Voorstel b. en w. aan gemeenteraad: Wymbritseradeel of Wonseradeel 1 Een geslaagde duikoefening! wil I IJLST ■■Ni Voorkeur g.s. voor Doniawerstal, Inlijving Ysbrechtum, Top en Twel, Scharnegoutum en Kolmeersland? iFjlf I ifs van Voor eksperiment Kleine Kernen few «sZZfl® de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en Si j Ij '.■HM 1^1 z zj|l F 1 I I politic ISIS MHK 5-, en de Nu aangenomen mag worden, dat er van de oorspronkelijke plannen voor een samenvoeging van Wymbritseradeel, IJlst en Sneek waarschijnlijk niets terecht zal komen, zijn burgemeester en wethouders van Sneek van plan om nog dit jaar ’n verzoek tot hare majesteit de Koningin te richten om delen van Wymbritsera deel ten westen, noorden en oosten van Sneek bij de gemeente Sneek te voegen. Het gebied dat bij Sneek zou moeten komen omvat onder meer de dorpen Folsgare, Ysbrechtum, Goënga, Gauw en Oppenhuizen-Uitwellingerga. Op het voorlopige kaartbeeld valt dan ook het Kolmeersland binnen de grenzen van Sneek, dat op die manier ongeveer tweemaal zo groot zou worden. Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Meer dan honderd paar handen kneden er gistermiddag kwistig op los. Opnieuw had de Grootzand- winkeliersvereniging voor kinderen in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar een boetseerwedstrijd uitgeschreven en daarvan werd, traditioneel, handig gebruik gemaakt. Het weer werkte niet erg mee, maar dat gaf allemaal niks, tenslotte maakt een buitje regen de klei ook wat beter kneedbaar. Inderdaad leverde het een aantal fraaie werk stukken op. De jury, bestaande uit de heer en mevrouw Van der Molen en de heer Schrichte, had het er maar moeilijk mee. Maar uiteindelijk kon Grootzand-voorzitter Herman Silvius aan de volgende jonge kunstenaars de prijzen - knutselpakketten - uitreiken. T.e.m. zes jaar: 1. Thea Kolthof 2. Ineke Groothuis, 3. Allegonde Metz; t.e.m. negen jaar: 1. Jeroen Boonstra, 2. Annie v.d. Meer, 3. Gerry Boot; t.e.m. twaalf jaar: 1. Sjoerd Schrichte, 2. Ester Greidanus, 3. Nienke Wierdsma. (Foto Studio Ger Dijs) fr. ia w St fa. SNEEKER NIEUWSBLAD S Sneek moet streven naar een omvangrijke grenskorrektie ff'' Het kollege Wymbritseradeel 3 JiP©rfc De heer Siebe de Vries in Sneek kwam maandag onverwacht terug In het bezit van een horloge en een bril. Het automatische klokje had hij vijf weken geleden in het water van de kolk van de jachthaven De Woudvaart laten vallen en zijn „tweede paar ogen” waren het horloge al een maand of vijf eerder vooraf gegaan. De Vries, huurder van een ligplaats in de jachthaven, zag maandag dan ook met belangstelling naar de spuit- oefeningen, die de Sneker vrijwillige brandweer hield op het veldje bij de haven en die gevolgd zou worden door een training van de duikers. Hij vroeg aan de duikers Jacob van Dijk en Piet Elsinga om eens te „kijken” of er naast of onder zijn altijd op dezelfde plaats liggende boot mis schien een spoor van horloge en bril te ontwaren waren. Met toestem ming van plaatsvervangend kommandant Jan van der Weij werd het oefenwater verlegd naar de omgeving van De Vries z’n boot. En laat nu duiker Van Dijk bij zijn eerste de beste poging boven water komen met het horloge! Bizondere bizonderheid: het liep nog! De bril liet zich eerst niet zien. Men gaf de moed al bijna op. Duiker Elsinga waagde nog één „oefening”. Raak, ook de dure bril kwam boven water. Daarmee was watersporter Siebe de Vries weer in het bezit van spullen, die hem sa men ongeveer zeshonderd gulden hadden gekost. En in de analen van de brandweer werden de oefeningen als uitstekend geslaagd aange merkt... Vorige week is, naar nu bekend geworden is, weer een aanhangmotor gestolen. Dit maal werd een Johnson vanaf de schouw van de arts J. P. A. M. van Wayenburg aan het Sneker Hoogend gehaald. DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 132ste JAARGANG No. 66 3. EVENWICHTIG In een motie drong de gemeenteraad van Sneek er in juni ’77 op aan, „dat b en w moesten bewerkstelligen, dat in het kader van de gemeentelijke herindeling de gren zen van Sneek zodanig worden vastgesteld, dat een evenwichtige ontwikkeling van de stad ook op lange termijn gewaarborgd is”. (Vervolg zie pagina 5) Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o - van gedeputeerde staten heeft de Sociaal Culturele Beleidsgroep van het ISP (het zogeheten Integraal Struktuur Plan voor het Noorden des Lands) aanbevolen voor een eksperiment in de BRW-sfeer te kiezen voor de gemeente Doniawerstal, Wym britseradeel of Wonseradeel. Zij gronden dit advies op een aantal afwegingen, die onder meer betrekking hebben op de loop der bevolking, de verdeling van de kernen, de bereikbaarheid daarvan, het onderwijs- en het voorzieningenniveau, de beroepsbevolking en de sociale achterstand. van Friesland om Sneek, Wymbritseradeel en IJlst samen te voegen. Op advies van de provinciale staten veranderden gs echter principieel van koers wat die samenvoe ging betreft. Burgemeester en wethouders van Sneek vinden, dat de destijds gegeven reaktie nu geen betekenis meer heeft en dat het „daarom