Gedep. drs. J. Mulder leidde (heriopening „geweldig” in IJLST snekerWoerier ■Éllli Gedupeerde eigenaren woonarken kunnen schadevergoeding krijgen a de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Iedereen blij met nieuwe ADVENDO GEBOUW Oude lantaarns weer op Sneker Als er geen plaats is in nieuwe woonschepenhaven ■II „Koningsbrug”? a fji 01 INBRAKEN SNEEK Lr Advendo-gebouw achter de mikrofoon was gekropen om een 150-tal genodigden toe te spreken. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o opent van het nieuwe Ad- vendogebouw aan de Korte Vreugde. Anderhalf jaar nadat het gebouw voor de tweede keer in vlammen was opgegaan had het corps opnieuw een eigen home, fraaier en groter dan tevo ren. Het werd een geweldi ge opening en de grote Advendo-familie maakte er, met vele trouwe supporters en sympatisanten, een grote feestdag van. Wat er ge beurde en gezegd werd kunt u elders in deze krant lezen. OUD - GEDEPUTEERDE PIETER VAN DER MARK de drs. J. Mulder nadat hij inhet groter dan tevoren herbouwde IN SNEEK OVERLEDEN SNEKER POLITIE PAKT JEUGDIG INBRAAK - DUO y ff Jeile de Haan vijfde op de „halve” Marathon en de ,Er staat hier een geweldig mooi gebouw, Advendo heeft een aantal geweldig goede korpsen en het is bovendien geweldig mooi weer. We hebben alle geluk van de wereld en ik prijs me geweldig gelukkig, dat ik als inwoner van Sneek voor de officiële opening mocht zorgen”. Dat waren de (geweldige) woorden van gedeputeer- l|| Geruggesteund door zijn vader en gestoken in mini- uniform beleefde Harry Hoogstra zaterdag in min stens drie opzichten 'n Grote Dag. Hij was voor de zesde keer jarig, werd adspirant- lid van Advendo en mocht gedeputeerde drs. J. Mulder uit Sneek op een mooi kus sen de nieuwe verenigings- vlag van Advendo aanbie den en de sleutel waarmee de Kuituur-gedeputeerde van Friesland op deze foto van Studio Ger Dijs de deur 4 y A g r. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ■ni SNEEKER NIEUWSBLAD Ie schade. Een woonschip-met-ligplaats pleegt bij verkoop aanzienlijk meer op te MAANDAG 5 SEPTEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 71 NIET GELUKKIG De betrokkenen waren met die mededeling van de gemeente natuurlijk niet gelukkig. Gadegeslagen door een vrij talrijk publiek vond gistermiddag op het Usbaanterrein aan de Leeuwarderweg te Sneek een enerverende grasbaanrace plaats. De wedstrijden telden mee voor het algemeen T.T.B.M.- klassement, dat in totaal vier races omvat. Gereden zal nog worden in Gorredijk, Nieu- webrug, Oudehorne en De Knipe. De uit slagen waren de volgende: 50 cc 1. Jan Boezeroy Wolvega, 2. Henk Wekema Wol- vega, 3. A tte v.d. Weg Haskerhorne; 200 cc 1. Gerrit Wolda Assen, 2. René Huisman, 3. Hendrik Rozenberg; 500 cc speciaalklasse: 1. Ludwig Put Joure, 2. Koos Noordman Slochteren, 3. Hans Bangma De Blesse; 500 cc 1. Roel Bos Langezwaag, 2. Harry Loon- stra Heerenveen, 3. Gerrit Wolda Assen; 500 cc speciaalklasse sport: .1. Hilbert Tel As sen, 2. Hilbert Doldersum Assen, 3. Henk Bos Oudehome; 125 cc sport: 1. Harry Elzinga Oudehaske, 2. Jan Cloo Wolvega, 3. Bertus Kiewiet; 250 cc sport: 1. Oege de Jong Gorredijk, 2. Gerard Zijlstra Gorre dijk, 3. Henk Noordman Slochteren; 500 cc sport: 1. Jan Cloo Wolvega, 2. Oege de Jong Gorredijk, 3. Ybe Posthumus Joure. (Foto Studio Ger Dijs). :'W Jelle de Haan van Horror Sneek heeft zaterdag in Zutphen weer een uitstekende prestatie geleverd op de „halve" marathon van de AV Hanzesport. De Sneker werd vijfde bij de veteranen in een tijd van 1 uur 19 minuten en 46 sekonden. van sprekers het woord gunde, moest hem even van het hart dat hij géén goed woord over had voor vandalen, dieven en branie schoppers, die bet niet kunnen laten kanti nes en gebouwen van verenigingen binnen te dringen en op zoek naar buit ravages aanrichten, vernielingen waarvan de finan ciële schade veel groter is dan de waarde van wat men meeneemt. Door de Sneker politie werden vrijdag aangehouden de 17-jarige M. H. en de 18-jarige F. L., beiden uit de Waterpoort- stad, inzake enkele inbraken. De twee jongemannen hadden in de voorgaande nacht ingebroken bij Garage Zijlstra aan de Lemmerweg en een geldlade van de kassa, waarin zich negentig gulden aan kleingeld bevond, meegenomen. Men had zich een toegang verschaft door een tegel door een ruit te gooien. Tevens hadden de heren de 36-jarige B. S„ verblijvende in De Hom aan het Kaat sland, zijn beurs met 25.