Drylts/Wymbrits: Sneek jaagt illusie na Geslaagde festiviteiten in Hommerts en Jutrijp Ao van KonfliktStadsfeesten IJlst opgelost 1 en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I 'WM Benoeming direkteur Mavo korrekt gebeurd KOLLEGE GAASTERLA ND: 4 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 132ste JAARGANG No. 67 NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SOKE.BMKQERIER Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huls in GAASTERIAND, SLOTEN e.o HUBERT SNEEK WINT en de In verband met de officiële ope ning van de Noorderhorne- promenade op donderdag 25 au gustus, vindt men elders in dit Sneeker Nieuwsblad een soort bijlage met foto's en mededelin gen over de feestelijkheden Na alle min of meer emotionele toestanden die zich nog maar kort geleden rondom de gemeentelijke herindeling hebben afgespeeld kón het haast niet anders! De plannen van burgemeester en wethouders van Sneek om de toekomstige l Drylts/Wymbrits te „onthoofden” zijn bij de kolleges van Wymbnt- seradeel en IJlst (gemeenten, die nog maar nauwelijks zijn uitgefeest over de suksessen bij het provinciaal bestuur) pardoes in het verkeerde keelgat geschoten. Men beschouwt de voorstellen tot grenskorrekties van Sneek als een regelrechte amputatie, die funest zou zijn voor de in de maak zijnde kombinatie IJlst/Wymbritsera- deel. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van I W 5 n richten om ongeveer 45' vierkante kilome- de belangstelling bijzonder 4 $jp©rt De slechte sfeer was gekreêerd SNEEKER NIEUWSBLAD W. Caze- verklaring j van de hel tweeling- rga. Nadat er Ook in Jutrijp-Hommerts vierde men vrij dag en zaterdag (dorpsjfeest. De organisa tie had besloten dit keer geen optocht op touw te zetten; achteraf bekeken was men daar, gezien de tegenvallende weersom standigheden; niet-ongelukkig mee. Niette min had men enigszins pech, toen zaterdag morgen op het feestterrein een ballonwed- strijd voor de jeugd werd gehouden en een onophoudelijke regenbui een lichte domper betekende. „Leaver dea yn Wymbrits, as libben yn Snits” stond er gisteren al op één van de spandoeken, die men kon waarnemen in staartje kregen in de vorm van een protest tegen de voorne mens van men zelfs de brug over de Broeresloot opengedraaid....! Door het slechte weer in de morgenuren was de Zeskamp zaterdag verschoven naar de middag. Dat bleek een goeie „gooi” te zijn geweest, want het weer om de stêdsfees- Moatte wy dy trochsette of net?” De - iwe- Grenskorrektie lij kt veel op ’n amputatie Maar voor de rest verliepen de dorpsfees ten naar behoren. Vrijdagmorgen nam het programma een aanvang met kinderspelen, waarna ’s middags een voortreffelijk be zochte filmvoorstelling (van Abbot en Cas tello) plaatsvond in het dorpshuis Oan ’t Far. In de avonduren trok het seiskip it Heideblomke een propvolle zaal en had ,Jt dounsjen efternei” bij muzikale klanken van het Apollo Trio evenzo niet over belangstelling te klagen. het organiseren was geslagen. En er een unaniem besluit was gi men.'Deze bewering was in eerste insta een strijdpunt. Het werd niet duidelij de beide „dissidenten” nu wel of niet ti hadden gestemd. De grote meerder vun het bestuur beweerde van niet Hubert Sneek heeft gisteren in Gronin gen het Zilveren Martini-toemooi ge wonnen door in de finale Hoogezand met l-0 teverslaan. De winnende goal werd gescoord door Elt Hazelof, op aangeven van Anno Abma. Val- thermond eiste de derde prijs voor ziv op. De Drenten klopten Emmen met 2-1. In totaal namen aan dit voetbal- evenement acht ploegen deel. aan Zij wilden dat er uitleg gegeven werd, dat het terwijl oude bestuur haar visie op de gebeurtenissen naar voren kon brengen. De heer Frankena probeerde dat te voorkomen. Hij voorzag verhitte diskussies en een langdurige bijeen komst in de warme zaal van het Wapen van raan werd deelgenomen door: van de t van Sneek: burgemeester Van Haers- Buma, de wethouders mevrouw De laff-Nauta, Berg en De Vries en teente-sekretaris Middeldorp; namens mbritseradeel: burgemeester Cazemier, houder Sybrandy en loko-sekretaris De jot, en van IJlst: burgemeester Mumsen de wethouders De Vries en mevrouw Bea Wiarda is dit weekend op de Euro pese Jeugdkampioenschappen in het Russische Donetzk vierde geworden op het onderdeel discuswerpen. De Horror-atlete bracht het tot een afstand van 49.22, daarmee enigszins onder haar