Werkgroep mensen-zonder-werk Vereniging en komité voeren papieren huis-aan-huis-oorlog over de stadsfeesten IJlst 1977 Na daling weer stijging van werkloosheid in Friesland gaat eens flink aan de bel trekken Veiligheid op Skatting in Heeg zal verhoogd worden Bekend is, dat er ondanks de snelheidsbe- stellen van twaalfhonderd gulden voor perking van vijftig kilometer per uur over ’t plaatsen van acht banken in de beide I het algemeen te snel wordt gereden over de dorpen. De werkelijke kosten zijn driehon- Skatting in Heeg. Om in deze gevaarlijke derd gulden per bank, die zal bestaan uit verkeerssituatie verbetering te kunnen bren- een betonnen voetstuk met hardhouten gen willen burgemeester en wethouders van planken en voorzien van een leuning. Het Wymbritseradeel een stuk grond kopen van bestuur van de Dorpsvereniging zal zelf mevrouw A. Hingst-Lankborst te Sneek. voor het plaatsen zorgen. van Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST I MAANDAG 15 AUGUSTUS 1977 132ste JAARGANG No. 65 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de SPORTIVITEITS CUP: IJVC KONTRA HEEG Het Sm.k« Hlewdlad h een .«ombinee-de nHg»e van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKER^KQERÏJER De grote vlootschouw, die mede bedoeld was als een huldiging van de oud-voorzitter van de Konink lijke Zeil Vereniging Sneek (dokter Van der Zijpp), kon vrij dag wegens het slechte weer niet doorgaan. Toch was de kommis saris van de Koningin in Fries land, mr. H. Rijpstra, niet voor H niets met het statenjacht Friso U naar het Sneekermeer gekomen. g In de avonduren nam hij als g| „admiraal" een „parade” af van een aantal zeeschouwen en scher- pe jachten. Van dat toneeltje V maakte Studio Ger Dijs deze op- 5 name. De Friso ziet men rechts. Subsidie in de maak voor wijkverepiging Sperkhem-T uindorp - ■i dit besluit viel, nam een komité van drie de werkzaamheden over. (vervolg zie pagina 5) liefst die man of vrouw kiezen, dat in zijn Dokter J. W. van der Zijpp uit Sneek werd vrijdagavond benoemd tot Ridder in de Orde van Onje Nassau. Het ereteken werd de man die zich zes en dertig jaar lang in het zeilgebeuren in Sneek heeft ingezet, opgespeld door de kommissaris van de Koningin in Friesland, mr. Hedzer Rijpstra. Dat gebeurde in de stuurhut van het start- schip „Roekoepftlle”, dat daartoe ligplaats aan het Kolmarsldn had genomen. (Foto Studio Ger Dijs). Welzijn, die via telefoon 11644, toestel 258 mogelijkheden (en dat zijn er in dit projekt eerst worden gevraagd of ze eventueel be- bij te brengen en aktief te blijven. Iri „Uit de Marktstraat van komende don derdag zullen een zee van gegevens wor den gepubliceerd over wat er allemaal weer voor het komende seizoen voor de groep mensen-zonder-werk op het pro gramma staat. TWEEHONDERD PROCENT Gebleken is wel, dat het volgen van kursus- sen niet alleen van belang en nut is voor de mensen-zonder-werk zélf, maar dat de kans KANDIDATENLIJSTEN op het vinden van werk er met tweehonderd Vóór men adressen doorgeeft aan de werk- procent door wordt vermeerderd. besluit ongedaan maken, zo werd door het Hoewel sinds oktober 1976 ongeveer honderd en vijf en aktief zijn geweest in een zestal kursussen, wil men bij het buro Maatschappelijk Welzijn in Sneek beslist nog niet spreken van een sukses. Uitermate belangrijk is wel, dat zich uit de kursisten een werkgroep heeft gevormd, die op talrijke manieren wil proberen meer bekendheid te geven aan de vele mogeliakheden om de gedwongen vrije tijd zinvol en leerrijk te, besteden. Voor de aanvang van de wedstrijd Hubert Sneek-Leek, die om acht uur een aanvang zal nemen, wordt dinsdagavond op het voetbalkompleks aan de Lemmerweg va naf zeven uur tussen de ploegen van Heeg en IJVC een serie strafschoppen genomen om te komen tot een winnaar van de door het Sneeker Nieuwsblad ingestelde Sporti- viteits Cup. Beide eerste elftallen eindig den bovenaan en zullen dus nu middels penalty’s uit moeten maken wie de blin kende bokaal - plus een geldsbedrag van tweehonderdvijftig gulden, speciaal be doeld voor de jeugdafdeling - de zijne mag noemen. Gezien de relatief geringe groei van de werkgelegenheid in het algemee en die voor vrouwen in het bijzonder, en mede gelet op de toenemende behoefte van vrouwen tot toetreding tot het arbeid sproces, ziet het er niet naar uit, dat de ongunstige ontwikkeling van de werk loosheid van vrouwen spoedig kan worden omgebogen. bleef het aantal°werkloze mannen echter in de gemeente Sneek waren de aantallen onder dat van