- afhandig ge- (vervolg zie pagina 3) Zaterdag is in Sneek overleden de oud- gedeputeerde van Friesland, de beer Pieter van der Mark. Hij is 66 jaar geworden. Van der Mark werd op 9 oktober 1910 in Oudega in Wymbritseradeel geboren als zoon van het hoofd van een school. In 1922 verhuisde het gezin Van der Mark naar Beetgumermolen en van daaruit volgde Pieter van der Mark in Leeuwarden een opleiding tot onderwijzer. Na de oorlog kwam hij officieel in Sneek wonen. Hij werd er leraar aan de middelbare land bouwschool, later direkteur en weer later inspekteur van dat onderwijs in Noord- Nederland. Als kandidaat van de ARP werd Van der Mark in 1954 tot lid van de provinciale staten gekozen. In 1962 werd hij gedeputeerde met in zijn portefeuille de Friese en Nederlandse kuituur, onderwijs zaken èn monumentenzorg. In maart 1975 trok hij' zich op medisch advies uit het kollege van GS terug. Van der Mark was ook een aantal jaren voorzitter van de Statencentrale van de ARP in Zuidwest Friesland en lid van de programmaraden van de NOS en de RONO. Het „Frysk op skoalle” had als gedeputeerde zijn speciale belangstelling. De heer Van der Mark werd als gedeputeerde opgevolgd door drs. J. Mulder te Sneek, die daarmee de CDA- y vakature in het kollege opvulde. De „gedeputeerde voor kuituur” in Fries land, meende dat men nu ook maar moest proberen de naam Korte Vreugde te veran deren in Lange Vreugde omdat men aan de eerste twee verenigingsgebouwen niet lang plezier beleefde. Beide gingen na enkele jaren in vlammen op. De heer Mulder vroeg in zijn openings speech verder aandacht voor de meer se rieuze zaak van de decentralisatie in het sociaal-kulturele werk. De subsidiëring voor dit werk komt straks via een rijks- bijdragenregeling. Dat gebeurt echter al leen als de gemeenten met elkaar grijpende plannen komen, die het hele vlak van de sociaal-kulturele aktiviteiten in de gemeen te bestrijken. Bij deze zaken ligt een dank baar stuk werk voor de raadsleden wegge legd. Na de wat zwaardere kost wenste drs. Mulder heel Advendo veel sukses in de Tussen half-één en één uur werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in het kan toor van het landbouwmechanisatiebedrijf De Blaauw b.v. aan de K. Onnesstraat te Sneek een schrijfbureau open gebroken en een geldkistje, inhoudende negenhonderd gulden, ontvreemd. Op dat moment be vonden zich werknemers in het bedrijfs pand. In dezelfde nacht werd eveneens een bezoek gebracht aan het clubgebouw van de wandelsportvereniging DES aan de dr. Kuyperlaan. Gestolen werden twee dozen ijslallies, een ijstaart en enkele flessen frisdrank. In de nacht van zaterdag op zondag deed de heer H. Brandenburgh aangifte dat er in zijn drukkerij aan de Ged. Poortezijlen was ingebroken. Na over een muur te zijn geklommen werd door de inbreker(s) de achterdeur geforceerd. Ruim 20 letterkas ten en een bedrag van zestig gulden bleken onderzoek te zijn verdwenen. Het zit er in, dat de Sneeker Koningsbrug (de overkluizing over de Westersingel op de hoek van de Stationsstraat) weer voorzien zal worden van de ouderwetse lantaarns, die vroeger op de leuningen waren aange bracht. Burgemeester en wethouders van Sneek denken aan die stadsverfraaiing de tiendui zend gulden te besteden, die C A Neder land in Amsterdam de gemeente heeft aangeboden ter gelegenheid van de hero pening van haar vestiging in Sneek. Het plannetje van de „lantaarns oude stijl” op de Koningsbrug is gemaakt in overleg met het bedrijf, dat de aanbieding van de gift van 10.000.