normale niveau blijvend. Het Oost-Duitse meisje Behr bracht het tot 52.06, goed voor de bovenste plaats. Er namen veertien meisjes aan deel. KERMIS „Alles bruts üs by de hannen om óf”, aldus schilderde de heer Brens de (organisatori- (vervolg zie pagina vijf) Het duurt nog even eer het dierendag is, maar eigenaren van trouwe viervoeters vertroetelen hun lievelingen desondanks „bij ’t leven”. Dat bleek onder meer zaterdag in Rijs, waar de Geitenfokvereniging Gaasteriand en omstreken de jaarlijkse clubkeuring hield. Gewone huis- tuin en keuken-geiten en uiteraard Toggenburgers kwamen daar in de ring. Er werd nauwkeurig naar de opmerkingen van de keurmeesters geluisterd. Vooral omdat volgende maand in Sneek de kring- zowel als de provinciale keuring zal plaatsvinden. De bazen maken zich daar overigens drukker om dan de pronkstukken zelf. Meer over de keuring elders in dit nummer. Om een uur de burgemeester B. W. Cazemier naar Oppenhuizen- Uitwellingerga en gaf de betogers de verze kering, dat het gemeentebestuur van Wymbritseradeel al het mogelijke zal doen om te zorgen, dat ook deze dorpen deel blijven uitmaken van T'\ van de nieuwe gemeente, vertegenwoordigers van IJlst en nbritseradeel waren het ook allerminst met de procedure. In een paar dagen werd aan IJlst en Wymbritseradeel een gevraagd op een voorstel waarmee ek haast heeft. Zo sprak de heer Munt er zijn verbazing over uit, dat vrijdag raadsvoorstel van Sneek kwam, kom- :t met kaart. Hij vroeg: „Heeft een nek wel zin?” gemeester Cazemier meende nog, dat net Wymbritseradeel te praten valt over ,ne grenskorrekties, die noodzakelijk Hij begreep er echter niets van, dat :ek plotseling zijn grondoppervlak wil (vervolg zie pagina drie) van zijn zetel. Zijn jasje dichtknopend stevende hij op zijn opponent A. Brens af, welke zich achter in de zaal (met de rug tegen de muur) geposteerd had. Hekman werd op zijn hakken gevolgd door G. J. Spijksma jr„ volgens velen en met name de eks-bestuursleden van de Vereniging Stadsfeesten IJlst, Hekman’s broeder in het kwaad. (Het derde lid van het komité dat het afgetreden bestuur attaqeerde wegens bet gevolgde beleid inzake de stadsfeesten, mevrouw M. C. Hekman-Hazewinkei, was niet aanwezig). kring, de buurtvereniging Ylostinslaan de (waar hij ook voorzitter van L), - 1-o- - vertrouwen in de heer Brens volledig her- bezig gehouden. Maar niet alleen daar, steld, wat ook wel bleek uit de steun die Ook van buiten het stedeke waren reakties deze mensen hem tijdens de soms roerige bij de heer Brens binnengekomen^.zo ont- i bereiken. „Mijn kinderen werden er op school over aangesproken”. Goed, de oud-bestuursleden kregen bij monde van de heer Brens de gelegen heid hun kijk op de voorgeschiedenis te ventileren. Hij benadrukte dat niet hei bestuur de huis-aan-huis-kampagne had gestart. De brief had alleen d< leden bereikt. Overigens waren niet alh bestuursleden afgetreden. W. Abm; had zijn zetel niet ter beschikking ge steld, kon dat ook niet doen omdat hi met vakantie was. van Wymbritseradeel een op de opengedraaide brug esloot, aan de ingang van Oppenhuizen-Uitwelli manier olie op de golven was gegooid, de brug weer dichtgedraaid. werkte toen voortreffelijk mee. De bei de dorpen leverden in totaal zeven ploegen van elk ruim vijftien mensen, teams die elkaar bestreden in onder meer een gewichtenrace, een banden- spel, een marathon en een theorie- ronde. Tegen een uur of zes was de winnende equipe bekend en kon de wisselbeker uitgereikt worden. Een waardige afsluiting van het Jutrijp- Hommerts-dorpsfeest vormde de dans avond, dit met muzikale medewerking van The Suspenders. Zoals wij donderdag reeds hebben bericht, is de PvdA-fraktie in de gemeenteraad van Gaasteriand in de pen geklommen om het een en ander van het kollege van burge meester en wethouders te vernemen om trent de benoeming van een nieuwe direk teur aan de openbare Mavo in Balk. Uit de twee vragen sprak de bevreemding dat de raad in deze procedure is gepasseerd, iets wat volgens de heren C. Gaastra en G. H. Overdiep niet mag gezien de gemeentewet. Gaasterlands b en w zijn bijzonder vlot met een antwoord gekomen. Inderdaad is een nieuwe direkteur in de door het overlijden van de heer L. van Beek vrijgekomen plaats benoemd. Op 15 augustus spraken burgemeester en wethouders hun voorkeur voor C. Bouma uit. De heer Bouma was reeds