den bij de behandeling van het reglement voor de hal erop aangedrongen dat dit verboden zou worden. Met de toezegging dat dat in de toekomst, als in de praktijk ervaring was opgedaan, opnieuw zou wor den bekeken, was hij in die vergadering over dat punt heen gestapt. kan nu nog geen oordeel lorden gevormd. Met dit tussenvoorstel kon de raad zich verenigen. Overigens zal ook ditmaal de verkoop niet' centraal staan, die vijfde, zesde, zevende en achtste oktober. De nadruk moet weer vallen op de presentatie, menen de organisatoren, de leden van de Stichting Najaarsbeurs Sneek. DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 132ste JAARGANG No. 62 SUPERVISIE Ten aanzien van deze kwestie werd het voorstel gelanceerd door de heer M. Steegenga (CDA), die werd gesteund door de heer Hielkema, om de bestaan de kommissie voor sport en lichamelijke opvoeding, die tot nu toe een adviseren de taak heeft, om te vormen. Van artikel 61 en 62, wat inhoudt dat dan dan ook met een eigen budget kan worden ge werkt. Deze kommissie zou dan de su pervisie over alle sportakkomoddaties in Gaasterland kunnen ovememen. Burge meester Van Heemstra kon in dat idee wel meegaan, maar zag het liever behan deld na kontakt met dat dagelijkse be stuur van de kommissie. Tegen de hulp op zich, had de heer Hielkema geen bezwaar, maar wel het feit dat die al benoemd was, voordat de financiële kant van de zaak aan de orde kwam in de raad. Dit is onaanvaard baar, sprak hij heftig uit. „Ik pas ervoor om achteraf ja te zeggen tegen toezeg gingen van het kollege”. Burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra haast te zich om de oorzaak van deze fout te verklaren. Er was sprake geweest van een kommunikatiestoomis tussen het kollege en de gemeentesekretaris, een storing die overigens door de beheerder was rechtgetrokken. In de Zuidwesthoek zal een beurskrant worden verspreid, waarin alle stand houders worden opgenomen. Boven dien zullen affiches, borden langs de invalswegen van Sneek en geluidswa- gens door de provincie, de aandacht op de beurs vestigen. Ook een kleurwed- strijd staat hoog op het lijstje van het bestuur. De positie van de vrije ondernemer tegenover de gemeente. Het al of niet openstellen van een sporthal op zondag en het wel of niet schenken van alkoholische dranken in een sporthal. Dat waren de drie kernpunten, waarom bet sporthaldebat dinsdagavond in de raad van Gaasterland draaide. De Trime in Balk neemt in de sporthallenwereld een enigszins uitzonderlijke positie in. De beheerder is namelijk niet zoals elders in gemeentedienst, maar kan beschouwd worden als een vrije ondernemer, die maandelijks van de gemeente een gegarandeerd basisinkomen ontvangt. Daarbovenop heeft hij de eksploitatie van de kantine, waarbij hij de winst moet delen met de eigenaar van de hal. In dit geval dus de gemeente. LEVENDIG CENTRUM De Najaarsbeurs 1977 moet een steeds levendiger centrum worden voor kennis making, voorlichting en schrijft het stichtingsbestuur in de uitnodi ging. „Zij moet opnieuw en steeds meer een demonstratie zijn van alles wat Zuidwest-Friesland - en ook daarbuiten - te bieden heeft. Er zal naar worden ge streefd om de opzet van de beurs zo geva rieerd mogelijk te maken. SLUITING In ieder geval zondagsmorgens dicht, bleef mevrouw Spoelstra volhouden en zij kreeg daarbij de steun van de CDA-er j. Coen- ders. Deze Bakhuister pastoor meende zich te herinneren dat er in het verleden in de raad besloten was dat er op toegezien zou worden dat de sporthal tot na kerktijd gesloten zou blijven. „Daar moeten we niet onderhands op terug komen”. Hij wilde de zaak evenwel niet scherp stellen en formu leerde heel voorzichtig dat de raad moet gebeuren plaats, zal naast de vele stands weer een restaurant te vinden zijn, ’s A- vonds zullen op het podium diverse at- trakties plaatsvinden, variërend van beken de artisten tot en met modeshows, demon straties en dergelijke. Het ligt in de bedoe ling dat voor de kinderen op zaterdagmid dag een speciaal programma wordt opge zet. Dat het prima loopt daar in De Trime, daar was iedereen het over eens. Lof werd dan ook aan het adres van de beheerder, J. van der Werf, uitgesproken. Er was een tekort, maar welke voorziening van deze omvang kent die niet. Naar de mening van de raadsleden steekt De Trime qua hoogte van dit bedrag gunstig af bij andere ge meenten. De uitnodigingen voor de Najaarsbeurs 1977 zijn weer onderweg. Een groot aantal potentiële standhouders hebben de „mailing”, zoals dat in vaktermen heet, waarschijnlijk reeds in de bus. Verwacht mag worden dat er ook nu weer veel belangstelling zal bestaan voor de vierde editie van de show waarop verkoopgraag Zuidwest-Friesland en het koopgrage publiek uit een nog groter gebied elkaar kunnen ontmoeten. Bevorderd dient evenwel te worden dat het niet uit de hand loopt, zo vulde hij aan. De heer Gaastra zwakte het standpunt van zijn medesocialist iets af. Laat eerst eens een rapportje opstellen over de situatie in de hal en daarna kijken wat we gaan doen. Het is bevorderen, dat in overleg met de beheer- eénveel te belangrijke beslissing. Daarover der zou worden meegenomen het punt de sporthal niet open te laten zijn tijdens de kerkdiensten. 