- heeft gedaan. De ge meenteraad dient echter nog akkoord te gaan met het aanvaarden van de schenking èn de besteding ervan. Een voorstel daar toe zal op 13 september in de raad komen. Tevoren had de heer Mulder de nieuwe toekomst omdat Advendo veel jonge men- vemigingsvlag aan de mast vóór het pand sen liefde voor de muziek bijbrengt en ook gehesen en de deur met enige plichtplegin- verder zorgt voor nuttige vrijetijdsbe- gen geopend. Vlag en sleutel waren hem op stedingen. een kussen aangeboden door de in mini- uniform gestoken Harry Hoogstra, die die VERNIELINGEN dag zijn zesde veijaardag vierde en zich Voor de heer R. van Akker aan een lange rij meteen had laten inschrijven als adspirant- lid van Advendo, waarin zijn vader reeds z’n partijtje meeblaast. Dieven behoeven in ons gebouw nu geen kast meer open te breken. Geld zullen wij nooit in ons verenigingsgebouw achterla ten en als men dorst heeft mag men bij ons wel gewoon een pilsje komen drinken. Je vraagt je af of je de oude lijfsstraffen maar niet wwer moet invoeren als men doorgaat met te vernielen wat vrijwilligers in hun spaarzame tijd hebben opgebouwd. Óm gissingen en overdrijvingen te voorko men vertelde de heer Van Akker, dat de nieuwbouw een bedrag van 330.000 heeft gevergd. Van de brand we erverzekering kreeg Advendo 140.000 terug. Er is uitge rekend, dat acht procent van de bouwkos ten gedekt worden door overheidssubsidies en dat de rest moet komen van giften, leningen en uit arbeid van de Advendo- leden zelf. Per jaar beloopt de begroting van Advendo ongeveecj 100.000 en bij het sluitend maken van de balans ontkomt Advendo er niet aan kommercieel te han delen. O, zo blij, was de Advendovoorzitter met het nieuwe gebouw. Ook met het feit, dat mijn tijdens de bouw heeft kunnen oefe nen in de oude Ambachtsschool. Van Ak ker wilde terwille van de tijd niet noemen, die geld, bloemen en diensten hadden aangeboden ter gelegenheid van de ope ning. Voorop in de rij ging bij hem „de hele bevolking van Sneek”, die zich van de goede kant heeft laten zien en heeft laten blijken dat men Advendo een goed hart toedraagt. LOFTROMPETTEN Na de koffie werden daarna alle beschikbare loftrompetten gestoken. De heer Hans Berg- eyk van Rhythm Stars vond, dat de kontak ten tussen Advendo en de „Stars” steeds beter worden. Hij bood een fotoboekje aan en liet de B-band een „serenade” voor het gebouw brengen. (Ve„olg zie 3) Eigenaren van woonschepen, die straks Men ziet zich niet alleen een vaste ligplaats geen vaste ligplaats kunnen krijgen in de ontgaan, maar vreest ook ernstige financië- nieuw te graven woonschepenhaven aan de Woudvaart in Sneek, kunnen van de ge meente Sneek bij verkoop van hun „woning brengen dan een woonschip waarvan men te water” een schadeloosstelling ontvangen niet zeker is, dat er een ligplaats voor van ten hoogste zevenduizend gulden. beschikbaar is. Het bestemmingsplan Woudvaart voorziet Overleg tussen bewoners en de gemeente in het aanleggen van enige jachthavens en heeft er toe geleid, dat enkele eigenaren een woonschepenhaven, die bedoeld zijn reeds nu zullen proberen hun woonschip te om de ligplaatsen in de Woudvaart te verkopen aan iemand, die in Sneek of saneren om de doorvaart en het aanzien elders wel een vaste ligplaats heeft. Derge- van dit vaarwater te verbeteren. De aan te lijke transakties blijken alleen een goede leggen jachthavens zullen uitkomst bieden kans van slagen te hebben als men het voor de nu in de Woudvaart aanwezige schip onder de prijs aanbiedt. Het verschil pleziervaartuigen. De in en om de huidige tussen die prijs en de werkelijke waarde woonschepenhaven liggende woonschepen wil de gemeente bijpassen. Geval tot geval zullen kunnen worden ondergebracht in de zal daarbij bekeken worden, maar aan de nieuwe woonschepenhaven. Deze zal ech- raad stellen b en w voor om in geen geval ter slechts aan ongeveer veertig schepen meer toe te kennen dan een schadevergoe- ruimte bieden. Alle woonarken, waarvan ding van zevenduizend gulden, een bedrag de aanwezigheid in de Woudvaart voor een dat afgeleid is van de som van de krotop- deel voortvloeit uit de na de tweede werel- ruimingspremie. doorlog heersende woningnood, zullen in r de nieuwe woonschepenhaven echter géén plaats kunnen krijgen. Waarschijnlijk na een periode van hooguit vijf jaar zal aan deze arken geen ligplaatsvergunning meer verleend worden. Op een andere ligplaats lijkt ook weinig kans. W I f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1