leraar aan de Van Swinderenmavo. De bevoegdheid tot benoemen ligt wel degelijk bij het kollege, aldus het ant woord. „Wij zijn het niet met u eens dat deze bevoegdheid niet bij ons kollege zou behoren, anders hadden wij toch geen benoeming kunnen doen?” mer ken b. en w. ietwat ironisch op. Ter nadere toelichting wordt gesteld dat de PvdA-ers ook eens verder in de gemeente wet zouden moeten bladeren en tevens een blik moeten slaan in het Algemeen Ambte narenreglement. Inzake dit geval gelden evenwel de bepalingen van de artikelen 1 en 39 van de wet op het voortgezet onder wijs, zo wordt gedoceerd. Ter oriëntatie sloten burgemeester en wethouders fotoko pieën van de betreffende artikelen bij hun antwoord in. Komité neemt na veel pressie verwijten terug monde van verschillende verontwaardigde en spreeksters), terwijl Spijksma voet bij stuk hield en stelde dat hij duide lijk voorwaarden aan zijn stem had ver bonden. Hekman mompelde: „laat ik dan maar de IJlst. „It giet om de kearn, verstandigste zijn” eer hij zijn ekskuses ten. i.j f 1’“ aanbood aan de heer Brens. Op die per- aanwezigen reageerden niet. Zij wilden soonlijke ekskuses had de eks-voorzitter ten hoe de vork in de steel zat. ■voortdurend aangedrongen. Hij voelde zich in zijn goede naam aangetast door de Overigens was c_ verwijten in het stencil, dat onlangs in IJlst groot. In het verleden was het nog eerder huis-aan-huis was verspreid. Binnen zijn gebeurd, dat zovelen een vergadering van de vereniging hadden bezocht. De zaak is), was het had de gemoederen in IJlst dan ook danig Ookvan buiten het stedeke waren reakties UC4.C 1I1CU9C11 liVlli iz.j -- diskussies verleenden. (Overigens is ook de hulde hij toen de avond zijn klir^a^sa*e^ heer Hekman in de Ylostinslaan woonach- te 1 >>g) HOOFDPLAATS Het was vrijdagavond onmiddellijk na het openingswoord van de neutrale voorzitter C. Frankena van dik hout zaagt men planken. Frankena wilde de voorgeschie denis liever vergeten (zie daarvoor het Sneeker Nieuwsblad van 15 augustus). „It giet joun om in nei bistjür”. We zijn allemaal volwassen mensen en inwoners van IJlst. „Wy hoopje straks haedplaets to wêzen fan in nije gemeente. Wy moatte sjen litte dat wy dat wurdich binne”. Met dat laatste konden de oud-bestuursleden het wel eens zijn, maar met het eerste niet. Schamégoutum, Gauw, Goënga en Oppenhuizen-Uitwellingerga. Ook de watersportrekreatiegebieden aan het Snee- kermeer - het Kolmeersland inkluis - zou- gemeente den op die manier bij de gemeente Sneek - - gevoegd moeten worden, aldus een voor stel van het kollege van b en w van Sneek aan de gemeenteraad. In het gebied, dat Sneek in eerste in stantie „claimt” wonen ongeveer vier duizend Wymbritseradelers en dat is ongeveer dertig procent van het totale inwonertal van het tegenwoordige Wymbritseradeel. schijnlijk zal ontstaan uit een samen- v- smelting van IJlst en Wymbritseradeel. Na Het „n°ga£^1^f^nii.t,nz, die toespraak ging de brug weer dicht en "''1' r,r,mpr mochten zelfs Snekers weer van de open bare weg gebruik maken.... (zie foto’s). in Sneek moge blijken uit diverse opmer kingen, die in het verslag van die bijeen komst zijn weergegeven. Na een degelijk overzicht van burgemeester Van Haersma Buma van Sneek stelde burgemeester Ca zemier van Wymbritseradeel onder meer, dat „het kaartbeeld geen grenskorrekties San Sneek, Wymbritseradeel en IJlst'over toont, maar anneksatre van een derde deel of drie zondagmiddag kwam de plannen van Sneek om via gedeputeer- van Wymbritseradeel ster van „Wymbrits” de heer de staten een verzoek tot de_ Kroon^te HOORL,JK BESTUUR ter grondgebied van Wymbritseradeel (28 „Zij roepen de gedachte op van onbehoorlijk procent van het oppervlak van Wymbrits) bestuur. Wat Sneek nu wil houdt geen bij Sneek te voegen. Dat gebied ten westen, rekening met de hutdtge provinciale plannen noorden en oosten van Sneek omvat vol- en is politiek en psychologisch een Wymbritseradeel, of gens de „schetsplannen” van Sneek onder onaanvaardbare zaak Er moet nu rust bltj- die waar- meer de dorpen Ysbrechtum, Fotsgare, ven aan het front van de herindeling Oppenhuizen-Uitwellingerga waar de jaar lijkse dorpsfeesten een s Sneek. In het tweelingdorp had NOGAL HARD Gezien een verslag is het nogal hard toege gaan in een bespreking tussen delegaties ma en -y

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1