We zitten in een keurslijf IJLST o i n I I en STIFTING IT FRYSKE BOEK MOAT HIM STERK BIHEINE Sneek blij met C A-lantaarns I SJLEKERHKOERIER Ff 0 l Officieel Orgaan van IW de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 5 H1 Mill Ml 1 Ijlst en Wymbritseradeel voetballen tegen elkaar Officiële overhandiging van nieuwste LP Edoza Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAHD, SLOTEN e.o -We voelen ons wat het bejaar denbeleid betreft als in een dwangbuis. De gemeente kan er niet genoeg mee uit de voeten. We zitten vast aan allerlei rijks- voorschriften, provinciale veror- slotte toe op het bestuur en beheer van de deningen, normen en percenta- gemeentelijke tehuizen. De besluitvorming ges. Kortom, de bejaardenzorg, die ons geen zórg is, baart ons kopzorgen. - Dat was zo onge- S> en de „Friese Bewakingsdienst” ook in Sneek operationeel Vijftigtal ruiten in plan de Zwette vernield onverdienstelijke verweer van GEEN BEEN OM op te staan wethouder mevrouw W. Unema - Ehlhardt (PvdA) op kritiek uit de Hel Sneek» NieuwMad is een gecombineerde «Hgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUIS NIEUWSBLAD Wethouder UNEMA-EHLHARDT het uitbreidingsplan De Nessen in Hommens hei-apparaat dat voor deze gelegenheid gezegd zijn omdat Vervolg op pagina 31 A Sneek heeft kopzorgen over de bejaardenzorg Cazemier, achter I. Bergsma, Sj. Visser, H. Jorritsma en F. Attema. Midden: M. ten doel ervan wel ovememen. We willen dat best eens bekijken”. Dezelfde Knüvers van de motie bleek teleurgesteld over de Nota. Hij vond het stuk „meer een opsomming van knelpun ten dan een uitstippelirig van te voeren beleid”. Zijn bezwaren spitsten zich ten- Eiling, H. Wagenaar, S. Wassenaar (rdsl.), J. J. de Vries (weth.). Midden: E. Hekman, E. D. de Vries (rdsl.), A. de Vries. Voor: H. eerste paal. In de kabine de heer Cazemier links'naar rechts): voorzitter ATiemersma DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 74 NET ALLE PLAKKEN Fandêrre dat de stifting nou keazen hat Het kijken naar de wedstrijd kost één gulden. Dit bedrag is niet ter spekking van de beide gemeentekassen, maar zal worden overgedragen aan Maeykehiem in Sint Nicolaasga. Oud Edoza lid, de heer F. v. d. Noord, ontving in de funktie als direkteur van het Frittemahof te Sneek, gisteravond de nieuwste LP van het interkerkelijk mannenkoor Edoza. In de rekreatiezaal van het verzorgingstehuis werd hem deze in aanwezigheid van enkele bewoners door de voorzitter de heer Tj. Sei nen overhandigd. Een honderd man sterk koor bracht onder leiding van dirigent Wybren Valkema de vol gende vier nummers van de nieuwe LP ten gehore: Eens als de bazui nen klinken, Zegen ons algoede, Vreugd, vrijheid, vree en zegen en Zolang ik op aarde leven zal. Het is de vijfde LP dat het koor gezamen lijk volgezongen heeft. Opname vond plaats in de hervormde kerk te Harlingen. In geheel Friesland zul len zowel de ziekenhuizen als de ziekenomroepen ook in het bezit komen van een exemplaar. De plaat heeft de passende titel „Alles wat adem heeft” gekregen. Zaterdag 8 oktober zal Edoza ook voor televi sie een optreden maken. Op Neder land 1 zullen de mannen om 22.30 uur ook enkele van deze nieuwste persing laten klinken. (Foto Studio Ger Dijs). Mevrouw Unema voorkwam een voor het kolege misschien wat pijnlijke situatie door een stemming over die motie te voorko men. Ze zei: „Het kollege kan strekking en SNEEKER NIEUWSBLAD Maakt een