juli 1976: 976 minder. De ontwikkeling van de werkloosheid van werkloze mannen in juni en juli 1977; 432 tegen 392 (in percentages van de afhanke- De werkgroep is gevormd uit een vrij harde kern van mensen, die niet aan de slag konden komen en aan de kursussen rellj dan za[ dat niet gebeuren. De werkgroep zal zich ook bezighouden met kwaliteitsverbetering van de kursussen en uitbreiding ervan. Mogelijk brengt men rLjk een huisbezoek omdat men naast het eigenlijke leren, veel gelegenheid mond-tot-mond reklame altijd nog de be ste manier vindt om de groep deelnemers groter te maken. Men heeft het idee, dat wanneer de groepen eenmaal groot genoeg lig: het is bewus tot onderdeel gemaakt van goede kant uit zal gaan. Verder wil de werkgroep en de projektlei- der zich ook meer richten op de groep WAÖ-ers. Daaronder zitten grote aantallen mensen, die gedééltelijk arbeidsongeschikt zijn en dus ook meer betrokken behoren te worden bij het zinvol besteden van de vrije tijd. Schoolverlater vormen een weer wat andere groep, die speciale aandacht ver dient. slissing eens waren. Op een komende le denvergadering zou verantwoording wor- een schrijven van de „vereniging Stads- van de feesten, zo werd afgesproken. In het feesten IJlst” in de bus, waarin een aanval op het komité Hekman werd L de avond, ook middels een rond schrijven. Hierin werden de opmerkin gen van de hierna enkel met „vereni ging” aan te duiden groep weerlegd. Het bestuur van de vereniging meldde dat uitgesproken t bestuursleden besloten was dat de stads pottenbakken, muziek, elektrotechniek, machineschrijven, autotechniek en engels veel „lol” beleefden en wel wilden beken nen dat het hun leven meer inhoud heeft gegeven. Vooral ook omdat de deelnemers, persoonlijk kregen met elkaar te praten over eigen en andermans problemen, die vaak uit werk loosheid voortvloeien. Dat laatste gebeurt raoa tijdens de kursussen overigens niet toeval- zijn> het verjer rmet de kursussen wel de I* «o zx zT A 1 (TArtTQuVf VQT1 - - deze vorm van vrijetijdsbesteding. Groot probleem is altijd geweest om de mensen-zonder-werk persoonlijk te kun nen benaderen. Zo stelt de Sociale Dienst in Sneek en het Gewestelijk Arbeids Buro niet zonder meer lijsten beschikbaar van hun „klanten”. Uit gesprekken met de on- derdirekteur van het GAB in Sneek en de direkteur van de Sociale Dienst van Sneek is echter een regeling voortgekomen, die het mogelijk maakt de kandidaat-kursist persoonlijk te benaderen. Wie heeft er gelijk’ Dat houdt IJlst momenteel bezig. Zijn het de inmiddels afgetreden bestuursleden van de Vereniging Stadsfeesten? Of zit het komité van drie op het goede spoor? Inzet van het konflikt, dat middels huis aan huis in het stedeke verspreide vlugschriften wordt uitgevochten, is de al of niet juiste handelswijze met betrekking tot de stadsfeesten die eind deze maand zouden worden gehouden. In eerste instantie zou de officiële vereniging dit karwei klaren, maar dat ging niet door en nog dezelfde avond dat Na een vrij forse daling in juni is het aantal werkloze mannen in Friesland weer gestegen. Het kwam van 4996 op 5492, oftewel van 4.5 op vijf procent rond. De stijging lag in dezelfde orde van grootte als in de maand juni van 1976 maar toen was de absolute stijging honderd personen hoger. Het aantal werkloze vrouwen in Friesland blijft gestaag oplopen en heeft nu de 9,6 procent bereikt van de afhankelijke vrouwelijke beroepsbevol king. Het absolute aantal werkloze vrouwen was per eind juli 2379. Vergeleken met de procentuele stijging in de maanden juli van de jaren 1974 en ’75, die toen respektievelijk zestien en veertien procent bedroegen, is de nu gekonstateerde toeneming in procenten van de mannelijke werkloosheid relatief laag te noemen. Men moet daarbij echter bedenken, dat het absolute aantal werkloze mannen in met name juli 1974 aanzienlijk lager was dan in juli 1977: 3883 tegen 5492 thans. In juli 1977 1 1 onder dat van juli 1976: 976 minder. De vrouwen laat een heel ander beeld zien lijke beroepsbevolking 6.5 en 7.2), voor dan dat voor mannen. Het nivo beweegt Gaasterland: 25 tegen 26 (2.1 en 2.4), zich voor alle mannen van 1977 tot nu toe Sloten: 3 tegen 4 (2.3 en 3.1), IJlst: 18 tegen op een hoger peil dan in vergelijkbare 20 (3.7 en 4.1) en Wymbritseradeel: 62 maanden van het jaar daarvoor. tegen 69 (3.3 en 3.7). Het is de bedoeling van de driesprong Skatting-Tollewei de eerstgenoemde weg aan te sluiten op de Tollewei. Daarnaast kan een bajonet-aansluiting met het reste