Centrale ontspanningsruimte werd bij de opening ,,’t Roefke” gedoopt I irtii en van Feestje in Sint Antonius Ziekenhuis Bontdiefstai Martingo nog niet opgelost Aantal voor werk ingeschreven vrouwen in Friesland gestegen 0 SR Br Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST o-w m Benzinediefstal bij gemeentebedrijven 1?^ Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Wederom viel Martin Heineke niet te verslaan. De Loosdrechtse zeilmaker veroverde zaterdagmiddag zijn derde nationale titel van dit jaar. Met de Pampus „Pampoesje II” en bemanningslid Joop van der Berg kwam hij bovendien in de slotrace, toen er voor hem niets meer op het spel stond, als eerste binnen. Overigens niet nadat de koploper op dat moment het wedstrijdwater had verlaten. De B-groep van de laatste kampioen schappen van dit jaar op het Sneeker- meer, werd gewonnen door Lex van Baaien uit Voorschoten. en de HU Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitga», van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de sneke^koerier K M S Ï9F ai 134' k. i MMMMMMMW r. MAANDAG 12 SEPTEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 73 In het afgelopen weekend is de benzine pomp op het terrein van gemeentebedrijven in Sneek vernield. Daarbij werd 75 liter overgepompt. De brandweer van Sneek moest naar een woning waar kortsluiting in de televisie was ontstaan. De vlammen sloegen uit het apparaat. De spuitgasten hoefden evenwel niet in aktie te komen, aangezien de bewoners van het pand zelf de zaak onder kontrole wisten te krijgen. De beide Hubert Sneek-spelers Elt Ha- zelof en Harry Koenen zijn opgeno men in de Noord-selektie, zoals die dinsdag 20 september op het HHC- terrein in Harenberg uitkomt tegen Oost. Dit in het kader van de strijd om het distriktskampioenschap van Neder land. Oost heeft vier punten uit drie ontmoetingen en Noord twee uit drie. GESLAAGD VOOR DOKTORAAL De heer J. Dijkstra uit Sneek is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam geslaagd voor zijn doktoraal examen in de genees kunde. De brandweer van IJlst moest vorige week assisteren bij een fikse hooibroei in de schuur van de heer Kerstma. Er behoefde evenwel niet ingegrepen te worden. -De rijkspolitie groep Wymbritseradeel pakte zondag een visstroper die in één van de poelen achter de Heger melkfabriek een hoekwant had uitstaan. Tegen de Gronin ger onverlaat is procesverbaal opgemaakt. Een tiende plaats, dat is, volgens een opgave van de organisatoren van de Whit bread Round the World race, de positie van Dirk Nauta en zijn bemanning. De klassering is opgemaakt aan de hand van gegevens zoals die zondagavond om zes uur in Portsmouth bekend waren. In een uitzending van de Regionael Omrop Fryslén vertelde Nauta zaterdagavond dat hij schatte op de zesde plaats te liggen. Het schip lag toen ter hoogte van Dakar. Men naderde de evenaar met zijn windstiltes. Het andere Nederlandse jacht, de Flyer met als schipper Conny van Rietschoten en als navigator de bekende single- handed-zeiler Gerard Dijkstra, lag op de vierde plaats. Eind deze maand, begin oktober worden de deelnemers voor een eerste tusssenstop in Kaapstad verwacht. Zoals vele verenigingen moet ook Rhythm Stars alle beschikbare bron nen aanboren om te voorkomen, dat de bodem van de kas van de penning meester doorlopend zichtbaar is. Een van de tegenwoordig vaak gebruikte manieren om aan wat geld te komen is een rommelmarkt. Na veel voorberei dend werk verleende Rhythm Stars zaterdag die service aan het publiek, en aan zichzelf. Tot twaalf uur liep alles op rolletjes. Er ontspon zich een levendige handel in dingen die voor de één waardeloos waren en voor de ander precies van pas kwa men. Na twaalf uur zakte de belang stelling en dat kwam voornamelijk door de voortdurende regen. In de namiddag werd het