bepaald bedrijf gebruik van de diensten van de FB dan is deze verzekerd van drie A vier nachtelijke surveillances, hetzij binnen- hetzij buiten-kontroles. Als de surveillant, zich per auto verplaatsend welke uitge rust is met een mobilofoon, onheil op het spoor komt, kan hij onmiddellijk de politie inschakelen. Naast deze taak houdt de Friese Bewakingsdienst zich tevens bezig met verschillende andere vormen van bewaking, waaronder winkelsurveillance, portiersdiensten en permanente bewaking. foar in biheindere opset. Dat bitsjut dat lang net alle plakken yn Fryslan yn ’e kommende wiken troch de sutelders bi- socht wurde sil. It sil mear fordield oer it hiele jier gean. Als gevolg van het nog niet gereed zijn van de Ulster sportzaal, is de organisatie van de W. F. Mumsen (burg.), J. L. Ronner en D. stadsfeesten in het stedeke gedwongen ge- Silvius. weest enkele omzettingen in het pro gramma aan te brengen. Daardoor kan zaterdagmiddag de gemeente IJlst tegen de gemeente Wymbritseradeel gaan voetbal len. Dit evenement begint om vier uur op het IJVC-terrein, Rinnert Anemastraat. De opstellingen: Sinds kort is het de Friese Bewa kingsdienst toe gestaan ook in Sneek ope rationeel te worden. Franeker, Harlingen en Bolsward gingen de Waterpoortstad hierin voor en zijn reeds gedurende een jaar plaat sen waar de FB ondermeer nachtelijke sur veillance van allerlei bedrijfsgebouwen uit voert. De dienst, een partikuliere onderne ming van de Goutumer E. J. Willink die ruime ervaring heeft opgedaan bij de Nacht- veiligheidsdienst te Leeuwarden, werkt nauw samen met de plaatselijke politie. aan bejaardenwo- ■HM I De lantaarns oude stijl kunnen geplaatst worden op de nog steeds op de hoeken van de overkluizing Martiniplein-Stationsstraat staande gietijzeren sokkels, die er een klei ne honderd jaar geleden werden geplaatst. Er zijn afbeeldingen van de vroegere (gas)- lantaams achterhaald en de nieuwe „ver siering” zal dezelfde vorm krijgen. Stroom inplaats van gas zal voor licht zorgen. De geste van C en A Nederland om de gemeente Sneek ter gelegenheid van de heropening van de winkel in Sneek een bedrag van tienduizend gulden aan te bie den viel dinsdagavond bij de gemeente raad van Sneek in goede aarde. Ook het plan om de gift te spenderen aan vier ouderwetse lantaarns op de Koningsbrug vond de raad een goed idéé, omdat het een leuk stukje stadsverfraaiïng kan opleveren. De opset fan de sutelaksje sil dit jier biheinder wêze as de léste jierren. Dat waerd juster op in parsekonferinsje mei- dield troch de foarsitter fan de Stifting it Fryske Boek, T. Terpstra fan Grou. As ien fan de oarsaken neamde hy it net mear krijen fan subsydzje fan de provinsje. Mar net allinnich dat. De stifting wol hwat óf fan de prestaesjementaliteit dy’t de léste jierren mear em mear de kop opstiitsen hat ónder de sutelders. I Bij monde van de heer A. Gerrits, de fraktieleider van het CDA, zei de gemeenteraad: „Dank u wel, dat was een leuk gebaar en het plannetje voor die lantaarns kan weer een mooi stukje Sneek opleveren.” Dêrmei wol men neat forkeards sizze fan dizze frijwilligers. Sünder harren soe de forkeap fan de Fryske boeken yn dizze spesiale wiken net sa great west ha. Mar oan ’e oare kant koenen troch dit opjagen (en dêrby spile ek mei dat de bus mei boeken net sa lang op itselde plak bliuwe koe) lang net alle stijitten en wenningen bisocht wurde. zich na enige aarzeling nogal inschikkelijk