1 In de nacht van maandag op dinsdag is in Balk ingebroken in dt woning van de garagehouder W. van der Heide aan de Dybbelstraat. Men denkt dat men binnen gekomen is met behulp van een valse sleutel. Dit wordt afgeleid uit het feit dat geen sporen van braak zijn gevonden, maar zekerheid hieromtrent bestaat niet. Uit een wandmeubel verdwenen twee por- tenonnees met een totale inhoud van twee honderd gulden, een geldkistje met twee duizend gulden en een Gouden Tientje, voorstellende Koning Willem III. geda teerd 1879 en gevat,in een medallion. Nu evenwel vond hij het de tijd om opnieuw de zaak in ogenschouw te nemen. (Óverigens zou een ontheffingsmogelijk heid aan b. en w. moeten worden gegeven voor uitzonderlijke evenementen). Het was voor Overdiep een principieel punt. „Alco hol hoort niet bij sport”, motiveerde hij zijn standpunt. De heer Coenders herhaal de nu de een opmerking die eerder in de diskussie over al of niet sluiten dp zondag was gevallen: we moeten de mensen zelf de verantwoordelijkheid laten voor het bepalen van de konsumptie die zij wensen. Die f 55.000,- is opgebouwd uit twee posten. In de eerste plaats het basisbe drag voor de beheerder en in de tweede een vergoeding voor de hulp die hij (en niet de gemeente, zo werd nadrukkelijk door het kollege meermalen gesteld) heeft aangetrokken. Dat die hulp nodig was, daar bleek het kollege het volledig mee eens. De heer en mevrouw Van der Werf maakten in het verleden soms weken van tachtig a negentig uur. Dat de beurs in een behoefte voorziet, is de organisatoren middel enquêtes onder de standhouders gebleken. De beurs was een sukses, terwijl de respons na de manifesta tie alleszins tot tevredenheid stemde. Uit gesprekken met bezoekers bleek boven dien dat zeer nuttige kontakten waren gelegd. Een bezoek aan de beurs werd gezien als zeer informatief. De werkzaamheden aan de Hervormde Kerk van Ysbrechtum, die zoals bekend gerestaureerd wordt, hebben een aantal verrassende ontdekkingen opgeleverd. Vondsten die een aantal theorieën op losse schroeven hebben gezet. Elders in dit blad vindt men er het een en ander over, uitgeplozen door de Ysbrechtumer geschiedenisvorser R. de Jongh. Op de foto van Studio Ger Dijs een overzicht van de situatie momenteel in de kerk. Maandagmiddag reeds was de nieuwe Nederlandse kampioen in de Regenboog- klasse bekend. Stuurman Martin Heineke en zijn bemanningsleden Hans in der Maur en Ko van der Berg (op de foto van Studio Ger Dijs van rechts naar links) waren niet meer door de konkurrentie (in dit geval Harry Amsterdam en Piet Bonnema) te pakken. Daarmee kwam een vroegtijdig eind aan een in eerste instantie spannende titelstrijd, waarover meer elders in dit nummer. Mevrouw A. Brandenburg-Vogelzang (CDA -wethoudster) kon een flink stuk met haar meegaan. Zij wilde evenwel niet, dat de persoonlijke vrijheid van de burger om te sporten wanneer hij wil, werd aangetast. Een onmogelijke zaak, vulde de heer Overdiep naderhand aan, aangezien een landelijke wet verbiedt op zondag sport te verbieden. Als het weer niet al te veel veran dert - misschien met iets meer zon -, dan kun je er staat op maken, dat de Sneekweek, naast de vele wedstrijdzeilers, een flinke horde dagjesmensen gaat opleveren. Reeds nu is het in de Waterpoort- stad bij tijd en wijle een ware drukte van belang. De horeca- mensen en de marktkooplui zien het natuurlijk allemaal met welge vallen aan. De laatste groep zal dinsdag over twee weken zijn vas te stekkie aan het Grootzand overigens moeten verruilen voor een plaatsje aan de Singel, aange zien de gemeente daar riolerings- werkzaamheden wil laten uitvoe ren. Op 16, 23 en 30 augustus bivakkeert het hele spul dus in een straat verder, waarbij zowel het middenvak als de strook aan de kant van de Rooms Katholieke Kerk door startds in beslag zullen worden genomen. De rijbaan die in direkte verbinding staat met het Grootzand blijft vrij, maar zal alleen door ladende- en lossende auto’s bereden mogen worden. Al het overige verkeer wordt omge leid. Een en ander houdt tevens in dat in de morgenuren in de gehele straat niet geparkeerd mag worden. (Foto Studio Ger Dijs). PRINCIPE Het was dan ook meer een principieel punt. De heer G. Overdiep (PvdA) kon- kludeerde uit de cijfers, dat de gemeente wel wat meer invloed zou mogen hebben in het gebeuren. Vooral ook omdat „dizze frije ündemimmer oan ’t bigjin fan it jier 55.000 gounen plus de helte fan it bidrach dat ik hjir net neame mei, yn it hantsje krijt”. Het volgende principiële punt werd aan gesneden door mevrouw W. T. Spoelstra- Postmus (FNP). De sporthal zou ook op zondag open worden gesteld, een zaak waar zij niet zo gelukkig mee was. Eén van haar argumenten was, dat daarmee het gezinsleven zou worden ontwricht. Niet alleen van de beheerder, maar ook van de sport lustigen in de gemeente. In de Veemarkthal, want daar vindt het commercie, zo -j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1