overschot ver deeld tussen een opkoper van tweede hands spullen en de „maalwagen” van de gemeente. Intussen had de penningmeester van de Stars zich kunnen verheugen in een bedrag van vijfduizend gulden. Na aftrek van de onkosten zal daarvan ruim f 4700,- overblijven voor het fonds voor in strumenten en nieuwe uniformen voor de A-groep. (Foto Studio Ger Dijs). In opperbeste stemming tonen zuster Arnol- dus en ziekenhuisdirekteur G. F. Disse het naambord voor de nieuwe centrale ont spanningsruimte in het Sint Antonius Zie kenhuis, dat die zaterdagmiddag officieel werd geopend. (Foto Studio Ger Dijs) In augustus werden 277 vrouwen inge schreven. Daardoor kwam het aantal op 2656 (10.8 procent) tegen 2379 in juli (9.6 procent). Er staan voorts nog 898 vrouwen ingeschreven, die in aanmerking willen komen voor een part-time betrekking. De netto daling van zeventig bij de man nen kwam tot stand doordat in de bouwnij verheid 95 en in de metaalberoepen 45 man tewerk werden gesteld en er werden bijgeschreven: 16 uit de sektor handel. 23 uit de horeka en 19 van het onderwijs. De stijging van de werkloosheid van vrouwen manifesteerde zich in alle beroepsgroepen. De openstaande vraag naar mannen steeg in augustus met vijftig tot 1342. De vraag naar bouwvakker steeg met 26 en die naar losse arbeiders met 38. De huidige bezetting op de ekstra werkgelegenheidsobjekten bedroeg per 15 augustus 1977 11511 personen, inklusiefde tot de arbeidsreserve behorende bezetting op aanvullende werken van 742. Aan het centrum voor vakopleiding van volwasse nen namen 84 kursisten deel waarvan 57 in de metaal- en 27 in de bouwvakken. De gemeenten in zuid-west Friesland ga ven wat de mannen betreft het volgende beeld (de absolute cijfers en de er bijbeho rende percentages over augustus 1976, juli 1977 en augustus 1977): Sneek 415 432 412 6.9 7.2 6.8. Wymbritseradeel 67 69 72 3.6 4.1 4.5, Sloten 2 4 3 1.5 3.1 2.3, Gaasterland 49 29 28 4.1 2.4 2.3, IJlst 15 20 22 3.1 4.1 4.5.- HELERS AANGEHOUDEN Door het rechercheursteam van gemeente politie Sneek en de rijkspolitie zijn een viertal personen aangehouden, die ver dacht worden van heling van gestolen goederen. Het zijn de 36-jarige handelaar R.G.T. te Bolsward, de 33-jarige koopman R.J. uit Haarlem, de 26-jarige koopman H.F. te Sneek en de loswerkman R.T. te Bolsward. Het betrof hier niet „Martingo- bont”. Ondanks de vele waarschuwingen liet me vrouw T. de Witte-de Jager uit Oppenhui zen in de C. Kanhal in Sneek haar porte- monnaie met dertig gulden en een Euro- chequepas in de kleren zitten toen ze aan het sporten was. Na het sportuurtje bleek de beurs verdwenen. I „Dit vertrek is er als een centraal ontmoe tingspunt, als een plaats om te praten en te ontspannen en om er gezellige avondjes te organiseren”, aldus dominé Den Hartog, die vertelde, dat er een soort prijsvraag in het hele ziekenhuis was georganiseerd om tot een leuke naam te komen. Er waren bij de kommissie negentig namen binnenge komen. Men had tenslotte daaruit ,,’t Roefke” gekozen omdat de roef van een beurtschip nu eenmaal de plaats is waar Ze kwamen er vrij snel uit, de zeven mensen die zaterdagmiddag in het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek een letter uit een enveloppe haalden en de naam moesten samenstellen van de nieuwe „centrale ontspanningsruimte voor patiënten”. De zeven dames en heren maakten tenslotte van de R, de T, de E, de O, de F, de K en nog eens E „t Roefke misschien al een beetje op weg geholpen door het miniatuur skutsje, dat in de rekreatieruimte stond opgesteld, de wimpels boven het toneel en de foto s van skutsjes en de skütsjesilerij aan de muren.... Een kleine daling bij de mannen en (opnieuw) een forse stijging bij de vrouwen - dat is het beeld van de arbeidsmarktsituatie, dat het distriktsburo voor de