Het betoog van Knüvers werd door de heer H. Postma van de FNP als wat „te theore tisch” aangemerkt. Hij had waardering voor de nota, vond het een goed stuk en een goed begin voor verdere uitbouw. Wel vond Postma, in tegenstelling tot een op merking in de nota, het systeem van de In Plan de Zwette te Sneek zijn een vijftigtal ruiten van de in aanbouw zijnde woningen kapot geslagen. De schade be draagt een zeven tot tien duizend gulden. De woningen werden door het Drentse aannemersbedrijf Knoop en Giezen ge bouwd. Van de daders ontbreekt elk spoor. loopt daar nu over te veel schijven, het gaat allemaal te traag. Die bestuursvorm moet men een meer eigentijds gezicht geven en de rol van de bewoners en het personeel veer het kernpunt van het niet dient groter te worden. De eerste paal voor de eerste woning van werd gistermiddag de grond in gedreven door een hei-apparaat dat voor deze gelegenheid werd bediend door een gehelmde burgemeester B W. Cazemier van Wymbritseradeel. Hij deed dat zó plichtsgetrouw, dat de stukken beton ér af vlogen. Dat bracht later in dorpshuis Oan 't Far een diskussie op gang waarbij als mogelijkheden voor het „incidentje" werden geopperd: of de grond was te hard, óf de cementen paal was te lang (elf meter). De burgemeester deed het voorkomen, dat de paal stevig genoeg zat en dat hij daarna meteen maar als koppensneller was opgetreden... Architekt Zijlstra van Bakhuizen hield het op „te verse palen”. Hoe dan ook: het moet al raar lopen als de koper van het eerste Nessen-huis, het echtpaar Bergsma (ja, het raadslid en de raswasechte Jutrijp-Hommertser van het schildersbedrijf), zal over een halfjaartje kunnen verhuizen naar de Nessenwijk, die naar behoefte volgebouwd zal worden met ongeveer 64, meest koopwoningen. In het plan komt ook de nieuwe school. Een toegangsweggetje naar de school komt aan de „veilige kant” van de hoofdweg en om daar plaats voor te maken is men momenteel reeds bezig de oude boerderij van Van der Velde af te breken. In het napraatje in het Dorpshuis bedankte de heer A. Tiemersma uit Jutrijp als voorzitter van Dorpsbelangen de burgemeester voor de bewezen (hei)diensten. Tiemersma was blij, dat er nu wat Hommerts/Jutrijp betreft voorlopig gelegenheid is tot bouwen. En dat is fijn, want bij de huidige gezinsverdunning betekent stilstand achteruitgang van het inwonertal. En burgemeester Cazemier: „De voorbereidingen van het plan vergden veel aandacht van het gemeentebestuur en nu is wel gebleken dat het stevig is onderbouwd... Op de foto van Studio Ger Dijs: de operatie -en toekijkend op de eerste rij onder meer (van van dorpsbelangen en het echtpaar Bergsma. De rolschaatsshow is afgelast. In plaats Wymbritseradeel: doel burgemeester B. W. daarvan zaterdagsmorgens een gezelligheidspuzzeltocht vanuit het IJVC -praethüs. (Start vanaf 9.30 uur). Verder Cate, J. S. Hettinga en D. Nauta. Voor: A. zal ’s avonds de optocht nog een keer door Tiemersma, E. van Asma en G. D. Kete- IJlst gaan en treedt in het Mienskipshüs laar. Op de heer Van Asma na zijn het onder auspiciën van IJVC een drive- allemaal raadsleden. in-show op. Zie verder elders in dit num- IJlst: doel T. W. van Duinen, achter H. mer. een enquete houden onder de bejaarden, bejaardenoorden) om allemaal een „aantal Waar wonen die liever: middenin een bedden in te leveren om te proberen de gewone leefgemeenschap of in een aparte sluiting van Thabor alsnog te