rende deel van de Skatting worden ge maakt zodat het verkeer dat Heeg via de Skatting wil binnenrijden, een haakse bocht moet maken. Daarnaast maakt dan de verbinding Skatting-Tollewei verminde ring van s aanwezige bochten. In de komende raadsvergadering van de gemeenteraad van Wymbritseradeel (25 augustus) wil men aan de Vereniging Dorpsbelangen in Oppenhuizen-Uit- wellingerda 'n subsidie beschikbaar te De al langer bestaande wijkvereniging Lemmerweg-west, de Noorderhoek en De DQOMP-Stadsfenne hebben in het verle den ook een „beginkapitaal” gekregen. Het kollege spreekt in de toelichting haar ver heugenis uit met het feit, dat nu ook in Sperkhem-Tuindorp een wijkvereniging is opgericht omdat dit soort verenigingen op het sociaal-kultureel vlak in Sneek een belangrijke plaats innemen. Een vertegen woordiger van de vierde Sneker wijk vereniging heeft inmiddels zitting in de werkgroep wijkvoorzieningen en ook is ef een, vertegenwoordiger in de over koepelende „koördinatiekpmmissie” en de kommissie voor het pensiontehuis opgeno men. SNEEKER NIEUWSBLAD Via deze krant kwam de mare in de wereld hiervoor is dat door de bestuurswisseling dat ondanks andere berichten de stadsfees- en de totstandkoming van de verenigings- ten toch door zouden gaan. Een tijdje bleef statuten, welke plaatsvonden medio mei de het stil, tot de ringsteekwedstrijden voor de aktivijeiten fond de Stadsfeesten te laat nodige opschudding zorgden. Niet de wed- van start gingen, en het niet mogelijk is de strijd zelf, die verliep vlekkeloos, maar wel kermis „rond” te krijgen.” Aldus het epis- de besognes vooraf. Enkele weken voor de tel dat het bestuur op 22 juni rondstuurde, feestelijkheden op Ee- en Galamagracht zouden losbarsten, besloot de vereniging UNANIEM van stadsfeesten ook deze wedstrijd te In de brief van begin augustus vertellen de annuleren. In allerijl nam de eerder ge- zes overgebleven bestuursleden dat alle noemde kommissie van drie het op zich aanwezige bestuursleden het met die be- om ook dit festijn door te laten gaan. slissing eens waren. Op een komende le- verantwoording wor- Vorige week vonden de Ulsters eerst jen afgelegd over het niet laten doorgaan - - T 1 bericht van eind juni in deze krant bericht ten wij dat slechts zes bestuursleden op de gedaan. Het antwoord kwam de volgen- betreffende vergadering aanwezig waren J- en dat twee daarvan, sekretaresse M. C. Hekman-Hazewinkel en penningmeester G. J. Spijksma jr. zich niet akkoord hadden verklaard met het besluit. Dit op grond van het feit dat de lédenvergadering zich had 1 voor het houden van de fees- tijdenseen vergadering op 21 juni door alle tem Alleen een ledenvergadering kon dat bestuursleden besloten was dat de stads- feesten niet door zouden gaan. In de brief, komité gesteld, die toen rondgestuurd werd aan alle be trokkenen, werd gesteld dat de „reden twintig mensen-zonder-werk RroeP en de projektleider van het sociaal- Werkgevers zullen uit sollicitanten het - kulturele werk voor mensen zonder werk liefst die man of vrouw kiezen, dat in zijn (de heer M. de Boer van Maatschappelijk periode van gedwongen werkloosheid alle te bereiken is) zal aan de kandidaten echter vele) heeft aangegrepen om zichzelf kennis zwaar hebben tegen het verstrekken van namen en adressen van werklozen waarvan men denkt, dat ze interesse hebben voor één van de kursussen. Oppert men bezwa- Men heeft over de koopsom reeds overeen- ACHTTAL BANKEN stemming bereikt. Dezelfde vereniging in Oppenhuizen- Uitwellingerga heeft ook gevraagd om grond beschikbaar te stellen voor de aanleg van volkstuintjes. Ten westen van de thans te bouwen woningen in het bestemmings plan Tsjerkewyk willen b en w van Wymbritseradeel grond in bruikleen ge ven. Als later die grond bouwrijp gemaakt zal worden zal men weer uitzien naar andere grond voor volkstuindoeleinden. Onder de voorstellen is er verder een om snelhdd n^zakelijk door de aan het Groene Kruis te Scharnegoutum een subsidie te verlenen van maksimaal achtduizend gulden in het eksploitatiete- kort, dat met name is ontstaan door het betalen van huur aan ”Elim”. In dorpshuis Elim heeft het Groene Kruis vertrekken in gebruik waarvoor een huur van f 16.500 per jaar moet worden opgebracht. Burgemeester en wethouders van Sneek hebben de gemeenteraad voorgesteld om aan de wijkvereniging „Sperkhem- Tuindorp” over de periode van 1 april 1977 tot 1 september 1978 een aanmoedigings- subsidie te verlenen van 2750,-.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1