arbeidsvoorziening in Friesland geeft over de maand augustus 1977. Het aantal bij de Friese arbeidsburo s ingeschreven mannen was eind augustus 5422 tegen 5492 eind juli. In percentages van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking was dat 4.9 tegen 5.0 procent. zich een brok huiselijke gezelligheid pleegt af te spelen. Tussen de openingsbedrijven door zorgde het Apollo Trio uit Joure voor feestelijke muziek.,Na het muzikaal omlijste gedeelte volgde in het restaurant een koffietafel voor patiënten en genodigden. De nieuwe ruimte geeft plaats aan zo’n honderd personen. Het ontmoetings centrum zal dagelijks geopend zijn voor lopende patiënten van negen tot twaalf uur en van half drie tot half zes, zondags alleen in de middag van drie tot half zes. Zuster Amoldus is vaste gastvrouw tijdens de openingsuren en zal daarbij hulp krijgen van vrijwilligsters van Graag Gedaan. Het is de bedoeling, dat er één of tweemaal per I week speciale aktiviteiten plaatsvinden. Een week nadat de grote kollektie bont in hotel Hanenburg was geshowd hebben in brekers de ongeveer vijftig bontjassen en stola’s ontvreemd uit bontwinkel Martingo in de Noorderhome Promenade. De waarde van de ontvreemde goederen wordt geschat op een kwart miljoen tot driehonderddui zend gulden. De eigenaar van de zaak, de heer Simon Bakker uit Witmarsum was tegen inbraak verzekerd. De dieven zijn het pand aan de achterzijde binnengekomen. Dat deden ze via de Kerkgracht en de erven van naast Martin go gelegen panden. De alarminstallatie liet het op het fatale moment afweten of werd door de inbrekers buiten werking gesteld. De nacht na de diefstal ging de alarmbel wel over! Toen bleek het loos alarm te zijn. Van de gestolen goederen en de daders heeft men nog geen deugdelijk spoor kun nen vinden. Direkteur G. F. Disse haakte in zijn openingstoespraakje later in op de al heer sende sfeer; „Dit echte familiefeestje maakt grote indruk op mij. Eindelijk hebben de patiënten nu ook een ruimte met een stukje huiselijkheid, nadat er de laatste jaren al zoveel is getimmerd, verbe terd en gemoderniseerd in ons ziekenhuis. We hoeven nu niet zoveel meer te schippe ren en weten precies uit welke hoek de wind waait”. Als symbolisch voor de opening pakte hij tenslotte het naambord voor de ont- spanningszaal uit en overhandigde dat aan zuster Arnoldus, die in het vervolg als gastvrouw zal optreden in de vroeger als aula gebruikte zaal, die is omgetoverd in een gezellig vertrek met een bibliotheekje, een buffet en zelfs een biljart. Een „Bühne- tje” geeft de gelegenheid ook patienten- avonden te houden waarbij dan toneel stukjes opgevoerd kunnen worden. Zo’n zaaltje is vólgens de heer Disse uiter mate belangrijk omdat patiënten door op name in het ziekenhuis plotseling uit hun gezin worden gehaald en in een geheel vreemde omgeving terecht komen. In zijn openingsspeechje zwaaide de direkteur lof toe aan de groep „patiën tenservice” en de aktie Graag Gedaan, die er alles aan hebben gedaan de boel zo gezellig mogelijk te maken. Op deze manier kan het ziekenhuis wat grotere gastvrijheid bieden, plus een stukje hui selijke warmte. Om meteen voor een nog wat intiemere sfeer te zorgen overhandige hij zuster Ar noldus een bosje bloemen, dat een plaatsje kreeg tussen de vele die er al in de ontspanningsruimte waren. SNEEKER NIEUWSBLAD LUID APPLAUS Ziekenhuisdominé M. N. den Hartog had tevoren de spanning er nog even ingehouden wat betreft de naam voor de zaal. Hij deed dat voor de mikrofoon, die was aangesloten op de ziekenhuisomroep zodat ook de pa tiënten, die (nog) hun bed moeten houden wat van het openingsgebeuren konden mee genieten. De wandelenden hadden voor de bedlegerigen zelfs een luid applaus achter de hand. .’F Sé ■Ai 1111

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1