voorkomen, wijk. Op wat „hoger nivo” praatte de heer Op die manier zouden we ruimte voor de C. Meijer van de CPN. Hij kritiseerde de toekomst en voor noodgevallen achter de bezuinigingsmaatregelen van CRM, zette hand kunnen houden”. De weerstand tegen de huidige bestuurs vorm van de tehuizen noemde ze „een oud lied, dat op andere toon werd gezongen”; maar later begon ze toch te voelen voor het idee van Knüvers om eens te onderzoeken of het anders kan. De alphahulp achtte ze voor bejaarden die ge noeg hebben aan een werkster. De wet- hoop ellende op de houder waarschuwde tenslotte tegen de mentaliteit, die van het bejaardenwerk zór- C. Meijer van de CPN. Hij kritiseerde de toekomst j 1z Ia K A T V V zl Ir i mm vraagtekens bij de alphahulpen en wilde, dat de gemeente mee zou doen aan een protestaktie tegen „aanslagen op de zo kwetsbare groep van de bejaarden”. Als tegenstander van de alphahulpen ont popte zich ook de heer B. Holtrop van Progressief Sneek. Hij gebruikte het woord aneen voldoende „beunhazerij” en meende, dat het rijk zich noeg met dat systeem een p-- hals haalt. In het kader van het bejaarden- Toen hem later door mevrouw Unema werd beleid wenste hij ook het openbaarvervoer genwerk maakt. rood nïiar o'iiilpirlinovandpNnfa zorS 00^ wel eens wal a^tiever kan zijn, ningen was hem een doorn in het oog. In tweede instantie hield de heer W. de raad naar aanleiding van ue Oia beweerde Knüvers: „Als kommissielid heb je Boer (PS) de wethouder voor, dat ze met Bejaardenbeleid. jn tehuizen geen rechten, geen bevoegd- Mevrouw Unema sloeg zich aardig door de &lle schuld voor de problemen moet af- watergruwel van vragen en kritische opmer- schuiven op anderen en wethouder D. Berg kingen heen. Wat hóér betreft mocht men ----- JJ de beleidsnota best een knelpuntennota noemen. „De banden met het rijk maken het nu eenmaal moeilijk, zo niet onmoge lijk, een eigen beleid(snota) op te zetten. We moeten de feiten onder ogen zien en het verhaal is dus een weergave van het bejaardenbeleid dat we op dit moment kun nen voeren”. (PvdA) beantwoordde nog een vraag met: „Op de wachtlijst voor een bejaard enwoning worden de kandidaten aangemerkt met het (medische) urgentiecijfer een tot drie. De dringenste gevallen krijgen een één, maar voor het opbouwen van een zekere bejaarden-leefgemeenschap plaatsen we de „gevallen” een, twee en drie doorelkaar zodat niet systematisch de hoogste urgen- tiegevallen het eerst aan de beurt komen. Ze vertelde verder, dat er driftig wordt En dat mag wel eens gezegd zijn omdat er De^heer R. Tuinstra (PvdA) wilde wel eens gewerkt aan een plan (door de Sneker misverstanden over bestaan’ voorgehouden, dat de kommissie bejaarden- te bekijken. Het tekort beweerde Knüvers: „Als kommissielid heb je in de tehuizen geen rechten, geen bevoegd heden, geen been om op te staan De vrouwelijke PvdA-wethouder toonde wat betreft een motie van de heer M. B. Knüvers van het CDA, die daarin stelde: „dat de huidige bestuursvorm van de ge meentelijke bejaardentehuizen niet meer adekwaat is” en daarom burgemeester en wethouders vroeg „om eens te onderzoe ken welke meer geëigende bestuursvormen alphahulpen uitstekend voor zestig procent mogelijk zijn en daarover nog deze zittings- Van de bejaarden. Die zijn gebaat met twee periode van de raad met voorstellen te da^en assistentie voor het zwaardere werk, komen”. I -■ - j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1