noodzakelijk is, dat de gemeenteraad een standpunt over de nieu we situatie kenbaar maakt”. Gedeputeer den dienen voor l oktober 1977 hun advies over de herindelingen aan de minister van binnenlandse zaken uit te brengen en het Friese kollege moet voor 1 september in het bezit zijn van een reaktie van de gemeente Sneek. nis s In verband met de officiële opening van de Noorderhorne-promenade op donderdag 25 augustus, vindt men elders in dit Sneeker Nieuwsblad een soort bijlage met foto’s en mededelingen over de feestelijkheden waar mee het gereedkomen van deze derde Sne ker promenade gepaard zal gaan. De Sneker Politie Sportvereniging is de afgelopen weken druk in de weer geweest om het voor volgende week donderdag avond geplande voetbal-spektakel op het Hubert Sneek-terrein zo perfekt mogelijk te laten verlopen. Zo heeft men het voor mekaar weten te krijgen dat alle Sneker korpsen vanuit verschillende delen van de stad optrekken naar de plaats van hande ling, waarna een muzikale show volgt, en hebben de mannen van de Heilige Herman dad ook een lucht- en landingsdemonstratie weten te versieren. Als klap op de vuurpijl zullen de toekijkers, vanaf kwart over acht, in staat worden gesteld de lichtwedstrijd tussen teams van de Sneker Politie Sport vereniging en Holland Telstar bij te wonen. De verantwoordelijke ploeg’ (zie foto van Studio Ger Dijs) herbergt.de volgende personen: (vJ.n.r.) voorzitter J. de Vries, R. Bergsma, A. Seubring, penningmeester G. Veldman, S. v.d. Meer, sekretaris G. Mul der en Tj. v.d. Wal. - Voor meer informatie over dit voetbalevenement, zie elders in dit nummer. G.s. had de keuze uit een tweetal gemeen ten in Noord-Friesland en een aantal in ZW-Friesland, waaronder Gaasterland, Sloten en IJlst. In het kader van het Bijzonder Regionaal Welzijnsbeleid moest een groep van kleine kernen daarvoor worden aangewezen. „Het is onaanvaardbaar, dat door ’n tè beperkte verruiming van de grenzen over een jaar of twintig opnieuw een procedure tot grenswijzigingen - met alle bezwaren van dien - moet worden 'aangevat”. Gemeten naar het aantal kleine kernen gaat de voorkeur duidelijk uit naar Wonseradeel en Wymbritseradeel (Wonseradeel 27; Wymbritseradeel 29). Het gemiddeld aantal inwoners per kern ligt evenwel het laagst in Donia werstal en Westdongeradeel. Dit deed de balans naar het zuidwesten over slaan. PREIDING Zowel in Noord- als in Zuidwest Friesland is de bevolking sterk over een groot aantal dorpen verspreid. Bovendien is de bevolkingsdichtheid laag, terwijl de relatie ve bevolkingsteruggang in de afhankelijke dorpen in beide gebieden groot en ken merkend is. (Al loop de bevolking in het noorden sneller terug dan in het zuidwes ten) Wonseradeel, Wymbritseradeel en Doniawerstal hebben qua bereikbaarheid het meeste last van het verstoken zijn van openbaar vervoer. In Wonseradeel kan 18,06 procent van de inwoners daar niet gebruik van maken, in Wymbritseradeel 19,04 en in Doniawerstal 26,25 procent. (Voor de volledigheid: Gaasterland 1,76 procent, Sloten is volledig bereikbaar via een bus, terwijl IJlst ook van de service der Fram (door de week tenminste) kan genie ten. In een voorstel aan de gemeenteraad over deze materie stellen b en w, dat bij de komende (grote) herindeling van de ge meenten, de grenzen voor tientallen jaren komen vast te liggen. Bij de herindeling zouden kleinere korrekties mogelijk zijn en daarom dient de uitbreiding thans een zodanige omvang te hebben, dat de ge meente Sneek voor de duur van die perio de voldoende ontwikkelingmogelijkheden krijgt. ONDERWIJS Het onderwijsniveau in het noorden ligt een fraktie lager dan in het zuidwesten. Het voorzieningenniveau heeft men via een bepaalde methode „gescoord” en daar bij kwamen de laagste voor Doniawerstal, Westdongeradeel, Wymbritseradeel, Won seradeel en Hemelumer Oldeferd uit de bus. Op grond van de cijfers is, aldus het provin ciaal bestuur, geen voorkeur uit te spreken (Vervolg zie pagina 11) De volgende week plaatsgrijpende Prof- tour Nederland „doet” op dinsdag 23 augustus de provincie Friesland. Tijdens deze eerste etappe, die loopt via Alkmaar naar Heerenveen, komt de karavaan ook door de gemeente Gaasterland. Om kwart over vijf wordt het peloton in Rijs ver wacht, een paar minuten later in Oude- en Nijemirdum en om half zes in Sondel. Men komt dus uit de richting Koudum en is op weg naar Lemmer. In het Friese Haagje worden de wielrenners om onge veer half zeven verwacht. De Europalaan fungeert als finishpunt. Deelnemers aan deze Proftour Nederland zijn ondermeer Kuiper, Thurau, Karsten, Kneteman, Raas, Den Hertog, Ocana, Zoetemelk, Maertens, Pollentier, Demeyer, Schuiten en Van Impe. Muzikale medewerking verleent het J. H. C. van Renssencorps uit Heerenveen, terwijl de organisatie berust bij de wieler vereniging Oenema’s Auto’s (Gorre- dijk)/Olympia (Heerenveen). De gemeenteraad van Sneek bepaalde in september 1976 in meerderheid, dat men akkoord ging met het (intussen omgebo gen) standpunt van degeputeerde staten y So™.. v’"' ^31»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1